Ja som tiež začal na zimnú prípravu trošku behať. Ale najmä nejaký trail alebo mix. Budem to takto striedať s bajkom, keď sa bude dat. V zime ma beh baví a teším sa na to. Minule som dal 16,5 km ale po ceste. 8 km hore asi 450 výškových a potom dolu, taký okruh a išlo sa mi na moje prekvapenie super. Ani neviem či som niekedy dal taký dlhý beh.

Ale otec chce ísť budúci rok Štefánika trail 140 km a dá sa posledných 50 km ist doprovod, tak rozmýšľam, že by som šiel s ním. No ale už vidím ako bude vonku sa otepľovať a už behanie pôjde bokom a v marci už ani nepomyslim :)
06.11.2019 - 23:06:55
00
O kolko treba posunut aep pri behu voci biku? 5-10tepov?
09.11.2019 - 13:49:31
00
Silne individuálna vec...
09.11.2019 - 17:13:53
00
Najlepšie absolvovať záťažový test...
09.11.2019 - 18:37:43
00
Jaiub ak to chceš vedieť presne, treba absolvovať záťažový test. Ak ti to stačí odhadom, tých 5 tepov treba posunúť vyššie. Mne to rádovo sedelo.
11.11.2019 - 08:58:14
00
Netreba mi presne, to mam na biku. Beham len teraz cez zimu ako doplnok, prevazne na podporenie ZV, tak som chcel vediet kde sa zhruba drzat, resp. o kolko vyssie nad aep z biku. Keby sa nahodou chcem umucit a skusit zistit ANP pri behu, tak rovnako ako sa uvadza na biku? 10+20min, alebo je tu ina metoda?
11.11.2019 - 09:24:18
00
Neviem koľko máš nabehané, ale ak s tým iba začínaš, treba sa skôr zamerať na poriadne prevedenie techniky behu, začať s miernymi tempami, povedzme 6:00 min/km a postupne zrýchlovať a zlepšovať techniku. Predsa kĺby a väzy si musia na iný druh pohybu zvyknúť. Následne riešiť ostatné :). Ja osobne ANP pri behu neriešim, skôr sa zameriavam na cielené tempo a vzdialenosti.
11.11.2019 - 09:34:49
01
Veru zacinam, a chcel by som tomu vniest nejaky system, nech to ma aj vyznam a prinos na jar... Zacal som pred mesiacom, 2-3x tyzdenne postupne od cca 4,5km/25min po zatial vcerajsich 9,5km/50min, zatial mam tempo cca 5:30 min/km pri +- (teda skor + :-D) aep z biku. Minuly tyzden som mal aj 5:05 min/km, ale tam som bol tepovo vyrazne nad aep(bikovym), nejakych 10-12 uderov.
11.11.2019 - 10:50:45
00
Odporúčam si napozerať https://youtu.be/q1OMalCOHaM plus ďalšie ktoré tam má. Nejaký čas bude trvať, pokým si osvojíš bežecké techniku. Na ostatné sa fakt zo začiatku vyser, lebo si viac ublížiš ako pomôžeš. A začni zo začiatku brať nejaký prípravok na kĺby, rebríček: https://www.svetfitness.cz/nejlepsi-kloubni-vyziva/
Mne osobne napr. mesiac trvalo, kým som začal dávať správne ruky, o došlape ani nehovorím. Ale má to veľký význam, zranenie pri behu nesprávnou technikou je iba otázkou času.
Viem to z vlastnej skúsenosti..
11.11.2019 - 11:04:03
00
ja osobne by som proste začal behať tak, aby ťa to bavilo a neriešiť žiadne tepy, tempo a pod :) Pre mňa beh tiež bol zo začiatku ako za trest ale keď si tam nájdeš to svoje, prospeje ti to tak či tak ;) Skús vybehnúť do lesa, skús schody (v ndca odporúčam tie na cintorín :) ), skús ovál či intervaly uvidíš čo ťa baví...vždy lepšie ako sedieť doma pri pc a gúgliť v akých tepoch máš behať ?
11.11.2019 - 21:25:46
01
Neboj, neni to na ukor samotneho behu ;-) Tie schody uz som si bol omrknut, mam ich v plane postupne zaradovat na intervaly... Ale nerad nieco robim len tak bez systemu, preto som si ho chcel do toho zaviest... Proste vyhovuje mi nalinkovany plan :-) Zatial len pridavam objemy a zistujem si vydrz a tempo.
11.11.2019 - 21:37:57
00
Osobne neriešim žiadny plán. Proste behám pre radosť. Posledne dva roky ma to celkom chytilo ako doplnok a hlavne terén. Pritom posledných 15 rokov som to bral viac ako trest. Predtým som bol celkom talent, na základnej škole. Otec je amatérska špička teraz päťdesiatnikov a posledné roky ultra traily. Niekedy ma mrzí, že som sa tomu nevenoval a nešiel v jeho stopách. Bohužiaľ ma viac bavil futbal a na strednej viac rôzne opiáty 🤪 a hlavne mi vždy chýbala pevná vôľa a trochu sa zaprieť cez bolesť. Ale v bajku som sa našiel...

Ak sa ale niekto chce v behu aj zlepšovať, tak určite treba ísť na to systematicky a z rozumom...
11.11.2019 - 22:59:21
02
Chalani novodubnickí, tak aj som sa nedávno nechal zlákať na behanie. Naposledy som sa s behom naozaj trápil v rámci telesnej výchovy na základke. A teraz reku nech nehnijem doma keď nebudem bajkovať - hlavne v zlom počasí. Prečítal som si o začiatočníckych chybách a následne ich všetky urobil (tenisky z netu, žiadna lekárska prehliadka, tréner...) a proste som jedného dňa vybehol. No vybehol - vydriapal som sa nejak na Dubovec od Enicsu a potom dole cez Kaňovú, hore na salaš a zgúlal sa nejak dole do mesta. Pár mesiacov dozadu. Odvtedy som si to dám v priemere tak dvakrát do týždňa. Už je to lepšie ako kedysi ale behom by som to stále nejak nenazýval :-) Nesledujem si tep, ani neviem koľko je to km a aké prevýšenie a stále lapám po dychu :-) Dvakrát som si odpálil koleno, na dva týždne. Teraz v sobotu som si asi preťažil(?) členok. Ale baví ma to a tak s tým plánujem pokračovať, pre radosť, tak snáď si neublížim.
13.11.2019 - 18:24:14
04
tak to tolko nesil a občas jednoducho svalaj len krokom v strmom hore aj dolu.. ja som tiež skončil z behaním pred 20 rokmi ,ked som v v TN s hviezdami hrával hokejbal.... teraz v medziobdobí som začal trosku akože behať, skor pajdať :D
mam 60km ,polovicu v teréne nad sídliskom, a docela ma to chytilo, už som prestal mať svalovicu :D
len mi treba vymaniť tenisky za terénne, lebo inovy som zodral v meste po asflate a v blatku to už nedrží:)
13.11.2019 - 22:13:14
00
nakoniec sa človek vždy poučí až na vlasných chybách, nech si prečíta čokoľvek :D
ja som začínal behať okolo mesta, čo bola nuda a bolo tam moc ľudí na môj vkus :D tak som sa presunul do lesa, tam je to fajn, vypneš, bolia z toho menej kolená a zapájaš viac svalov ;) pre mňa fungovala ako dobrá motivácia behať cestičky, ktoré som prejazdil na bajku a tak som sa dopracoval až ku stavu, že v rámci prokrastinácie ubehnem aj maratón :D keď to nejakým zvráteným spôsobom človeka baví, ani tú bolesť necíti a telo si zvykne na všetko :)
14.11.2019 - 06:43:25
00
keyboard_arrow_up