Stále narážam na jeden problém. Nosnosť bicykla. Chcem kupiť HT bicykel s minimálnou nosnosťou 120 kg. Cena okolo 1300€. Na potulkách fórami som pochopil, že potrebujem:
1. Veľkosť M/L a kolesá 29'', ďalej poriadny rám, čo v tejto cenovej kategórii je v pohode. Väčšinou hliník, no u Rock Machine som dokonca narazil aj na karbónový, musel by som ale pridať k cene dve kilečká (Blizz CRB 30-29).
2. poriadne tlmiče a tu sa dostávam na tenký ľad. Väčšinou ide o verzie Recon, v lepšom prípade o Judy Gold. Neviem, či to na takė teleso ako som ja postačí. Jednoznačne ale musí byť vzduchové... tvrdia borci na nete.
3. Kolesá aj s ložiskami? Som úplne mimo, nevyznám sa v tom. Ja už som svoj limit dosiahol, keď som naštudoval modelové rady prehadzovačiek u Shimano ☺
4. Brzdy, všetci tvrdia kotúčové, hydraulické, 180 mm.
Takže s Googlom a s radami od predajcov som dospel k týmto modelom:
CTM Rascal 4.0 za 1299,99€ - tu na fóre som sa však dočítal, že má nosnosť iba 110-115 kg. Predajca tvrdí že úplne v pohode aj 120 kg a neohrozím záruku. ?
Leader Fox Benton za 1259,00€ ( https://eshop.vitalitsport.sk/produkty/4786//bicykel-29--horsky-leader-fox-benton# ) - váham však kvôli tlmiču Recon Silver
Ghost Kato 9,9 za 1299,00€ ( https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/ghost-kato-99-al-night-black-titanium-gray-riot-red-model-2019.html ) - vyzerå dobre, avšak nie je uvedená ani hmotnosť bicykla, ani nosnosť a priznám sa, neviem, či tlmiče sú vhodné na tak veľkú váhu
Genesis Axiom Race 1299,00 € (http://katalog.intersport.sk/produkt/genesis-axiom-race-29-2013-hardtailovy-bicykel-1912871) - áno, nezavrhujem ani veľkoobchodný predaj. Tu mi predavač uviedol, že nosnosť je 135 kg. Som náchylný tomu uveriť, lebo ako jeden z mála bicyklovrám z hliníku 7005 - čo je drahší, ale tuhší, ako rad Al 6061. Plus doživotná záruka. V katalógu je uvázaný tlmič Recon Gold, ale na predajni už mali model 2019 s tlmičom Judy, avšak predné brzdy mali priemer 160.
Nejde mi o veľké športové výkony, ani z Chopku sa nebudem spúšťať, ale chcem prežiť bez újmy (mojej aj bicykla) prechod koreňom stromu na lesnej ceste a bezpečne ubrzdiť aj z rýchlosti 50 km/hod. Takže poradíte mi?

    25.05.2019 - 11:05:21
    00
    len tak namatkovo, ani ten leader ani ghost nevyzeraju ani nahodou hodne tej cenypouzitia pre teba, alebo prehliadam nieco? ghost ma sice vysoku vybavu, ale ak spravne vidim/chapem tak ma QR aj na predne aj na zadne koleso, lacnu vidlu, a lacne rafky (neviem, mozno su ale pevne). Ten leader fox je nieco podobne.
    CTM uz vyzera troska lepsie.
    Ja byt na tvojom mieste ale, tak si asi najskorej rozmyslim na co ma byt bike vyuzivany - ma to byt bike na chudnutie aktivnym sportom, alebo na obcasne "relaxacne" povozenie sa po lesnych cestach, max zvazniciach, s rodinkou, horska cyklistika, alebo hradza.... 1300€ je uz imo vcelku velka suma, na druhu stranu, v zavislosti od zamyslaneho urcenia, budes musiet robit kompromisy v niektorych smeroch.
    Tebou pridane biky maju nasledovne kompromisy:
    - vsetky maju zakladne modely vidlic, myslimze vsetky len nie moc tuhe, max 30mm - je dost velka sanca ze pod tvojou vahou sa budu dost velmi krutit. Pozeral by som sa minimalne po nejakych 34 od RockShox a Foxu, pripadne 32 od znaciek ako DVO, neviem ktore od Formuly, DT Swiss....
    - kolesa (rafiky a naboje) su otazne pri nich. CTM vyzera byt s vcelku dobrymi rafkmi, Novatec naboje neviem ako. U genesisu ani model nie je tusit, Ghost ma nejake lacaky (mozno ale pohode), leader fox sa ani moc o nich neda najst...
    - ramy su bezne XC ramy - ich hodnota nie je nejaka zavratna, akorat sa na ne "odvazili" dat nalepku ze maju o par kg vyssiu nosnost

    vacsina z tebou pridanych bikov ma vcelku dobru zvysnu vybavu (SLX a vyssie), ale podla mna, su pre teba vyssie 3 body omnoho dolezitejsie (+kvalitna aspon predna brzda)
    Zamyslel by som sa teda v prvom rade na urcenie biku, a ci napr. nebude rozumnejsie teraz kupit bud nieco lacnejsie, a za rok-dva to vymenit, vzhladom na schudnutie, alebo vyskladat/najst nieco s dobrym zakladom - ram+vidla+kolesa a lacnym "spotrebakom" ktory vymenis ked bude treba.
    Pri lepsom zaklade by mozno nebolo odveci porozmyslat nad trailovymi a podobnymi rammi - sice tam (mozno) nebudes mat nalepku ze 130kg nosnost, ale tie biky su stavane na ine zaobchadzanie. V niektorej z tem vedla (tusim v galerii nasich bikov alebo vo vysnivanych?) sa dnes/vcera/predvcerom rozoberalo ktore znacky maju ramy na vyssiu vahu, su tam tusim Trek, Kona a nejake dalsie, ja by som sa poobzeral este aj po Nukeproof, Commencal, Surly, Orange, Mongoose.

    edit: tu je ta vedlajsia tema :) : https://www.mtbiker.sk/forum/xc-am-en-bicykle/poradit-ht-pre-195-cm-130-kg-chlapa-t42483.html
    25.05.2019 - 13:30:20
    01
    Ak chceš mať slušnú rezervu v max. nosnosti, pozri bajky TREK- 136kg, Kona - 138kg, GT - 138kg.
    26.05.2019 - 20:46:24
    02
    GT ma az 150kg.
    27.05.2019 - 21:34:18
    00
    Tie max nosnosti su pekny bullshit. Tiez som to nedavno studoval a rozoberal tuna v inom vlakne. Ako moze mat taky Cube za 1500 eur celkovu max nosnost 110kg?? CTM detto. Kupis 23" ram lebo si vysoky ale nesmies mat viac ako 95kg. Lebo bike vazi cez 14. Ja mam 2m a nasiel som si favorita. Kona Honzo - musim ale objednat 2020 model lebo 2019 v XL su vypredane a uz ani nebudu. Cena 1300, dozivotna zaruka na ram, pevne osky, vidla RS Recon (solidna), Boost naboje, teleskopka. Nic lepsie som nenasiel. Treky to posrali s RS Judy vidlou s 30mm nohami, su predrazene a tiez problem zohnat vacsi ram.
    27.05.2019 - 21:41:33
    00
    S CTM predajcom som pisal ohladne tej nosnosti. Dodnes mi nic rozumne neodpisal. Sam ani nevedel co max nosnost vlastne reprezentuje. Az ked som mu to copy-paste z ich vlastnej stranky. Nasledne mi zacal habkat ze tie biky znesu aj viac bla bla bla. Len kup.. Ked ti ram ale prdne kdesi tak sa nasledne vyprdnu oni na teba. Asi pri reklamacii treba len tvrdit ze vazis menej ako 95kg a si OK. Ale aj tak preboha..ci XC ci Trail bike musi zniest vacsie vahy a drsnejsie zaobchadzanie sorry. Moj kros za 300 eur ma nosnost 120kg.
    27.05.2019 - 21:51:27
    00
    Máš pravdu, GT má 150kg nosnosť. Chcel som sem upnúť servisný manuál GT,ale je to príliš veľký súbor a nechce mi ho nahrať.Je naozaj zvláštne ako prezentujú značky svoje váhové limity bikov. Od 110kg po 150kg to je už "šialených" 40kg rozdiel. Celkom by ma zaujímalo, prečo nejaká značka udáva limit 110kg a iná 150kg. V čom to je? Možno by to vedeli ozrejmiť chalani so strojárskymi znalosťami. Ale rovnako ako pri výťahoch, musí tam byť nejaká tolerancia a bike s nosnosťou 110kg sa nemôže zlomiť, keď bude váha jazdca s vybavením a vrátane váhy biku 120kg. Potom GT biky by nemali mať problém aj so 160kg zaťažením?
    Je nanajvýš trefné spomenúť bikerov, ktorí majú cez 190cm a nie sú žiadni "chrti" a jednoducho fyziológia nepustí a toľko materiálu aj niečo váži:-) Ja sám mám 189cm a vážim plus/mínus 118-120kg. Mal som HT Meridu s údajom v servisnej knižke 120kg max. nosnosť. Ale mojich 120kg + 13kg bike + 5kg oblečenie a vybavenie na celý deň a nebol žiadny problém ani s kolesami ani s rámom a to som ju nešetril. A nebola ohádzaná super komponentami. Bola v Deore sade.
    Mne osobne - sorry za názor to vychádza tak, že od výrobcov s nízkymi váhovými limitmi ruky preč, pretože si v prípade problémov môžu vždy hľadať cestičky ako nájsť nejaké výhovorky prečo neuznať reklamáciu. Nielen rámu, ale aj kolies, nábojov a pod.
    27.05.2019 - 22:46:01
    00
    no tie cisla nie su ze ked mas nosnost 150kg a sadne na to 155kg clovek tak sa bajk rozpadne... to je ze 150 kilovy na tom jazdi, skace a vsetko mozne vramci normy... cize ked sa na tom bude vozit niekto tazsi len po hradzi tak sa mu nic nestane. presne ako pises ze aj vytahy, pisu nosnost 250kg, ale realne je to 5x viac
    28.05.2019 - 01:09:55
    01
    Prehľadnú tabuľku som našiel tu: https://www.svetbicyklov.sk/nosnost-bicyklov/#
    Z toho, čo tu píšete a za podmienky, že chcem dodržať limit 1300,- € mi vychádzajú tieto dostupné modely 2019:
    TREK-X Caliber 9 za 1199,-€
    https://trekbikes.sk/bicykle-horske29-hardtail/1783-4029-trek-x-caliber-9-zltozelena.html
    GT Zaskar Comp za 1299,-€
    https://starbike.sk/product/BkXIIaFqN/gt-zaskar-comp-29-2019

    Majú však zmysel tieto rámy, ak je na nich vidlica Recon RL, resp. Judy Silver? A brzdy?
    Nie je vhodnejšie priplatiť 2 kilá a mať GT Zaskar Elite s tlmičom Sector RL?
    https://starbike.sk/product/H1szDptq4/gt-zaskar-elite-29-2019
    Či je 200 € príliš veľký príplatok za to, čo biker vyšším modelom získa?

    PS: CTM Rascal 4.0 síce je mimo hry v tejto våhovej kategórii, ale 180 brzdové kotúče SMRT70S,M montované na Deore M6000 ukazujú, že chlapci sa vyznajú v skladaní bikeov. ☺
    28.05.2019 - 07:04:48
    00
    Recon RL je podla mna slusna vidla.Ma ocelove 32mm vnutorne nohy, co sa prejavi na vyssej vahe ale zas prida na pevnosti. Mas tam pevnu osku co je tiez plus. Judy ma nohy len 30mm co je na horsky bike pre tazkeho jazdca malo si myslim. Trek X-caliber som aj ja zvazoval ale vidla ma odradila.
    28.05.2019 - 08:47:36
    00
    Mne osobne sa GT bicykle nepacia avsak ta nosnost je super. "Značka GT má patentovaný rám Triple-Triangle, ktorý má najvyššiu nosnosť medzi všetkými značkami bicyklov až do 150kg!"
    28.05.2019 - 09:29:56
    00
    Este ti mozem poradit bike ktory som ja dlhsie zvazoval. Je v tvojom cenovom limite - Orbea ALMA 29 H30-EAGLE, model 2019

    -max nosnost JAZDCA 115kg, dozivotna zaruka na ram, bicykel je zaradeny do kategorie 4 (velmi drsne zaobchadzanie)

    https://www.orbea.com/gb-en/bicycles/mountain/alma/cat/alma-29-h30-eagle-19

    CONDITION 4
    4
    Riding on technically difficult
    terrain, with jumps and
    extremely rough terrain
    (condition 4 of ASTM standard
    F-2043-13, in addition to the
    conditions indicated in
    conditions 1, 2 and 3).
    Not designed for use with luggage carriers, child
    seats or trailers.
    Maximum cyclist weight: 115 kg
    ORBEA bicycle models: Alma, Oiz, Loki and
    OccamTR.
    28.05.2019 - 09:32:50
    00
    Tej vidly Judy Silver by som sa až tak nebál. Ak má bike nosnosť 136kg, musia počítať pri projektovaní rámu a zostavy komponentov aby to vydržalo. Pojazdíš rok-dva a ak budeš mať pocit, že to nie je ono, vymeníš vidlu za nejakú so širšími nohami.
    28.05.2019 - 10:20:41
    00
    Ak ale mas moznost kupit bike s lepsou/pevnejsou vidlou za rovnaku cenu? RS Judy co tak pozeram nema ani nastavenie odskoku ci Silver alebo Gold verzia. No a k cene sa ani nevyjadrujem. 450 eciek pytaju tu na mtbiker.sk za Judy Gold a 300e za Silver. Recon stoji +- polovicu z toho (viacero verzii).
    28.05.2019 - 12:06:16
    00
    Ale veď nechajme to na chalana. Info má dosť, tak si vyberie sám čo sa mu zapáči.
    28.05.2019 - 12:57:56
    00
    keyboard_arrow_up