Tulenik: A myslis ze ja som ako vyrastal? Tiez sme traja a nikdy sme nemali auto a nema ho mamka doteraz.
Ja mam na firmu pisane auto a chodim do prace peso alebo bikom, iba v nevynutnych pripadoch idem domov autom. Pritom mam vsetko "zadara", ale nevyuzivam to.
Ohladom co by mali decka zmenit, napisem len jedno: byvam v Podunajskych Biskupiciach. Ak vies, aka je tu doprava a spoje, tak pochopis. Chodime napr. kazdy vikend bud v sobotu alebo nedelu s prcom do prirody/lesa na prechadzky. Skus to davat z PB pravidelne cez cele mesto MHD..k tomu nakupy a pod. Velmi rychlo vytriezvies. Auto je len a len vyhodou. A ako som pisal, mna sa sice poplatok tykat nebude (nase auto mam v garazi), ale asi ho platit budeme, kvoli navstevam a pod.
11.04.2019 - 12:38:46
01
romanx konecne tu niekto napisal, ze pohlad im zmenia deti....priklad: mame auto sukromne a sluzobne, polovicka sukromne a potrebuje ho hlavne kvoli synovi, kedze napr tento tyzden uz druhy krat na kramare na vysetrenia, potom 2 krat tyzdenne rehabilitacia, atd atd....chodit mhd??? hodinu sa trepat na kramare, dalsie dalsiu hodinu cakat na na vystrenie, vysetrenie, potom zase domov....ani keby to bolo zadarmo, radsej si zaplatim parkovanie na kramaroch a to uz som tam nechal dost penazi na parkovisku kedze sme tam dost casto:-) Ak by som bol sam, tiez by mi stacila elektricka z Petrzalky cez most a som v robote a nazory, ze pred 30timi rokmi sme auto nemali a deti sa vychovali a podobne je asi tak jak ked mi babka hovori ako od 4tej makali na poli a o 17:00 uz boli na piecke hore bruchom
11.04.2019 - 13:46:44
03
Mali zimny cas aj v lete, tiez tak dopadneme, ked to prejde :lol:
11.04.2019 - 13:53:08
00
romanx napísal:
Tulenik: A myslis ze ja som ako vyrastal? Tiez sme traja a nikdy sme nemali auto a nema ho mamka doteraz.
Ja mam na firmu pisane auto a chodim do prace peso alebo bikom, iba v nevynutnych pripadoch idem domov autom. Pritom mam vsetko "zadara", ale nevyuzivam to.
Ohladom co by mali decka zmenit, napisem len jedno: byvam v Podunajskych Biskupiciach. Ak vies, aka je tu doprava a spoje, tak pochopis. Chodime napr. kazdy vikend bud v sobotu alebo nedelu s prcom do prirody/lesa na prechadzky. Skus to davat z PB pravidelne cez cele mesto MHD..k tomu nakupy a pod. Velmi rychlo vytriezvies. Auto je len a len vyhodou. A ako som pisal, mna sa sice poplatok tykat nebude (nase auto mam v garazi), ale asi ho platit budeme, kvoli navstevam a pod.


len taky maly dodatok nech to nie je uplne cierno-biele. keby si nebyval v podunajskych biskupiciach... siel si tam byvat dobrovolne - vysporiadavanie sa s dopravnou situaciou a tym co lokalita tvojho byvania poskytuje je len dosledkom tvojho nakupneho rozhodnutia :)

(ber to s nadhladom necitim potrebu rozbehnut nejaky komicky flame, teda nie s tebou :) )
11.04.2019 - 14:14:56
00
trosku to zvelicim, ale kvoli tomu, ze ten ide autom po postel a ten ide na tyzdnovy nakup autom, a ten ide autom do prace, lebo usetri 20 minut, trcia vsetci v hodinovej zapchce spolu s autobusmi/elektrickami s ludmi, ktori sa rozhodli cestovat mhd... potom tie auta treba niekde zaparkovat, a kedze su vsetci autom, tak zaparkujem na chodniku, lebo "tu nie je kde parkovat! mali by postavit viac parkovisk! ...a druhym dychom... hnusne vybetonovane mesto! ved tu nie je ziadna zelen!"
11.04.2019 - 14:23:23
01
Ked vstupi parkovacia politika do platnosti, tak cast ludi zacne omnoho viac zvazovat, ci sa naozaj musia kazdy den presuvat z periferie do sirsieho centra autom (naviac typicky jedna osoba na auto), alebo to zvladnu aj inym sposobom. Ak budu chciet usetrit, tak budu motivovani pouzit iny sposob presunu (MHD, bicykel, kolobezka, pesi presun...). Vysledok bude len a len pozitivny - mensia premavka, menej znecistene ovzdusie a viac miesta v sirsom centre, lebo cast aut zostane zaparkovana na periferii v mieste bydliska.

Typicky priklad je aj scarinko - ma to do prace 3 km, ale chce sa vozit kazdy den autom. Predstava, ze by ho pouzil len ked naozaj potrebuje (nakup, vybavenie niecoho po praci co ma od ruky a pod.), je prenho zda sa nemyslitelna. Ale on ma pracu mozno v ramci zony, tak si bude moct dovolit aj nadalej dochadzat autom a vobec nic na svojom pristupe nezmeni. Zial. Ale dalsia velka skupina pohodlnych motoristov, ktori budu chciet kazdy den parkovat v inej zone nez domovskej, bude kazdy den platit parkovne, lebo si neodpustili ten komfort auta. A presne od takychto ludi tie peniaze do systemu maju pritekat a presne na nich je aj parkovacia politika zamerana. Teda na ludi, co to auto realne kazdy den pouzit v meste nepotrebuju, ale chcu. Mozno ked si to spocitaju, tak pochopia, ze sa da prezit v niektore dni aj bez auta.

Zmena mentality je beh na dlhu trat, ale casom sa stane samozrejmostou, ze auto napadne cloveku v meste pouzit len ked bude naozaj potrebne. Doba sa meni, nastastie k lepsiemu. :)
11.04.2019 - 15:31:24
07
bodaj by si mal pravdu
11.04.2019 - 15:37:04
00
Podla toho co som cital, tak sa to ma zaviest len v par mestskych castiach. Cize asi v tych, co doteraz :lol: .. ale horsie bude, az dostavaju dalsie "centra". To len bude sranda potom. Inak po BA by ani pes nestekol, nebyt toho, ze inde prakticky nie je praca /alebo len malo v tych najvacsich mestach/. V podstate jedina vyhoda BA je Schwechat, ale to je aj v blizkom okoli. Pamatam si este Stupavu z cias, kedy to bolo pokojne male mestecko, kde vecer v parku bolo par ludi a ziadne psi na voditkach a cez vikend akurat chodili motorky na Kosarisko. To, co je z toho dnes, kedy sa tam nastahovala asi 1/3 Slovenska, je smutne :( .. samozrejme, to plati pre vsetky primestske oblasti. Zahorska hlavne, Marianka atd. Developeri za ten cas .. 20 rokov nastavali spustu novych obydli , ale MHD sa nezmenila. Je stale na tej istej urovni - neurovni. Pretoze toto developerov netrapilo :) .. a trapit nebude, dokial sa ludia hadat o parkovacej politike, namiesto aby priskrtili opaskom /apetit/ developerov. Co samozrejme , aj vzhladom na to, kto to drzi v ruke, nie je mozne :) A ked aj nahodou sa to bude riesit, tak uz nie s tymi, co to napachali. A ako funguju rozne "developerske" projekty, mam nejake skusenosti aj napriamo. Zakon tam naozaj hraje druhe husle :) /v tom lepsom pripade/.
11.04.2019 - 15:51:58
00
https://bratislava.sk/sk/bratislava-potrebuje-parkovaciu-politiku
11.04.2019 - 16:50:04
00
scarinko sa nema kde osprchovat a odlozit si veci, uz ho konecne nehaj napokoji a neutoc na neho !!! :D
11.04.2019 - 17:44:37
01
lto napísal:
Pamatam si este Stupavu z cias, kedy to bolo pokojne male mestecko, kde vecer v parku bolo par ludi a ziadne psi na voditkach a cez vikend akurat chodili motorky na Kosarisko. To, co je z toho dnes, kedy sa tam nastahovala asi 1/3 Slovenska, je smutne :( .. samozrejme, to plati pre vsetky primestske oblasti. Zahorska hlavne, Marianka atd.


Co je na tom smutne? Je to uplne prirodzeny vyvoj. Mesta a metropolitne oblasti predstavuju najefektivnejsie vyuzivanie zdrojov a su setrnejsie k prirode ako desattisice malych dediniek kde kazdy spaluje co mu pride pod ruku a vsetko sa tam vozi cez polovicu republiky.

To, ze sa Bratislavske satelity zaplnili, znamena ze inde sa taketo dedinky a mestecka vyprazdnili a vymieraju.

Ak ti chyba takato vidiecka idylka, skus sa pozriet tam.
11.04.2019 - 18:12:50
00
Ja som za platené parkovanie. Kto má na povinné zmluvné poistenie auta, resp. na daň z nehnuteľnosti, má aj na zaplatenie parkovania pre rezidentov. Bývam v Košiciach v centre a na rozdiel od iných parkovacích zón mám použiteľné len tri ulice. Platím za to nejakých 35 € ročne. To je zadarmo. Keď chcem parkovať inde, platím ako hociktorý cudzinec.

Môj názor: Parkovanie v meste má byť spoplatnené. ... lebo ako k tomu prídu ľudia, ktorí parkovanie vôbec nevyužívajú, a pritom svojimi daňami musia prispievať na údržbu parkovacích miest?
11.04.2019 - 18:19:42
00
Ja tiez,ale ne sposobom ze zaplatim a parkovat budem polkilometra od domu
11.04.2019 - 18:26:18
00
foobar
Ak tomu, co si napisal veris, tak je to este smutnejsie :) .. ale hadat sa s tebou nebudem, pretoze presviedcat tych, ktori verzia, ze Zem je plocha, je strata casu, ostatne mas pravo na svoj nazor, ale neznamena, ze je spravny /vela veci zjavne nevies/. Ale co je podstatnejsie, ze ani ty, ani ja, toto nezmenime, takze je v tomto kontexte jedno, ci je lepsie tak, alebo onak. Ovsem co si vyprosujem je, aby si mi ty predpisoval, ze mam ist byvat na vidiek, pretoze mi chyba nieco, co tu bolo pred 15 rokmi a tebe to nechyba /a je toho pomerne dost/. Takze odplav si robit ludske mravenisko niekam inam, ja tu nechcem taketo maniere :) .. Stupavu, Marianku a Zahorsku ste zlikvidovali len preto, ze je pri BA /co inak ak sa zamyslis len nad tymto faktom, uvidis hned, aky blud si napisal, ale tak liecit ta z toho nebudem :D, len ti trochu pomaham/.
11.04.2019 - 18:26:50
00
laco: ako k tomu pridu ludia, ktori vyuzivaju elektrinu, nemaju TV ani radio, alebo vobec nevyuzivaju RTVS , ale musia platit koncesionarske poplatky ? :D ... udrzba parkovacich miest, no to som teda v BA, okrem casti, kde sa plati uz teraz, nevidel. Tak si nevymyslaj :) .. apropo bude to stat viac, ako ta dan z nehnutelnosti.
11.04.2019 - 18:32:12
00
keyboard_arrow_up