CraObs napísal:
A to si ako myslis ze ti kkti co teraz vyhadzuju odpad z okna ci do mora s tym prestanu ked zmenime plastove flase za sklo? Ludia musia prestat byt ***** to je 90% uspechu

Ved hej, ved hej. My more nemame, ale ludia vyhodia odpadky hocikde, v lese pri opekačke, z auta, na pešo. Takže to sa netyka ludí od morí, to sa tyka každeho, resp. všade. Ak nebude represia za porušovanie, tak to bude všetko stat za ho*no.
27.09.2019 - 19:53:37
00
lto pravdepodobne len jeden z nás je chemik, takže s tou hláškou o tom, o čom ja nemám tušenia, si drobet mimo
nápoveda: homogénna Ziegler-Nattova katalýza (to je to bublanie, padla za to nobelovka už v 1963)
a SMEPka bola kasňa, normálna kasňa, ku ktorej si mal pripojené terminály - ja som začínal ešte na JSEPe (EC 1021) a keď nám na VS doviezlli SMEP, AD 1986 alebo 7, tak sme sa boli strieskať ako malé deti - ja som taký Amenhotep, že túto históriu môžem vyučovať z vlastnej pamäti :D
SMEP totiž neboli MIKROpočítače ("na stôl"), ale MINIpočítače (nezaberie miestnosť, stačí 1 kasňa)... vtedy to bolo niečo ako dnes HEDT, ale ťažko sa to vôbec nejako porovnáva, niečo podobné z opačnej strany barikády bol napríklad VAX od DEC.
duves "vnímanie" našťastie nie je argáč :D vieš, aj tie ezodrbliny tú samotu u lesa, z ktorej každý deň vyrábajú carbon footprint 40 km do zlej zlej BA a 40 km naspäť, nevnímajú tých 80 km ako problém, naopak, "vnímajú" to ako úžasne grín, len pravda je samozrejme mimo nejaké ich to tzv. vnímanie :D
27.09.2019 - 21:24:28
00
Najlepsi poriadok je, ked nieje nic. Za komancov som petflasu nevidel. Aj flias zo skla bolo malo. Tak ako som si zvykol na pamatove karty, tazko si zvyknem na vhs.
Napit sa z flase je pohodlnsie a v dnesnej dobe slabej dostupnosti cistej vody...
Aj ked su ludia poriadni, pride 36m tsunami a ci aspon povoden, hurikan a z pekne uprataneho odpadu, bude bordel.
27.09.2019 - 22:33:00
00
tulenik ak sa nezavedie poplatok za ekologicku recyklaciu každeho tovaru, elektroniku nevynimajuc, tak sa nedosiahne nič. Na druhej strane, ak by teoreticky prišlo k niečomu takemu, tak bude 100% narast cien spotrebných tovarov (koli tej dani na ekologickú likvidáciu), tak firmy s uvedenou produkciu poprepúšťaju ludí. Resp. na druhej strane, tie poplatky dajú vzniknuť novym profesiam-napr. delaborator elektroniky. Pretože ano, je to určitym vyznamom znehodnotenie. Pretože čo sa deje teraz. Pokazí sa televízor. Mal by sa triediť. Teda pre občana to skončí tak, že to odvezie do zberného dvora jeho obce. Pytam sa ale, čo sa s tym deje dalej? Co myslite, kolko ton pokazenej elektroniky skončí na skladkach cez tento variant-odvoz do zberneho dvora. A prečo sa z našich peňazí financuju projekty ako je skladka, tam sa to zasype, prekryje izolačnou tkaninou. Napokon zakryje vrstvou ornice, vysadia sa stromčeky, travička. To je odkaz pre koho? Pre buduce generacie?
28.09.2019 - 07:16:43
00
Elektronika skončí v Agbogbloshie.

Vitajte v Sodome: https://jedensvet.sk/filmy/welcome-to-sodom/
28.09.2019 - 08:33:57
02
A pre toto sa platí recyklačný poplatok, pri každej elektronike aby bola ekologicky zlikvidovaná
28.09.2019 - 08:37:33
00
Nieco pre antivaxerov: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2444260595853189&id=1729940727285183
28.09.2019 - 08:42:37
00
Pali65 napísal:
Elektronika skončí v Agbogbloshie.

Vitajte v Sodome: https://jedensvet.sk/filmy/welcome-to-sodom/

Som videl dokument, velmi desive.
28.09.2019 - 11:31:39
00
Tak nejak si predstavuju nebo ti ktori s amplionmi vykupuju stare radiatory a autobaterie :D
28.09.2019 - 11:44:07
01
Ad PETky - mozno to pojde: https://www.setri.sk/skutocna-recyklacia-su-tu-bakterie-pozierajuce-plast/
28.09.2019 - 14:46:58
00
***** hoši, toto je fakt plač na nesprávnom hrobe. PET je jeden z najlepšie recyklovateľných plastov. A nevidím dôvod ním kŕmiť baktérie, keď je oveľa ľahšie ho poslať znova do obehu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Polyethylene_terephthalate#Polyester_recycling_industry
V skutočnosti sa drvivá väčšina termoplastov dá recyklovať vcelku jednoducho.
28.09.2019 - 18:58:18
01
tulenik napísal:
BTW ponúkmi napríklad zdravotníkom "návrat na stromy" bez plastov, z otočky ťa pošlú do takej riti, v akej si fakt ešte nebol. A tam je to vyložene o bezpečnosti. Nikto sa už nikdy nevzdá jednorazového predsterilizovaného materiálu, takisto si pozri, z čoho sú napr. umelé cievy a kopa iných sránd, čo sa používajú ako náhradné diely. Z dreva to fakt nejde.

Nie je to celkom tak... Pred vyše rokom mi dali novú chlopňu vypestovanú zo svine a nie umelohmotnú... Keď som sa pred operáciou pýtal, akú mi dajú, tak odpoveď bola, že fyziologickú. Má niekoľko výhod - napr. nepočujem ju v noci hrkotať ako počuje kamarát umelohmotnú, nemusím do konca života dávať si pozor, čo zjem a napchávať sa warfarinom. Jej nevýhodou je životnosť, plus/minus 10 rokov, potom sa bude vymieňať. Umelohmotná je do konca života - pacientovho.
Pri bypassoch sa v prvom rade používa cieva pacienta, zvyčajne z lýtka (asi je tam nejaká zbytočná). Samozrejme, ak má pacient skornatené cievy, tak použijú umelohmotnú, so všetkými nevýhodami, ktoré som napísal vyššie pri umelohmotných chlopniach.
28.09.2019 - 19:36:43
01
tulenik napísal:
SMEP totiž neboli MIKROpočítače ("na stôl"), ale MINIpočítače (nezaberie miestnosť, stačí 1 kasňa)... vtedy to bolo niečo ako dnes HEDT, ale ťažko sa to vôbec nejako porovnáva, niečo podobné z opačnej strany barikády bol napríklad VAX od DEC.

SMEP 3 a 4 boli 16 bitové, VAX 32 bitové. Vzorom pre SMEP 3 a 4 bola rada PDP-11 od Digital (DEC). Z VAX-ov boli okopírované SME 52-11, vyrábali sa však v malom množstve, len toľko, koľko sa cez švajčiarske (a iné) firmy podarilo prepašovať 32 bitových procesorov cez železnú oponu.

Ach jaj, to bol krásny život a programovanie na SMEP-och, najmä po TESLE 270...

To si junáčkovia nevedia ani predstaviť... Napísať program na papier, vydierovať do diernych štítkov (riadok programu jeden štítok, pri ukecanom Cobole minimálne tisíc), vo štvrtok požiadať o strojový čas napr. na pondelok. Po spustení dva dni opravovať chyby dierovania... Ak som bol predvídavý, tak vo štvrtok som požiadal o strojový čas (15-30 minút) aj na štvrtok a piatok - druhé kolo opráv sa dalo stihnúť aj za deň. Ďalej nasledovala príprava dát tak, aby sa pretestovali všetky vetvy programu... Vcelku jednoduchý program (v Cobole 2000 riadkov, vo Fortrane 500-600) sa ladil minimálne 6 týždňov.

A keď som prešiel na SMEP, stačilo na terminále napísať
Program xxxx;
Begin
end.
zasejvovať a spustiť kompilátor a ladenie... No a postupne podľa vývojového diagramu (viete čo to je?) písať jednotlivé vetvy, definovať premenné, vytvárať funkcie a podprogramy. Približne rovnaký program, ako na diernych štítkoch, fungoval na týždeň.


Naposledy upravil JoKo dňa 28.09.2019 - 21:10:27, celkovo upravené 1 krát.

28.09.2019 - 19:55:01
00
A vies nam teda povedat, kolko taky SMEP cca vazil? :)
28.09.2019 - 20:44:03
00
tulenik: este raz .. SMEP je system malych elektronickych pocitacov a ano, boli na stol .. minimalne uz v roku 1988. Na internete si dohladas aj sam, co a ako. Rozdelovat to na mini a mikro je smiesne a uplne irelevatne :D
JoKo: obavam sa, ze sa toho moc nezmenilo. Nechcem konkretne pisat co a ako, bolo by to na dlho a dobre by som sa jedoval. Ale vysledok prakticky ten isty. Ak si teda nerobis kodovani sam doma pre seba :) .. a na vlastnom hw, bez toho aby ti niekto kradol strojovy cas kompu korporatnym domenovym balastom .. a inymi chobotinami.
Zoidberg: a ktory konkretne ? preboha .. prvy smep siel do sveta roku 1978 .. a ten vazil celkom dost, ten o com pisem ja mohol mat tak 10-15kg


Naposledy upravil lto dňa 28.09.2019 - 20:49:58, celkovo upravené 1 krát.

28.09.2019 - 20:48:09
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up