Možno viac kolien. :D
11.11.2019 - 19:42:28
00
odkial vlastne vieme, ze z toho poistovna nic nezaplatila?
11.11.2019 - 19:42:57
00
V U.S. je to naozaj tak... Špičkové zdravotníctvo, vybavené špičkovou technológiou a teda samozrejme drahé.

Nie je tam povinné zdravotné poistenie. A kto sa chce poistiť, tak si môže vybrať, čo si poistí - bežné ošetrenie u praktického lekára, zubná starostlivosť, pobyt v nemocnici, nákladné rizikové choroby. A samozrejme, vzhľadom k tomu, že zdravotná starostlivosť je drahá, je drahé aj poistenie.A veľa ľudí ide do rizika - budem si šetriť na prípadné zdravotné ošetrenie, ale nebudem poistený a zdravotnú starostlivosť si budem platiť sám. Zamestnávatelia ako benifity ponúkajú zdravotné poistenie. Špičkový odborníci a špičkový manažéri si často vyberajú zamestnávateľov aj podľa toho, čo všetko kryje ponúkané zdravotné poistenie.

Vzhľadom k tomu, že poistenie nie je povinné, sa ľudia súdia... Zrazí ma auto, už mám pri sebe pár fiškálov, ktorí podávajú za mňa žalobu na vodiča. Ak ma naozaj trafil na prechode, prípadne požil alkohol (drogy), tak zdravotnú starostlivosť zaplatí vodič, alebo jeho poisťovňa, v ktorej je poistený na riziko spôsobené druhým osobám. Dovezú nepoisteného pacienta do nemocnice napr. so slepákom a ak nastane komplikácia, tak žaluje špitál. Nuž a keď nemá koho žalovať (cigaretové firmy, výrobcu práčky ktorý neupozornil, že deti sa nemajú čistiť v práčke...) tak čaká kým schudobnie jeho rodina a potom sa o neho postará štátny program MedicAid. Samozrejme, že nie v špičkovej klinike, ale lokálnej, ktorá nie je tak vybavená personálne, pristrojovo, ani neposkytuje taký luxus a uhradená je len nevyhnutná zdravotná starostlivosť.

Začiatkom 90-tych rokov som bol obzerať zdravotníctvo a zdravotnícky manažment v U.S. Na kurze sme chodili po špitáloch s otvorenými hubami... Boli sme vo Philadelphii na kardiologickej klinike a náš doktor kardiológ len otváral oči - otvorili skriňu a tam stovky katétrov... Len tak nenápadne nám pošepkal, že on si musí vyberať pacientov na katetrizáciu podľa toho, aký katéter má k dispozícii. Inak, na tej klinike robili týždenne minimálne jednu transplantáciu srdca.

Neviem, či ste si všimli na tom účte, že najvyššia položka (polovica z účtu) je za pobyt a starostlivosť. Pri tom pobyte v USA sme boli aj v Baltimore, noc či dve sme bývali v hoteli pri nemocnici. Asi tak na úrovni tretieho poschodia bol hotel prepojený ponad ulicu s nemocnicou preskleným tunelom. Do výťahu k nám nastúpila švárna doktorka, tak sme sa jej opýtala, či sa niečo stalo, keď behá po hoteli. A ona, že tu má pacientov. Na druhý deň nám to nedalo a opýtali sme sa, že či majú kapacitné problémy, keď sú pacienti v hoteli. Odpoveď bola jednoduchá - nie, ale pobyt v hoteli je lacnejší ako v nemocnici. Dvojpostelovka v hoteli stojí 140 USD, izba v špitáli (väčšina izieb jednoposteľových) cca 1000-1500 USD. Preto sa pacienti dávajú po zákrokoch preložiť na hotel a platia len za zdravotnú starostlivosť. A preto je aj hotel prepojený nadzemným priechodom. V tých časoch bola u nás priemerná doba pobytu 8-12 dní, v USA len 5-6 - pacienti čím skôr išli domov alebo do hotela vedľa nemocnice.


Naposledy upravil JoKo dňa 11.11.2019 - 19:47:05, celkovo upravené 1 krát.

11.11.2019 - 19:44:09
06
perez napísal:
Odkial vlastne viete ze je to za operaciu kolena?


https://www.rouming.cz/roumingShow.php?file=Operace_kolena_v_USA.jpg
11.11.2019 - 20:39:38
00
To musela byť divná operácia kolena... Skoro mesiac v špitáli. V roku 1986 ma držali na ortopedickej klinike 10 dní, z toho 4 po zákroku - operácia (nie artroskopická) menisku. V r. 2007 som bol v špitáli na plastiku predného skríženého väzu. Jeden deň ma prijali, druhý krájali, tretí deň po operácii som išiel domov. Čaká ma operácia kolenného kĺbu, v súčasnosti je to tak pobyt 10-14 dní v nemocnici. Prečo v tej amerike s drahým a špičkovým zdravotníctvom držali pacienta 28 dní v špitáli? To asi koleno nebolo. Ani slepák.
11.11.2019 - 20:57:26
00
Otazne je co je na tom take drahe a aky je cisty zisk pre prijmatela penazi za to vsetko, po odcitani nakladov.
11.11.2019 - 21:20:11
00
Kice napísal:
Používam SwiftKey Keyboard
Spočiatku je to ťažkopádne, ale keď si zvykneš a nazbiera si to tvoju slovnú zásobu, tak fajn.

Ktorý motív klávesnice používaš?
11.11.2019 - 21:22:38
00
Ak chceš zoperovat koleno v amerike nestačí predat dom. Musíš predat dva. Na Floride. :D Týmto prvým zaplatíš pobyt v nemocnici a druhým anestézu a lieky. :D Jedine že by bez anestézy. Zlaté bezbolestné Slovensko. Ne. jaro1.

Prílohy:

drahé koleno.PNG
drahé koleno.PNG 1 MiB thumb_up0thumb_down

11.11.2019 - 22:03:32
00
Aj o zdravotnej starostlivosti za veľkou mlákou
https://dennikn.sk/blog/1628934/bol-som-v-amerike-hladal-som-americky-sen-a-nasiel-dzunglu/
11.11.2019 - 23:14:00
01
O zdravotnej starostlivosti v USA natocil dokument aj Michael Moore - Sicko (2007), 75%
https://www.csfd.cz/film/226756
11.11.2019 - 23:23:59
00
JoKo napísal:
To musela byť divná operácia kolena... Skoro mesiac v špitáli. V roku 1986 ma držali na ortopedickej klinike 10 dní, z toho 4 po zákroku - operácia (nie artroskopická) menisku. V r. 2007 som bol v špitáli na plastiku predného skríženého väzu. Jeden deň ma prijali, druhý krájali, tretí deň po operácii som išiel domov. Čaká ma operácia kolenného kĺbu, v súčasnosti je to tak pobyt 10-14 dní v nemocnici. Prečo v tej amerike s drahým a špičkovým zdravotníctvom držali pacienta 28 dní v špitáli? To asi koleno nebolo. Ani slepák.


Riadna operácia. Dve hodiny ho operovali a mesiac preberali. Z tolkej anestezy - za 18 000 dolárov to zrejme chvíľu trvá. :D
11.11.2019 - 23:40:52
00
Sesulak napísal:
O zdravotnej starostlivosti v USA natocil dokument aj Michael Moore - Sicko (2007), 75%
https://www.csfd.cz/film/226756

toto je velmi drsny film
12.11.2019 - 00:15:21
00
Film to drsny je (dobry tiez). Ale ako dokument (teda nieco, co by malo byt objektivne a nemanipulativne) velmi nie - vsak M. Moore...
12.11.2019 - 06:18:29
00
stivko76 napísal:
Ktorý motív klávesnice používaš?

Klasická QWERTY
12.11.2019 - 08:16:11
00
Gusto0 napísal:
nechapem preco by sa mal mat menej sikovny (vacsinou to mame dane od prirody, nevyberame si ti aj ked zalezi to aj od nas) horsie. cela tato spolocnost ide do sraciek uz nejaku tu dobu. .

a vieš prečo ide spoločnosť do sračiek? lebo ľudia sú nenásytné chamtivé svine plné závisti :) ľudí ani tak nesere že oni sa majú zle, ale sere ich že dakto iný sa má lepšie!
prečo sa na to dívať že menej šikovný sa má horšie a nie že šikovnejší sa má lepšie? chceš sa mať lepšie tak dačo rob, ale zalamovanie rukami aký som ja neschopný kripel tomu naozaj nepomôže..

Hack3r napísal:
mam kamaratov ktory su fakt sikovny v remesle ktore robia a zarabaju paradne peniaze, ALE doma su malo-kedy. chodia domov vecer o osmej aj neskor.

ale kto je na vine? častý problém živnostníkov, môže si robiť od 8 do 16 či 18.. akurát zas bude mať menej peňazí a nie nebude živoriť, akurát si nekúpi tuarega ale "len" golfa |(
12.11.2019 - 08:21:34
06

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up