ja zhodou okolností na tomto
30.05.2019 - 05:30:25
00
O 10 tisic rokov, až budu robit archeologicke nalezy pod velkou horou, najdu zvyšky kostier, stovky kostier. No a nejaky vedec vyhlasi, že tí ludia boli obetovaní bohom hory. Napr. že bolo velke sucho.
30.05.2019 - 08:07:05
00
Velmi dobry clanok na tuto temu je na National Geographic
https://www.nationalgeographic.com/adventure/2019/05/everest-season-deaths-controversy-crowding/
30.05.2019 - 08:13:55
00
na margo odpadu tam hore, je ho tam vsade kvantum

img.purch.com

www.thehindu.com

cdn.newsapi.com.au

i2.wp.com
30.05.2019 - 08:16:42
00
Toto jaksi neviem pochopit.. :swear: :x Ved ked si kdesi cosi donesiem, tak si to rovnako aj odnesiem, co by uz nemal byt problem, nie? Ale hlavne ze sa z hory vratia ako hrdinovia... Kdesi som samizda zachytil, ze chce nepalska vlada zaviest pravidlo (mozno uz to aj plati?), ze pokial sa horolezci nevratia s niekolkymi kg odpadu, tak budu platit nejaku "pokutu" navyse... :y:
30.05.2019 - 08:36:33
04
pokuta to tam nevycisti, tie hory sa zaseru odpadom za par rokov na kompletku. to by tam museli chodit smetiari na vrtulnikoch aspon raz do tyzdna aby to tam bolo ciste. pri tej obrovskej ploche pohoria to samozrejme ani nie je mozne, keby uz just to dokazali zaplatit. sami si nicime planetu a toto nie je ani zdaleka to najhorsie co s nou robime
30.05.2019 - 08:43:39
02
Jaiub napísal:
... Ved ked si kdesi cosi donesiem, tak si to rovnako aj odnesiem, co by uz nemal byt problem, nie?....

Ibaže by mu to hore vynasal niekto iný :)
Niekedy to môže mať aj objektívne príčiny, tábor zmetie vychrica, lavína ťažko potom veci dohladat. Alebo tam zahynie...
30.05.2019 - 08:49:03
00
urcite nechcem horolezcov obhajovat, ale treba si uvedomit ze v tychto horach su pre pobyt cloveka extremne podmienky, takze riesit veci ako odpad je pre kazdeho z nich uplne na poslednom mieste. Skuste sa vzit do situacie ked v 8000 mnm mrznete, mate problem s dychanim a pododobne a vypadne Vam z vrecka obal z Horalky ;) Pokial viem tak ani mrtvoly tiez nikto neznasa dole, ale ich tam proste nechavaju lebo je to v podstate nemozne. Skor by tam nemali tolko ludi pustat, ale kedze si na tom miestny vedia dobre zarobit tak sa to asi nezmeni
30.05.2019 - 08:56:47
00
Mam pocit ze tu nejde o vypadnuty obal z horalky, ale o kvantum odpadu koncentrovanom na jednom mieste/miestach, cize konkretne miestne "smetiska". Aha, takze extremne podmienky hovoris, cize domaca priprava na vystup je asi v duchu, ze pridem tam, postavim stan, aklimatizujem sa, bude mi zima, najem sa, bordel vyhodim, pojdem o xy m vyssie, este vacsia zima, bordel zase vyhodim, a idem zase vysie...?? Predsa s extremnymi podmienkami musia pocitat a byt na ne pripraveny, a byt schopny sa aj v nich spravat civilizovane... Ale chapem ze s narastajucim poctom uz nie horolezcov ale turistov to zacina byt problem a dostane sa tam bars kto, hlavne kto ma love a vsetko ostatne u riti....

Hack3r praveze z tych penazi navyse by sa organizovali cistiace vystupy, ak si dobre pamatam, takze ano pokuta navyse to vycisti..
30.05.2019 - 09:05:48
03
extremne podmienky nie su ospravedlnenie na tvorbu smetiska
30.05.2019 - 09:09:30
012
A u nas sa ide riesit kamerovy system na stkcky namiesto toho aby sa riesili vaznejsie veci ako znecistenie vodnych tokov, vyrub lesov a odpadkov. Ked clovek vidi taku majestatnu horu kde by mala byt panenska priroda zasranu odpadkami tak mi je do placu. Arogancia ludi je neuveritelna a cudujem sa ze tam vobec niekto ide
30.05.2019 - 09:16:49
01
ja tam vidim sporak - obmedzit pocet ludi za rok a mnozstvo nakladu co mozu so sebou mat. na co je toto dobre nechapem?
a ano - nevidim fotky s bordelom z tychto hor prvy krat.
celkovo zacina byt cestovanie a spoznavanie sveta globalny problem - kedze stym zacali aj "opice" - vidim fotku na insta - podme tam spravit si taku istu. a po mne potopa.
ako e-bajky v lese
30.05.2019 - 09:22:13
00
Máte veľmi naivné predstavy o možnostiach človeka vo veľkých výškach. Trénovanému špičkovému človekovi (Reinholdovi Messnerovi) trvalo posledných 100 m bez kyslíka hodinu. Prakticky naľahko.
Vrtuľník tam ani nevyletí, možno s výnimkou pár špeciálov. Nezavisne, nevzlietne. Záchranné akcie nad nejakých 6-6.5 km sú nielen nemožné, ale sú priamym ohrozením účastníkov - to platilo aj v dobe, kedy tam chodili iba namakaní draci. Teraz viac ako predtým.
30.05.2019 - 09:23:18
04
nebavim sa o odpade v zakladnom tabore, chcel by som vas vidiet ako nesiete napr. prazdnu kyslikovu flasu pri zostupe ked uz ledva kracate z nohy na nohu, ledva dychate a pod. Clovek sa v takejto situacii snazi zbavit vsetkeho nepotrebneho a je rad ze je rad ;) Ked uz ludom nedojde ze by tam nemali chodit v takom pocte, tak aspon vyrobcovia napr. potravin by ich mali balit do v prirode rozlozitelnych obalov (aj ked v tej zime sa asi dost tazko nieco rozlozi)
30.05.2019 - 09:25:49
01
ja som ten vrtuplnik aplikoval skor ako vtip, je mi jasne ze je to nemyslitelne :) kazdopadne horolezci platia nemale sumy na to aby tam mohli ist lozit. takze jediny kto sa o to realne moze postarat je stat ktoremu platia tieto poplatky. to su ale len polemiky
30.05.2019 - 09:27:16
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up