Ahojte bajkeri,

potreboval by som sa s vami poradiť, čo kúpiť. Viac ako desať rokov som jazdil jeden CrMo špeciál hardtail a keďže som bol spokojný, tak som úspešne odignoroval všetky nové trendy a kategórie vo svete MTB.
Doteraz som jazdil len "uhladené" lesné/poľné cesty a chodníky v Malých Karpatoch, ale vždy na rýchlosť, "preteky" so svojím najlepším časom.

Teraz, keď som sa presťahoval z upravených a vyjazdených ciest okolia Bratislavy do oveľa drsnejších podmienok Slánskych vrchov, tak si chcem kúpiť 29 full.

Pretože tu jazdím po lesných cestách, ktoré sú často posypané popadanými konármi alebo vodou vymyté do skalného podložia. A na to mi už ten môj svižný kostitras nevyhovuje. Stále však jazdím dlhšie trasy s dlhými stúpaniami, relatívne rýchlo. Zjazdy (aj technické) ma bavia, ale nehrotím to, prispôsobím jazdu bicyklu a terénu.

Hľadám teda nejaký rýchly a obratný celoodpružený bicykel, ktorý mi bude pripomínať moju starú raketu, ale zároveň mi dostatočne odpustí terénne nerovnosti (dajme tomu 5-8cm spadnuté konáre, rovnako veľké skaly/makadam, korene, prípadne vyschnuté tvrdé stopy po LKT - proste divoké lesné cesty, na ktorých nejazdia masy cyklistov, ale hory lesníkov ;) ).

Z toho, čo som doteraz naštudoval, si myslím, že by som sa mal pozerať na bajky nachádzajúce sa niekde v prieniku kategórií XC a Trail/AM. Ale možno sa mýlim. Vôbec netuším aké zdvihy, akú geometriu....a tak ďalej.

Vy, skúsení a informovaní jazdci, poradili by ste mi, ktoré bicykle sú na to najvhodnejšie?


Moje preferencie: karbon, 29kolesá, prevody 1x12, cenovka: dajme tomu okolo 2000-3000? Dá sa vôbec v tej cene? Ak nie nový, tak aj bazár je OK.


Mnohokrát dík.


TL:DR verzia: aký ľahký a rýchly full na dlhé rýchle jazdy po roz*m?rdaných lesných cestách (do troch litrov).
07.09.2019 - 22:38:22
00
Na to čo popisuješ by ti mohlo sadnúť toto https://www.canyon.com/cs-sk/mountain-bikes/trail-bikes/neuron/neuron-cf-9.0/2069.html výborný pomer cena/výkon. Mňa dosť oslovil aj nový Trek Top Fuell 2020, no tam by si pri podobnej cene dostal hliník a slabšie komponenty a hmotnosť by bola vyššia. Za značku sa platí, takže tam by si sa s rozpočtom nezmestil. Prípadne ak by si chcel ešte niečo rýchlejšia a ľahšie, tak od Canyonu toto https://www.canyon.com/cs-sk/mountain-bikes/cross-country-bikes/lux/lux-cf-sl-6.0-pro-race/2055.html alebo na tvojom cenovom strope tento https://www.canyon.com/cs-sk/mountain-bikes/cross-country-bikes/lux/lux-cf-sl-7.0-race/2056.html ten je fakt ľahký a do 3 K asi nič lepši a ľahšie podľa mňa nezoženieš. Tento model by ti možno sadol aj viac, keďže rád jazdiš rýchlo a ak nebudeš jazdiť extra náročný terén. Tam by bol zas lepší Neuron, no na dlhších jazdách je hmotnosť cítiť, ak teda budeš aj pretekať budeš jazdíť aj maratóny, tak radšej Lux :)
08.09.2019 - 08:08:42
00
Pozri si ešte aj Seperiory aj tu v eshope, zaujímavú majú aj novú kolekci. A mňa dosť oslovil aj tento Scalpel https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=299703;menu=1000,173,87;mid=0;pgc=0;page=3;sort=price_desc
08.09.2019 - 08:45:56
00
Tak tak Scalpel ale iba s Lefty...:-)
08.09.2019 - 08:48:27
00
Na to čo chceš, bude toto ideálne...
09.09.2019 - 09:32:08
00
Chalani ďakujem za odpovede.
Je mi to už jasnejšie. Akosi sa ešte neviem na 100% rozhodnúť medzi tým LUX CF SL 7race a NEURON CF 8. Jazdím rád rýchlo, trasy často okolo 30km, ale v pohode aj cez 50km s 1500+ výškovými metrami, takže efektívnosť a hmotnosť je dôležitý faktor, ale asi nakoniec vyhrá u mňa, že obetujem trošku rýchlosť a hmotnosť za väčšiu zábavu v rozbitom strmom teréne. Keďže na preteky nechodím a pretekám sa len sám so sebou a s mnaželkou na elektrike, tak ma to nebude stáť žiadnu "bedňu" :)
09.09.2019 - 12:43:14
00
Tak takéto trasy jazdím aj na svojom 15 kilovom fulle :) Samozrejme to bude v inom tempe ako ty, ale na takéto trasy by som potom bral asi vyšší zdvih, teda ten Neuron. Som myslel, že jazdíš dlhšie trasy :)
09.09.2019 - 14:39:03
00
:) ...no popravde občas sa mi podarí ísť aj na "celý deň". Teda okolo 70-90km, ale to je skôr výnimka ako pravidlo. Väčšina trás je rýchly výjazd na pár hodín medzi 20 a 50km. Drvivá väčšina každej trasy je však po horách, lesných cestách a hrebeňoch, občas si primiešam aj nejaké krátke spojnice medzi zvažnicami - voľným terénom. To sa mi v Karpatoch nestávalo :) Takže pôjdem do toho Neuronu. Aspoň trochu zosilniem, ke už budem mať ťažší stroj :)
Ešte raz díkes za cenné rady.

Inak, existujú nejaké určité obdobia na objednanie Canyonu, keď majú nejaké zľavy? Teda napríklad v zime, alebo na neskorú jeseň? Alebo môžem už kupovať, kým je skladom?
A ešte jedna vec...len v rýchlosti...máte niekto skúsenosti s tými ich tabuľkami/kalkulačkami veľkostí? Mám 180cm, čo mi príde na rozhraní M a L...ale to už bude asi ďalšia alchýmia..pozriem tunajšie fórum a Mr. Gugla.
09.09.2019 - 15:48:57
00
Ak chceš jazdiť ešte túto jeseň kupuj hneď zľavy už nebudú, alebo počkaj na model 2020 ten bude niekedy v oktober-november.
09.09.2019 - 17:11:23
00
čaute chcel by som vedieť vaš nazor na Scott Spark RC 900 Comp 2018
Ďakujem :)
09.09.2019 - 18:35:41
00
keyboard_arrow_up