ak chceš čo najviac územia vrátiť divočine tak potom musíš spáchať minimálne nejaký novodobý holokaust lebo inak to už nebude možné.
03.07.2019 - 14:59:06
01
tulenik napísal:
tak nejako
čo najviac územia treba vrátiť divočine, a v tej sa treba správať - ako v divočine, a tým sa nemyslí správanie belocha v Amerike, ako skôr správanie neanďoša v Európe doby ľadovej
žiadny nabubrelý antropocentrizmus

ako sa správal "neanďoš v Európe doby ľadovej"?
Myslím si že v rámci svojich možností rovnako ako "beloch v Amerike", len ho bolo podstatne menej :P
03.07.2019 - 15:27:15
01
triki napísal:
ak chceš čo najviac územia vrátiť divočine tak potom musíš spáchať minimálne nejaký novodobý holokaust lebo inak to už nebude možné.


Nemusi. Ludstvo same usilovne pracuje na vlastnom holocauste. Priroda prezije, ludstvo nemusi.
03.07.2019 - 15:30:34
01
Pre tych, co si myslia, ze zakon nieco vyriesi, takto sa to robi /zo strany tych, co pilia/:

https://myliptov.sme.sk/c/22160035/kontrola-v-maluzinskej-doline-dala-za-pravdu-lesnikom-aktivistov-to-neprekvapilo.html
Kto ma nervy, vela casu a penazi a neboji sa, moze skusat dalej a dalej , niekedy sa nieco podari, ale povacsine nepomoze ani priviazat sa o stromy :)

Ale teda .. nic moc, citat toto tu.
03.07.2019 - 15:44:22
01
milsu napísal:
Myslím si že v rámci svojich možností rovnako ako "beloch v Amerike", len ho bolo podstatne menej :P

Myslíš zle. Až vynález usadeného poľnohospodárstva viedol k predstave, že vyrúbať, vypáliť a antropomorfizovať krajinu a vymárovať, čo sa mi nepáči, je nejakým spôsobom "produktívne". Zatiaľ čo taká hovadina by nenapadla nomádske kmene na Sibíri, v severoamerických prériách, v tundre ani v juhoafrických či austrálskych púšťach a savanách ani dnes.
Ďalším "príspevkom" k nadutému antropomorfizmu, ktorého plodmi sa drhneme, boli abrahamické kulty (icíci, kresťovia, polmesáci), kde sa akosi v tých ich posvatných pitxovinách tiež píše, ako je človeku všetko od manitúa dané v plen. Nuž - trochenzi sprostý manitú.
03.07.2019 - 16:26:36
02
mimochodom,tá údajná fotka medveďa z kopaníc má dátum 25.6.19 čas 0:13
je tam označenie predajcu fotopascí IBO.Zase píšu,že pred pár dňami videný a k tej fotke sa nikto nehlási.
K tej pezinskej sa hneď prihlásil majitel ktorý ju zverejnil,čiže zatial jediná overitelná je 25.5. pezinok.
03.07.2019 - 17:13:21
00
tulenik napísal:
tak nejako
čo najviac územia treba vrátiť divočine, a v tej sa treba správať - ako v divočine, a tým sa nemyslí správanie belocha v Amerike, ako skôr správanie neanďoša v Európe doby ľadovej
žiadny nabubrelý antropocentrizmus


Neveril som, ze to raz napisem aj ja, ale: tulenik na hrad !
Verim ze od vsekritika, ako som ja, si to budes cenit obzvlast.
03.07.2019 - 18:33:24
00
A je tu este jeden problem, aj ak by sme sa rozhodli vratit co najviac uzemia divocine, Neda sa to, pretoze divocinu nie sme schopni vytvorit. Ked raz vyhladime zivocisny druh, alebo rastlinu, nie sme ju schopni vratit spat. A to plati aj v sirsom kontexte biotopov. Dovolim si parafrazovat Billa Masona. Divocina je nadherne slovo, ale tak nejako patri bielemu mozovi, co ho pouzil na popisanie neskroteneho a nebezpecneho prostredia, ktore bolo treba kolonizovat. Pre povodne obyvatelstvo to nebola divocina, ale domov.

Netreba ziaden armagedon, treba zmenu myslenia. Prestat kolonizovat a uzivat to, co sme sami nevytvorili. To je cele.

edit: preklepy,
Mak pisal som to postojacky na PC uz v tretrach s bikom v ruke a neprecital uz po sebe


Naposledy upravil Kenai dňa 03.07.2019 - 21:44:17, celkovo upravené 1 krát.

03.07.2019 - 18:50:35
00
Gramaticky to mas za 5. V jednom prispevku mas 10 chyb. Doporucujem vymenit telefon.
03.07.2019 - 19:55:03
01
Kenai napísal:
Netreba ziaden armagedon, treba zmenu myslenia. Prestat kolonizovat a uzivat to co sme sami nevytvorili. To je cele.

Planeta Zem je ako bytovka a clovek je tam najomca. Mozno ta bytovka niekomu patri a ked sa nababre, "vybyvacov" vyhodi :lol: ... myslenie ano, ale hlavne aplikovat do praxe. Pokial clovek bude konat len chamtivo a sebecky, nic sa nezmeni. Ale ti, co tak konat nechcu, s nimi neurobis nic. Takych musis vystrelit na inu planetu, inak to bude len horsie, dobrovolne to spravi malokto. A tam je cely problem... ale myslim, ze sa tu uz slusne diskutuje offtopic den,dva .. ponevaz to malokarpastky moderator sa nechal zajst pridaleko :lol:
03.07.2019 - 20:17:23
00
Kenai napísal:
Netreba ziaden armagedon,

ale treba..
www.open.edu
03.07.2019 - 20:23:52
02
Ja verim, ze ta interpolacia bude platit, len ak sa myslenie nezmeni. Ved mat deti nieje povinnost, i ked sa nam to snazia nahovorit. Cim dalej, tym viac to bude nezodpovedne aj voci samotnym detom.
03.07.2019 - 21:54:51
01
Fajn, tak mi nebudeme mat deti. A tam kde je problem s zdrojmi ich bude o to viac. Komu tym pomozeme?
03.07.2019 - 22:29:16
01
Malym Karpatom
03.07.2019 - 22:36:03
04
Extremny narast populacie nie je nas problem, alebo europsky. To sa deje v afrike, Indii, Cine a v ostatnej azii. V europe je problem skor opacny. Moderny uspesny europan uz deti mat nechce, lebo mu prekazaju.
04.07.2019 - 00:17:17
01
keyboard_arrow_up