user_id napísal:
Vysvetlil by mi niekto zo starsej generacie (60r+) , co pre vas znamena jazdenie bez prilby ? Dost casto vidavam na cestaku sedovlasych, sice komplet nahodenych v elastakoch, ale prilba abstentuje a hlavu zdobi maximalne cyklociapocka so siltikom proti slnku. :)

POVINNÉ NOSENIE PRILIEB
V rámci zmien sa tiež navrhuje vypustiť povinnosť nosenia prilby mimo obce pre cyklistov starších ako 15 rokov. Pravidlá o nosení prilieb pre deti do 15 rokov však ostávajú bez zmeny.

„Povinné nosenie prilieb pre cyklistov na rozdiel od povinného nosenia prilieb pre motocyklistov nevyplýva z medzinárodných dohovorov. Voči dospelým cyklistom ide o veľmi výnimočne zavedenú povinnosť,“ konštatuje ministerstvo vnútra.

Okrem Slovenska ju má v obdobnej podobe zavedenú len jediná krajina, a to Španielsko. „Dokonca aj u maloletých cyklistov je zákonná povinnosť nosenia prilieb pomerne zriedkavá,“ konštatuje rezort. Koniec citatu.

Po par rokoch som bol cez vikend zase bez prilby. Treba sa nachystat na zmeny ;)
22.07.2019 - 22:40:04
00
dnes na 4-prudovke mimo obce cyklista ... s holou hlavou ... prilba pripnuta na riaditkach ... debil
22.07.2019 - 22:46:24
00
Nuz mal si ho zrazit debila jedneho. Nech si uvedomy, ze tu prillbu musi nosit kvoli nervakom za volantom a hlavne este pripitym vodicom, ktorych je podla statistiky najma u vas na vychode ovela viac ako inde
22.07.2019 - 23:25:21
02
Ani nie. Smyknut sa da aj tam kde niesu auta.
V kazdom pripade je ten holomozog chory.
Prilbu ma ale nie na hlave. Asi aj mozog ma mimo hlavy. Keby ju nemal vobec, dalo by sa to pochopit.
23.07.2019 - 05:41:58
00
Okrem nakladov na liecbu sa nas vsak takyto darwinisti nijak nedotykaju. Takze ked im tie makovice narazom na zem prasknu, nic moc sa nestane. Na rozdiel od blbcov za volantom, za ktorych spravidla trpia aj vsetci v okoli. Takze za mna nech vsetci hlupaci nenosia prilby a nedavaju si bezpecnostne pasy. Slovami klasika: cim viac samovrahov, tym menej samovrahov...
23.07.2019 - 10:21:57
02
Tak sa mi zdá, že väčšina diskutujúcich o prilbách sa domnieva, že zrušenie povinnosti = zákaz.
25.07.2019 - 09:10:38
04
Z akych konkretnych tvrdeni vychadza tvoja dedukcia?
25.07.2019 - 09:44:10
01
Je mi šuma fuk či je to povinnosť alebo nie...prilba je základ hlavne pre svoju ochranu !!!
25.07.2019 - 13:36:12
05
Pre ochranu pred sebou samym mozno hej, ale pred autami asi tazko. Starsia studia z UK popisovala ako vodici obiehaju cyklistov s prilbou o tusim polovicu tesnejsie ako tych bez prilby. Aj v spominanom Spanielsku robili vyskum nasledkov urazov cyklistov bez a s prilbou a prinos nosenia prilieb nedokazali. Zdroj uz ale nenajdem, tak nejake aktualnejsie odkazy http://www.cyklodoprava.sk/rozpacite-vysledky-studii-o-pouzivani-prilieb/
25.07.2019 - 21:51:58
00
A ako robili ten vyskum? Zhadzovali ludi z biku?
25.07.2019 - 22:35:54
00
ked vydrzis scarinko nejaky ten piatok kym budem mat viac casu tak sa dozvies. Clanky mam uz pootvarane, troska precitane, akorat to nemam zhrnute a napisane troska (robotovo nie moc narocneho) suhrnu a neviem kedy si na to najdem cas. Ale keby moc chces namiesto debilnych poznamok ti mozem poslat zoznam literatury co som nasiel a mozes si citat ;)
ale drobna poznamka k Zigo - ak si spravne pamatam, co som zachytil, tak novsie studie vyvracali to ze tych bez helmy obiehaju vodici opatrnejsie.
25.07.2019 - 22:41:17
00
No to bola baskicka otazka. Podla mna je to blbost. Ked ta zhodim z bajku a drbnes na hlavu tak bez helmy to asi nebude to iste.
Btw dnes pri mne stali vsetci anjeli. Za Hainburgom v stupani na Bad Deutch kripel predbiehal auto oproti mne a keby som nedal lavu ruku instinktivne prec tak ju uz nemam. Lizol ma spatakom, ale tak tak som to ustal. Uz som sa videl v spitale. Kreten rakusky.
25.07.2019 - 22:51:23
00
otazka, resp. odpoved na otazku typu "ak padnem na hlavu tak je lepsie mat alebo nemat helmu" vs "prinasaju helmy zvysenu bezpecnost/mensie riziko urazu/mensiu nehodovost/mensiu umrtnost cyklistov v realnom svete po zapocitani 'vsetkych' dosledkov" nie je nevyhnutne ta ista, takze si rozmysli co sa pytas ;)
25.07.2019 - 23:14:36
02
neviem či sa to tu spomínalo ale videl som aj takú štúdiu že ľudia s prilbou sú "odvážnejší" viac riskujú ako bikeri bez prilby :)
25.07.2019 - 23:22:37
01
stanos4 napísal:
"ak padnem na hlavu tak je lepsie mat alebo nemat helmu"

Na toto treba studiu? Ved si to skus. Chod bez prilby a napeckuj to do auta. Alebo nech ta len v 90tke lizne spatakom do lakta alebo do ruky a ty sa skydas rovno na cestu. Jaj vlastne potom uz asi neskusis s prilbou. No tak nic.

Keby som nemal na hlave vtedy prilbu tak tu teraz nepisem, kapis?

Tato teta to tiez pochopila az ked si nabila drzku a to je ten problem ludi. Pochopia to az ked si rozmlatia vlastnu hlavu.
https://dennikn.sk/blog/1234167/prilbu-som-nenosila-az-kym-ma-nemusel-zachranovat-vrtulnik/
25.07.2019 - 23:31:54
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up