Video: Agresívny cyklista v Česku sa vyzúril na aute

https://www.aktuality.sk/clanok/699096/video-agresivny-cyklista-v-cesku-sa-vyzuril-na-aute/
08.06.2019 - 09:57:09
00
Moje postrehy. Všimol som si, že v zahraničí (AT/DE/IT/CH) som bol v mojom dohľade jediný normálny, všetci alebo drvivá väčšina (peší a cyklisti) čakali na semaforoch na zelenú aj keď široko ďaleko nešlo nič, ako telce a zas potom na zelenej išli zas bezhlavo aj keď sa rútilo auto a ja (znova jediný normálny) som počítal s tým, že ten druhý nemusí registrovať semafor.
Ale keď sa nad tým zamyslím, majú pravdu. Nemusia vôbec riešiť blbosti a pozerať na cestu či ide niečo. A pritom, keď niekto povie, že to je západná mentalita, čudovali by ste sa aká tu je východná zmes.
12.06.2019 - 14:18:30
00
To mal prilbu alebo vylestenu kotrbu robi zle meno cyklistom nejaky chmulopepik... Nech ho vypatraju a vyplati skodu plus pokutu
12.06.2019 - 18:34:38
00
https://ekonomika.sme.sk/c/22148967/nizsi-vek-pri-soferovani-nakladiakov-a-autobusov-vlada-odobrila-zmeny-v-premavke.html?ref=trz

Šoférovanie nákladiakov a autobusov -
Pri oprávneniach šoférovať nákladné auto sa konkrétne má potrebný vek znížiť z 21 na 18 rokov a pri autobusoch z 24 na 21 rokov.

Povinnosť nosenia prilby
V rámci zmien sa tiež navrhuje vypustiť povinnosť nosenia prilby mimo obce pre cyklistov starších ako 15 rokov.
Pravidlá o nosení prilieb pre deti do 15 rokov však ostávajú bez zmeny.
19.06.2019 - 12:03:50
00
Presny opak ako by to malo byt. Ja by som dal prilbu povinnu aj v obci.
19.06.2019 - 12:30:25
09
rozumny clovek ju nosit bude tak ci tak
19.06.2019 - 12:33:07
06
to je pravda ale potom by malo byt napr kratene vyplacanie poistneho kedze sa dobrovolne vystavujes riziku nechranenej hlavy.
Tak isto ako ked si v aute nedas bezpecnostny pas pripadne vypnes airbag.
Vela ludi je proste blbych a vyhovuje im to lebo im to kazi uces, je v tom teplo a bla bla.
19.06.2019 - 13:26:04
05
Keď sa pošmykneš pri chôdzi a spadneš na obrubník a nemáš pritom prilbu, tiež by sa malo krátiť vyplácanie poistného? :D
19.06.2019 - 16:30:34
06
A co ti, co poskakuju, drbnu a dolamu sa? Nielenze by nemal dostat poistne, ale mal by platit regres zdravotnej poistovni. Ziadna solidarita!
19.06.2019 - 18:45:47
00
tr3mp na bicykli je vacsie riziko urazu hlavy. Vacsia rychlost, nemoznost presunut nohu aby som nespadol, kvoli ramu. Na ulici nedostanem v 40km/h peso smyk ani neurobim kotrmelec taky ako cez riadidla, ktorych sa drzim, aby som pad ustal. Nenarazim v 40km/h do stromu. Maximalne si rozbijem nos. 40km/h som nikoho nevidel v meste bezat.
To potom mozu zrovnopravnit aj auta voci chodcom a nekratit poistne ani tam.
19.06.2019 - 18:49:30
01
Tak schvalne, kolko % ludi na bicykloch chodi tych tvojich 40km/h
19.06.2019 - 18:54:26
05
Ludia peso chodia 4km/h. Mozno 6km/h.
Ked som siel peso po ulici, tak ma obiehala dochodkyna na sobi 20 a zachvilu bola na konci ulice a ja iba stvrtine. Nesla 40km/h ale sla rychlejsie ako peso.
19.06.2019 - 19:05:49
01
Krista ako toto vazne ?
19.06.2019 - 19:48:22
05
Hurááá !! Už aby novela čo najskôr vstúpila do platnosti. Konečne budem môcť v horúcich letných dňoch jazdiť bez prilby.
19.06.2019 - 19:58:48
01
Hosť napísal:
tr3mp na bicykli je vacsie riziko urazu hlavy. Vacsia rychlost, nemoznost presunut nohu aby som nespadol, kvoli ramu. Na ulici nedostanem v 40km/h peso smyk ani neurobim kotrmelec taky ako cez riadidla, ktorych sa drzim, aby som pad ustal. Nenarazim v 40km/h do stromu. Maximalne si rozbijem nos. 40km/h som nikoho nevidel v meste bezat.
To potom mozu zrovnopravnit aj auta voci chodcom a nekratit poistne ani tam.


Súhlasím, že pri 40 km/h, alebo nebodaj 60 či 80 km/h je na bicykli výrazne vyššie riziko úrazu hlavy (a nielen hlavy), preto je veľmi vhodné nosiť v takýchto situáciách prilbu. Paradoxne však pri jazde v lese vysokou rýchlosťou prilba povinná nie je (keďže to nie je pozemná komunikácia). Napriek tomu, že nie je predpísaná nejakým zákonom, každý zjazdár ju nosí a naopak, pri pomalšej jazde do kopca ich nik nebuzeruje, že ich nemajú na hlave (napr. kvôli teplu).

40 km/h v dopravnej cyklistike, ktorá je primárne dotknutá týmto zákonom, jazdí málokto (napr. aj ja veľmi výnimočne). Typickejšie sú rýchlosti 15-20 km/h. A pravdepodobnosť kotrmelca cez riadidlá v takejto rýchlosti a následného úrazu je pomerne nízka, podobne ako pri chôdzi pešo. Ak si niekto neverí, alebo jazdí rizikovejšie, pokojne tú prilbu nosiť môže.

Ak mám použiť analógiu, na automobilových pretekoch je helma pre pretekárov bežná, hoci auto má aj pásy. Ale ak by bola prilba povinná aj pri bežnej jazde, asi by sa to nestretlo s veľkým nadšením. Hoci by to niektoré úrazy mohlo eliminovať :D

Paradoxom je, že pri zjazde vysokou rýchlosťou (70-80 km/h na cesťáku) vyžadujeme rovnakú úroveň hlavy, ako pri rýchlosti 15-20 km/h. Nemala by byť pri jazde na cestnom bicykli povinná integrálna prilba, prípadne ešte ochrana chrbtice? Prípadne zakázaná jazda na bicykli rýchlosťou povedzme viac ako 40 km/h, aby sme predchádzali úrazom hlavy? :^)

Inak ja som už dvakrát spadol na bežeckých pretekoch, v úseku dole kopcom, bežal som cca 20 km/h v tom momente a o niečo som zakopol. Zaujímavý pocit, keď človek ešte spraví pár skokov v čoraz väčšom predklone až po kontakt so zemou. :D Mnohí cyklisti ani takto rýchlo nejazdia.
20.06.2019 - 09:27:24
03

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up