Takto, viacero argumentov:
- Prvym je to, ze podla Suttona neexistuje optimalna kadencia, ale optimalny "krutiaci moment". Tvoj vykon je produktom krutiaceho momentu a uhlovej rychlosti (citaj: kadencia), teda P = ω * M. Triatlon sa ale robi pri omnoho nizsich relativnych wattoch nez cestna cyklistika (nie cely pretek, ale momenty, na ktorych zalezi:)). Vezmi si, ze pri dlhom triatlone sa ide casovka pri skoro konstantom vykone na cca 72-77% FTP a pri strednom triatlone na 80-85%, skoro ziadne peaky, nastupy, proste relativne nizke watty v porovnani s cestnou cyklistikou, kde sa bezne nastupuje na 120%+, pripadne cestnou casovkou, ktora sa v zavislosti od jej dlzky ide na a nad vykonom na anaerobnom prahu. Preto ak chces znizit vykon a zachovat krutiaci moment (ak sa teda hrame, ze optimalizujes prave nan), neostava ti nic ine nez znizit uhlovu rychlost. (na sutto blogu tu: http://blog.trisutto.com/the-great-cadence-debate/)
- Dalsi argument vyplyva z tradicneho zjednodusenia: "vysoka kadencia zatazuje viac srdce a nizka kadencia svaly" (oversimplified). Preto ak ides dlhy triatlon 10 hodin a stredny 4 a pol, no z toho si na bicykli (a teda zatazujes cycling-related muscles) iba 5:00 hod, pripade 02:20, nedava zmysel trochu posetrit nizsim tepom prave kardiovaskularny system, ktory bude po zosadnuti z bicykla pracovat dalsie hodiny (a prave pri behu = aktivite s tradicne vyssim HR u vacsiny jedincov)?
- Ako tradicny cyklo folklor tvrdi: Vacsina triatlonistov su zli cyklisti. Nemaju dobru techniku sliapania. A podla Suttona ani nemaju dost casu v zivote na nej pracovat (:D), nakolko trenuju viacero sportov a tvrdi, ze pri zlej technike sliapania je vyhodnejsie slapat nizsiu kadenciu silovo, obzvlast pri amateroch age grouperoch (opat info na sutto blogu: https://blog.trisutto.com/low-cadence-triathlon/).

Bavime sa tu teda cisto o aplikacii v triatlone, nie v cestnej ani horskej cyklistike. Ja by som dokonca povedal, ze sa nebavime ani o kratkom triatlone, ale len o dlhom a strednom.
15.02.2019 - 11:50:08
08
A uz vobec to nemusi riesit niekto ako ja, kto ma horko tazko 200hodin za sezonu na MTB :) Ja mam priemer za cely rok 2018 - 91rpm.
15.02.2019 - 11:56:03
00
Rachela napísal:
Takto, viacero argumentov:
- Prvym je to, ze podla Suttona neexistuje optimalna kadencia, ale optimalny "krutiaci moment". Tvoj vykon je produktom krutiaceho momentu a uhlovej rychlosti (citaj: kadencia), teda P = ω * M. Triatlon sa ale robi pri omnoho nizsich relativnych wattoch nez cestna cyklistika (nie cely pretek, ale momenty, na ktorych zalezi:)). Vezmi si, ze pri dlhom triatlone sa ide casovka pri skoro konstantom vykone na cca 72-77% FTP a pri strednom triatlone na 80-85%, skoro ziadne peaky, nastupy, proste relativne nizke watty v porovnani s cestnou cyklistikou, kde sa bezne nastupuje na 120%+, pripadne cestnou casovkou, ktora sa v zavislosti od jej dlzky ide na a nad vykonom na anaerobnom prahu. Preto ak chces znizit vykon a zachovat krutiaci moment (ak sa teda hrame, ze optimalizujes prave nan), neostava ti nic ine nez znizit uhlovu rychlost. (na sutto blogu tu: http://blog.trisutto.com/the-great-cadence-debate/)
- Dalsi argument vyplyva z tradicneho zjednodusenia: "vysoka kadencia zatazuje viac srdce a nizka kadencia svaly" (oversimplified). Preto ak ides dlhy triatlon 10 hodin a stredny 4 a pol, no z toho si na bicykli (a teda zatazujes cycling-related muscles) iba 5:00 hod, pripade 02:20, nedava zmysel trochu posetrit nizsim tepom prave kardiovaskularny system, ktory bude po zosadnuti z bicykla pracovat dalsie hodiny (a prave pri behu = aktivite s tradicne vyssim HR u vacsiny jedincov)?
- Ako tradicny cyklo folklor tvrdi: Vacsina triatlonistov su zli cyklisti. Nemaju dobru techniku sliapania. A podla Suttona ani nemaju dost casu v zivote na nej pracovat (:D), nakolko trenuju viacero sportov a tvrdi, ze pri zlej technike sliapania je vyhodnejsie slapat nizsiu kadenciu silovo, obzvlast pri amateroch age grouperoch (opat info na sutto blogu: https://blog.trisutto.com/low-cadence-triathlon/).

Bavime sa tu teda cisto o aplikacii v triatlone, nie v cestnej ani horskej cyklistike. Ja by som dokonca povedal, ze sa nebavime ani o kratkom triatlone, ale len o dlhom a strednom.


Da sa s tym suhlasit aj neda.
Raz som o kadencii cital clanok od Mark Allena - kto nahodou nevie, tak najuspesnejsi havajsky ironman vsetkych cias. Pisal, ze na ironmane je dobre mat kadenciu 90, pripadne aj trosku viac a na polovicnom trosku menej. 90 je totiz podla neho (aj inych odbornikov), optimalna kadencia aj na beh a podla Marka Allena velmi pomaha, ked ma pretekar po zosadnuti tuto kadenciu zautomatizovanu. Tiez pouzil aj argument, ze pri vyssej kadencii sa nezatazuju tak dramaticky svaly ako pri nizsej frekvencii otacok.
Na kadenciu som sa pytal aj Petra Vabrouska a ten mi povedal, ze pocas ironmanu ma 70rpm a zo slusnosti sa spytal, ze kolko mam ja. Ja ze 90rpm, naco sa zacudoval, ze to si ako Armstrong :). Debata pokracovala a Petr odporucil, ze optimalnu kadenciu si treba vyskusat, napriklad na kilometrovych usekoch. Postupne menit kadenciu pri konstatnej HR (napr ak mam ist ironmana na 145bpm, tak pri tejto tepovke) a sledovat, co spravi zmena kadencie s vyslednym casom. Skusal som, vyslo mi 88rpm.
K cyklofolkloru: Vela cyklistov si vyskusalo triatlon a vela cyklistov udrzuje triatlon fit po skonceni kariery. Utkvel mi v pamati napriklad Vinokurov: v case, ked este bol uradujuci olympijsky sampion isiel polovicny ironman v Budapesti a nemal ani len top10 bike split. V tej Budapesti navyse svetova triatlonova spicka chybala. Iste, viac faktorov hralo svoje - tym som chcel len ilustrovat, ze vyborni triatlonisti su spravidla velmi dobri cyklisti - akurat su dogabani a maju casto v polutovaniahodnom stave bicykle :D
15.02.2019 - 13:13:09
00
Zacal som sa venovat aj behu a nejak mi prirodzene kadencia klesla na tych 80. Predtym bezne 90-100
15.02.2019 - 14:06:21
00
Aha, nejaký čerstvý výskumík o kadencii a efektivite: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190212120114.htm
16.02.2019 - 09:01:35
00
petersa napísal:
Ivan ale netrénuje podla wattmetru, to si treba uvedomit. :)


Trénovanie podla wattmetru.

Prílohy:

nedeľa.PNG
nedeľa.PNG 225.45 KiB thumb_up0thumb_down

tréning podla watmetru.PNG
tréning podla watmetru.PNG 415.26 KiB thumb_up0thumb_down

18.02.2019 - 12:35:02
01
To je zaujimave... Najma ked ten plan este 20. januara vyzeral takto: https://forumfoto.mtbiker.sk/24880_trening-ako-ste-daleko-s-pripravou-na-novu-sezonu_5c44afcada16c.png
18.02.2019 - 13:04:06
00
20. januára bol plán /ružovým/ a skutočne odtrénované /červeným/. Plán /ružovým/ - absolvovať 28 minútový pretek výkonom 281 W - 19,2 km časovku na rovine s AVG 41,5 km/h na začiatku júna sa ani dnes nezmenil. Zostáva ešte zlepšiť sa za 3 a pol mesiaca o 7 W. O 2 W za mesiac. O 0,5 W za týždeň. Ale máš pravdu. Je to zaujímavé. Ináč by som sa s tým nebabral.


Naposledy upravil ivan dňa 18.02.2019 - 13:29:01, celkovo upravené 1 krát.

18.02.2019 - 13:15:09
00
zaujimave by to bolo keby si to cele nemal nastavene zle. trash in - trash out ako zakladne pravidlo akejkolvek analyzy/planovania.

061018


media.giphy.com
18.02.2019 - 13:28:25
02
Duri. To nie je nastavené, analyzované. To je už odtrénované, odmakané, realita. Na ceste, v profile so 4,6 nastúpanými metrami na jednom kilometri - modelovaný tréning. Na rozdiel od tvojej virtuálnej, laboratórno - lekárskej, ...


Naposledy upravil ivan dňa 18.02.2019 - 13:40:36, celkovo upravené 1 krát.

18.02.2019 - 13:31:30
00
ivan napísal:
20. januára bol plán /ružovým/ a skutočne odtrénované /červeným/. Plán /ružovým/ - absolvovať 28 minútový pretek výkonom 281 W - 19,2 km časovku na rovine s AVG 41,5 km/h na začiatku júna sa ani dnes nezmenil. Zostáva ešte zlepšiť sa za 3 a pol mesiaca o 7 W. O 2 W za mesiac. O 0,5 W za týždeň. Ale máš pravdu. Je to zaujímavé. Ináč by som sa s tým nebabral.

Ak tomu dobre rozumiem ,tak momentálne pri 274W mas AVG 32,4 km/h a po zlepseni o 7 W na 281 W budeš mať AVG 41,5 km/h ?
18.02.2019 - 13:40:22
00
to 6cislie ti popisuje preco to mas zle a preco vychadzas zo zlych predpokladov - preto nie je ziadne prekvapenie ze svoj "plan" plnis na 103%

alebo inak - viem ti garantovat ze ked zmachlim podobny excel pre seba kde si ako uvodnu hodnotu dam 240w a po 8 tyzdnoch budem mat ciel 300w na 20minut tak ten ciel splnim na 107% ;)

a zlepsit sa za 8 tyzdnov o 60w a dokonca to prekrocit o dalsich 20w navyse to nie je len tak to je zlepsenie o 80w :D (v excelovskej tabulke)

na takyto zazrak ani nepotrebujem sportoveho lekara staci pouzit tvoju metodiku ;)
18.02.2019 - 13:43:33
00
vlsu napísal:
Ak tomu dobre rozumiem ,tak momentálne pri 274W mas AVG 32,4 km/h a po zlepseni o 7 W na 281 W budeš mať AVG 41,5 km/h ?


Nerozumieš tomu dobre. Podobne ako stax, ktorý videl časovku len z rýchlika - Volšín, Albapura, IC 524 s WiFi, ... Mojich 252 W - 3,52 W na kg /je to individuálne, veľmi rozdielne u každého, záleží od časovkárskeho vybavenia, posedu, veľkosti čelnej plochy pretekára, techniky šliapania, kadencie, .../ je v preteku s časovkárskym vybavením 39,6 km/h na trase s obrátkou v polovici, v pomalšom, zvlnenejšom profile - s 5,97 nastúpanými metrami na jednom kilometri a v silnom vetre.
Príloha:
AVG 39,6 km za hodinu - nie na rovine a silnom vetre.PNG
AVG 39,6 km za hodinu - nie na rovine a silnom vetre.PNG 284.38 KiB thumb_up1thumb_down


Horská chata Renčišov - Buče 835 m.n.m.

Prílohy:

časovka Chminianska Nová Ves 2018 MRC + VRL.PNG
časovka Chminianska Nová Ves 2018 MRC + VRL.PNG 554.93 KiB thumb_up1thumb_down


Naposledy upravil ivan dňa 18.02.2019 - 14:52:16, celkovo upravené 1 krát.

18.02.2019 - 13:53:40
00
ivan napísal:
Nerozumieš tomu dobre. Podobne ako stax

Vsak to, ze okrem teba tu nikto nicomu nerozumie hlavne tvojim watom, W/kg, tlaku vzduchu atd.
18.02.2019 - 14:51:58
01
Zas až toľko skromnosti myslím nie je na mieste. Ale je pravda, že je tu dosť veľké vedomostné spektrum. A čo nerozumieš mojim wattom. Cim viac wattov tým väčšia rýchlosť - 252 W 39,6 km za hodinu 272 W 41,5 km za hodinu - v rovinatejšom profile, čím väčší tlak vzduchu v atmosfére - nie v pneumatikách, tým lepší vytrvalostný výkon - parciálne tlaky plynov vo vzduchu sú závislé od atmosferického tlaku vzduchu PB - čím vyšší tlak vzduchu tým viac kyslíka sa z neho v pľúcnych alveolach pretlačí do krvi. To až také zložité veci sú.


Naposledy upravil ivan dňa 18.02.2019 - 19:26:28, celkovo upravené 2 krát.

18.02.2019 - 14:54:38
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika)
keyboard_arrow_up