z Trenčína, došiel som vlakom :) miesta tam bolo skôr tak 2x2, takže dalo sa, bike som pre istotu vyniesol nahor, nech nebije do očí :)
16.07.2019 - 22:38:25
00
skusenost nemam no vyskocil dnes na mna tento e-shop https://www.cyklotrip.sk/ su tam znacky ako brooks, salsa, bombtrack, ortlieb, apidura .......
24.07.2019 - 14:42:57
00
Javorniky+Beskydy
Je sobota rano, 12°C, hmla. Mam pocit, ze je jesen, nie leto. V Tr. Teplej nastupujem na vlak ktorym si skratim cestu po Predmier. Dalej uz smer Kotesova, Semetes po vlastnych. Hned po zjazde z asfaltu na cervenu TZ smer Cadca stojka s volnymi kamenmi. Celkovo tento hreben az na par peknych miest ma moc nezaujal – cesta poznacena tazbami, lesy nikde, pri rozhladni Kamenite neskutocne smetisko. No odtialto sa to uz len lepsilo. Pribudli luky, lepsia cesta a rozhladna Martakov kopec rozhodne stoji za navstevu. Pri osade Blazkovci schadzam z hrebena aby som sa vyhol Cadci. Zakopcie, Rakova, Megonky. Kamenne gule ma asi niekto v zahrade. Lom zarasteny. Konecne opustam zdevastovane Slovensko. Hned za hranicou vchadzam do krasneho lesa. Stupanie ku Kamenne chate je po asfalte, no ja potim este zvysky virozy a ide sa mi pekne zle. Na chate polievka, vyhrievacka v preskelnej rozhladni Tetrev a vstupujem do ineho sveta. Aspon tak mi pripada okolie Velkeho Polomu. Narocnejsi teren, popadane stromy, obcas prenasanie, tlacenie. No akosi ma prestalo telo boliet. Z Velkeho Polomu zjazd ku kaplnke Murinkovy vrch pre mna rozhodne nezjazdny, no na dnes su to posledne metre. Pri kaplnke je voda, latriny. Krasne miesto na prespatie. Nakoniec sme tu boli do rana siesti. Pokecali pri ohni, aj pivo som dostal. Chlapi diky za pekny vecer. V noci zacalo akosi fukat, budim sa na kvapkanie, tak este rozbalujem rychlo plachtu, no nakoniec to bolo len tych par kvapiek. Vietor ma casto budi, moc nespim.
Rano je citelne teplejsie ako vcera a to som v 950m.n.m. Rychle ranajky z toho co zostalo a ide sa dalej. Po cervenej TZ popod Maly Polom na Biely kriz. Chodnik uz jazdivejsi, no obcas boli aj technickejsie useky. Ale hlavne snad kazdych 50m voda, bahno obchadzanie. Pre mna vacsinou prenasanie. Zo zaciatku zabava, neskor vyciciavacka energie. Za Bielym krizom uz len lesne dialnice, neskor asfalt. Po zltej, na zelenu, zasa zltu do Masarykovho udoli kde zacinam stupanie na Lysu horu. Poriadnou asfaltovou stojkou po zelenej TZ, neskor kusok cervenej znacky a napajam sa na asfalt ktory ide az hore. Je nedela a pekne. Ludi znesitelne mnozstvo a navyse ma prekvapuje tolerancia. V stupani (slo sa mi podozrivo dobre a tu niekde som sa asi neustriehol a odpalil, no narozdiel od minulorocnej KH sa na vrchole smejem v navaloch endorfinov) predbieham byvaleho Martincana, ktory uz dlho zije v Cechach a prijimam pozvanie na "kavu". Neskor este par vyhladov a ide sa dolu. V zjazde dobieham auto ktore sa mi uhyba mimo cestu aby som ho mohol predbehnut a neohrozit oproti iducich turistov/cyklistov. Som snad na inej planete? Ani nie. Po nezazivnych asfaltkach okolo v.n. Sance, zltej TZ cez Podolanky, Bariny, prichadzam cervenou TZ na Pustevny. A som zasa v realite. Oproti Lysej poriadny kontrast. Ja to volam opicaren. Len som presiel, nezastavoval. Cim dalej po hrebeni cez Radegast az po Radhost, tym menej opic. Tu vzajomna tolerancia uz nefunguje. Tu sa uz pohybuju iny ludia. Zaklincujem to prichodom do Roznova pod Radhostem, kde som chcel stihnut este skanzen. No bez sance. Je tu nejaky jarmok a stretli sa tu snad cele Cechy a Morava. Vzdavam to. Doslova odtialto utekam prec. Po dvoch dnoch v prirode je toto velky sok. Snazim sa ubytovat v kempe v Dolni Becve no desat minut si ma nikto ani nevsimol. Po nahliadnuti do socialok odchazam. Toto nedam. Skusam ATC Sport. Vraj ci mozem prist zaplatit az na druhy den po siedmej rano, lebo uz ma uzavretu pokladnu. Bolo pred siedmou vecer. Socialky nic moc, no potreboval som nutne sprchu tak ostavam. Noclah na verande chatky. Aj ked je v kempe ticho uz o desiatej vecer, zasa moc nespim. Neskutocne fuka celu noc a je priserne teplo. Spacakom som len prikryty.
Rano, pred siedmou som uz pred potravinami a s dochodcami netrpezlivo a hladny cakam kedy otvoria. Nakup, ranajky a ide sa dalej. Hned asfaltova stojka, potom zjazd, Valasska Bystrice a dalsia neskutocne dlha stojka hore na Ptacnice. Tie dva dni uz rozhodne citim v nohach. Tu zacina hreben, po Cartak celkom divocina. Stupania s volnymi kamenmi, zasa castne obchadzanie blata, obcas pekny chodnik. No a hlavne stale hore a dolu aby nebola nuda. Za Cartakom uz skor lesne dialnice ale stale hore, dolu. Vysoku obchadzam, namiesto nej si davam polievku. Na Cartak si to podstivo odslapem. Nad Bumbalkou sa napojim na zltu TZ na Makovsky prusmyk a odtial cervenou po peknej lesnej ceste a naslednym padakom do Sedla pod Lemesnou. Na Butorky vyuzijem asfaltku, lebo cas bezi, sil ubuda a pocasie zacina vyzerat rozne. Minuly rok som sa na hremeni Velky Javornik – Kohutka nahanal koli burke, tentokrat som si ho chcel uzit. Bolo po vikende no cucoriedok este ostalo. Rozhladna Stratenec opaskovana, zatvorena. Slovensko. Jazdenie je ale skvele. Urcite sa mi tu paci viac ako na hrebeni ktory som siel rano. Povinna zastavka na Portasi. Cestoviny prekladam palacinkami a hned mi je lepsie. Z Kohutky pokracujem dalej po cervenej cez Papajske sedlo na Makytu. Kto nezazil nech skusi. Nechce sa mi verit, ked vidim na stromoch namalovane cervene C-ko. Vedel som do coho idem a celkom si to aj uzivam. No na Makyte som doslova vyflusnuty. Vrchol za sto bludistakov, bobrikov odvahy a neviem coho este. Dalej uz len po modrej ako za odmenu s krasnymi vyhladmi ponad Francovu Lhotu k rozhladni Cobuv kopec. Budu musiet nadstavit lebo vyhlady zarastli. Odtial uz len posledny usek k Strelenskej kapli. Vyhlad na jednotku, tulaci vitani, hotel pod sirakem otvoreny. Voda nastastie tiekla, nutne som sa potreboval umyt. S radostou som im tu nechal peniaze co som mal rano zaplatit v zanedbanom kempe a este nieco prihodil. Prestalo fukat a nasledovala dalsia horuca noc. Spacak som len prehodil cez seba.
Rano klasika. Pobalit, zbehnut do dediny. Potraviny, ranajky, odchadzam. Strelna, Studlov asfalt, odtdial sa vyskriabem (doslova) na cervenu. Tou pokracujem cez sedlo nad Nedasovou Lhotou na Kanur. Pohodovu jazdu lukami narusi dalsia tlacenka hore. Na Makyte som natrenoval, dnes je to podobne. No uz nohy a ruky zacinam mat drevene. Potom este jeden strmak a som na konci – Pod Okrsliskem. Odtialto uz len domov – cez Brezova kaplnka, Biely vrch, Chrastkova – to co tam dorobili stou cestou (zelena TZ) ? - Bolesov, Tr. Tepla a cez Omsenie, Velke Luky domov.

Prílohy:

Komentár súboru: studeny hmlisty presun do Tr. Teplej
image001.jpg
image001.jpg 148.69 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Tr. Tepla
image002.jpg
image002.jpg 245.76 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: obcas blato a kaluze
image007.jpg
image007.jpg 398.08 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: rozhladna Kamenite
image008.jpg
image008.jpg 292.88 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: vyhlad z Rozhladne smer Beskydy
image009.jpg
image009.jpg 176.99 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: rozhladna Martakov kopec
image014.jpg
image014.jpg 148.33 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: vyhlad smer Mala Fatra
image016.jpg
image016.jpg 229.3 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: stupanie na Kamennu chatu
image021.jpg
image021.jpg 251.12 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: rozhladna Tetrev
image022.jpg
image022.jpg 181.59 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: okolie Velkeho Polomu
image023.jpg
image023.jpg 367.2 KiB thumb_up1thumb_down

image024.jpg
image024.jpg 418.69 KiB thumb_up0thumb_down

image025.jpg
image025.jpg 318.37 KiB thumb_up0thumb_down

image026.jpg
image026.jpg 389.06 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: zjazd z Velkeho Polomu
image027.jpg
image027.jpg 388.19 KiB thumb_up1thumb_down

image028.jpg
image028.jpg 407.27 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: kaplnka Murinkovy vrch
image030.jpg
image030.jpg 219.04 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: dobre rano
image031.jpg
image031.jpg 260.23 KiB thumb_up3thumb_down

Komentár súboru: cervena smer Biely kriz
image032.jpg
image032.jpg 408.58 KiB thumb_up3thumb_down

Komentár súboru: Kozlena
image036.jpg
image036.jpg 167.6 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Lysa hora
image037.jpg
image037.jpg 222.38 KiB thumb_up2thumb_down

image038.jpg
image038.jpg 212.47 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: zjazd
image040.jpg
image040.jpg 294.74 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Radhost
image045.jpg
image045.jpg 169.42 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: Radhost
image047.jpg
image047.jpg 175.36 KiB thumb_up5thumb_down

Komentár súboru: ranne stupanie na Ptacnice
image049.jpg
image049.jpg 278.31 KiB thumb_up3thumb_down

Komentár súboru: stupania na hrebeni kameniste
image051.jpg
image051.jpg 352.32 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: a zasa blato
image052.jpg
image052.jpg 376.77 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: utulna
image054.jpg
image054.jpg 243.5 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: obcas krasny chodnik
image055.jpg
image055.jpg 375.64 KiB thumb_up2thumb_down

image060.jpg
image060.jpg 340.03 KiB thumb_up3thumb_down

Komentár súboru: cervena TZ smer Lemesna
image063.jpg
image063.jpg 345.61 KiB thumb_up5thumb_down

Komentár súboru: padak do sedla pod Lemesnou
image064.jpg
image064.jpg 291.17 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: pred Velkym Javornikom
image067.jpg
image067.jpg 333.6 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: hreben V. Javornik - Kohutka
image069.jpg
image069.jpg 199.87 KiB thumb_up3thumb_down

Komentár súboru: zjazd do Papajskeho sedla
image074.jpg
image074.jpg 316.82 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: zjazd do Papajskeho sedla
image075.jpg
image075.jpg 321 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: strecha na Makytu
image076.jpg
image076.jpg 343.03 KiB 1 thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: Makyta zaver
image078.jpg
image078.jpg 398.84 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: modra TZ do Francove Lhoty za odmenu
image081.jpg
image081.jpg 207.54 KiB thumb_up2thumb_down

image083.jpg
image083.jpg 155.43 KiB thumb_up3thumb_down

Komentár súboru: Cebuv kopec
image085.jpg
image085.jpg 166.98 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: Strelenska kaple
image086.jpg
image086.jpg 245.5 KiB thumb_up4thumb_down

Komentár súboru: Strelenska kaple - vyhlad na obec Strelna
image087.jpg
image087.jpg 145.3 KiB thumb_up2thumb_down

image089.jpg
image089.jpg 275.22 KiB thumb_up1thumb_down

Komentár súboru: dobre rano
image090.jpg
image090.jpg 125.87 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: nad sedlom nad Nedasovou Lhotou - v pozadi Vrsatec a Strazov
image093.jpg
image093.jpg 190.71 KiB thumb_up2thumb_down

Komentár súboru: tlacenie na Kanura
image094.jpg
image094.jpg 288.33 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: z Bieleho vrchu smer Chrastkova
image098.jpg
image098.jpg 165.57 KiB thumb_up3thumb_down

trasa.gpx [9.45 MiB] Zobraziť na mape

20.08.2019 - 22:53:46
026
tak očakávať niečo iné ako blato medzi Veľkým a Malým Polomom je naivné :) to už patrí k tomu...a to je teraz celkom sucho :)
21.08.2019 - 07:40:20
00
Gusto0 z tej Krkostěny na Papajské to je ozaj divočina. Tiež som bol prekvapený. Ale ja som asi zle chytil Céčko a podľa fotiek asi aj ty. Cyklotrasa išla do ľava, no ja som to preletel rovno, ale povedal som si, že to sa o chvíľu asi napojí, lebo to tiež točilo doľava. No nenapojilo. Až dole sa zase objavilo C a príjazd naň z ľava vyzeral oveľa lepšie. Hladký, vyjazdený chodník. Tak ale trochu drenalínu nezaškodí. Ak keď jeden úsek som musel po svojich, bola už skoro tma, žiadne svetlo, tak som si netrúfol po tých voľných kameňoch.
Heatmapa potvrdila moje domnienky. Ja som to dal rovno po tom modrom úseku, ale treba ísť po červenej. I keď, vzhľadom na ťažbu, neviem či by to bolo zjazdnejšie.

Prílohy:

papajske_heatmap.jpg
papajske_heatmap.jpg 90.92 KiB thumb_up0thumb_down

21.08.2019 - 08:35:52
00
a ešte keď pozerám, že kadiaľ si šiel na LH z BK, tak tomu už vôbec nerozumiem...neviem, či si sa chcel vyhýbať turistom alebo čo, ale tak po modrej a červenej je to úplne v pohodke bez nejakej veľkej straty výšky... :)
21.08.2019 - 08:45:46
00
bujnoss ja som c-ko moc neriesil (v mapy.cz ani nieje), siel som po cervenej TZ - tlacil som tam len kusok v mieste tazby a potom este jednu stenu dolu, nic strasne. ale myslim ze ta odbocka c-ka bola niekde v tej tazbe preto ju nebolo vidno
katko tak tie blatove jarky predpokladam ze vacsina jazdi - aspon podla stop co tam boli. ja som ich na zaciatku par presiel, potom predne zapichol dost hlboko do blata tak som sa na to vykaslal a zadsej to prenasal. nemam zrovna dobru techniku.
na LH - to neries, som sa chcel trosku povozit :-) nie vzdy maju moje trasy logiku
ale ked uz - aky je usek z Bieleho kriza po cervenej az na Bumbalku?
zaujimal by ma dovod toho C-ka Krkostena - Papajske - Makyta lebo s cyklotrasou to myslim nema nic spolocne. ako som pisal ja som vedel do coho idem a siel som to zamerne. ale vela ludi moze ostat dost prekvapenych a malovat tie c-ka kade tade by sa fakt nemuseli.
21.08.2019 - 10:21:13
00
tak BK - Bumbálka je super, hlavne prvý zjazdík za BK...je to stále hore dole, máš sa kde občerstviť na chatách...v podstate je to to isté ako Kasárne - Portáš...
21.08.2019 - 10:29:18
01
Pekná trasa, miestami fakt náročná a miestami žiaľ poriadne zničená ťažbou. Len jednu pripomienku by som mal k "opičárni" na Pustevnách. Áno je tam prelidneno. Vedie tam lanovka, hore je tiež veľké parkovisko, pribudla "stezka v oblacích." Lenže onou povestnou opicou je potom každý kto tam ide v dobe vrcholiacej turistickej sezóny. Teda aj ty. Toto mi úprimne vadí, nazývať ľudí opicami len preto že sú viac koncentrovní niekde kde sa to dá očakávať. Daj si Pustevny začiatkom mája, alebo koncom októbra v utorok ráno, či pred západom slnka a bude to iný svet.
21.08.2019 - 11:39:15
00
BK - Bumbálka je náročné ale nádherné jazdenie (z BK na Klokočov sa treba držať pri hraničných kamaňoch.)
Príloha:
0612 LH 56.jpg
0612 LH 56.jpg 1.42 MiB 18.539,49.4918 thumb_up3thumb_down


Príloha:
0612 LH 61.jpg
0612 LH 61.jpg 1.29 MiB thumb_up3thumb_down


Príloha:
0612 LH 67.jpg
0612 LH 67.jpg 857.36 KiB thumb_up3thumb_down


Príloha:
0629 Bobek 16.jpg
0629 Bobek 16.jpg 711.22 KiB thumb_up2thumb_down

21.08.2019 - 11:44:59
04
Hosť napísal:
a ešte keď pozerám, že kadiaľ si šiel na LH z BK, tak tomu už vôbec nerozumiem...neviem, či si sa chcel vyhýbať turistom alebo čo, ale tak po modrej a červenej je to úplne v pohodke bez nejakej veľkej straty výšky... :)


jj pravda, je to tak oveľa bližšie a úplne v pohode, ale ono zase Masarykovo údolí a výšlap na LH cez Kobylanku od priehrady je asi najkrajšie stúpanie na Lysú horu (on tadeto asi zjazdoval) :)
21.08.2019 - 11:57:30
00
kava " Lenže onou povestnou opicou je potom každý kto tam ide v dobe vrcholiacej turistickej sezóny." - opicaren volam miesta kde sa umelo vytvaraju atrakcie aby prilakali ludi - prilakaju ludi - opice - ktori po sebe zanechavaju neskutocny bordel, nemaju vztah k prirode, su tam len preto, lebo tam je nejaka atrakcia, bufet. su netolerantny voci ostatnym - ved oni su na vylete. vysledkom je znicene pekne miesto za ucelom zisku - a toto mi vadi, nie vysoka koncentracia ludi. na Lysej bolo tiez vela ludi no spravanie bolo uplne ine a bolo to v pohode.
21.08.2019 - 12:03:15
04
To chápem. Na to koľko tam ale denne prejde ľudí je tam až nečakane čisto. A ako hovorím, ak tam prídeš mimo hlavnú sezónu tak to miesto je úplne iné.
21.08.2019 - 12:12:15
00
Ak to niekoho zaujíma, slovák Jakub Sliačan je práve na čele Silk Road Mountain závodu v Kyrgyzsku

https://www.instagram.com/silkroadmountainrace/?hl=en
https://bikepacking.com/plog/2019-silk-road-mountain-race-report-1/

Trackovanie závodníkov je tu:
https://www.silkroadmountainrace.cc/tracking/

Prílohy:

65645.jpg
65645.jpg 53.6 KiB thumb_up1thumb_down

21.08.2019 - 22:43:02
07
Tohoto Poliaka som stretol začiatkom leta ešte na úplnom začiatku jeho cesty z Poľska cez Turecko do Portugalska.
eurobyvelo.eu
Celkom mu to ide :) Hovoril že plán má taký od Bulharska až do Portugalska držať sa pobrežia s krátkou výnimkou Talianska, kde si to skráti popod Alpy.
http://eurobyvelo.eu/page4.html

má tam aj niečo ako blog s veľa fotkami
http://eurobyvelo.eu/page12.html
22.08.2019 - 08:28:08
02
keyboard_arrow_up