Ked budes mat v dome siestich ludi a tri male deti uvidime kolko krat budes vynasat smetiak :D
02.09.2019 - 08:56:53
00
Aj ked budem mat u seba 10 ludi, tak sa budem snazit odpad co najviac obmedzovat, to je podstata mojich prispevkov.
02.09.2019 - 09:00:20
00
tie platene vrecka na pecivo - neoschne to v tom?
02.09.2019 - 09:14:29
00
Pravdupovediac neviem, ked kupujeme pecivo, dame ho rovno do chlebniku, no je mozne ze v tych platenych to zoschne rychlejsie. Ale pouzivame ich aj na zeleninu/ovocie, resp. hocikde kde sa da vyhnut igelitovym sackom.
02.09.2019 - 09:19:48
01
ako beriem tvoju snahu Patrik ale vidim to tak ze zatial co tymito mikto snadhami usetris 0,000 nic na ekologii rovnako ako eko normy v autach od EU tak jedna cinska tovaren ale lodka spravi daleko viac. Ked to prezeniem tak sa kludne mozeme vratit do praveku a nosit kozusiny, zbierat bobule a bude to este viac eko ale to uz by asi bolo aj na teba vela. Je to myslim o tom kde ma ten ktory clovek hranicu medzi eko citenim a mozno pohodlim/praktickostou. Rozky nekupujem ale pokial nie su v igelitovom sacku alebo zavrete mimo vzduch tak uschnu za chvilu.
02.09.2019 - 09:28:41
00
Pises tu same balasty ako nijak nepomozem ekologii. Ano, sam sotva. Ale ak si co i len par ludi vstupi do svedomia, je to platne. Mikrocastice plastu su uz vsade, aj v pitnej vode, zatial nie v zivotohrozujucej koncentracii, ale su uplne vsade. Su o tom relevantne studie, dokumenty. A ano, emisie su pohroma, s tym suhlasim, emisne normy pre osobne automobily prakticky neriesia nic, su kvapka v mori, ale to je tiez na dalsiu debatu.
Ja myslim, ze zodpovedne odpadove hospodarstvo a bioekonomika su klucove, v Europe si to nastastie zacinaju ludia uvedomovat, narozdiel od takych krajin tretieho sveta.
02.09.2019 - 09:40:37
02
Mozeme sa tu o tom bavit donekonecna, ale stojim si za svojim nazorom. Ked ta nepresvedcia argumenty, ze plasty znecistuju vsetko okolo nas a minimalizacia odpadu je potrebna, v tom pripade prepac, ale nevidis si dalej od nosa. Zacal si debatu s tym, ze Kaufland zrusil igelitky, co ja kvitujem vsetkymi desiatimi a dal som ti priklad ako sa s trochou sebazaprenia da prirode aspon minimalne pomoct.
02.09.2019 - 09:47:38
04
pisem svoj nazor, nazyvat ho balastom je myslim trochu scestne nemyslis? ja ti tu tiez nepisem o tych tvojich eko nazoroch o mydielkach a platenych vreckach na potraviny, tamponoch a pod ako o eko srackach ktore by mna osobne v zivote len obmedzovali. Ja som len chcel vediet aky maju ludia nazor na to ze v kaufosi zrusia uplne igelitky, ale tak mohol som cakat ze na tomto fore a zvlast na moju otazku sa debata vyvinie tymto smerom a vlastne vsetci su tu ekoaktivisti. Rad by som veril tomu ze to tak je aj realne a nie len na klavesnici :) Z mojej strany zatial vsetko, dik za nazory.
02.09.2019 - 09:51:38
00
pa3km tiez kvitujem tvoju snahu a tiez mam podobne zmyslanie, mozno nie take radikalne ale podobne. Ale dam ti otazku, tie tvoje mydielka a neviem ake ekologicke veci zrejme nebudu lacne jak nakupnou cenou tak vyrobnou, cize sa spotrebuje viac energie na jej vyrobu, maly vyrobca, viac najazdi km, (auto,emisie), malovyroba=mensia efektivita, viac odpadu atd atd, zatial co velka tovaren to chrli na miliony a kusovo na jeden vyrobok, hoci aj zabaleny v plaste zatazuje prirodu ovela menej ako eko veci. Vobec to nepisem ako provokaciu, len cisto statisticky a z pohladu cisiel.

scarinko nebyt tych eko noriem ktore tak hatujes v autach tak by si tu mal (nielen) v ba smogu ze by si na bike ani nesadol. Ci tebe to vonalo ked si stal v ba v zacpe plnej zigulakov a 105? Akoze neviem ale ja ked idem rano kolibou hore kopcom tak som rad ze mi tam nedymi popod ksich smradlavy dizel alebo olovnaty benzin zatial co dupem hore kopcom. A co sa tyka igelitiek, do kaufu nechodim takze mi to je jedno ale podla mna by ich zrusit nemali, dat ludom na vyber ekologicku nahradu? Ano.
02.09.2019 - 09:59:30
03
na margo separovania...Aupark Zilina tak ako aj ine obchodne domy maju kose na separovany odpad ktory sa ma recyklovat....ironia je ze pani upratovacky to vsetko hadzu do jedneho vreca ked to vyprazdnuju :) robil som tam dva roky a nevidel som nikdy ze by to triedili. tak isto ked tam chodim obcas na nakup vidim ze to tak robia stale. nie vsetko je tak ako to vyzera :)
02.09.2019 - 10:01:37
01
scarinkodal som ti nepacik za tvoj nazor. nepokladam sa za ekoaktivistu a slova ako eko, bio su pre mna len cisty marketing. no zdalo sa mi ze mam akosi vela plastu v kosi. odkedy triedim vynasam kos raz za mesiac-dva. zato plastu mam kopec za tyzden - tak sa ho z vlastnej vole snazim obmedzit na minimum - nie na nulu a postupne - ziadne drasticke zmeny ako si predstavuju ekoteroristi - ti len znechucuju ludi nieco zmenit/urobit aby sme tu mali lepsie a cistejsie prostredie. nieje to ziadne obmedzovanie - je to len o zmene navykov - potom ti to pride normalne. asi tak isto ako ked si chudol - musel si zmenit navyky.

Robionetahaj do toho peniaze. a niekde zacat treba. teraz malovyroba neskor velkovyroba a si tam kde dnes len s mensim odpadom a dopadom na planetu.


Naposledy upravil Gusto0 dňa 02.09.2019 - 10:05:48, celkovo upravené 1 krát.

02.09.2019 - 10:02:02
03
pa3km: pre ekologiu spravis 100000x viac, ak zakazes vyrobcom balit veci do plastovych obalov, kde kazda hovadina ma obrovsky plastovy obal, kde kazdy kusok syra a sunky je zvlast zabaleny do sacku z umelej hmoty a zakazes predaj pitnej vody v plastovych flasiach a vsetko sa bali do plastu /lenze tam budu ti, co predavaju kricat nieco o slobode podnikania/ .. to vsetko su obrovske tony plastoveho odpadu. Btw, plastove mikrocastice v pitnej vode nie su z tesco igelitiek. Uvedomely pristup k prostrediu okolo nas je spravny postoj, ale ani keby vsetci ludia na Zemi prestali s nakupnymi igelitkami, nicomu to nepomoze. Problem je inde.

Robio: auta s katalyzatorom tu jazdili po BA pred 15 rokmi, preco to porovnavas so skodou 105 .. kedy a kde si videl zapch v BA so zigulikmi a 105kami ? Ja v BA byvam vyse 25 rokov a nic take som si nevsimol. A dnesne "eko" normy, ktore vyzaduju znizene CO2 (co je nieco, co sa lahko eliminuje zalesnenim mesta) maju za nasledok vysoke NOx a .. co je este horsie, priamy vstrek (benzinove motory) uz produkuju castice. Eko normy, ktore nezmyselne riesia nieco, co nie je problem maju za nasledok radovo vyssie /a hodne zle/ dopady na ine veci.

edit: cim som chcel povedat, ze sa treba zamerat na dolezite a podstatne veci a nehadat sa o malo podstatnych veciach, vsak asi nikto z nas nechodi po nociach vyvazat smeti do lesa :)
02.09.2019 - 10:04:26
03
lto napísal:
A dnesne "eko" normy, ktore vyzaduju znizene CO2 (co je nieco, co sa lahko eliminuje zalesnenim mesta) maju za nasledok vysoke NOx a .. co je este horsie, priamy vstrek (benzinove motory) uz produkuju castice. Eko normy, ktore nezmyselne riesia nieco, co nie je problem maju za nasledok radovo vyssie /a hodne zle/ dopady na ine veci.

https://en.wikipedia.org/wiki/European_emission_standards#Emission_standards_for_passenger_cars
dnesne 'eko'normy vyzaduju aj znizovanie NOx
02.09.2019 - 10:12:31
02
velmi dobre si pamatam zadymene sidliska rano ked vsetci startovali a turovali motory. Lenze moderne motory su uz take a mozes na to nadavat kolko chces. S tym co2 mas ale uplnu pravdu, ekosystem si s tym vie poradit, lenze to nieje take jednoduche lebo z co2 si politici spravili komoditu.
02.09.2019 - 10:13:15
00
hej lepsie su tie dizle co si majitelia odrezu DPF a potom ten kudol dymu co z nich ide je mnam, alebo stare V3S ktore by nepresli cez emisku ani pred 10 rokmi ale zazracne stale behaju po cestach a dymia. Dalsia vec je ze tymi super eko normami ktore su uz cisto nasilu sice znizis o milimeter jednu vec a druha ktoru nevidis a necitis vyleti ale tak to je lepsie dychat.
ja netrvrdim ze sa tomu netreba venovavat, aj ja nieco separujem ale len do tej miery kym ma to neobmedzuje na zivote a fungovani. Zrusenie igelitiek ma do znacnej miery obmedzi a nepaci sa mi to. Bohuzia doba je taka ze plast je velmi dobry pomocnik, je lahky, pruzny, trvacny, pomerne lahko sa asi vyraba. Sklo je krehke a tazke, papier nie je velmi trvacny a tiez je krehky.
02.09.2019 - 10:13:44
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up