madbugie napísal:
Sokrates už pred 2500 rokmi ľudstvo varoval pred "demokraciou", koniec koncov, tuším ho za to aj demokraticky odsúdili na smrť...


Zle tušíš, odporúčam Zamarovský: Grécky zázrak , ale to som tu už raz písal. Odsúdený na smrť bol, ale treba si naštudovať, čo tomu predchádzalo a aj ako prebiehal súdny proces. A je typické pre túto dobu, že o Sokratovi sa vie iba to, že bol odsúdený na smrť, aj to s absolútne zlou interpretáciou a ešte, že jeho žena sa volala Xantipa, ale aj ona nebola len hašterivá a zlá žena, ktorá bila svojho muža, ako sa to dneska interpretuje. Predovšetkým Sokrates nenapísal žiadne dielo, ale od jeho žiakov napr aj Platóna, poznáme jeho život a dielo veľmi podrobne, bol asi prvým podrobne opísaným kaviarenským povaľačom v dejinách a nebol politikom ale filozofom, jedným z najväčších sofikov všetkých čias. Jeho smrť sa stala stelesnenou výčitkou gréckeho národa. A jeho žalobcovia boli tiež odsúdení na smrť alebo do vyhnanstvá. Bola to doba grécko-perzských a peloponezskych vojen. Keď Rím ešte stále žil v rodovom zriadeni ako mestský štát a práve vyhnali kráľa a formálne vyhlásili republiku. Grécke polis už dávno experimentovali s rôznymi zriadeniami aj demokratickými. Ale bola to ťažká doba, keď grécke mestské štáty boli ohrozované prvým územným štátom (ako tento pojem dneska poznáme)- Perzskou ríšou, ktorá bola jedným zo vzorov neskoršej Rímskej ríše. Gréci sa v tomto ťažkom období z obyvateľov mestských štátov stávali národom v dnešnom ponímaní slova národ. A práve sofizmus bol súčasťou gréckeho národa ďalších 1000 rokov. Sokratov sofizmus : rozum->pravdivé názory->znalosť->cnosť. Teda rozum a vzdelanie sú základom vzniku pravdivých názorov a spojenie týchto názorov vytvára znalosť,vedomosť a vedenie, ktorých cieľom je cnosť.
16.10.2019 - 10:00:48
02
No hej, ale takto to v hlavnychspravach nenapísali: :)
https://www.hlavnespravy.sk/sokrates-o-demokracii-pred-2500-rokmi-zmenilo-sa-nieco/1065094
16.10.2019 - 10:52:46
06
Haščák-Fico,58 minút korupcie:
https://dennikn.sk/1619798/vypocujte-si-gorilu-fico-s-hascakom-pri-coca-cole-preberal-mecenasov-smeru-jeho-tajomnik-zhanal-peniaze-pre-smer/?ref=list
16.10.2019 - 11:05:55
01
skôr tutoka https://refresher.sk/32242-Sokrates-Odporca-atenskej-demokracie-obvineny-z-bezboznosti-a-kazenia-mladeze#diskusia

a v čom je to dnes iné? je naivné sa domnievať, že za to môže iba Fico, Dzurinda, Mečiar... za nimi vždy niekto stojí v pozadí...

aj dnes je demokracia vlastnená oligarchiou... a tým je povedané všetko, minimálne na slovensku sa ukazuje, že je to presne tak... kočner tu pôsobí ako, nazvyme ho "lobista" a skrz neho ovládajú a porcujú a drancujú celé štátne zriadenie... a kto vie koľko takých "kočnerov" existuje... on v tom nebude určite sám, a to neplatí len pre slovensko, ale vlastne pre celý svet, niekde viac, niekde menej...

a ak sa aj nájde odvážny whistleblower (tieto úniky z vyšetrovania nepovažujem za WB) typu Assange a pod. tak ho vládny moloch prevalcuje v lepšom prípade, alebo sa mu stane záhadná nehoda v tom horšom... a karavána pokračuje ďalej, nezávisle od štekajúcich psov...
16.10.2019 - 11:48:59
02
Srsen tak to je brutal, po tom minulom extempore s prekrúcaním pojmov som si Zamarovského opäť po rokoch prečítal, ano je to vyše tisíc strán textu a dneska je doba skratky a potom vznikajú také paškvily, ako ten článok v HS. Sokrates bol obžalovaný z bezbožnosti, uctievania cudzích bohov(už to si odporovalo) a zlej výchovy mládeže. Čo bolo vtedy bežné, chudobní porotcovia a žalobcovia a obhajcovia si takto privyrábali. Ani obžaloba nechcela trest smrti, aj jej žaloba bola slabá bez dôkazov. Sokrates sa obhajoval sám a nebral to ako súdnu obhajobu ale filozofickú a opovrhoval súdom. Tak ho uznali vinným. Sokrates mal si navrhnúť trest. Navrhol si nejakú veľkú poctu. To bol výsmech súdu. Potom nejakú symbolickú pokutu, čo ale bol celý jeho majetok. To už porota nezvládla a odsúdili ho na smrť. Ešte aj potom mohol ujsť do vyhnanstva, čo bolo vtedy bežné, neznamená to Gulag, ale žil by v inom meste, majetok nemal žiadny, žena ho bila, tak by si aj polepšil. On to odmietol kvôli svojmu presvedčeniu.
Sokrates sa politike extra nevenoval, až jeho žiak Platón okrem iných tém písal o politickej teórii. Ale jeho politické názory boli naivné a neuskutočniteľné a radikálne, aj napriek tomu zomrel myslím prirodzenou smrťou a mal veľké množstvo nasledovníkov, . A ak je ten citát z Platóna, nečudoval by som sa, keby svoje názory vložil do úst Sokrata, kedže ten bol po svojej smrti obrovskou autoritou. O Sokratovi písali mnohí následovníci a myslím, že dá sa to ešte aj dneska konfrontovať, čo povedal a čo nie.
16.10.2019 - 11:53:03
01
https://www.youtube.com/watch?v=02JUTjxaeec&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cEmA6ccSc4yauW2JBD1c8MMsQon9zX35Zjw2GwxZNhki_9zAuDw21jAI
16.10.2019 - 12:53:19
02
Turbi napísal:

16.10.2019 - 13:05:15
00
Nič nové,penta mala a má kúpených všetkých.To o čom sa bavia už vyšlo v prepise takže teraz je k tomu len hlas.
16.10.2019 - 13:42:06
01
Nastastie je tu Kiska Truban, Beblavy Hlina. Prichadzaju lepsie casy:) Vsade vidím 50min zaznam ako Fico hovori vlastne nic podstatne ale to ze tam Malcharek pyta 25mil do vacku to uz nikoho nezaujima kedze tam nieje Fico. Kazdopadne sme v peknych srackach
16.10.2019 - 13:45:56
03
Tiež mi nejde do hlavy prečo je okolo Malcharka ticho. Gorilu som čítal od Toma Nicholsona hneď keď vyšla. Nožík sa mi vo vrecku otváral a čakal som že z toho niečo bude. Nestalo sa nič. Teraz mám z toho zmiešané pocity a očakávania. Tak snáď to už praskne a komplet sa to zrúti.
16.10.2019 - 14:34:29
00
Zeby preto, ze uz nie je v politike? Vravi niekto snad, ze sa to nema vysetrit a nech idu do basy vsetci, co v tom maju prsty? Akurat Hranol je ten, co ma jediny realnu sancu nam tu dalej vladnut a pokracovat...
16.10.2019 - 14:42:54
00
Yoyomi - to je predsa bezne, ze vobec nic sa nestane, a to aj vo svete. A pritom to v tej chvili vzdy vyzera: "no konecne ich dostali!"
Namatkou - Panama Papers - vobec nic sa nestalo. "Zahadna samovrazda" Epsteina, ktory mohol dostat mnohych mocnych do velkych problemov - takisto absolutne nic, uz dnes mnohi ani nevedia kto to bol.
Tato mala gorilka je oproti tomu prd. Co by sa asi tak mohlo stat hascakovi? A fico akurat bude mlcat az do volieb, zabudne sa na to, a v nich znovu zhrabne svojich 20+ percent.
16.10.2019 - 14:44:07
00
Tu správu so médií hodil asi Jožo Ráž aby sa zabudlo na ten jeho nový song 😂
16.10.2019 - 15:21:45
08
On nemá songy. On má piesenky. On je drsniak, on má odžité, on pozná alfasamcov a zároveň ním aj je. On nikdy nezloží poslednú pesničku a ani nespraví posledný koncert.
Málokto sa môže pochváliť, že mal chvíľu mozog na ceste.
16.10.2019 - 15:46:22
06
Turbi Hladam ironiu ale nenachadzam. V mojich ociach Raz je spevak co parazituje dodnes na niekolkych dobrych textoch co mu napisali v minulosti. Jeho ego vyrazne prerastlo jeho moznosti a alfasamci tohoto druhu (Meciar, Raz, Fico, Kalinak ...) ak niekomu imponuju - pokladal by som to za diagnozu.BTW To je zasluha mat mozog na ceste? Netusil som. PS Ak to mala byt ironia, daj vediet a mazem tento prispevok.
16.10.2019 - 21:04:24
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up