hmm...Ostrov Réunon sa nachádza neďaleko ostrova...taky ostrov neexistuje
05.12.2019 - 10:02:16
00
mal som 8/10, ale velka tipovacia sutaz to bola
asi si podam sportku :)
05.12.2019 - 11:33:09
01
chmeliak napísal:
Kaper ty mas ake riesenie, ked si mi dal nepacik?

tvoje riesenie je zle na tolkych urovniach, ze je uplne jedno ake riesenie ma Kaper :)
to jak keby som povedal, ze sanca je 50%, lebo bud budu nasadene spravne, alebo nie
05.12.2019 - 13:25:05
01
No a teraz tu o lenivom Jozskovi, ktory si kupil tatru 8x8. Alebo ma dve taketo tatry, teda spolu 16 kolies.
(to aby sme vylucili tych, ktori nepouziju kombinatoriku, ale si nakreslia vsetky moznosti)

A uloha pre tych, ktori nepouzili matematiku: Lenivy Jozsko si podal KENO 10. Aka je sanca ze vyhra 1 cenu?
05.12.2019 - 15:34:13
00
Na tatre asi nieje mozne dat predne koleso na zadne. A tatra ma vzadu na naprave dvojkoleso. V predu su ine disky podla vzhladu. Do aut sa nevyznam. Ci sa daju dat 2 predne gumy na jeden zadny disk?

Logicky kviz by mal byt bez vedomostnych otazok a detailne napisany. Lebo sa da potom vysvetlit rozne. A vsetky moznosti som si nekreslil.
Uz ste videli pomarancovu matematiku?
Kto by pocital 1/2 + 1/4 ked sa tych 12 mesiacikov pomaranca da v hlave premietnut ako tristvrte pomaranca, ked zjem polku a potom este stvrt. Staci trochu obrazotvornosti a jednoduchu matematiku. Obrazotvornost je dobra pomocka a da sa vyuzit rozne.


Naposledy upravil zaman dňa 05.12.2019 - 19:48:52, celkovo upravené 1 krát.

05.12.2019 - 19:23:34
00
2 gumy na jeden disk 😆
05.12.2019 - 19:48:16
01
Ja som dal 1 koleso spravne a 3 nespravne
A tam boli 2 moznosti. Kedze 1 koleso sa da dat spravne na 4 varianty, tak som to vynasobil. Komu by sa chcelo kreslit pol hodinu vsetky obrazky. Zas tak sprosty niesom. Len do aut sa vyznam ako hus pivu.
05.12.2019 - 20:05:49
00
Trafená hus zagagala.

http://tatratech.wz.cz/prospekty/t815/t815vt8x8.html

06.12.2019 - 07:39:40
00
K vypoctom staci predstavivost ako pocitat a vzorce z ucebnice na to netreba. Hlavne ze sa dopracujem k spravnemu vysledku. Ak mam predstavivost, nepotrebujem chodit do skoly ucit sa vedomosti a poucky aby som
A tuto tatru vidim prvy krat, takto od kolies.


Naposledy upravil zaman dňa 06.12.2019 - 09:31:13, celkovo upravené 1 krát.

06.12.2019 - 07:49:34
00
Ano, mas pravdu. Predstavivost staci. Hlavne ze sa dopracujes k spravnemu vysledku. Ale tento pristup v dnesnej dobe je postacujuci maximalne tak do 5 triedy zakladnej skoly.
Dam ti priklad, kde s takym pristupom budete pocitat vysledok cela rodina 4 generacie a nedopracujete sa k nemu. S trocha inym to vypocitam za 1 minutu,
Este stale sa ti zda, ze podstatny je len vysledok vypoctu? Ak ano, tak si dva algoritmy implementuj napr. do autonomneho auta a skus sa v nich odviezt. (ak chces vyskusat jazdu v oboch, mojou dobrou radou je skusit najprv to, kde nie je implementovany tvoj algoritmus, ale algoritmus ludi, pre ktorych je podstatnejsi sposob a trvanie vypoctu ako jeho vysledok - pritom samozrejme ze spravny).

Naozaj mudry clovek predstavivost vyuzije na najdenie nejakeho pravidla ktore tam plati.
V podobnych prikladoch s poctom vstupov rastie zlozitost nie linearne ale exponencialne,
Takze ako to vychadza s tou tatrou 8x8? Za predpokladu,ze vsetkych 8 kolies je rovnakych a zamenitelnych a nikto ziadne koleso neukradne (aby si bol spokojny so zadanim prikladu)? A ako s 2 tatrami 8x8?

Poznas skolsky pribeh Karla Friedricha Gaussa?
Učiteľ chcel žiakov na dlhšie zabaviť, a tak im dal zrátať čísla od jednej do sto. Všetci začali počítať, len deväťročný syn miestneho murára sa zamyslel. A všimol si, že súčet dvojice čísel od začiatku a od konca je vždy rovnaký (1+100=101, 2+99=101, 3+98=101). Keďže tieto súčty sa opakujú 50-krát, namiesto úmorného výpočtu stačilo vynásobiť 101 x 50 a výsledok bol na svete (5050).

A teraz skus rovnaky priklad vypocitat tvojou metodou. Kolko to potrva?
Mozno by ti stacilo, ak by sa ti kazda internetova stranka do prehliadaca nacitala za 4 minuty. Ale 100 milisekund je lepsie, nemyslis?
06.12.2019 - 08:13:09
09
Malý príklad. Potrebujem v práci spočítať priehyb nosníka alebo presah pre nalisované spoje. Buď si začnem na to odvodzovať vzorce z integrálov a parc. dif. rovníc alebo si otvorím strojnícke tabuľky, pozriem vzorec a rovno počítam. Práca na pol dňa vs. 5 minút. Alebo si rovno z CAD programu vezmem model, prenesiem do FEA programu a zrátam bez námahy. Nástroje sú na to aby nám uľahčili a zrýchlili prácu. To že kopec problémov nie je klasickými metódami v reálnom čase riešiteľných netreba ani spomínať.
06.12.2019 - 08:55:00
01
Vuk, ale potencial v tebe je, narozdiel od chmeliaka. :lol: Ten je beznadejny pripad. (myslim v tejto oblasti, nechcem ho urazit)
Mozno to on pocital priemernu mzdu vo vasej fabrike a preto tak malo zarabas.
Realny pripad z nemenovaneho slovenskeho podniku, kde vedenie pri rokovani s odboraromi predstavilo, ze plati svojim zamestnancom ovela viac, ako je priemerna mzda na slovensku (cisla su ilustracne, vymyslene, nie realne):
1. priemerna mzda veducich pracovnikov a managementu (okrem vrcholoveho) 1000 Eur
2.priemerna mzda robotnikov 500 Eur.
3. priemerna mzda vo fabrike: (1000+500)/2= 750 Eur
4. Priemerna mzda na Slovensku (v tom case) 600 eur
5. Tak co chcete odborari? V nasej fabrike sa zaraba v priemere o 150 eur vaic ako je priemer na slovensku.

Tak kde je chyba vo vypocte?
idealnu odpoved dal marecej, sam by som to lepsie nesformuloval
"tvoje riesenie je zle na tolkych urovniach, ze je uplne jedno ake riesenie ma Kaper :)
to jak keby som povedal, ze sanca je 50%, lebo bud budu nasadene spravne, alebo nie"

A este citat Gaussa:"Nie poznanie, ale učenie sa, nie vlastnenie, ale získavanie, nie byť v cieli, ale prichádzať na podstatu veci - to je to, čo dáva najväčší pôžitok". Takze nehladajme (len) riesenie ale jeho podstatu.
Mna okrem vysledku velmi zaujima (niekedy az fascinuje) sposob, ako sa k nemu doslo.
Ked mas 8 kolies, tak na nasadenie prveho mas 8 roznych moznosti, pri kazdej z tychto 8 moznopsti mas na nasadenie druheho 7 moznosti atd. Teda 8*7*...*1. Netreba vediet, ze sa to vola faktorial, netreba vediet ze to co pocitas sa vola Permutacia, netreba vediet vzorec z ucebnice. Logika, ktorou sa tak ohanas uplne postaci.


Naposledy upravil Minikin dňa 06.12.2019 - 10:12:51, celkovo upravené 1 krát.

06.12.2019 - 09:18:35
02
Minikin ten spôsob výpočtu priemernej mzdy vo fabrike je úsmevný, ale možno kalkuluje so sociologickým predvídaním, že oni to zavádzanie neodhalia. Pripomenulo mi to námietku istého kotlebovca na FB, že ako mohol mať Lunter 46%, keď sa zúčastnilo len 40% oprávnených voličov?

Objavovanie je fascinujúca kratochvíľa, škoda, že mnohí nikdy nepochopili, že to je jedna z hlavných funkcií školy a človek je mentálne nažive len dovtedy, kým je zvedavý a ďalej sa učí.
06.12.2019 - 10:05:59
02
Alebo ten vtip o policajtoch: Vy ste tak hlúpi, že 80% z vas testami z logiky neprejde. A jeden z nich sa ozve a hovorí: - Hahaha, toľko nás tu ani nie je.
06.12.2019 - 10:26:28
02
Staci pridat k 4 kolesam (24 kombinacii)
1 koleso a uz je to 120 kombinacii. 5 verzii po 24 kombinacii.
A potom vypocitate kludne aj ked odrezete plysovej stonozke nohy a prisijete naspat.
Ten co si myslel, ze si moznosti kreslim si to len myslel.
Nebudem kreslit 40320, alebo miliardy obrazkov.
Na moje vypocty netreba chodit na vysoku skolu biflovat sa vzorce. Ide o princip.

2 tatry 8 kolies 20.922.789.888.000 ak som sa nesekol na kalkulacke v mobile. Konci mi pauza.
06.12.2019 - 11:16:52
00
keyboard_arrow_up