"Skialpu sa venujem VIAC ako 25 rokov vrátane občasneho (pred cca 35 rokmi intenzívneho ) pretekania..."

V r. 1984 tie skialpové preteky boli asi mimo Slovenska? Tipujem, že na Slovensku mal vtedy skialp výstroj možno Galfy a Tatarka.
02.12.2019 - 07:57:32
00
Pekné čítanie... Je tam aj o skialpovom výstroji od stavec.
https://skitourguru.com/clanek/711-slovenski-bratia-filipski-vyhrali-pierra-mentu
02.12.2019 - 08:10:43
00
Polo napísal:
V com je Vipec kompromis? Vypina spicku aj patu, pri obidvoch je mozne nastavit silu vypnutia. Na Vipecu som sa ucil lyzovat z uplnej nuly, popadal som milion krat a vzdy vyplo ked bolo treba. Co sa tyka slapania tak oproti ramovemu viazku je to 100 a 1, hmotnost neriesim.


Napriklad elasticita zadnej patky je uplne niekde inde ako pri zjazdovom. Aj pri tectone tam este bude rozdiel aj ked mensi. Ono nejde len o to ze to vypne ked ma, ale aj ze to nevypne ked nemusi.

Dalsia vec je kompatibilita, stav a nastavenie celeho systemu. Tech sa spolieha na presny tvar jamiek v lyziarke aby to vypinalo spolahlivo. Staci ich doskrabat a uz sa ti za to nikto nezaruci. Takisto medzera vzadu musi but presne nastavena. Tiez si pozri kolko vyrobcov tech viazani ma naozaj DIN hodnoty. Teda certifikovane vypinacie sily a nie len nejake tomu "zodpovedajuce".

Ja zas niesom proti techu, sam som nanho presiel. Ale co som si vtedy zistoval o tom tak ta bezpecnost tam stale je nizsia ako pri ramovom. To ze nic nemusis riesit, zapnes aj normalnu lyziarku a mas istotu ze to bude fungovat moze byt pre zaciatocnika vyhodou. Najme ak sa nenahana za nejakymi extra vykonmi.
02.12.2019 - 11:08:39
00
Zemo salomon shift to ma pekne vyriesene - v slapacom mode tech a pri zjazde pevnost ramoveho
02.12.2019 - 11:25:06
00
Zacalo to zaciatocnikom a nie vami profikmi. Zaciatocnik vyskusa na hocicom, ale faktom je ze cim lahsie sa mu pojde hore tym viac sa mu to zapaci
02.12.2019 - 11:32:51
00
dakujem vsetkym za rady, popravde som necakal, ze moja otazka vyvola az takyto flame :))

pozeram intenzivne inzeraty uz asi tyzden. momentalne zvazujem tieto moznosti:
1) nove (nerozbalene) K2 wayback 82 181cm (2015) + nove nerozbalene pasy Pomoca
(akciova cena 230e + cca. 20e doprava z Polska, ale je to bez viazania)
- tieto lyze su lahke (2560g) a pekne vyzeraju (https://skitourguru.com/en/equipment/detail/546-k2-wayback-82)
- v recenziach, ale vsetci odporucaju sirsi model wayback 88, ktory uz za taku cenu neviem zohnat
- k tomu by som si musel dokupit + dat namontovat (asi radsej tech.) viazanie, co by dost zabolelo penazenku ...

neviem, myslite, ze je to dobra lyza? a je sanca kupit techove viazanie samostatne max. do 100e? nevidel som este taky inzerat.

2) jazdene K2 backup 82 (2013) 178cm + viazanie Diamir Titanal + pasy Gecko (bazosova cena 220e)
- tu by som za 220e mohol ist rovno jazdit
- lyze sa mi vizualne velmi pacia: https://www.snow-online.com/ski/k2-backup-2013.htmlp
- v recenziach ich vsetci chvalia do nebies, aj ked nechapem preco to urcenie pre "advanced-expert"?? tie Waybacky su skor "intermediate". v com sa to lisi? plus sa tam casto spomina ze best use: "telemarking" (nechapem)
- vaha o dost horsia ako u tych Waybackov (cca. 3200g) + asi aj to ramove viazanie bude z tych tazsich.
lyziarky uz mam bazosove Scarpa Flash. tamtie inzeraty, co mi odporucal niekto vyssie uz su bohuzial neaktualne


Naposledy upravil m4jo dňa 02.12.2019 - 11:43:26, celkovo upravené 1 krát.

02.12.2019 - 11:40:03
00
Komfort šliapania v techu je oproti rámovému viazku neporovnateľný, keď som mala rámové, tak som sa šmochtala pol dňa hore a teraz mám z toho oveľa väčšiu radosť aj pohodu aj chuť vôbec ísť odkedy mám ľahšie lyže, lyžiarky aj tech viazko. Najprv som si tie lyže s rámovým Tyrolia Ambition nechala, že "keby dačo" ale po prvej sezóne na techu som ich predala. A ďalšia vec, je že tá špica sa mi nonstop povoľovala - to doťahovanie výšky - a nosila som so sebou skrutkovať pretože som to cca 2c za deň doťahovala. Áno, je to otázka kvapky Loctitu ale neverila som tomu ani trochu. Výhodou určite bolo to, že sa tam dala obuť hocijaká lyžiarka ale úprimne, položme si otázku, koľkokrát ti treba vymeniť lyžiarku za diametrálne inú? V porovnaní s tým, že pohodu v techu máš pri každej jazde :) Práveže, môj názor je taký, že ak nechceš nováčikovi (frajerke) znechutiť skialp v začiatkoch, daj mu na prvý raz tech a je šanca, že si túto pohybovú aktivitu zamiluje. Ja by som každopádne už nemenila - ale pravda je, že nejazdím nejaké extra strmé ani agresívne terény.
02.12.2019 - 11:43:12
04
určite by som šiel znovu do techu, aj nováčikovi by som tiež odporučil tech, lebo:
1. ako fixska povedala, je vačšia pravdepodobnosť, že ho to skôr chytí a ak predsa len nie, tak
2. oveľa ľahšie predá set s techovým viazkom, ako s rámovým.

A o tej bezpečnosti rámových viazaní by sa tiež dalo polemizovať. Predstavte si, že sa vám toto stane kdesi v zamrznutom žlabe nad skalným previsom (našťastie sa to stalo "len" na zjazdovke).

Prílohy:

884375_4182819143692_1697894770_o.jpg
884375_4182819143692_1697894770_o.jpg 215.32 KiB thumb_up0thumb_down

02.12.2019 - 12:12:35
00
tato debata ni nevdojak pripomenula ako sme chodili lyzovat ako postpubertaci ... pekne cca 5km na sachticky lesom hore potom sme pol dna lyzovali a freeride az domov ach jaj nech uz nasnezi
02.12.2019 - 12:16:51
00
matomut napísal:
určite by som šiel znovu do techu, aj nováčikovi by som tiež odporučil tech, lebo:
1. ako fixska povedala, je vačšia pravdepodobnosť, že ho to skôr chytí a ak predsa len nie, tak
2. oveľa ľahšie predá set s techovým viazkom, ako s rámovým.

A o tej bezpečnosti rámových viazaní by sa tiež dalo polemizovať. Predstavte si, že sa vám toto stane kdesi v zamrznutom žlabe nad skalným previsom (našťastie sa to stalo "len" na zjazdovke).

Ináč tá ustrelená špica môže byť chybou montáže (veľmi časté "zranenie diamir skvostných riešení) ..... Súdruhovia vo Fritchi pozabudlo na pár vecí ( Titanál ktorý praskal vplyvom starnutia zliatiny , nedostupnosť náhradných dielov, biedne plasty .... "zoraďovacie" finty na ktoré sme prichádzali až po dolámaní pár kúskov).... Z dôvodu rôznych výšok skeletu lyžiarky v prednej časti bola na špičke nastavovacia skrutka na vrchu - tá sa nastavovala nie na doraz, ale tak aby si pri zapnutej lyžiarke vedel ešte strčiť medzi lyžiarsku a spodnú časť podložky na ráme občiansky preukaz. Ak bola na fest, pri agresívnejšom štýle jazdy a skokoch kde dochádzalo k posunu lyžiarky v ráme keďže nedokázali zabezpečiť dostatočnú tuhosť, predok lyžiarky pôsobil ako klin ktorý ju prelomil . A na päte sa nastavovalo predpätie na dĺžke zástavby tak, že po zapnutí nastavovaciu skrutku zatiahlo na dĺžku zarovno so stredovým nosníkom rámu vtedy nehorzilo že ťa nepovyzúva v hlbokom snehu aj ked si vypiekol DIN na plno a zároveň nepolámeš špičku .

Hlavne že certifikát na DIN :D.
Nezostáva len pridať 11te skialpinistické prikázanie - Nepolámeš
02.12.2019 - 13:04:10
01
tie stare diamiry sa skoro každému čo poznám po čase polamali ,alebo zodrali, že sa už na tom nedalo šlapať... tiež som 3 sezony jazdil FR+... časom bola na hlavnom čape vola a v traverze to ani nedosadlo na patu ,ktorá sa tiež vydrala, na spičke zase tragicka skrutka.. po prechode na TECh nikdy viac ramovku... :)
02.12.2019 - 13:43:21
01
bikemartin
http://www.james.sk/articles.asp?pageid=94&portal_id=3&id_dependency=1197
https://modralanovka.sk/skialpinizmus/
http://www.sportency.sk/encyclopedy/?q=content/viest-igor
mohol by som doma pohľadať diplom z majstrovstiev slovenska na Chopku v cca 1986 :-)
02.12.2019 - 15:36:05
02
LL napísal:

Klobúk dole ?... o to viac sa čudujem názoru na viazanie. No teraz už na 112g TECHu 600g lyžiach a 700 g lyžiarkach v kombinézke jazdime Vysokú, Pravý variant Strmého žľabu zo Salatina, Satanov žľab, či Lukový kotol z vrcholu Chopku. Bežne našlapeme 3K výškových za jedno doobedie . Tak ako sa niekedy liezlo na Everest expedične na 8 táborov s tonami materiálu tak to dnes Kilian Jornet spravil za 26 hodín na ľahko. Mení sa materiál a posúvajú sa aj možnosti. Šport horských vodcov sa mení .... a je stále prístupnejší širokým masám. V každom prípade držím palce a kľudne sa s tebou pôjdem prešlapnúť keď prídeš podrať lyže do NT.
02.12.2019 - 18:03:09
00
Chlapi, žene potrebujem kúpiť lyžiarky. Boli sme skúšať, všetky ju tlačili (hlavne na lýtku) len jedny nie :D Niektoré si nedokázala ani sama vyzuť.
Sedeli jej jedny z najdrahších v obchode. La Sportiva Racetron.
Myslíte, že by jej nebolo v nich zima? Nie je žiadna závoďáčka, skôr opak. Dá sa v nich normálne lyžovať?

Prílohy:

Lyziarky_LA_SPORTIVA_Racetron.png
Lyziarky_LA_SPORTIVA_Racetron.png 333.08 KiB thumb_up0thumb_down

02.12.2019 - 18:07:56
00
zavodne skrkatka su tenke lahke tvrde a s tenučkou papučou, ak pojde na lyžovačku bude jej zima po čase....
a panske neskušala? ked ma take silne lytko :)
02.12.2019 - 18:09:52
00
keyboard_arrow_up