Ďakujem za radu, ale za 100€ už zoženiem nové kolesá aj s plášťami a dušami s tým, že vzdadu bude nejaké viackolo 3-5 a aj prehadzovačkou v cene... Hľadám nejaké low cost riešenie keďže rozpočet je dosť napnutý, navyše kamoška má 150cm na výšku, takže aj sa ťažko hľadá niečo z bazara pre ňu.
29.04.2019 - 19:59:25
00
Jano1987 150cm? To uz by bolo aj na nejaky "detsky" bicykel. Cize mensie kolesa a cena ako nejake kolesa aj s plastami na hento..
Ale lacnejsie nez to prerabat by bolo vysvetlit ze jeden prevod do mesta staci a radsej za usetrene prachy to dat opieskovat a napraskovat aby to pred tou robotou nezhnilo a nove plaste s dusami aby nemusela hladat servis pre defekt kazdy den. Zvykne si a mozno bude este vdacna..
29.04.2019 - 20:57:39
00
Skúšal som vysvetliť, že stačí aj jeden prevod do mesta, ale proste chce aspoň 2-3 prevody. Ten čo mám doma, potrebuje len nové plášte a duše a novú reťaz, ak nerátame rozobratie a vyčistenie s namazaním a poskladaním. Možno ešte pedále. Takže investícia tak 30-40€ a pár hodín práce.
29.04.2019 - 21:16:27
00
Jano1987 tak potom jej tam zaplet 3-rychlostny SHIMANO NEXUS. Stoji to okolo 50€ sada aj s prislusenstvom a radenim. Zachova sa tym aj protislapna brzda a radit bude gripshiftom na riaditkach.
30.04.2019 - 04:47:30
01
Je to pekné, ale 50€ za Nexus, 20-30€ za vypletenie kolesa (nemám veci na to a ani na centrovanie), navyše ráfik je ten starý čiastočne perforovaný ako na starých BMX. Ma vysmejú, keď im to donesiem. Treba úchyty na bowden z Nexusu tiež tak 5-10€, aj keby som to stiahol elektrickými zdrhovačkami. Treba aj nové gripy, lebo tam sú staré tie anatomické a zrejme ak ho budem dávať dole, tak to nezvládne po tých 30-40 rokoch, takže ďalších 10€. Potom reťaz, zrejme pedále, plášte a už sme na 150€ cca. Keď už som toľko toho nasypal, tak už by bola škoda nedať nastriekať nanovo rám? Keď už bude rám nastriekaný, tak dám aj nové blatníky, nie tie staré ohnuté hliníkové. Keď už sme pri tom, tak kašlem na to, radšej teda vymením ako kolesá a modernejšie. A zrazu sme na 200€. Za 200-250€ si už vlastne môžem kúpiť fungl nový aj nejaký taký retro imidžový bike. Už som pár bikov rekonštruoval, tak viem, ako sa to postupne navaľuje.
30.04.2019 - 08:26:22
00
Jano1987 no ty si dobrý pacient.. Prides si po radu, ktoru vlastne ani nepotrebujes, lebo ty uz to mas davno vsetko vymyslene a vyratane, mrncis tu nad cenami, hoci tvoje riesenie je prinajmensom rovnako, ak nie este viac nakladne... o tom ako to bude vyzerat uz radsej pomlcim...
30.04.2019 - 20:19:26
01
Prečo pacient? Prišiel som po radu, či niekto nemá nejaký nápad ako to riešiť za čo najmenej peňazí. Áno, môžem ísť, kúpiť ten set za 50€ a za 20-30€ ho nechať vypliecť do starého kolesa. Riešenie tak za 70-80€. Nič v zlom, ale to nie je zrovna low cost riešenie, keď za tie isté prachy už môžem mať moderné kolesá, prehadzovačiek aj s radením prevodov mám doma tak 6 funkčných a reálne to tomu bicyklu viac pomôže a dáva to väčší zmysel ako do tých starých ráfikov osádzať ten Nexus. Nie je to moja prvá prerábka, či rekonštrukcia biku, takže viem, že proste pri niektorých výmenách treba riešiť aj veci okolo a nie vždy to stojí 5€.
30.04.2019 - 21:14:11
00
Tak jej radšej kúp niečo takéto a máš pokoj s prerábaním. https://sport.bazos.sk/inzerat/98188355/Damsky-bicykel-Eska.php
30.04.2019 - 22:09:17
01
Aktualizacia k vymene brzd na starom cestaku (diskutovane tak 1,5 strany naspat).
1) Prva zmena bola prerusenie bowdenu pod hornou trubkou. Tato zmena ale pomohla len minimalne
2) Druha a posledna zmena bola kupa novych brzd. Na dva modely Shimano celustovych brzd ktore by mali spravny "reach" som sa vykaslal, kedze cena bola 60 - 80€. To je na moj cestak prilis vela. Kupil som Force 43-57mm za cca 30€. Vymena vcelku priamociara, akurat som musel pouzit povodne kratsie matice. Bowdeny a lanka som nemenil, kedze boli menene minuly rok. Packy ostali povodne (Force packy ktore sa daju zohnat pod 10€ asi maju plastove vnutro, pricom tie povodne su z nejakej liatiny).

Vysledok: Rozdiel v brzdeni dost vyrazny. Teraz nemam problem dostat zadne koleso do smyku aj z horneho uchytu pri brzdeni dvoma prstami. Predtym to bolo nepredstavitelne pomaly aj z dolneho uchytu. Bolest ruk z brzdenia snad uz bude minulostou. Plus nove brzdy sa lepsie samonastavuju okolo rafu.

Ako bonus som este vymenil mensi prevodnik so 42 zubmi za 39 zubovy (zaujimavost: vaha podovneho oceloveho 160g, novy hlinikovy 35g). Tak sa tesim, ze sa nebudem vo vacsich kopcoch trapit na prevode 42:28.

PS: Rozmyslal som ako zmerat ucinok brzd pred a po vymene. Napadla ma len osobna vaha, kde som jednu jej hranu s nozkou merajucou tlak dal medzi celuste :-) Tymto "ultrapresnym" sposobom som nameral 45 kg na starej a 65 kg na novej brzde. Ta stara musela byt z nejakeho flexibilneho kovu asi.
30.04.2019 - 23:54:43
00
Tá stará brzda nemusela byť z flexibilného kovu, ale už má svoj vek a dostala čo to zabrať, takže vznikli vôle, okom neodhalitelné, ale vôľa sem, vôľa tam a zrazu to nejak veľmi péruje a nebrzdí. Tak isto aj konštrukcia bŕzd sa posunula ďalej, čo môže znamenať podobný tvar, ale kľudne aj raz takú účinnosť. Svoje isto spravia aj brzdové gumičky. Tie predtým mohli byť staršieho dáta a nemuselo sa im veľmi chcieť brzdiť.
01.05.2019 - 00:29:40
00
hm, tak nove brzdy brzdia lepsie ako stare, kto by to povedal ;-)
tu je celkom zaujimava akcia, este lacnejsie ako force brzdy

https://www.ebay.com/itm/Tektro-R537-Long-Drop-57mm-Road-Bike-Brake-Calipers-BLACK-shimano-fit/183660824360?hash=item2ac309c728:g:eewAAOSwrHBcqv26
01.05.2019 - 20:19:11
00
hm, tak nove brzdy brzdia lepsie ako stare, kto by to povedal ;-)

Tak vies, niekedy len kupujes a kupujes a vysledok len na urovni placebo efektu :-) Proste niekedy potesi aj vysledok ktory bol ocakavany.
02.05.2019 - 13:37:15
00
RadoKob ja som bol napr prijemne prekvapeny aky rozdiel spravi aj v starom bike vymena stvorhranu za hollowtech
02.05.2019 - 23:52:00
01
Zaujimave. Tam by som prinos velmi necakal. Mozno menej suchania pily o presmykac, ked sa do toho opriem.
Mne by sa skor hodili hrubsie barany, alebo hrubsia omotavka, nech sa mi to prijemnejsie drzi a nech je tlak na dlane lepsie rozlozeny.
03.05.2019 - 00:09:10
00
rozdiel je hlavne ked sa do toho opries, 24 mm trubka cez stred a vacsie loziska spravia svoje
03.05.2019 - 00:28:02
00
keyboard_arrow_up