Každopádne pojdem do kamennej predajne niekde v BA a odskúšať zopár modelov. Aby som vedel z čoho vyberať.
26.05.2019 - 13:59:00
00
Predpokladám že crossku si mal v 61cm. Mám ju aj ja, ale rám je už KO, sedlovku som mal ale zasunutú ešte s rezervou.
Hmm, rozkrok 104cm, to bude asi problém. Ak si sa nepomýlil pri meraní, alebo nepreferuješ vyslovene nízky posed (teda nič proti gustu, ale ja s ohnutými kolenami minimálne asfaltové stúpania niesom ochotný dávať), tak ti Rascal bude nízky. Ak by ti vyhovovala dĺžka (krátky ti skôr nebude, ak máš dlhé nohy, nemôžeš mať zároveň aj dlhý trup), tak výška biku sa dá poriešiť teleskopickou sedlovkou (ja čakám kedy začnú predávať 540mm OneUp), je to síce 200+€ navyše, ale výhody neskôr určite oceníš. Alebo hľadať nieco väčšie, napr. RB, alebo MAXX...
26.05.2019 - 14:18:43
00
Dik moc za info. No dlhé nohy naozaj mám čiže určite tých cca 100cm môže byt od rozkroku dole.
Tie RB alebo MAXX bicykle sa nebudú dať asi vyskúšať niekde v BA, popripadne na sk že?
26.05.2019 - 14:33:38
00
BigGuy pri tvojej dĺžke nôh by som určite zvažoval aj dlhšie kluky (minimálne 180 alebo 185mm) to ti teoreticky tiež pomôže "predĺžiť" sedlovku na akomkolvek bajku.
27.05.2019 - 09:26:14
00
Dik moc za rady. Napisal som do RB bike.cz ci sa vobec da poskladat taky bike pre 200cm chlapa s rozkrokom cca 97/98cm. Uvidime co odpisu. Popripadne zajtra sa pojdem pozriet do Kaktusu alebo Bajkuli.
27.05.2019 - 10:01:22
00
Ja mam 198 cm, dlzka vnutornej nohy 92 cm (36 palcov). Z viacerych zdrojov som vycital, ze idealne nastavenie vysky sedla je dlzka nohy v rozkroku + 9%, cize u mna to vychadza na 100 cm. Toto je dlzka od kluky pedala po hornu cast sedla, kluka je v linii so sedlovkou. Pocitovo mozem potvrdit, ze toto je aspon pre mna ideal. Hladal som velky ram a najvacsi co som nasiel bol HT Cube Acid vo velkosti 23", porovnaval som pritom uvadzane rozmery ramov u viacerych vyrobcov. Kluky mam 175 mm a sedlo je pri mojom nastaveni asi v polovici odporucaneho max vysunutia (5 dielik z 10, kazdy predstavuje 1 cm), cize este by slo vysunut o dalsich 5 cm. Ak mas naozaj v rozkroku 104 cm (co sa mi nechce verit, aku dlzku jeansov mas v palcoch?) tak by si mal mat sedlo vo vyske 113 cm (pedal - sedlo). Ja to potom vidim uz asi len na nejaky predlzovaci nadstavec, alebo dlhsiu sedlovku + dlhsie kluky.

Dlzku nohy treba zmerat presne, ja som pouzil tuto "kniznu" metodu:

27.05.2019 - 10:01:45
00
Dlhšie kľuky by som nesilil, ja som dal na full 180, v šlapaní rozdiel necítim, ale dosť narážam do prekážok (je to ale dosť o technike, začínam si zvykať a rátať s tým). Dosť ale záleží na použití biku, na zvážniciach to samozrejme nebude moc vadiť.
Na druhej strane, na Meride na ktorej doteraz jazdíš je stred extrémne nízko, mne sa pár krát podarilo v ostrejšej zákrute urobiť bunnyhop cez pedál :D tak na novom biku by si zniesol aj 200mm kľuky.
Ale v cenovej kategórii nového biku aj tak žiadne neštandardné kľuky nezoženieš, teda zbytočne riešime, lepšie investovať do teleskopky.
27.05.2019 - 11:09:20
00
Ja mam 198 cm, dlzka vnutornej nohy 92 cm (36 palcov). Z viacerych zdrojov som vycital, ze idealne nastavenie vysky sedla je dlzka nohy v rozkroku + 9%, cize u mna to vychadza na 100 cm. Toto je dlzka od kluky pedala po hornu cast sedla, kluka je v linii so sedlovkou.

100cm je vzdialenost vrch sedla, pedal v uplne dolu? Nejak to nesedi s pravidlom, ze ked sedis tak sa mas byt schopny dotknut patou pedalu (v dolnej uvrati) a mat pri tom este nohu mierne pokrcenu.
27.05.2019 - 11:33:06
00
100cm je vzdialenost vrch sedla, pedal v uplne dolu? Nejak to nesedi s pravidlom, ze ked sedis tak sa mas byt schopny dotknut patou pedalu (v dolnej uvrati) a mat pri tom este nohu mierne pokrcenu.

Presne tak, pedal dolu, kluka v linii so sedlovkou, teda nie uplne vertikalne. Dlzku nohy merias bosy, ale na bajku mas na nohach obuv. Merias v rozkroku, ale sedis na zadku, nie na vajciach. Preto tych 9% navyse. Ono to sedi, vyskusaj a uvidis. Ci uz to nastavujes sposobom pata-pedal, alebo metodou 109%, vysledok by mal byt rovnaky, toto je len iny sposob pre tych co maju radi cisla ;)
27.05.2019 - 12:30:54
00
Takze presny update co sa tyka mojich rozmerov:
cca 201 cm celkovo.
95-96 cm rozkrok (cize nie az tak vela)

Ale neviem ci to nieco znamena alebo meni. Kazdopadne som stale dlhy. SKusim sa pozriet na tie RB biky. nejaky Entry alebo Base.
27.05.2019 - 13:00:42
00
Lucky man, s 96cm a 400mm sedlovkou by ti mal stačiť hociaký reálne 22" HT rám.
27.05.2019 - 13:13:41
00
Super. Este sa spýtam takto.
Má niekto skúsenosti z RB bike?
Či sa oplatí dať objednávku len tak cez internet? alebo je to risk a radšej popozerať v kamenných obchodoch.
27.05.2019 - 14:32:27
00
dxdexter napísal:
Presne tak, pedal dolu, kluka v linii so sedlovkou, teda nie uplne vertikalne. Dlzku nohy merias bosy, ale na bajku mas na nohach obuv. Merias v rozkroku, ale sedis na zadku, nie na vajciach. Preto tych 9% navyse. Ono to sedi, vyskusaj a uvidis. Ci uz to nastavujes sposobom pata-pedal, alebo metodou 109%, vysledok by mal byt rovnaky, toto je len iny sposob pre tych co maju radi cisla ;)


Tak naozaj to sedi. A pri meranim som si aspon potvrdil, ze mam naozaj dlhe nohy. Vyska 189cm, rozkrok 93cm a sedlo 102cm.
28.05.2019 - 12:32:23
00
No takze dnes som bol v predajni.
Skúšal som Specialized Rockhopper Expert XXL 29” a bol mi naozaj dobrý veľkosťou. Dokonca som si dal nižšie sedlovku?(mal som rezervu dosť veľkú)
Potom mi pán v obchode povedal, že za tu cenu nemám ísť do Specialized lebo zle komponenty a platí sa za značku blabla...
Povedal že sa mám poobzerať po CUbe Attention 2019 23” ram.
Lenže keď si porovnám tieto dve HTcka, tak čítam tu na fóre, že obidve majú na hovno vidlice?
Specialized má Suntour a CUbe má Rockshox XC 30.
A ľudia píšu, že ani jedna neni moc dobrá Lebo nie je vzduchová.
Tak ja už teraz neviem. Tá vidlica je naozaj taká dôležitá pri biku? Či sa mám obzerať opäť po nejakom inom a zabudnúť na tieto dva.
Dik opäť za rady.
28.05.2019 - 19:45:12
00
Cube Attention SL 2019 ma uz vzduchovu vidlu. Ale pri jeho cene by som uz radsej tu stovku priplatil za Acid s lepsim radenim. Vidlica je pri horskom bicykli dolezita a pri tvojej vahe urcite vzduchovu. Tiez som si nechal poradit a viem ze som urobil dobre.
29.05.2019 - 09:55:40
00
keyboard_arrow_up