Prilba je určite dobrá vec. Dnes je na výber množstvo s dobrým odvetraním a tak ani pri pomalej jazde nevidim dôvod na dávanie z hlavy dole. Nedávno spadla rodinná priateľka na mestskom biku na rovnej asfaltovej ceste rovno do jarku. Včera bola u nás a tak som videl fotky a poviem vám, ako zo zombie filmu. Po páde chvíľku v bezvedomí, zlomená lícna kosť + nos, rozrazené obočie a nos na niekoľko štichov. Prilba sa samozrejme hompálala na riadidlách. Nepamätá si čo sa stalo. Kamarátka čo šla s ňou vraví, že buď nabehla na šiškualebo jej prišlo nevoľno a zamdlela (vek okolo 60r.). Ak by mala prilbu, verím, že následky by boli menšie - minimálne v hornej časti hlavy. Takže je jedno aký dobrý jazdec som, v akej kondícii a zdravotnom stave sa cítim, vždy sa môže stať niečo nepredvídateľné a preto bez ohľadu na zákony prilbu budem vždy nosiť, pretože si vážim zdravie a chcem sa správať zodpovedne aj voči svojmu okoliu.
20.06.2019 - 10:48:38
010
Na aktuálnu tému. Ospravedlňte zníženú kvalitu, nemám scanner.
(úryvok z knihy Volali ste záchranku od Viliama Dobiáša, prezidenta SČK a dlhoročného lekára na RZPčke)

Prílohy:

01.jpg
01.jpg 296.25 KiB thumb_up2thumb_down

02.jpg
02.jpg 279.58 KiB thumb_up3thumb_down

03.jpg
03.jpg 304.85 KiB thumb_up3thumb_down

04.jpg
04.jpg 246.89 KiB thumb_up6thumb_down

20.06.2019 - 11:42:00
015
Hlavný hrebeň Nízkych Tatier nie je cyklotrasou!
20.06.2019 - 13:59:48
03
Vrátim sa k tomu článku zo smečka o zmenách v dopravnom zákone (https://ekonomika.sme.sk/c/22148967/nizsi-vek-pri-soferovani-nakladiakov-a-autobusov-vlada-odobrila-zmeny-v-premavke.html?ref=trz). Zrušenie povinnej prilby ma netrápi (v najhoršom prípade zafunguje prirodzený výber), zníženia veku vodičov autobusov a nákladiakov sa celkom obávam ale všimli ste si tento odsek: "Návrh pre vodičov zavádza povinnosť v prípade státia v kolóne vytvoriť takzvanú "záchranársku uličku" pre vozidlá záchranných zložiek.
Vodiči ju majú vytvoriť "v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvoma jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom," uvádza rezort s tým, že pri vytváraní záchranárskej uličky je na nevyhnutne potrebný čas vodič vozidla oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka cestnej premávky." Toto v praxi môže vytvoriť totálny zmätok na cyklistických cestách, ktoré sú vedené úplne súbežne s cestou. Alebo na miestach, kde je dosť široká cesta/krajnica na to aby cyklista bezpečne obišiel kolónu zprava (čo je dnes podľa vyhlášky dovolené). Lebo podľa tohto znenia to vyznieva, že vodiť bude môcť (resp. musieť) zastať v kolóne na cyklotrase ak zrovna po nej nepôjde žiaden cyklista. A ak pôjde a bude chcieť obehnúť kolónu, tak má jednoducho smolu (alebo môže riskovať a na drzovku sa motať medzi autá alebo prejsť po tej záchranárskej uličke čo asi bude proti pravidlám).
21.06.2019 - 17:49:42
00
zase ten blud o scitovani rýchlostí ...
21.06.2019 - 18:17:45
01
cibojakchapem spravne ze chces, aby mal cyklista prednost pred sanitkou?
22.06.2019 - 17:21:31
03
Nie nechápeš. Je to v tom článku zle popísané ale nakoniec sa to týka iba ciest mimo obce. Problém by samozrejme nebol samotný prejazd sanitky ale to že ak by sa to týkalo aj obcí, tak by prakticky v zápche stratili význam všetky súbežné cyklochodníky (nie že by ich bolo veľa ale zopár sa ich napr. v BA nájde alebo vybuduje), ktoré by sa stali v podstate priestorom pre vytvorenie preventívnej uličky. Mimo obcí o takýchto cyklochodníkoch neviem a asi by ani moc zmysel nemali.
22.06.2019 - 17:30:41
00
Riešiť či sa ty budeš mať kde bicyklovať keď niekomu ide možno o život mi príde choré :shake:
22.06.2019 - 17:32:31
01
astro, neber mi posledné ilúzie, však si úplne vynechal čiarky! 😳
22.06.2019 - 17:35:39
00
Tak ešte raz, nemyslel som situáciu priamo pri prejazde sanitky (vtedy je to samozrejme úplne pochopiteľné) ale ak by išlo o automatickú povinnosť pre vodičov preventívne vytvárať takúto uličku aj keď zrovna žiadna sanitka nejde a to aj na úkor plynulosti a bezpečnosti na súbežných cyklochodníkoch v obci.
22.06.2019 - 17:42:28
00
Povinnosť záchranárskej uličky sa týka situácie "na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy". Myslím, že tvoja obava je zbytočná, takých lokalít je minimum.
22.06.2019 - 18:13:59
00
Áno áno, k tomu som sa už nakoniec cez cyklokoalíciu a stránku ministerstva dopátral, len z toho stručného článku vôbec nebolo jasné, kde všade to bude povinné. Preto som sa pýtal na názory a informácie ostatných. A miesto toho som sa dočkal len nepochopenia a z neho plynúceho hejtu. :-) Inak tu je celá dôvodová správa a všetky materiály týkajúce sa zmien v legislatíve, keby to niekoho zaujímalo: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/23948/1?fbclid=IwAR2d0QciAtUNDdFfxLftJXCHCIZw7mKvPyxx-IBmX-FjzsF_l83bFsPogLM
22.06.2019 - 18:22:30
00
Tu je zhrnutie, ktoré zmeny sa týkajú cyklistov, nie je toho veľa:
http://www.cyklodoprava.sk/vlada-dnes-prijala-navrh-novely-zakona-o-cestnej-premavke/
22.06.2019 - 18:28:27
00
Oravavci budú vedieť. "Cyklotrasa" medzi Podbielom a Krivou. Takáto možnosť odlúčiť bicykle od áut by na začiatok stačila aspoň "popri" cestách I. triedy. Je to síce len vyšlapaný chodník ale pre iný ako cestný bicykel je to lepšia možnosť ako ísť po hentej ceste. Ináč, všímam si na sebe, že už ma čoraz menej baví ísť bicyklom mimo obce, máme (aspoň na Orave) samé frekventované cesty. Začína to byť o hubu. Policajti tiež nemajú inú starosť iba, kde je prilba (v obci), pán cyklista fúkať (0.000), nemáte reflexnú vestu (v obci, reflexné prvky na bicykli aj oblečení)... Proste aj oni sa snažia vytlačiť cyklistov z ciest... A ja nepatrím medzi športovcov ale bicyklom riešim dopravu. Autom jazdiť je pre mňa neskutočná otrava.
22.06.2019 - 18:42:33
00
cibojak - žiadny hejt, písal si nezrozumiteľne, tak som sa len opýtal, aby som pochopil. A úprimne, stále nechápem: "Tak ešte raz, nemyslel som situáciu priamo pri prejazde sanitky (vtedy je to samozrejme úplne pochopiteľné) ale ak by išlo o automatickú povinnosť pre vodičov preventívne vytvárať takúto uličku aj keď zrovna žiadna sanitka nejde a to aj na úkor plynulosti a bezpečnosti na súbežných cyklochodníkoch v obci."
To si si fakt myslel, že autá budú "preventívne" chodiť po cyklochodníkoch, chodníkoch, krajniciach, lúkach... len aby na ceste ostala voľná "záchranárska ulička" - keby náhodou...?

corsair - tí policajti sa ti snažia zachrániť život. Keby sa snažili vyhnať ťa z cesty, kontrolovali by ti povinnú výbavu (stavím sa o pivo či sud, že ju nemáš podľa vyhlášky) prípadne by sa ti vozili za prdelou dovtedy, kým by si neporušil pravidlá CP...
22.06.2019 - 19:05:13
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up