Čítam túto tému,ale myslel som že nejak sa má to netýka..no omyl...v piatok po cca 70 km zrazu tupá bolesť vo vnútri kolena. Také niečo ako pri svalovke, nevieš či sa smiať, či plakať . Ďalších 10 km išlo iba na ľahkom prevode.Neskor,po5 hod.oddychu mi nedalo,skúsil som ešte výjazd na MTB a naozaj koleno v pečku...Sobotu oddych a v nedeľu 50 km MTB a čuduj sa bez problémov.Celkom nechápem čo sa mohlo stať..
08.07.2019 - 11:14:35
00
Ďakujem za rady a odpovede. Chystám sa ísť ešte k jednému ortopédovy ale zatiaľ som chcel začať brať dáke výživové doplnky. Injekcie zatiaľ vynechám. Ako ale čítam každému zaberá niečo iné. Čiže dopracovať sa k niečomu funkčnému bude asi pokus-omyl.
09.07.2019 - 08:56:50
00
naozaj najlepsie poradi lekar, len aby lepsie "videl" do kolena, zvykne sa robit MRI - podla situacie vacsinou najprv konzervativna liecba - vyzivove doplnky a cvicenie, pokial to ten stav umoznuje, to spevnene koleno vie velmi vela urobit...a ak sa podari zlepsit bez operacie je to ideal :)

doplnky mozes nejake uzivat, aspon pre placebo efekt, to je overene ze pomaha :)
09.07.2019 - 09:06:00
01
chcel by som upozorniť ešte na jednu vec, ak bolia kolená a nie je na to regulérny nález, môže byť chyba v biomechanike nohy ... napr padnutá klenba alebo nejaké iné pokrivenie správneho pohybu. U mňa veľmi pomohli správne vložky do tretier a aj inej športovej obuvi
09.07.2019 - 09:56:22
00
ak mu to povieš takto, už to nie je placebo :)
09.07.2019 - 09:57:24
02
Placebo efektu sa obávam, výhoda je, že na to sa oplatí kúpiť základné a najlacnejšie prípravky :).
lapaloma, presne toto je druhý problém, ploché nohy mám od mala.
09.07.2019 - 13:39:21
00
k tym doplnkom este tolko, ze nezaberie to hned. zpravidla sa uzivaju po dobu 3 mesiace, potom pauza a potom zas...
Tak necakaj, ze za 2 dni bude pokrok.
a este dalsia vec, dost pomoze fyzioterapeut, ako pise lapaloma, moze byt nespravna poloha/pohyb.Na prvu rehabku som dopajdal, a ona ze spravime drep na operovanom kolene. Terapeutka ma napolohovala tak, ze som drepoval ako nic...
10.07.2019 - 08:22:10
00
tak ja som si pri uplne obycajnom pohybe (zoskok z bicykla) natrhla kolenný väz. Prakticky v momente vyskocili kosti z klbu, aj skocili naspäť. Tu bolest neprajem nikomu. V 30-rokoch mi tak zistili, ze som celý život hypermobilna :P mala som dlho ortézu, milion mastí a dosť mi pomohol colafit, vývary z kostí, želatína. užívala som zvýšenú dávku celý pol rok. Koleno funguje. Bolí len pri zmene počasia
27.09.2019 - 09:41:33
00
MageZ napísal:
Mozes skusit este ineho ortopeda na druhy nazor.

Mne pred rokom ci dvoma tu injekciu davali, ci to realne niec pomohlo neviem, ale rehab cvicenia na spevnenie kolena pomohli.


Dobrý je Barnis https://www.zks-shop.sk/Barny-s-Triple-Blend-Extra-Silny-700-g-d451.htm

Preťažil som si pred troma rokmi väzy v kolene /bedminton/. Bral som prvý rok kolagenovu klbovu výživu, potom rok Alavis pre kone a posledný rok Barnys pre ľudí. Pred mesiacom som prestal aj s Barnys. Koleno už neopuchá tak ho beriem len po veľkej záťaží. Raz týždenne, raz za dva týždne.
27.09.2019 - 12:08:17
00
"ivan" Som na tom podobne. Druhý rok, druhá pixla (konský a potom ľudský). Len ja keď som skúšal vysadiť, po cca. 4 -5 dňoch sa bolesť ozvala. Bez opuchu. Tak sa teda prikrmujem stále.
Daj vedieť ak sa ti opuch či bolesť vrati.
27.09.2019 - 13:42:59
00
Ahojte, vopred sa ospravedlňujem ak to bude niekto považovať za spam no píšem to v domnienke že to niekomu pomôže rozšíriť obzory ohľadom tejto témy. :)

Takže, stalo sa to 1.decembra 2018 keď som si doma pri pracovnom úraze počas prerábky domu natrhol vnútorný postranný väz kolena a úplne roztrhol predný krížny väz (ACL) v kolene. Okamžite som to začal riešiť skrze súkromnú športovú kliniku u nás v MA kedže absolútna nedôvera voči nášmu zdravotníctvu a prístup doktorov na pohotovosti ma odradil od riešenia tohto problému skrze štátny systém (vďaka bohu samému sebe za toto rozhodnutie).

Po prvej operácii kedy mi zašili postranný natrhnutý väz a odstránili na šalát roztrhnutý krížny väz sa začalo veľmi rýchle zotavovanie kde som už po cca mesiaci a pol vedel celkom dobre chodiť bez ortézy a bez barlý. Samozrejme som sa hneď pýtal doktora či môžme rovno urobiť aj plastiku čiže nahradenie roztrhnutého krížneho väzu novým (vlastným) štepom - väzom aby som bol čo najskôr fit. Odpoveď bola že ani náhodou kedže jednou z podmienok alebo činností ktoré by po mne doktor chcel po plastike ACL by boli okamžité chodenie a zaťažovanie nohy čo bolo kvôli môjmu natrhnutému postrannému väzu nemožné a musel sa skrátka prioritne uzdraviť ako prvý.

Čas plynul, a ja som už po cca 2 mesiacoch normálne chodil aj bicykloval a vykonával rôzne iné bežné činnosti ako pokračovanie prerábky domu a tak isto sme sa venovali prípravám na nášho potomka ktorý sa nám v máji narodil a ja som tak nejak v tom všetkom ošiali operáciu ACL odkladal a stále len odkladal. Nakoniec padlo rozhodnutie že operáciu si nechám na september a leto si užijem jedine na bicykli (behanie, ktoré som predtým často robieval a ani iné športy bez krížneho väzu rozhodne neodporúčam, hlavne športy s rotačným pohybom). Bicykel je v tomto absolútne bez problémov, akurát si pri rôznych trailoch či zjazdoch treba radšej pribrzdiť a nevystrkovať v klopenkách postihnutú nohu von a nedajbože ju nejako rázovo zaťažovať).

Leto sa však už skončilo a prišiel september ktorý som už musel využiť na operáciu ak chcem v zime lyžovať. :)
12. septembra som bol teda po dobrých skúsenostiach opäť operovaný u nás v MA na súkromnej klinike, a konečne sa robila moja vytúžená plastika ACL. Priebeh uzdravovania bol cca taký že hneď na druhý deň po operácii som odkráčal po svojich (bez barlí) do auta a žena ma odviezla domov kde som pokračoval v zotavovaní. Prvé 2 dni som bol dosť mŕtvy no na tretí deň som už skúšal na bicykli s vysoko vytiahnutou sedačkou pretáčať pedále do zadu. Na 4 deň po operácii som už vedel prejsť relatívne bez krívania 2km do krčmi (na kofolku ;)) a 2km naspäť domov. Po 10 dňoch som sa už vrátil do práce kde som normálne fungoval a po 14 dňoch som už začal celkom v pohode aj keď s vysoko vytiahnutou sedačkou jazdiť na bicykli. Po dvoch týždnoch sa začalo hojenie naozaj zrýchľovať a flexibilita sa zväčšovala tiež. Dnes je to už 33 deň od operácie a ja absolútne normálne chodím (hore aj dole po schodoch), bicyklujem a včera - to bol 32 deň po operácii som odbehol na bežiacom páse prvých 15min (2km) pri tempe 8km/h v absolútnej pohode a bez bolestí. Ľahký beh sa po cca mesiaci už povoľuje. Plná zátaž kolena sa odporúča po cca 6 mesiacoch kedy sa už človek môže naplno zapojiť do svojich športových aktivít (ak sa dobre hojil a cvičil).

Operovali ma technikou Rigidfix:
https://www.youtube.com/watch?v=m_f9kBOdwhk

Je mi jasné že je medzi nami určite dosť ľudí, ktorí si prešli rovnakým zranením kedže roztrhnutý ACL sa považuje za prevažne športové zranenie a teda ak niekto ešte na operácii nebol a uvažuje o nej tak zhruba takto som na tom ja po cca mesiaci. Paradoxne sa stáva aj to, že veľa ľudí si ACL natrhne alebo roztrhne a ani o tom nevie, maximálne si tak týždeň budú mastiť koleno nejakou masťou a potom ich to prejde. Avšak koleno už pocitovo nie je ako bývalo a je cítiť taká zvláštna vnútorná vôľa ktorá môže byť z dlhodobého hľadiska nebezpečná kedže sa môže s roztrhnutým ACL prísť k ďalším a horším zraneniam či rapídne zrýchlenému opotrebeniu chrupavky alebo úplne bežne odlomenému meniskusu čo je naozaj časté pri športovaní s roztrhnutým ACL. Netreba problémy s kolenami podceňovať a treba tých doktorov občas pootravovať keď už toľko otáľajú s tým že im treba zvýšiť platy. Za mňa myslím, že sa to hojí super a v zime sa už teším na lyže :).

Musím však povedať jeden fakt a to ten, že kolega z práce ktorý je bývalí hokejista a hokej stále rekreačne hrával si tiež roztrhol krížny väz a tiež bol na operácii lenže v štátnej nemocnici (o TÝŽDEŇ neskôr ako ja) a do dnešného dňa chodí jedine pomocou barlí a až teraz začína konečne ohýbať a cvičiť trošku s nohou! Ja som už v takom čase kde on je od operácie veselo bicykloval.

Toľko teda spamu odo mňa a snáď to bude pre niekoho troška užitočné a zaujímavé :D,

Prílohy:

IMG_20190915_200341318.jpg
IMG_20190915_200341318.jpg 132.38 KiB 1 thumb_up3thumb_down

IMG_20191014_194726731.jpg
IMG_20191014_194726731.jpg 135.77 KiB thumb_up2thumb_down

14.10.2019 - 20:43:58
08
Matejos Ahoj, môžeš dať aj informáciu na akej konkretnej klinike, kľudne aj cez SS. Ďik.
15.10.2019 - 12:31:45
00
side napísal:
"ivan" Som na tom podobne. Druhý rok, druhá pixla (konský a potom ľudský). Len ja keď som skúšal vysadiť, po cca. 4 -5 dňoch sa bolesť ozvala. Bez opuchu. Tak sa teda prikrmujem stále.
Daj vedieť ak sa ti opuch či bolesť vrati.


Bolesť sa stratila takže som Barnys vysadil úplne. Nateraz. Mám v balení ešte okolo 100 g. Expiračná doba 8/2020. Zrejme pomohol spôsob jazdenia posledný mesiac. Raz do týždňa 200 až 250 km s 2500 až 3000 nastúpanými metrami intenzitou 79 až 89 % z maxima - podľa pulzov.
21.10.2019 - 21:39:33
00
Verim a dufam, ze kazdy menej skuseny cyklista s bolestami kolien, co si to tu nahodou precita, bude mat tolko rozumu a podobne vyjazdy sa nebude snazit zopakovat, pretoze moze mat napriklad aj nespravne nastaveny posed na biku alebo nespravne zvolenu velkost ramu, atd.
21.10.2019 - 22:02:42
00
Posed má byt správne nastevený aj velkost rámu by mala byt dobrá. Bez týchto vecí nedá cyklista ani 100 km. Po troch hodinách drbne s takýmto bicyklom do šancu.
21.10.2019 - 22:07:23
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy / Návleky / Na kolená)
keyboard_arrow_up