AndyP napísal:
ano, aj minule ked som tadial isla, bolo tam pomerne dost blato, ale kde nie je teraz :-) ked bude suchsie, tipujem ze sa to tam o dost zlepsi, zas tak tragicke to nebolo

kobylu sice poznam lepsie ako svoje boty ale krupova luka mi nic nehovori
inak dam tu tu trasu z DNV do dubravky co je skoro asi az na 200m mimo cestu

Prílohy:

export (2).gpx [2.49 KiB] Zobraziť na mape

29.05.2019 - 12:28:36
01
počet medveďov je cez 2000 kusov,je to teritoriálne zviera ktoré mladé jedince vytláča stále nižšie,inak by sa ani ten pri Pezinku nikdy neobjavil.Proste na málo miesta je vela jedincov.ano ludia sú premnožení v afrike a ano oproti roku 1918 sme premnožení aj na slovensku.
29.05.2019 - 12:32:32
02
marfy napísal:
Ahojte,
v sobotu 1.6.2019 sa chystám prejsť Trnavskú stovku na biku (2x som to absolvoval pešo), viete mi dať info o zjazdnosti aspoň o niektorých úsekoch po týchto dažďoch. Je jasné, že to do soboty nevyschne a "trošku" sa zašpiním, ale nerád by som sa brodil kilometre s "papučami" na kolesách.

Ahoj, my zvykneme chodiť na stovku, ale tento rok sme to odpískali... čo sme boli v lesoch okolo Bukovej v sobotu aj v nedeľu, bolo to na hranici už, ale vzhľadom na tie dažde tento týždeň a na fotky z "bratislavskej časti" MK, ktoré tu dávajú, chalani sme si povedali, že si to necháme v kľude na iný termín tento rok.
29.05.2019 - 15:01:46
02
Aj ja idem na TT100 na biku za kazdu cenu,, blato neblato ... uz 5ty ci 6ty krat
29.05.2019 - 15:58:48
02
Nieco o cyklovlaciku Zahoracik:
http://reginazapad.rtvs.sk/relacie-a-rubriky/serial-radia-regina/196085/spoznavame-zahorie-z-vlaciku-zahoracik?fbclid=IwAR3uyAxFrT00danYwYAOIgS2nMD0z19bTEsixX_gbyoo3uPnm5neMfyqx2U
29.05.2019 - 19:18:07
02
triki napísal:
počet medveďov je cez 2000 kusov,

Zdroj cisla? :) Lebo toto cislo ked hovoria polovnici a napr spominani ochranari je diametralne odlisne.. ked 2000 ks znamena premnozenie tak len 1000 ks je OK?
29.05.2019 - 20:23:47
00
pre ochranárov je aj 5 tisíc v pohode lebo veď lesov máme dosť a medveď sa sám zreguluje.1 kus potrebuje 30km/2 tak si to vypočítaj či je to vela.Položme si otázku prečo si pár týchto medveďov od nás nikto nechce zobrať.ani rakúšania ani švajčiari ktorí tam už dávno žiadnych nemajú.a porovnaj si rozlohu tatier a álp.
29.05.2019 - 20:50:49
00
Medveďov je reálne okolo 1300 kusov, únosnosť nášho územia je však omnoho vyššia. Niektoré jedince sú veľmi túlavé, ak sa prejde od Malej Fatry cez Oravu do Poľska, potom späť a cez Veľkú Fatru prejde do Nízkych Tatier a Rudohoria, hádajte v koľkých poľovníckych revíroch mohli zaznamenať jeho stopy a trus? Nie všetky medvede sú až takto túlavé, ale tá duplicita bude aj u nich.
Ďalšia obľúbená fikcia je tvrdenie o tom, ako staré medvede vytláčajú mladé (jediná výnimka sú samice s mláďatami, ktoré samce cielene zabíjajú, aby spustili u samice ruju). Srandovná legenda sa spája s tzv. medvedími stromami, tradovalo sa, že tam tie najväčšie urobia záhryz a tie menšie sa musia pakovať preč. Ale až fotopasce odhalili že najvyššie stopy zanechávajú práve mladé medvede, lebo tie ešte vyliezajú po kmeni, čo tie veľké už nerobia. Stromy sú vlastne čosi ako bývalo v našich mestách korzo, slúžia na socializáciu. Rozširovanie medveďov dosť súvisí s tým, že objavili kukuricu, na ktorú sa postupne učia chodiť nové generácie medveďov a veľkým problémom je zakrmovanie zveri. Keďže stále viac poľovníkov sa venuje poľovačke, pri ktorej sa odvezú autom ku kŕmidlu s posedom a učia tam chodiť zver, oportunistické zviera ako medveď si nenechá takúto príležitosť ujsť. Veď aj tie fotky od Pezinka ukazujú macka pri kŕmidle. Nebyť zakrmovania a kukurice, medvede by kvôli potravinovej základni opúšťali vyššie pohoria iba zriedka.
29.05.2019 - 21:00:17
07
našiel som jeden starší text.
https://dennikn.sk/355857/konecne-vieme-kolko-mame-medvedov/
29.05.2019 - 21:26:48
00
re Pali65:
1/ Celková výmera lesov na Slovensku je 2,06 mil ha, teda 20.600 km2 . Celkový stav medveďa BOL v roku 2015 cca 1300 medveďov (údaj ŠOP), a ak počítame ročný prírastok 30 medveďov (triezvy odhad), tak dnes ich je niečo cez 1.400. To vychádza 14,7 km2 na medveďa ak to rozrátam aj na lesy, kde sa medveď nevyskytuje (západné , juhozápadné a juhovýchodné Slovensko). Som teda zvedavý, čo ťa vedie k myšlienke, že naše územie znesie aj viac medveďov ak reálne žije 1 medveď na 7 km2 lesa (Liptov, Orava...).

2/ Keďže zakrmovanie zvery prebieha v krmelcoch tak neviem prečo medvede nechodia tam, ale majú potrebu vyžierať kontajnery (opäť Liptov. Orava)

3/ Medvede obľubujú aj obilniny a čuduj sa svete, kedysi do nich nechodili. Buď medvede teraz niečo osvietilo (čo si nemyslím), alebo ich je jednoducho veľa (čo bude vzhľadom na jednoduché počty vyššie asi skôr pravda).

4/ Máte v DS medvede? Asi nie, však?
29.05.2019 - 22:44:31
00
v DS medvede ešte nemajú,ale čoskoro mať budú žrať tam majú čo. Keď sú schopné dojsť až do hungárie čo je v podstate detto.
29.05.2019 - 22:51:16
00
triki napísal:


HAHA, vraj "Ako jediný z cicavcov, okrem primátov, používa nástroje."... tu máte dokonca jedného fóristu, čo nie je primát, má 4 nožky a používa nástroj (koňo sa volá matt):
https://www.facebook.com/help.shtml/videos/10215067289890406/
29.05.2019 - 23:35:26
00
Kolke chodia do Hungarie? Jeden tulak za x rokov alebo kazdorocne a pravidelne xyz kusov? A co to dokazuje? Iba to, ze existuje, vzdy existovalo a dufajme aj bude existovat par tulakov.
29.05.2019 - 23:42:29
00
Premnozene medvede ja nemozem :rofl: Povodne som si myslel ze ludia zvieratam neustalim klcovanim lesov stale zmensuju ich prirodzene prostredie ale tak ne teda. Aj stromy su premnozene ze? Nastastie uz ne na dlho aj na tom sa intenzivne pracuje :rofl: Aj vysoka, diviaky a vlky su premnozene. Zaujimavostou je ze kua vzdy sa premnozia len tie trofejne zvierata potvory jedni.
Ze sa nepremnozili este take vevericky, jazvece a ina netrofejna nezaujimava haved to mi nejde furt do hlavy
30.05.2019 - 14:30:32
04
sfsk napísal:
Premnozene medvede ja nemozem :rofl: Povodne som si myslel ze ludia zvieratam neustalim klcovanim lesov stale zmensuju ich prirodzene prostredie ale tak ne teda. Aj stromy su premnozene ze? Nastastie uz ne na dlho aj na tom sa intenzivne pracuje :rofl: Aj vysoka, diviaky a vlky su premnozene. Zaujimavostou je ze kua vzdy sa premnozia len tie trofejne zvierata potvory jedni.
Ze sa nepremnozili este take vevericky, jazvece a ina netrofejna nezaujimava haved to mi nejde furt do hlavy


Nehejtuj. Medvede sú premnožené na danú plochu územia akú Slovensko má. Medveď potrebuje cca 30 km2, u nás jeden medveď žije reálne na 7 km2. Diviaky mám každoročne v záhrade čo kedysi nebolo. Škoda opisovať čo tam narobia. Je ich veľa, les im nestačí tak sa tlačia k ľuďom.
30.05.2019 - 14:43:12
01
keyboard_arrow_up