Nie je tam značka ukoncujuca chodník, čiže pokračuje aj cez ten výjazd.
Inak, ja osobne by som sa tam viac obával áut vychádzajúcich z areálu, vodič nevidí na chodník, ani cyklista nevidí auto.
12.09.2019 - 12:44:41
02
Jasne, treba byt obozretny na obe strany. Mne sa zopar krat stalo ( tento tyzden asi 3x a asi pravdebodobne stale ten isty sofer ) islo auto pomaly odbacat do arealu ( islo vzdy tak pomaly, ze som bol v tom ze mi dava prednost ), a v pohode som presiel na biku este pred nim. O to vacsie prekvapenie bolo, ze zacal na mna trubit a rozculovat sa. Tak preto som dal otazku na forum, ci zas nahodou nevedomky nepacham nejaky zlocin.
12.09.2019 - 12:50:00
00
brzdí asi preto že je to relatívne úzka brána do ktorej nevidno a bojí sa toho čo vylieza z nej.. rozčulovať sa môže, ale podla mňa značky nahrávajú chodcom/cyklistom (akurát špeciálne na cyklistu upozorňujú lebo je to rýchly objekt oproti pešiakom)
12.09.2019 - 12:55:41
00
CraObs napísal:
otázka je ako sa to definuje.. prechod tam nie je lebo to nie je cesta, je tam chodník (aj značka mi to nahovára, keby tam končil chodník je tam značka o jeho ukončení a potom žačiatku) a vjazd do areálu ho križuje, takže prednosť by mali mať chodci?

Je to vjazd na miesto mimo cesty, nie chodnik. Chodnik je stavebne ukonceny pred vjazdom a pokracuje az za nim. Ine by bolo, keby bol chodnik priebezny a vjazd do arealu rieseny cez neho ako napr. ked niekto ma rodinny dom a parkovat ide do dvora cez vyvyseny chodnik. Inak povedane podla mna ma prednost vodic a teda chodcov len nesmie ohrozit, obmedzit ich moze.

andrej25 napísal:
Nie je tam značka ukoncujuca chodník, čiže pokračuje aj cez ten výjazd. Inak, ja osobne by som sa tam viac obával áut vychádzajúcich z areálu, vodič nevidí na chodník, ani cyklista nevidí auto.

Odkedy plati, ze chodnik musi byt ukonceny znackou? To by sa musel kazdy zaciatok aj koniec chodnika oznacovat. Podla mna chodnik nepokracuje, je ukonceny. Vysvetlil som vyssie.

EDIT: A este pre srandu som pozrel zakon a vyzera to uplne sialene, ale podla vsetkeho moze vodic obmedzit chodca aj na chodniku ked cez neho prechadza na miesto mimo cestu. To mi nejak nesedi, ale nikde inde som nenasiel riesenu tuto situaciu, len tu:

§ 4
Povinnosti vodiča
(2) Vodič nesmie
h) ohroziť chodcov na chodníku alebo chodcov prechádzajúcich cez cestu, na ktorú vodič odbočuje, pri odbočovaní na miesto mimo cesty, pri vchádzaní na cestu a pri otáčaní alebo pri cúvaní,
12.09.2019 - 13:31:24
01
perez napísal:
#aj ja

:) ano bol som 29.8. na popradskom plese. kocikovat :)

cestou dolu som pomahal asi 13rocnej babene co sice vysla na ebiku hore na pleso ale v zjazde nedala zakrutu a svina balvan sa jej neuhol. celkom bola chuda v soku...

#bezprnastraveanivyjazd


Naposledy upravil stax dňa 12.09.2019 - 13:38:31, celkovo upravené 1 krát.

12.09.2019 - 13:37:14
01
skôr by som povedal že nájazd/prejazd cez chodník je prispôsobený jednoduchšiemu prejazdu vozidiel, pretože keby tam ostal stavebne vysoký obrubník komplikuje to ako prejazd automobilov tak aj prejazd cyklistov, kočíkov, korčuliarov.. a riešiť to špeciálne nato upravenými obrubníkmi je značne komplikovanejšie aj drahšie riešenie ako toto.. a áno ak je chodník značkou označený tak býva obdobne značený aj jeho koniec..
mimo iné je to súkromný areál s uzatváratelnou bránou! takže stále viac sa prikláňam k prednosti "chodníkarov"
12.09.2019 - 13:48:12
00
No istotu nemam ani ja ako to je. Ja osobne by som prednost chodcovi / cyklistovi dal. Ale ten paragraf 4 je dost brutal, pretoze podla neho im prednost dat netreba aj ak su na chodniku.
12.09.2019 - 13:50:23
00
§4 je ok, obmedziť ťa môže ale ohroziť nie, klasická prednosť
12.09.2019 - 13:59:36
00
Takze vyjadrenie inštruktora autoškoly ... “ cyklista ma prednosť lebo ten ide po vyznac.chodniku a auto schadza z hlavnej na miesto leziace mimo cesty a krizuje mu prejazd.Cykl.ide v povodnom smere jazdy “
12.09.2019 - 16:28:59
08
Prechod tam je len nieje este namalovany :D
12.09.2019 - 16:34:42
00
Ramon1 napísal:
Takze vyjadrenie inštruktora autoškoly ... “ cyklista ma prednosť lebo ten ide po vyznac.chodniku a auto schadza z hlavnej na miesto leziace mimo cesty a krizuje mu prejazd.Cykl.ide v povodnom smere jazdy “


Nemam detailne nastudovanu vyhlasku, ale vyssie spominane "argumenty" sa mi veru nezdaju. Za hlavne povazujem absenciu prechodu pre cyklistov. To znamena, ze cyklista by mal zist z bicykla a prejst cez cestu ako chodec. A aj za takychto okolnosti (ako uz bolo spomenute), nie je tam ani prechod pre chodcov. A teda je uplne jedno kto koho krizuje a kto kde odbaca. Jeden je skratka na ceste a druhy sa cez tu cestu snazi prejst z jedneho chodnika na druhy.

Samozrejme, kazdy pricetny, ci uz chodec, cyklista, alebo sofer, pribrzdi, poriadne sa rozhliadne a podla toho sa sprava.
12.09.2019 - 20:04:19
00
Nemáš detailne naštudovanú vyhlášku (asi myslíš zákon o cestnej premávke) a predsa si si istý, že sa jedná o cestu?
12.09.2019 - 20:51:49
03
Samozrejme, kazdy pricetny, ci uz chodec, cyklista, alebo sofer, pribrzdi, poriadne sa rozhliadne a podla toho sa sprava.


AMEN
12.09.2019 - 20:56:38
04
Ramon1 napísal:
Takze vyjadrenie inštruktora autoškoly ... “ cyklista ma prednosť lebo ten ide po vyznac.chodniku a auto schadza z hlavnej na miesto leziace mimo cesty a krizuje mu prejazd.Cykl.ide v povodnom smere jazdy “

A co hovori instruktur na nasledujuce krizenie, kde znacka nie je?
https://goo.gl/maps/FY7g1f4isoSZiU9d7


O tom mieste mimo cesty sa da diskutovat. Podla mna auto odbaca na ucelovu komunikaciu, na ktorej nie je vyznaceny prechod => chodec/cyklista nema prednost.

Ucelova komunikacia:
Účelové komunikácie slúžia spojeniu jednotlivých výrobných závodov alebo jednotlivých objektov a nehnuteľnosti s ostatnými pozemnými komunikáciami alebo komunikačným účelom v uzavretých priestoroch alebo objektoch.

Chodnik:
g) chodníkom komunikácia alebo časť cesty určená pre chodcov, ktorá je spravidla oddelená od vozovky výškovo alebo iným spôsobom,

Na hlavnej sice chyba znacka hlavna cesta, ale na bocnej znacka daj prednost a prikazany smer je.

Ucel modrej znacky C 12 (cestička pre vyznačených užívateľov) je upozornit chodcov (ludi co vystupili z autobusu), aby si dali bacha na cyklistov, resp. povoluje cyklistom po predchadzajucich usekoch (kde to mali zakazane) znovu sadnut na bicykel https://goo.gl/maps/zhjAeUPjnwwgVqwe6
V opacnom smere musia naopak zosadnut https://goo.gl/maps/SoJSouFCHtcf6ixP7
12.09.2019 - 22:38:50
00
... dám ti na neho kontakt , môžte pokecať . Doporucujem extrémnu opatrnosť pri križovaní autom cyklochodníkov , aj keď nie sú vyznačené aj na ceste . Ak date stále prednosť , nebudete sa musieť týmito úvahami až tak mocne zaoberať .
13.09.2019 - 01:05:28
013

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up