milsu chceš ma presvedčiť o tom že ak sa v Karpatoch prestane ťažiť drevo tak to bude mať za následok zaniknutie Cerovej dráhy či iného singletrailu?
14.08.2019 - 16:37:04
00
zle to chapes peito..ak ma byt ten les vyuzivany na rekreacne aktivity, tak sa rovnako onho treba aj starat..co vsak samozrejme neznamena nadmernu tazbu kade-tade..
14.08.2019 - 16:43:12
01
Starat sa staci o udrzbu / priechodnost cyklotras a chodnikov a o altanky a luky s ohniskami. Tazba naozaj nie je nevyhnutna sucast starostlivosti, to len lesaci radi prezentuju tento nazor.
14.08.2019 - 17:26:54
08
milsu napísal:
Ale ani v ťažko prístupných horách prepletených turistickými a cyklo trasami nemôže ostať prales, lebo tam zachvíľu žiadne turistické a cyklo trasy nebudú.

Stuzica je prales a TZ tam stale funguje :)
14.08.2019 - 17:57:09
03
2 strany kecov a stale nikto nenapisal ci sa to vobec tazi na uzemi ktore spravuje MLBA, alebo su to (ako obvykle) zase len Lesy SR okolo MS, alebo urbariat v tom vybezku medzi Krasnanmi a Racou....
14.08.2019 - 18:10:44
00
masívna ťažba je tak ako píšeš presne za hranicou mestských lesov,napr. zvážnica-deliaca hranica nad hornou časťou Vidrice je plná statných smrekov,takisto hranica MLB a 1.sätojurská pohroma ...
14.08.2019 - 20:40:05
00
Jezus napísal:
Starat sa staci o udrzbu / priechodnost cyklotras a chodnikov a o altanky a luky s ohniskami. Tazba naozaj nie je nevyhnutna sucast starostlivosti, to len lesaci radi prezentuju tento nazor.


a z čoho budeš financovať údržbu? ľudí o to sa starajúcich? budeš to robiť ty? alebo to bude robiť niekto dobrovoľne tu z fóra, že namiesto poobedia s deťmi alebo víkendom na bicykli pri zbieraní stoviek km bude opravovať altánok s ohniskom?

dôležité je povedať, že ťažba bola vždy v lese, veď na to ten les je. dedo vo veku tínedžera už na koni zvážal drevo v oblasti Svätého Jura. Ale retrospektívne sa stačí vrátiť o približne desať rokov dozadu a môžeme zhodnotiť, že Karpaty neboli tak roz.... a holé ako je tomu dnes. A toto je niečo, čo väčšine ľudí vadí. Nie to, že sa niečo vyťaží, ale ten objem, ktorý zmizne, bez náhrady a iných pridaných hodnôt.
15.08.2019 - 09:42:29
00
Mestske lesy su prispevkova organizacia mesta. Zvysok si hadam vies domysliet.

P.S. Les naozaj nie je na to, aby v nom bola tazba. Mas to trochu pomylene. Les je ekosystem, v ktorom vsetko funguje idealne bez zasahu. Ak zacnes zasahovat, prestava to fungovat. Ale samozrejme kedze sa rozni ludia dostali roznym sposobom k lesnym pozemkom, tak maju do istej miery aj pravo tazit drevo s cielom zisku. O nicom inom to nie je, len o peniazoch. Ako vzdy.
15.08.2019 - 10:00:08
010
Okej, s prvou vecou s tebou súhlasím a beriem na vedomie. Malé Karpaty, ale nie sú len o katastrálnom území Bratislavy, ale aj o oveľa menších miest a obcí.

K druhej časti, súhlasím s tebou, že dnes to je primárne o peniazoch. Nemyslím si ale, že to mám trochu pomýlené. Len iný názor. Ty už možno máš vlastnú kuchynskú linku, ale ja si jedného dňa budem chcieť zaobstarať a rád by som ju mal z drevotriesky a nie z plastu alebo slamy. A nemôžem povedať niekomu v okolí Lipníka, že z ich lesov si budem robiť hospodárske lesy na ťažbu a tu, kde žijem a žije tu viac ľudí, ktorí sa chcú sa z kancelárie občas vyventilovať v lese a nie v avione, nebudem nič ťažiť. Hlavne keď si ľudia bratislavský les mýlia so Sadom Janka Kráľa. A na mnohých miestach mi to skôr pripomína viac spomínaný park ako les.
15.08.2019 - 10:26:58
00
No tak z drevotriesky to nie je ziadna vyhra ked uz sme pri tom. :) Ale ja som to myslel vseobecne. Podstata dnesnych problemov (vysychanie vodnych zdrojov, povodne, erozia, poziare) spociva aj v tom, ze sa tazi na miestach kde sa nema, sposobom akym sa nema a v objeme v akom sa nema. Drevo na nabytok, papier a pod. by sa za idealnych podmienok malo pestovat na "plantazach" maximalne tak v podhori a nie priamo v horach. Bolo by to aj omnoho lacnejsie / efektivnejsie z pohladu jeho prepravy a spracovania a nenicilo by sa to cenne vyssie. Ale to uz odbocujeme a ani to tu nevyriesime.
15.08.2019 - 10:45:06
05
tu drevotriesku dnes kazdy nakupuje z Polska, takze na kuchynu ti ostane aj ked sa v BA tazit nebude... pozri sa ako sa za poslednych 30 rokov zmenili skandinavske krajiny a ako sa zmenilo Slovensko. Svedsko a Finsko su pritom 3. a 4. najvacsi producent dreva.

Tak tu asi nieco robime zle, ked Skandinavia sa zalesnuje a zo Slovenska su dnes pasienky.
15.08.2019 - 10:45:25
01
Primarne je to o chamtivosti ludi. A ti su vsade a vo vsetkom. Peniaze su len prostriedok, ako chamtivost naplnit...resp. ta sa naplnit neda, je nekonecna. A zacina nie tam, kde su peniaze, ale casto uz tam, kde si clovek zoberie domov toaletak z prace. Cim chcem povedat, ze je zbytocne toto riesit. Bud hlasit nelegalne veci a tvrdo potom ist /moze koncit aj nehodou, ako je vypalenie baraku .. viz. pripady v Povazskej/ .. ale to vyzaduje cas a nemale usilie, alebo zmenit verejnu mienku a ta potom "vyformuje" chamtivcov /tu sa ale nikda nic nezmeni .. vacsine ludi je les a zivotne prostredie ukradnute/. Jedina cesta, ako nieco zmenit k lepsiemu je, ze sa samotni ludia rozhodnu v sebe, ze taki nebudu. Ale to musia chciet sami.
15.08.2019 - 12:10:39
02
Jezus napísal:
Les je ekosystem, v ktorom vsetko funguje idealne bez zasahu. Ak zacnes zasahovat, prestava to fungovat. Ale samozrejme kedze sa rozni ludia dostali roznym sposobom k lesnym pozemkom, tak maju do istej miery aj pravo tazit drevo s cielom zisku. O nicom inom to nie je, len o peniazoch. Ako vzdy.

Koľko máme na Slovensku lesov bez zásahov? Berme obdobie posledných 150-200 rokov (posledných 30 rokov vynechajme)
To len aby sme si ujasnili, že o čom sa tu bavíme.
15.08.2019 - 13:49:35
00
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1341315022699745&id=226515540846371
15.08.2019 - 18:00:39
00
Ajaj.. Zas SK.. Tu nikdy dobre nebude..
15.08.2019 - 18:02:49
00
keyboard_arrow_up