Ženin strýko je včelár na Liptove, medveď mu maringotku s včelstvami demoloval, ale pokiaľ viem, tak ohradník ten problém vyriešil. Odvtedy sa už nesťažoval. Vlk je trochu iný prípad, myslím, že sa vrátime k výcviku strážnych psov. Nejako sme si zvykli, že stáda už netreba chrániť a keď teraz potrebujeme pre zdravú biodiverzitu vlka, je potrebné tomu prispôsobiť aktivity. Ešte sa patrí povedať, že ak sa predsa len stane, že ovčiarskymi psami chránené stádo vlci napadnú, z fondu ochrany prírody by mali majitelia dostať férové odškodné.
23.09.2019 - 11:17:55
02
Brat je vcelar, ohradnik je dobrý akurát tak koli uhradeniu škody, ak je spôsobená chráneným druhom, aj tie ovce nám zaplatili, akurát že sme ich chovali koli mäsu, nie koli peniazom. Nakoniec si to človek porata a zistí že sa s tým neoplatí bojovať.
23.09.2019 - 11:26:48
01
tulenik napísal:
Toto je trošku otázne. Na biku stretávam rádovo viac zvieratiek, a to aj veľmi rýchlych, ako pešo. Z tohoto pozorovania hneď vyplýva hypotéza, že zvieratko nevníma bikera ako hrozbu, na rozdiel od pešechoda...

a možno to všetko bude tým, že zvieratká sa dosť riadia čuchom...robot mu "nesmrdí" a cyklista je rýchlejší ako turista, čím má väčšiu šancu unikajúce zviera zbadať
23.09.2019 - 14:24:41
00
@tulen Riadna hypotéza. Logicky skôr ide o to,že do blízkosti zvieratá sa dostaneš skôr, ako to zviera vyhodnotí ako hrozbu. Zrejme aj preto,že ideš väčšinou rýchlejšie ako vietor,čo by mohol záviat tvoj smrad do nosa zvieraťu.. Keby ťa nevnímali ako hrozbu,tak neutecie,ani keď ťa zbadá..a to teda vždy utečie..Aspoň srnky ,lisky, čo som postretaval.
23.09.2019 - 15:41:51
01
Reductio ad čuchum? :D
Práveže ani veľmi nezdrhajú. Zas na druhej strane, tu sú zvieratká viacmenej v priamom kontakte s ľuďmi, keďže Kobyla alebo Sitina sú kopce uprostred mesta a môžete na nich stretnúť kadečo (yes aj na Sitine) a zhruba po Biely kríž je frekvencia ľudí oproti nejakej riti sveta enormná (a väčšina z tých ľudí bude mať skôr žvanec ako ohnivú palicu).
23.09.2019 - 15:49:23
00
takze, andrej25, povysenecky sa tu spravas mozno tak ty - ked ti niekto hodi veci ktore treba robit tak ho posles do prdele s nimi.... Kedze je uz vela hodin, tak len na 2 z tvojich veci zareagujem.
https://www.youtube.com/watch?v=3txRsJ-l5cI

podotykam, polarne medvede cloveka vidia ako potravu, narozdiel od tych europskych hnedych ;)

ale pravdaze, nie vzdy musi el. plot zafungovat, na to su tu ale aj ine mechanizmy potom, ako napriklad odskodnovanie. V prvom rade ma byt ale prevencia.....
https://www.youtube.com/watch?v=_gMC11x1luA

taktiez, neviem preco by nemalo byt minimalne odporucane nepestovanie krmnych rastlin na naraznikovych zonach. A ked by to farmar pestoval itak, tak nech si nasledky znasa v prvom rade on. Aspon taky je moj skromny nazor, ale je mi jasne ze to nemusi byt nazor kazdeho. A preco si to myslim? No lebo (divoka) priroda, globalne, je na pokraji kolapsu, a teda kazda jej ochrana a rozsirovanie by mali byt nasim primarnym cielom.
23.09.2019 - 21:48:35
00
Pravdu máš. Následky si farmár znáša - prichádza o krmivo.
No a teraz idem niekde robiť múdreho napr. na tému doprava v BA, prd o tom viem, nežijem tam, ale prázdne reči o tom viesť môžem, veď predsa sem tam tam jazdím. Podporim to rôznymi odkazmi, resp. tiež som co to videl v telke....
24.09.2019 - 07:17:51
01
Problem ohradnikov je v tom, ze kazda zver nez niekam ide, tak tam najskor strka hlavu a vetri. Nufak ma najcitlivejsi a tam ohradnik funguje. Ak ale nufak prestrci pomedzi drot, srst ho do znacnej miery ochrani a preto mu to nevadi. Mozno by pomohlo pouzit droteny rost alebo pletivo a nie iba droty.
24.09.2019 - 07:46:34
00
winter78- V hore jazdím občas a to po vyznačených(a pre cyklistov povolených) cestách a trasách. Tam sa málokedy mám možnosť stretnúť s medveďom(živého v hore som zatiaľ nevidel ani v Tatrách, ani v rumunských horách). S pasteveckým psom je to ako píše tulenik- pokiaľ je cvičený na stráženie stáda, ostatného si nevšíma- inak je to orech a musí byt na vodítku. Nemusel som povedať žiadne "B"- išlo o reakciu a dôvody, prečo sa zver(v Tatrách už je to aj jelenia a srnčia ) objavuje v mestách a na sídliskách. Je to hlavne pre neustále sa zmenšujúce životné priestory rušenie pokoja v dôsledku neriadenej ťažby, nedostatok potravy a "prikrmovanie" človekom či už jedlom v kontajneroch, či priamo "z ruky"- čo si ľudia dokonca fotia ako atrakciu. Potm sa ale ponosujú na škody v záhradách a na poliach a neuvedomujú si, že sú na vine sami....
24.09.2019 - 08:27:08
00
andrej25 napísal:
No a teraz idem niekde robiť múdreho napr. na tému doprava v BA, prd o tom viem, nežijem tam, ale prázdne reči o tom viesť môžem, veď predsa sem tam tam jazdím. Podporim to rôznymi odkazmi, resp. tiež som co to videl v telke....

Ja by som to dokonca preferoval, pretoze narozdiel od ludi zijucich v BA mas na problem objektivny pohlad a tvoj nazor nie je ovplyvneny:
- v prospech tvojich vlastnych zaujmov
- neochotou sa prisposobit/obmedzit v prospech spolocnosti, nakolko sa ta riesenie moze priamo dotknut
- vlastnou skusenostou o statistickej vzorke N=1
- bublinou ludi v tvojom okoli ovplyvnenych takisto horeuvedenymi faktormi, nakolko zrejme tiez v BA ziju

Pri probleme medvedov je to uplne rovnake. Jedna skupina ludi, ktora zije s problemom, ma lepsiu znalost o probleme, pozna potrebne premenne a historiu, no len tazko sa dokaze na vec objektivne pozriet. Druha skupina sice ma triezvy pohlad, no na druhej strane ma len velmi malu znalost problemu.
24.09.2019 - 08:48:01
00
Toto nám opisoval už učiteľ informatiky na strednej, robili to už za komancov, asi pre to ani nemali eng. výraz. :)
No a teraz realita: internety sú plné viac, alebo menej objektívnych pohľadov, často aj veľmi rozumne znejucich.... Prečo doprava denne kolabuje?
24.09.2019 - 09:31:25
00
Lebo sa síce presne vie, čo sa NEMÁ robiť, napriek tomu sa to tu od prevratu robilo, LEBO PRACHY.
Rozpredali sa pozemky cez ktoré mali viesť električkové radiály smer Vrakuňa a Lamač, zastavali sa ***** hovadinami, do obyvateľstva sa v rámci kapi propky namlátilo, že "auto je štandard" (v čase, kedy sa v Amsterdame už dávno proti plechovkerstvu vzbúrili: https://www.theguardian.com/cities/2015/may/05/amsterdam-bicycle-capital-world-transport-cycling-kindermoord) a vytvoril sa z neho status symbol (všimni si, koľko sociek bude živiť auto len preto, aby jeho vlastníctvom dokumentovali, že nie sú socky :D), zahusťovanie zástavby niekoľko rádov nad rámec projektovaných kapacít... pritom je očividné, že BA má 2 možné miesta prechodu zo Z do V časti: nábrežie a Patrónku (a teraz ešte Sitinu, v mylonitoch to samozrejme stálo ťažké prachy, ale inde to nenarveš) a geograficky je čokoľvek iné vylúčené
logický záver z toho je, že namiesto 100 áut 1 šalina, ale neee, lebo to by nebolo classy, každý primoš drbne rit do auta a pomeho zapchať obidva koridory, ideálne jeden ***** na jednu plechovku
DPB a vedenie mesta sa len mileradi prispôsobili pro-auto psychológii a dlhodobo zanedbávali ako výstavbu, tak aj údržbu, však to na rozdiel od investícií tak dobre vyzerá - nemáš výdavky
až to nakoniec samozrejme prasklo, k čomu dopomohla aj zbesilá výstavba satelitov (tiež bez akéhokoľvek riešenia nastávajúcej situácie), lebo však každý komerčák chce bungalov a labroša a trojmetrový betónový plot okolo
na úrovni "postihnutých dedín" to bola zas záležitosť prachov (do správnych vačkov) - my im to proste postavíme, keď to chcú, žmýkneme ich, keď sú blbí, a problémy nás zaujímať nemusia

VŠETKO sa vedelo dopredu, žiadne prekvapkanie sa nekonalo

(v skutočnosti aj v krajinách, kde sa spamätali, treba STÁLE bojovať s predstavami ***** o väčšom priestore pre plechovky a pokiaľ možno žiadnom pre ľudí, lebo to proste vychádza lacnejšie - takisto vyjde lacnejšie 6 prúdov pre plechovky ako 4 prúdy pre plechovky a pás pre šalinu, takže je to o prachoch až v prvom rade, plus o využívaní túžby niektorých jedincov "nejako vyzerať")
24.09.2019 - 11:15:49
06
stanos4 napísal:
podotykam, polarne medvede cloveka vidia ako potravu, narozdiel od tych europskych hnedych ;)

Já ti nevím, sú popísané prípady z vojenských základní na Sibíri okolo oceánu a na ostrovoch (Novaja Zemľa a pod.) že sa vojcli s medveďmi skamarátili a občas ich aj kŕmili:
https://rarehistoricalphotos.com/feeding-polar-bears-tank-1950/
väčšina cicavcov prepne ochotne do vyžírka módu :D lov je predsa len neistý a nebezpečný a zber tiež neistý a zdĺhavý :D
24.09.2019 - 14:45:13
00
Další hladoši ... snáď sa nebudú kŕmiť keď tam budem , no mám v tom načisto jasno čo spravím :)

https://www.cas.sk/clanok/888119/vojtech-vystupil-z-auta-na-parkovisku-v-smokovci-nebezpecenstvo-mal-na-dosah-stal-odo-mna-len-na-5-metrov/
24.09.2019 - 19:44:24
00
Cele je to len nedorozumenie. Staci medvedom vysvetlit aby na nas neutocili a nebudeme sa ich bat. Kludne by potom mohli cakat v rade pred skolskou jedalnou na zvysky po obede. ;)
Vsimol som si ale jednu zaujimavost, zatial som nepostrehol, ze by maco napadol dakeho nasho indiana. Su tam vareni, peceni aj cucoriedky a huby im beru. Mozno sa vedia lepsie pohybovat po lesoch a citia ohrozenie vopred.
25.09.2019 - 08:16:59
02
keyboard_arrow_up