GeorgeWH napísal:
@MageZ trubit sa ma v pripade upozornenia na nebezpecenstvo. Dvoch cyklistov vedla seba povazujem za nebezpecenstvo, pretoze miesto jedneho faktora (jeden cyklista) su tam dva faktory, ktore ovplivnuju dianie na ceste. Mas nieco dalsie, okrem podporovania tohto debilneho spravania sa cyklistov?

edit: a nemyl si vytrubovanie a trubenie, resp. zatrubenie.


naozaj?

"Podľa zákona č. 9/2009 Z. z. o cestnej premávke je vodič oprávnený používať zvukové výstražné zariadenie, čiže klaksón, len v prípade, ak je jeho použitie potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva. Je teda chybné trúbiť na ostatných vtedy, keď nie ste bezprostredne ohrození. "

Nikde som ani slovkom neobhajoval spravanie tych cyklistov. Bud si ma s niekym mylis, alebo mas okrem neovladania dopravnych predpisov aj nejaky iny problem.
25.06.2019 - 23:23:13
04
Ale v zákone je aj toto: Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.
26.06.2019 - 07:24:22
00
@GeorgeWH asi to robia rovnako, tak obhajuju sami seba.
26.06.2019 - 07:36:45
00
tomtom7 napísal:
Ale v zákone je aj toto: Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.



A ti cyklisti su predchadzane vozidlo? :lol: Ako by si ty ako vodic reagoval na to, keby ta predchadzajuce auta otrubovali?
26.06.2019 - 08:11:44
00
Áno, podľa zákona sú cyklisti predchádzané vozidlo. Aj keď nemotorové, ale bicykel je vozidlo.
Trúbenie by ma nepotešilo, preto som nikdy v živote na cyklistu nezatrúbil, ani keď išli vedľa seba traja a ja som ich dobehol zo zadu na aute. To však nemení nič na tom, že podľa zákona tak môžem urobiť.
26.06.2019 - 09:44:19
00
kedze je ich viac, tak snad vozidla a este idu vedla seba :)

a si si isty, ze to vystihuje tuto situaciu o ktorej je rec - https://www.mtbiker.sk/forum/post1495558.html#p1495558 ?

"Na jednej strane chcete tolerantnych vodicov, ale na druhej strane jazdite ako debili. 3x som toho roku stretol skupinu cyklistov (3-4), a vzdy isli 2 vedla seba. 2x to bola frekventovana okreska v tom case plna aut, a raz vypadovka na dialnicu (pruh vlavo), pripajaci pruh z benzinky v pravo a zuzene miesto pred cyklistami. A ked som pri nich spomalil a spytal sa, preco idu dvaja vedla seba a ci poznaju predpisy, tam poslali do p.. A ano, najprv som na nich zatrubil, aby som ich uporzornil na nebezpcenstvo (od kedy vzadu vozim male dieta, tak je pre mna kazda takato situacia potencialne nebezpecna). Takze tak s tou vyzadovanou toleranciou..."
26.06.2019 - 09:57:40
00
Ja som reagoval len na tvoj príspevok, kde bol citovaný zákon + nejaký komentár zákona. Pretože podľa neho to vyzeralo, ako keby sa trúbiť mohlo len v prípade odvrátenia hroziaceho nebezpečenstva.
26.06.2019 - 10:10:38
01
Nejdem nikoho obhajovať, ale z časti chápem aj cyklistov idúcich vedľa seba. Ak idem sám, za mnou auto a oproti ďalšie, tak ak je šofér neohľaduplný, bude sa tlačiť medzi mňa a oprotiidúce auto. Ak sme dvaja vedľa seba, nezmestí sa, je nútený spomaliť a počkať, kým druhé auto prejde. Ak nejde oproti nič, nijako ho neobmedzia. Môže ich obísť v druhom jazdnom pruhu. Cyklista je v tomto súboji ten zraniteľnejší a tak sa nečudujem, že sa pre ochranu vlastného zdravia uchýli aj k nie celkom zákonným metódam. Odvolávať sa ale na zákon v prípade ohrozenia ľudského života, že nedovoľuje takýmto spôsobom chrániť svoj život, je nezmysel. Nič nemá väčšiu hodnotu.

Druhý prípad, ak idú štyria cyklisti, väčšinou s miernym rozostupom, v rade za sebou, je to pre vodiča auta obmedzujúcejšie, nakoľko musí predísť dlhú prekážku. Ak je na kľukatejšej ceste, môže to byť celkom problém. Nedočkavý vodič tak môže stratiť nervy a pokúsiť sa predísť cyklistov aj v neprehľadnej situácii a vystaviť tak seba aj cyklistov nebezpečenstvu. Kto by bol v prípade nehody príčinou je na diskusiu zákon vs. ohľaduplnosť. Cyklisti išli tak ako mali, šofér nemal obiehať. Keby ale boli ohľaduplní, nechajú dostatočný rozostup, aby ich auto mohlo bezpečne bez riskovania predísť.

Ja keď vyrazím s rodinou na bike (5 jedincov) tak sa snažíme ísť v takých rozostupoch za sebou, aby sa medzi nás zmestilo pohodlne aspoň jedno auto a mohlo nás jedného po druhom predísť. Keď sa ale blížime k menej prehľadnej zákrute, hneď vybočujem od krajnice viac do stredu mojej strany vozovky. Aby som ochránil dieťa idúce predomnou a nedal vodičovi možnosť predísť ma, keď nevidí čo je za zákrutou. Bohužiaľ, aj tak sa nájdu takí, čo to risknú.

Všetko je to o vzájomnom pochopení a ohľaduplnosti jedného k druhému.
26.06.2019 - 10:21:31
09
:facepalm:
https://www.cas.sk/clanok/855145/kuriozna-nehoda-na-zahori-tri-deti-na-jednom-bicykli-sa-zrazili-s-autom/
26.06.2019 - 10:36:30
00
indiancata...
26.06.2019 - 10:57:07
01
Dvaja cyklisti vedľa seba vodiča auta neohrozujú, ale obmedzujú asi tak ako traktor alebo kombajn.
26.06.2019 - 11:18:30
03
Alebo ako jeden, viac od krajnice vysunuty cyklista :)
26.06.2019 - 11:45:38
04
Sasulnik napísal:
Dvaja cyklisti vedľa seba vodiča auta neohrozujú, ale obmedzujú asi tak ako traktor alebo kombajn.


Tak si predstav situaciu, ked idu dvaja vedla seba a pri kraji bude nejaka prekazka, ktora sa da obist len zlava.
26.06.2019 - 12:18:21
00
Keď idú dvaja vedľa seba, tak vidia pred seba, komunikujú a vyhnú sa prekážke. Samozrejme s príslušným znamením o zmene smeru jazdy. Prípadne ten vpravo radšej zastaví a nie vrazí do kolegu. Ty ako vodič by si mal ísť v takej vzdialenosti a rýchlosťou, aby si stihol zabrzdiť. Ak nerozumiem čo chceš povedať, vysvetli.
26.06.2019 - 12:41:25
03
GeorgeWH napísal:
Tak si predstav situaciu, ked idu dvaja vedla seba a pri kraji bude nejaka prekazka, ktora sa da obist len zlava.


Ako písal bujnoss. A čo potom urobí traktor, keď má prekážku, ktorá sa dá obísť len z ľava?

Predpokladám, že možno ako vodič asi inklinuješ k vodičom, ktorí nie sú príliš tolerantným voči pomalším účastníkom cestnej premávky a ktorí každé obmedzenie kladú na roveň s ohrozením.
26.06.2019 - 12:54:59
04
keyboard_arrow_up