Neteba to brat ako hejt, pisem, ze smelo do toho ak ho pusti rozpocet. Tiez som si tym presiel a iba som popisal co vsetko ho moze cakat a nech zvazi ci sa do toho chce pustat, resp. ci to za to stoji. Na niektore veci clovek prichadza postupne, a tak som zhrnul kam to moze az zajst. U mna osobne to nebolo len o tom ze chcem lahsi bike pre dieta, ale je to aj moje hobby a aj ked to mozno nie je rentabilne, tak sa to cloveku vrati vo forme zabavy pri prerabke a dobreho pocitu z vysledku.
Na druhej strane, "včera som kúpil bike a chcem ho odľahčiť". Najskôr by som s dieťaťom na ňom pojazdil, par vyjazdov, aby som videl či ho to bude baviť, čo mu nesedi, vadi s čim sa trápi. A možno zistí, že najskôr bude lepšie zmeniť radenie, alebo že prevodník je moc veľký alebo sa mu zle sedí. Ak bude bike ľahký ale nebude sa na ňom dobre cítiť, tak to nebude dobrá investícia. A ešte raz, je to len môj názor. V žiadnom prípade nejde o hejt. Určite je váha pri biku dôležitá, no netreba zabúdať aj na pohodlie. Hlavne pri deťoch.
Len tak na margo, keď som odľahčoval synov bike, tak som chcel vymeniť aj vidlu za pevnu, no syn nesuhlasil. A to by som išel vahou pekne dole, ale asi by sa mi na ňom potom nechcel voziť.


Naposledy upravil bujnoss dňa 18.06.2019 - 08:53:55, celkovo upravené 1 krát.

18.06.2019 - 08:50:15
03
Presne. Zabava dietata a tatka :)

Pisme postupne, nech sa hned nezlakne.
18.06.2019 - 08:52:41
00
No mne to tu pripadá, že viacej riešite bicykle ako jazdíte. Ja osobne som mal tiež cube 20tku a osobne som tam nič neriešil. Za dva max 3 roky sa zase mení bike. Ale tak viem,že niekoho baví tako stále prestavovat bicykle. Len ide oto, ked sa clovek spätne pozrie či to ozaj má aj význam pre to dieta teda či jazdíte často, či aj kopec a či chodíte aj na sútaže. Nám stačilo sem tam pumtrack či menší kopec a prežili sme to. Ja osobne ked som bol maly som bol rád,že vôbec nejaky bicykel mám a jedno mi bolo či bol maly alebo velký a z ocele. aby to nebolo tak proste,že zostavil som super bicykel pre syna a vlastne som s nim bol na nom zo 5 krát.
18.06.2019 - 09:46:11
01
Čo bolo, to bolo. Teraz je vsetko inak. Mame možnosti, tak to využívame.
Môj osobný názor: investoval som dosť peňazí do maleho biku. Kazdopadne to FUN posunulo do ineho levelu. Taketo jazdenie si syn riadne uziva. Co je super, manzelka to vidi tiez, ze tie peniaze su riadne vyuzite. Jazdime teren, na ktory ine deti iba pozeraju v telke. :)

Ked by pre 30 rokmi boli moznosti ako dnes... Tiez by sme nejazdili na hrdzavych bmxkach s predrati plastami a vylagrovanych klinkoch. :)
18.06.2019 - 09:52:10
00
Stava sa Ti casto, ze menis ramienko na hazke? Z tej foto na predch. strane to vyzera, ze takmer vlaci tu spodnu kladku po zemi, ked uz teda jazdite teren.
18.06.2019 - 14:37:37
00
Little Joe sme mali, podla mna nie su zase az take uzke, i ked su uzsie, ale v terene boli fajn. Je to vsak dost makka zmes a ten plast sa straca pod ocami, hlavne ak deti radi posmykuju. Mam este asi 4ks doma nove, mozem posunut.

Co sa tyka odlahcovania:

Kolesa su dost draha polozka. Ak chcete ist do niecoho lahsieho, z mojej skusenosti 150 eur a vyssie, takze tam si to treba prepocitat poriadne, i ked tie biky detske sa celkom dobre predaju, ak maju nejaky ten rozumny tuning.

Tie plaste ano, usetris par gramov a spravil by som to, zalezi co ma obute ten Cube, treba prehodnotit, prevazit. Tie bezduse, no neviem.

Pozriet sa na sedlo, tie byvaju tazke dost, sledovat bazar, pripadne ali. Chalani mi jazdia aj carbon sedlo aj Vertu (to dierkovane). Vyzeraju na pohlad ako tvrde nepohodlne, ale jazdia na tom uplne v pohode a to sme skusali niekolko dalsich.

Pozri sa aj na pedale. Niekedy tam byvaju zabite 400-500 g zavazia. Ja som bral chalanom tieto: https://www.aliexpress.com/item/CoolChange-mountain-bike-Hollow-pedals-lightweight-skid-Perlin-modified-road-bike-parts-bicycle-pedal-Universal/32691330117.html a spokojnost.

Dalsie veci, ktore vies v bazari vyhodne kupit (treba sledovat), su carbon riaditka, sedlovka. Par desiatok gramov si dole. + pozri aj ten Force lahucky predstavec tu na shope 50 mm https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/predstavce/force-team-light-predstavec-6-st-cierny-mat.html 82g

Taktiez dat dole kluky, ci tam nie su nejake oceliaky tazke.

Vidlica - niekto dava pri tychto detskych pevnu. Ja som nie za to (Tecka vytunoval Spinner-a neskutocne, mal som ju v rukach a videl maleho na tom jazdit a isla ako maslo, urcite poradi), ale pokial ides jazdit tvrde asfaltovejsie povrchy, stoji asi za zvazenie, kupit aj lahku karbon, pripadne hladat nejaky hlinik.

ak ma nieco napadne, pisem.
18.06.2019 - 15:01:46
01
kajto napísal:
Stava sa Ti casto, ze menis ramienko na hazke? Z tej foto na predch. strane to vyzera, ze takmer vlaci tu spodnu kladku po zemi, ked uz teda jazdite teren.


Je to neuveriteľné, ale ani raz ju nechytil - sam som prekvapeny, ta kratšia karbonova je na tom uz lepsie.
Maximalne z toho travu vytahujem.
18.06.2019 - 15:06:12
00
Mondzo,
Inak super ten nizky tlak v kolesach...
Palec hore.
18.06.2019 - 15:39:52
00
No asi som zle zacal... kupil som jazdeny bicykel este v zaruke za velmi dobru cenu. Preto som myslel ze peniaze ktore som usetril na kupe bicykla, by som mohol trocha pomoct na vahe.
A prave prva vec co ma napadla boli prave plaste. Vazia 650g a za investiciu cca 30€ za plaste s kevlarovou patkou sa da usetrit hned cca 400g. A chcel som len vediet ci s nimi ma niekto skusenosti.
Nad nabojmi este pouvazujem. Zadne koleso bez plasta vazi 1,5 kg. Myslim ze tam by sa tiez dalo usetrit slusnu vahu, ale bolo by potrebne kupit naboj, kazetu, retaz, prehadzovac a radenie. Nad tym este porozmyslam...
A tak ako pisal Mondzo, pozriem este aj tie kluky. Mne sa zda ze su ocelove
18.06.2019 - 21:14:23
00
Vsetko co budes potrebovat skor ci neskor najdes na bazari.

Na porovnanie... Moje zadne koleso 20 s plastom, kotucom a kazetou 11s 11-46 vazi 1.7kg
18.06.2019 - 21:38:31
01
Moja mlada vyskusala najprv plast "Kenda-small block Pro 20x2.1" - ten nedrzal vobec v terene, na cestu bol fajn.
Potom sme skusili "Schwalbe- Little Joe 20x2.00" - s tym tiez nebola spokojna, pretoze v terene moc nedrzal, smkal sa.
Nakoniec sme skoncili pri "Schwalbe-black-jack-20x1.90" - nieje to sice kevlarova patka, ale oproti Little Joe rozdiel vo vahe iba 20g. Spokojnost na ceste aj v terene, za sucha aj v blate. Drzia omnoho lepsie ako LittleJoe ci Kenda. Najprv som mal obavu ci niesu uzke, ale po par jazdach na singloch sme zistili, ze sa jej bicykel v terene lepsie ovlada s uzsimi plastami. Taktiez jazdime dost nizky tlak.
Pedale mame od mondzo https://www.mtbiker.sk/bazar/komponenty-pedale/327950/detske-pedale-platformy.html a je taktiez nadmieru spokojna. Drzia jej na vsetkom co ma obute.
Vidlu sme menili z pevnej na Spinner 300. Mlada ma 22kg a vidla chodi celkom pekne. (aj ked tuning ako robil Tecka by sa jej urcite tiez hodil :)
21.06.2019 - 09:37:52
00
Stofi,
Posli cislo a zavolam ti vecer... Co spravit.
Uz jednu pruzinu budem posielat, pozrem aj pre teba... Ak je to taka ista ako v Grind
21.06.2019 - 09:52:05
00
Presne to iste ako v grinde ale ulozene v 30tkovych nohach a vyssi zdvih
21.06.2019 - 14:02:55
01
Ahojte. Tak včera došiel posledný diel skladačky a ja som mohol doskladať vôbec môj prvý bajk. Nakoľko sa jedná o moju prvotinu, tak som išiel dosť po cene, nech ma potom toľko nemrzí, keď sa niečo nepodarí. Všetky komponenty som objednal v podstate v jeden deň a potom už len čakal, kedy čo poštárka donesie.

Rám je český SCUD vo veľkosti 13". Chlapsi majú okolo 135cm a ja som chcel nízky rám, aby mohli v pohode zoskočiť v prípade potreby a nič dôležité si pri tom neudreli :). Rám váži 1750g. Mínusom je absencia uchytenia košíka na fľašu. Tiež je trochu problém, že mi tam nevošiel kryt prevodníka (ledva tam vošiel samotný 28z prevodník pri 113mm oske). Reťaz zatiaľ nepadla, ale asi tam namontujem nejaké vodítko. Ten kryt nevošiel ani pri 122mm oske, čo už aj tak bolo úplne mimo reťazovej linky. Ale čo by som chcel za tie prachy...

Škrt cez rozpočet mi urobili kolesá, kde mi po 2 týždňoch čakania napísali, že mi ich jednoducho nevedia dodať. Tak som musel zháňať nové. Vidla s QR už bola na ceste z Číny, doma už boli kotúče na CL a ja som to nemal veľmi chuť predávať po bazároch, tak sa mi trochu zúžil výber. Našiel som tieto shimaňácke XTčka. Na stránke písali 1,65kg, inde som našiel 1,75kg. Sklamanie bolo, keď som sa doma po prevážení dostal cez 1,8kg, čo už. Priložené tubeless ventily sú dosť krátke a nevojde sa mi na ne redukcia od kompresora.

Plášte Mitas Zefyros textra majú jemnejší dezén,ako by som možno chcel, ale boli za dobrú cenu a aspon budú rýchle... Nahadzovali sa ľahko. Jedno chytilo hneď, druhé som musel najprv nafúkať s dušou. Mám v každom 50ml tmelu (Stan's no tubes) a nič nepresakuje. Tlak držia. Udávaná váha bola 610g. Jedna mala 606g, druhá skoro 650g, tá vyzerá byť z inej šarže...

diely z Číny: sedlo 117g
riaditka 620mm 130g sedlovka 31,6mmx400 140g
vidla po zrezaní 490g
predstavec 130g gripy 30g
kazeta ztto slr2 11-46 324g +11g exteneder

Pri tej kazete by som sa chcel pristaviť. Chcel som niečo ušetriť a šiel do 1x10 miesto 1x11. To bola trochu chyba.
10sp SLX prehadtovačka bola síce za skvelých 25e, ale s tými veľkými pastorkami jej to nejde až tak od ruky. Bez extendera to nedala (44z by možno dala, 42 určite). Tak som musel nahodiť, extender. S ním si veľmi nerozumela pätka, tak som jej musel karboškou trochu dohovoriť. Na 11t a13t pastorku je kládka ale už dosť ďaleko a to kvaltovanie nie je také samozrejme, ako by človek od SLX radenia čakal. NIe je to až také zlé, aby som to menil (zatiaľ) ale určite by som toto kombo neodporúčal ani nepoužil pri ďalšej stavbe.

Kľuky sú Prowheel 152mm s 28z prevodníkom zhodené z predošlej 24". Chcel som kúpiť nové, ale nič rozumné s 28z prevodníkom som nenašiel. Bez tých plastových krytov vážia 550g.

Brzdy Shimano BR MT 400 sú za cenu 22+25e skvelé. PM úchyt na čínskej vidle nebol rovný a strmeň bol na ňom tak skrútený, že šúchal o kotúč. Zas mala Boschka karboška trochu práce...

Hlavové zloženie som si nechal namontovať, lebo sa mi nechelo kupovať lisovačku za 40e a s tou, čo som si porvizórne vyrobil zo závitovej tyče, matíc a podložiek sa mi to nepodarilo.

Nie je to nejaký vysnívaný bajk, ale za tie prachy je váha a výsledok podľa mňa celkom fajn a som rád, že som do toho šiel. Deti sú nadšené. Plán bol, že si ho budú streidať. Budúci rok štartujú na DTPS v rôznych kategoriách, ale odkedy na to vysadli, tak už nechcú 24" čo majú ani vidieť, takže možno budem musieť postaviť ešte jeden :)

Prílohy:

20190624_195940.jpg
20190624_195940.jpg 941.42 KiB thumb_up1thumb_down

20190624_195826.jpg
20190624_195826.jpg 550.41 KiB thumb_up0thumb_down

25.06.2019 - 12:14:21
010
Váha dobrá aj dobrý podrobný popis, len ta výsledná cena v ňom chýba. Mňa by zaujímala.
25.06.2019 - 12:29:04
00
keyboard_arrow_up