lto napísal:
triki: Pilu vytopilo kvoli tomu, ze po obrovskom polome tie stromy co tam boli vytahali doprec a ako bonus narobili plno zvaznic v tom velkom kotli, tak voda krasne stekala. K tomu este stare koryta kdekade, neudrziavane, bez hradzok a vysledok sa dostavil hned po prvej enormnej zrazke.... nastastie take byvaju malokedy, zatial.


Pre extra nechapavych, kreslena verzia: :rofl:
scontent.fbts3-1.fna.fbcdn.net
01.08.2019 - 13:44:32
01
Keď sme pri tých "neodborníkoch", odporúčam prečítať knihu lesníka Petra Wohllebena – Tajný život stromov a prídete na to, že tí naši lesníci, ktorí vykonávajú, resp. obhajujú holoruby, v skutočnosti vôbec nechápu kľúčové informácie o biológii lesných ekosystémov. Ak si prečítate Wohllebenove knihy, pochopíte, že tí naši "akože" odborníci na les v zelených mundúroch spáchali podobne ťažký zločin, ako holocaust. Trúfam si povedať, že priemerný aktivista, ktorý s nadšením študuje najnovšie poznatky o lesoch, vie viac, ako tí páni, ktorí už sa prestali vzdelávať a už len zo zotrvačnosti myslia na etát, kubíky a prírastky v ich neprirodzených smrekových plantážach.

Keď potom príde ich kolega s najnovšími poznatkami, nenávidia ho podobne, ako pohlavári medicíny nenávideli Dr. Semmelweissa, keď ich v podstate usvedčil z toho, že neznalosť hygieny spôsobuje úmrtia šestonedieľok. Reakcia? Prenasledovali ho až do smrti.

Podobne sa pozerám na vodohospodárov, keď vidím ten zločin na Belej, stískam päste, až mi belejú hánky. Ale myslím si, že jediná cesta je masová osveta, potrebujeme, aby naše deti dostávali čo najlepšie vzdelávanie, aby napokon zadubenci ako triki ostali čo najviac izolovaní a so svojou ochotou brániť zločinné praktiky vyradení z dosahu na opatrenia venované ochrane prírody.

A nechcite vedieť, ako sa pozerajú na VDG moji susedia, to je už úplne iná kapitola.
01.08.2019 - 14:18:59
03
Každá časť územia potrebuje inú starostlivosť. Iné to bude v obci, kde preteká potok medzi domami a iné to bude niekde mimo obce. Iná bude situácia, keď to je riečka, čo má na hĺbku 50cm a na šírku 1m iné to bude na Dunaji. Každá situácia teda vyžaduje iný prístup. Samozrejme vedomosti a poznatky sa tie roky vyvíjajú. Ja ako odborník môžem navrhnúť aj 3-4 riešenia ale nakoniec aj tak zvyčajne vyhrá to najlacnejšie. Samozrejme je tu aj iný problém a to ľudia na ministerstvách. 9/10 ľudí nemá adekvátne vzdelanie. Napríklad v BA 8 rokov kedysi šéfoval na magistráte na úseku údržby a opráv ciest človek, čo bol vzdelaním kuchár čašník. Jemu proste nevysvetlíte, zey keď teraz ma tú opravu miniete 2x toľko ako si on predstavuje, že budete mať na 15-20 rokov kľud. On zvolí to najlacnejšie riešenie, nech to vydrží do volieb, ľudia to uvidia a pokrývajú hlavou, že niečo spravil a videli to. To že za 2 roku sa daný stav znova vrátil, tak to hodia ľudia na firmu, že to odflakla, viď Nesrovnalovo "opravovanie" ciest. V skutočnosti len odfrezovali od 1-7cm starého asfaltu a potiahli novú vrstvu asfaltu. Tam kde boli diery, prepady sa dalo viac asfaltu. Ľudia sa pozrú a aha, opravená cesta. Ale nie, len zakryli chyby a tie sa ukážu za 2 roky. Ale to 99% ľudí nevidí, oni vidia len tú vrchnú časť cesty. Ľudia chcú vidieť niečo za svoje peniaze, ak keď sú to vyhodené prachy do smetí. Kamoš vo firme riešil pár rokov dozadu problém v istej obci na strednom Slovensku, že ju pravidelne vytápalo po dažďoch. Navrhli pár zmien, ktoré boli prakticky zadarmo ako zmena smeru orby, aby vyššie nad obcou neorali pole v smere kolmo na rieku, ale rovnobežne (miestny to zamietlo, lebo keby to spravili, orba bude trvať o 3 hodiny hlbšie), ďalej navrhli vysadiť stromy v páse brehu až po polia, tak isto vysadiť stromy po oboch stranách ciest medzi poliami (spevnenie svahov pri daždi, spomalí to prúdenie vody, prirodzený vetrolam, keď to bude lámať vietor a tým pádom to ochráni polia pred veternou eróziou aj rastliny pred vetrom), ďalšia vec čo navrhli a to čistenie koryta potoka od lístia, popadaných stromov a podobne hlavne pred zimnou ako napadne prvý sneh, aby keď sa roztopil nezniesol všetok ten bordel do dediny a neupchal koryto rieky v dedine a na jar, kvôli letným dažďom. Išlo o cca 10km úsek pred obcou, 4 ľudia to vyčistia za 2 dní úplne v pohode (mohli na to nasadiť ľudí s aktivačnými prácami). Nič komplikované ale neprešlo to. Dôvod? Lebo podľa miestnych to nestačí, takže za niekoľko 100 tisíc € sa na danom mieste vybetonovalo koryto a spravilo sa jedno obchvatné. Obec nižšie po prúde, mala tie isté problémy, tak starosta a 2 poslanci presvedčili zvyšok poslancov, že tak to skúsme, je to prakticky zadarmo a presvedčili aj ľudí čo tam mali polia, aby orali tak ako treba. A funguje to, odvtedy nemali už 15 rokov žiadnu povodeň a to sú pod tými expertmi nad nimi, ktorý len rýchlo preženú vodu, teda sú na tom horšie ako boli kedysi. Ale horná dedina sa chváli (celá) že koľko oni minuli peňazí na svoju ochranu, ako je to krásne vybetonované a podobne a ostatný im môžu závidieť, lebo na to nemajú peniaze. Dokonca sa smejú obci pod nimi, že 3x do roka upratujú koryto potoka, kým oni nemusia ani prstom pohnúť. Aj toto je jeden z faktorov, prečo niektoré stavby vyzerajú ako vyzerajú.
01.08.2019 - 14:22:21
03
takto to teraz vyzera na petrzalskej hradzi? davno som tam nebol, mozno dnes sa tam pojdem kuknut. To je ta spodna cesta?

m.smedata.sk

https://ekonomika.sme.sk/g/134247/pokracovanie-vystavby-d4-r7?gref=https%3A%2F%2Fekonomika.sme.sk%2Fc%2F22179681%2Fako-pokracuje-vystavba-bratislavskeho-obchvatu.html&list=1
01.08.2019 - 14:37:16
00
Pali65 zase nie je les ako les. Tí aktivisti a podobný sa väčšinou tvária, že les je les, teda že tam bude nastálo a nebude sa tam rúbať drevo. Takže uvažujú tým smerom. Ale máme tu vlastníkov lesov (aj taký sú, ktorý tie lesy vlastnia a kupovali ich za účelom biznisu s drevom), takže ide o technické lesy, takže aj podľa toho vyzerá ich skladba a spôsob výrubov a podobne. Samozrejme kopa lesníkov má maslo na hlave, na druhú stranu aj tam už je výrazný posun. Žiaľ vypestovať les nie je záležitosťou 3-4 rokov, ale 30-40 rokov. Keďže je toto cykloforum, je tu aj problém s tým, že veľa ľudí chodí aj do ich súkromných lesov, časť ľudí si tam buduje traily načierno a keď ich majitelia zničia pri hospodárskej činnosti, tak na nich ide mega hejt, aké sú to svine. Vám by sa páčilo, keby vám niekto na záhrade rodinného domu niekto vybudoval skatepark bez vášho vedomia a chodil tam? A keď ho odstránite, tak vás pôjde lynčovať? Asi nie.
01.08.2019 - 14:42:08
02
Áno, momentálne to tam tak vyzerá, ale je to stavenisko stále. Po skončení stavby sa to má upraviť do pôvodného stavu.
01.08.2019 - 14:43:22
00
Jano1987 prečítaj si tú knižku, pochopíš o čom je reč. ;) Ukazuje sa, že aj majitelia súkromných lesov zarobia lepšie, ak nebudú zápasiť proti prírodným zákonitostiam.

Prípadne môj článok na danú tému: http://niejemijedno.sk/dedicny-hriech-a-lykozrut/
01.08.2019 - 14:45:54
00
Pali65 ja netvrdím, že nie. Tvrdím, že je trocha rozdiel, keď les pestujem aby to bol les a keď mám les za účelom ťažby dreva.
01.08.2019 - 14:53:15
00
Jano1987 napísal:
Áno, momentálne to tam tak vyzerá, ale je to stavenisko stále. Po skončení stavby sa to má upraviť do pôvodného stavu.


Cize zase je otvorena spodna cesta? Ked som tam bol myslim v pondelok to bolo po dlhsom case uzavrete a otvoreny bol vtedy vrch.
01.08.2019 - 15:00:12
00
Pred 2 týždňami tam bolo otvorená dolná cesta. Ale majú tam normálne značenie, že kade treba ísť, takže žiaden problém by byť nemal.
01.08.2019 - 15:13:38
00
Isiel som vcera a bolo to smerovane na vrch po korune hradze.
01.08.2019 - 16:29:10
00
Pod stavbou mosta sa bohuzial znovu chodi iba vrchnou cestou po hradzi. Ked vybetonovali most nad hradzou a posunuli stavebnu konstrukciu dalej nad vodu, potesil som sa a cakal, ze coskoro sa znovu bude dat chodit spodnou cestou aj vrchnou hradzou. To by sme ale nesmeli byt na Slovensku. Stavbari znovu prehradili spodnu cestu pod mostom plotom, co je nehorazna bezocivost a drzost. Lebo my stavbari si budeme po pansky okupovat spodnu cestu a ostatni nech znovu chodia iba vrchnou. Nestavaju ti stavbari nahodou pre nas ? Obmedzit by sa mali oni a nie ze oni obmedzuju vsetkych ostatnych. Ked sa mohlo nejaky cas chodit spodnou cestou a teraz znovu uz aj vrchnou, nevidim dovod, preco by sa znovu nemohlo chodit obidvoma cestami. Ale u nas je to uz tak, ze vsetci su tak zblbnuti a na taketo jednanie zvyknuti, ze im to pripada normalne. Do kedy este ? A znacenie ? Vysmech. Upozornenie a znacka by mala byt pred krizovatkou na spodnu ceste okolo cisticky, pretoze ked idem spodnou cestou, idem uz dole na spodnu cestu okolo cisticky a nie az pri bufetoch. Tam ale ziadna znacka nie je. Nehladiac na to, ze znacenie by malo byt dostatocne velke a umiestnene tak, aby sa dalo vcas este pred krizovatkou bez zastavovania precitat pri 20 az 30 km rychlosti. Okrem toho, na spodnu cestu pri bufetoch jednoducho hodili zavoru so sipkami a nechali na nej papier, na ktorom bolo napisane, ze sa ma chodit spodnou cestou. Cize ani ten nedali prec a keby tam aj bolo napisane nieco, co zodpoveda skutocnosti, bolo by to nanic, lebo 3 cm pismena aj tak neprecitam z vzdialenosti 10 a viac metrov.
01.08.2019 - 18:56:01
00
Co ti vlastne vadi? Ze si nemozes zajazdit cez stavenisko ? Alebo by si bol radsej keby sa obchvat staval do roku 2040? Mozme byt radi, ze tam nie je uplna uzavera. Stavebne prace este nejaky cas potrvaju, tak sa treba obrnit trpezlivostou.

Co sa tyka znacenia uzavery, to s tebou suhlasim, ze by malo byt este skor a nie az pri Flinstones 2


Naposledy upravil user_id dňa 01.08.2019 - 19:41:36, celkovo upravené 1 krát.

01.08.2019 - 19:38:14
00
Ozval sa pán hater? Priestor okolo toho mosta je stále stavenisko. Byť toto v Rakúsku, Nemecku, Francúzku či Británii, tak celý úsek je zavretý a nedostane sa tam ani noha a nik sa s nikým baviť nebude, lebo ak niekoho zabije padajúci kladivo, bude to megapruser.
01.08.2019 - 19:41:26
00
Pali65 napísal:
Keď sme pri tých "neodborníkoch", odporúčam prečítať knihu lesníka Petra Wohllebena – Tajný život stromov a prídete na to, že tí naši lesníci, ktorí vykonávajú, resp. obhajujú holoruby, v skutočnosti vôbec nechápu kľúčové informácie o biológii lesných ekosystémov. Ak si prečítate Wohllebenove knihy, pochopíte, že tí naši "akože" odborníci na les v zelených mundúroch spáchali podobne ťažký zločin, ako holocaust. Trúfam si povedať, že priemerný aktivista, ktorý s nadšením študuje najnovšie poznatky o lesoch, vie viac, ako tí páni, ktorí už sa prestali vzdelávať a už len zo zotrvačnosti myslia na etát, kubíky a prírastky v ich neprirodzených smrekových plantážach.

Keď potom príde ich kolega s najnovšími poznatkami, nenávidia ho podobne, ako pohlavári medicíny nenávideli Dr. Semmelweissa, keď ich v podstate usvedčil z toho, že neznalosť hygieny spôsobuje úmrtia šestonedieľok. Reakcia? Prenasledovali ho až do smrti.

Podobne sa pozerám na vodohospodárov, keď vidím ten zločin na Belej, stískam päste, až mi belejú hánky. Ale myslím si, že jediná cesta je masová osveta, potrebujeme, aby naše deti dostávali čo najlepšie vzdelávanie, aby napokon zadubenci ako triki ostali čo najviac izolovaní a so svojou ochotou brániť zločinné praktiky vyradení z dosahu na opatrenia venované ochrane prírody.

A nechcite vedieť, ako sa pozerajú na VDG moji susedia, to je už úplne iná kapitola.


Dakujem, knihu precitam, ak sa mi k nej podari dostat.
02.08.2019 - 00:37:07
00
keyboard_arrow_up