perez napísal:
1. Nie, aspon som o tom, ze by to bol problem zatial nepocul
2. Podla mna urcite techove. Ramove su slepa ulicka.

p.s. asi by som povedzme prve dva-tri vylety vyuzil moznost pozicania si celej vystroje a skusil si, ci ma to vobec bude bavit. To ta nevyjde draho.


Nepáčik som ti dal za bodku za "slepou uličkou"
Je to tvoj názor, ale práve keď ho píšeš začiatočníkovi, chcelo by to trochu objasniť, ako si k nemu dospel, lebo ho práve ty môžeš zneistiť. Mne je jasné, že je to blbosť. Hlavne jemu by mohlo rámové viazko dobre poslúžiť. A keď sa toho setu bude chceť predsa neskôr zbaviť, tak ho to stále výjde lacnejšie ako požičiavať na 2-3 túry.
27.11.2019 - 14:33:48
01
zihadlo 5, perez: s tym vrtanim ste ma potesili :) lebo napr. na zagurami.eu pisu:
"Začať s použitým setom z druhej ruky preto znie ako rozumný nápad. No nie vždy sa dá zrealizovať. Najmä kvôli lyžiarkam, v ktorých na túre stráviš 8 alebo 10 hodín. Je málo pravdepodobné, že ti sadnú lyžiarky z druhej ruky. Ak si kúpiš nové, budeš musieť v inzerátoch hľadať lyže s viazaním navŕtaným na aspoň približne rovnakú veľkosť topánky ako sú tvoje (vŕtať ďalšie diery neodporúčam). A výber sa razom zúži natoľko, že sa možno vrátiš do outdoorových obchodov."

[zdroj: https://www.zagurami.eu/ako-zacat-so-skialpom-2-vyberam-vystroj/]


...mne to tiez prislo trochu divne, ale pocul som to z viacerych zdrojov, tak sa preistotu pytam aj tu.

este by ste mi vedeli poradit - kde vedia taketo skialp servisne ukony kvalitne spravit? (Liptov / Tatry / Vychodne Slovensko)

diky za rady
27.11.2019 - 15:35:14
00
pozri na tento prehlad, podla mna su to vsetko skuseni servisaci
27.11.2019 - 15:42:53
00
toho vrtania uz vrtanych lyzi by som sa nebal. Dolezite je vsak ako uz bolo spomenute vyssie stare diery poriadne vyplnit lepidlom a zaslepkami aby sa voda nedostavala do dreva. Dalsia dolezita vec je aby nove diery boli minimalne 1,5 - 2 cm od tych starych dier koli pevnosti. Sam som jazdil prevrtavane lyze (dal som si posunut viazanie viac dozadu koli tazisku) a nikdy nebol problem, ani pri 2metrovych dropoch.
27.11.2019 - 15:52:12
02
m4jo
na to o čo máš záujem kľudne a bez zaváhania kúp lyže s rámovým viazaním osobne by som sa viac pozeral na to aby to bola aspoň trochu poriadna lyža (nie veľmi zničená alebo prešlapnutá) TLT nepotrebuješ, nemusíš nič vŕtať, rámove je pohodlnejšie na obsluhu a pretekať predpokladám nechceš (teda aspoň zatiaľ) a mimochodom rámové viazanie prežije určite aj niektorých z Vás (mňa teda určite)
mimochodom ešte žiadne nové vŕtanie nevylepšilo lyžu, hlavne ak potrebuješ posunúť iba cm
27.11.2019 - 22:28:04
02
m4jo LL vraví dobre a ešte tu som našiel v Košiciach TLT set aj s pásmi rentalove viazko s veľkým rozsahom nastavenia, môžeš skúsiť či tam vôjde Tvoja topánka. https://sport.bazos.sk/inzerat/103739271/skialp-dynafit-grand-teton-skis-2015.php

Tu jeden komplet ako pre Teba robený :) https://sport.bazos.sk/inzerat/105536823/skialpovy-set-pre-vysokych-lyze-viazanie-pasy-lyziarky.php
28.11.2019 - 07:47:15
01
skus poprezerat shopy ako admasport.eu, skialpshop.com atd.. je ich plno, nieco si vyhliadnut a napisat im ci by vedeli vyskladat nejaky set a za kolko pod 400€ sa asi nedostanes ale do 500€ by sa urcite dalo nieco z vypredajovych kuskov
30.11.2019 - 14:49:32
01
LL napísal:
m4jo
na to o čo máš záujem kľudne a bez zaváhania kúp lyže s rámovým viazaním osobne by som sa viac pozeral na to aby to bola aspoň trochu poriadna lyža (nie veľmi zničená alebo prešlapnutá) TLT nepotrebuješ, nemusíš nič vŕtať, rámove je pohodlnejšie na obsluhu a pretekať predpokladám nechceš (teda aspoň zatiaľ) a mimochodom rámové viazanie prežije určite aj niektorých z Vás (mňa teda určite)
mimochodom ešte žiadne nové vŕtanie nevylepšilo lyžu, hlavne ak potrebuješ posunúť iba cm
S týmto by som nesúhlasil ani z ďaleka. Skialpu sa venujem 25 rokov v rátame občasneho pretekania... Rámové viazanie je prežite.... zbytočná váha a to že vydrží viac nie je pravda. Zlomil som ich pár ( starú 404 ku, nejaké tie diamir ...) keďže obsahujú kĺby tak ak ich nezlomiš, tak po čase začnú vykazovať vôle až je to na ... ako protipól je napr. dinafit speed turn ktorý ťa určite prežije a v podstate s výnimkou race modelov sú tech viazka bezudrzbove a s dlhou životnosťou.
30.11.2019 - 21:31:36
04
masto
musím použiť časť tvojho príspevku"
"S týmto by som nesúhlasil ani z ďaleka. Skialpu sa venujem VIAC ako 25 rokov vrátane občasneho (pred cca 35 rokmi intenzívneho ) pretekania... :-)
momentálne mám 3 x šlapacie lyže 2 x systém TECH (Baltoro, SCOTT superguide 105)
1 x rámové ATOMIC 100
keď idem jazdiť napr na Chopok (do Sedla) mimo zjazdovky "atomiky" s diamirom freeride sú "na nezaplatenie" ale keď idem napríklad na štefáničku, vôbec mi nevadí, že prídem o 19 minút neskôr ako techáči.
Mimochodom, každé viazanie má svoje muchy a aj problémy, TLT nevynímajúc (poškodenie pinov, ulomenie patky, ulomenie prednej plastovej časti ... )
nižšie DIN a ... aj každé TLT sa časom opotrebuje, tak ako všetko
samozrejme, keď idem niekedy na túru, kde viem, že budem musieť primerane veľa chodiť a aj nosiť zoberiem si tech.
a mimochodom 2, váha nemusí byť vždy na obtiaž (aspoň sa Ti zlepší kondička :-) )
a mimochodom 3 začínal som a "svitovskom" doma robenom viazaní s rotamatom
a mimochodom rámové viazanie prežije určite
01.12.2019 - 14:02:49
01
Budem sa opakovať no výhody rámového viazania neexistujú 😜.... Ad diamir freeride - mal som. Po 3 rokoch pomaličky vykazovalo vôle až to došlo do fázy že v technicky ťažkom teréne som občas doslapol mimo kozičku ( ktorá je mimochodom tiež zbytočná, radikalna zmena došlapu akurát skracuje svalstvo a spôsobuje podklz z dôvodu zmeny zaťaženia pásu) Ad DIN - freeride pro má tuším len 12 DIN váha 2,1 kg. ATK FR14 má 14 DIN pri niečo viac ako 350 g. Diamir v prípade poškodenia neopraviš, pripadne vylomenie pin alebo Učka je u za pár eur vymeniteľné.... Teórie freeriderov že jedine Marker Duke sú scestné - treba sa naučiť lyžovať. Ak niekto plánuje kúpiť viazko z druhej ruky tak rámové je ta najhoršia voľba ( dostupnosť náhradných dielov, opotrebovanie). PS: bývam pod Chopkom 44 rokov a mám ho objazdený zo všetkých strán aj na freeride lyžiach aj na pretekárskych papieriakoch no je rozdiel vláčiť ťažkú výstroj dať si jeden žľab a umlatený ako Burlak na Volge ísť domov ako mať niečo ľahšie, spraviť 3-4 výšlapy a užiť si deň.
01.12.2019 - 15:18:54
02
masto napísal:
Budem sa opakovať no výhody rámového viazania neexistujú 😜....


Jedna teda existuje - bezpecnost. Techove su doteraz vzdy len kompromisom. A to mam vipec co je asi najdalej v tomto v ramci techovych, ale stale je to kompromis oproti ramovemu, ktore je na rovnakej urovni ako zjazdove viazka. Pri dobrom lyziarovi to problem nieje, pri zaciatocnikovi je to na zvazenie.
01.12.2019 - 20:38:18
01
V com je Vipec kompromis? Vypina spicku aj patu, pri obidvoch je mozne nastavit silu vypnutia. Na Vipecu som sa ucil lyzovat z uplnej nuly, popadal som milion krat a vzdy vyplo ked bolo treba. Co sa tyka slapania tak oproti ramovemu viazku je to 100 a 1, hmotnost neriesim.
01.12.2019 - 21:30:33
01
Zemo napísal:
Jedna teda existuje - bezpecnost. Techove su doteraz vzdy len kompromisom...
Myslí že je to skôr marketingová ilúzia ako reálna miera bezpečnosti. Ale čas sám ukáže kam to výrobcovia posunú. Reálne to však zatiaľ nevyzerá v prospech rámovej verzie. 3-ose vypínanie je už možné aj v tech verzii. Vypínanie v šlapacej pozicii tiež ( pri veľkej rane aj pri viazkach, ktoré tuto funkciu nepodporujú - mám to odskúšané ). Jediná výhoda ktorú vidím je že je možné uzamknúť a odomknúť pätu bez vypnutia celého viazania, no to je vec ktorú som už dávno vymenil za iné plusu na TECHu
01.12.2019 - 22:03:26
00
konečne
"Reálne to však zatiaľ nevyzerá v prospech rámovej verzie"
čo sa dá interpretovať aj AKO:
reálne to však zatiaľ nevyzerá v (ne)prospech rámovej verzie
:rofl:
01.12.2019 - 22:45:37
00
LL napísal:
konečne
"Reálne to však zatiaľ nevyzerá v prospech rámovej verzie"
čo sa dá interpretovať aj AKO:
reálne to však zatiaľ nevyzerá v (ne)prospech rámovej verzie
:rofl:

Vyzerá ...
Malá štatistika prémiových výrobcov
ponuka Dinafit - TECH 27 ks / rámové 0
ponuka ATK - TECH 20 ks / rámové 0
ponuka Fritschi - TECH 3 ks / rámové 2
ponuka Atomic - TECH 3 ks / rámové 2
ponuka Fischer - TECH 11 ks / rámové 1
ponuka G3 - TECH 4 ks / rámové 0
ponuka Plum - TECH 14 ks / rámové 0
ponuka HAGAN - TECH 4 ks / rámové 2
KREUSZPITZE TECH 8 ks/ rámové 0
ponuka SKITRAB - TECH 8 ks / rámové 0
ponuka LOOK - TECH 5 ks / rámové 0
ponuka Movment - TECH 7 ks / rámové 0


HOWGH dohovoril som na túto tému :D
02.12.2019 - 07:27:35
00
keyboard_arrow_up