Ahojte bikeri,

mám takú básnickú otázku ohľadom zimnej prípravy v posilke. Z informácii, ktoré poznám som si dal dokopy, že počas sezóny je najlepšie proste vonku pedálovať. Mimo sezóny, keď vonku nie sú podmienky na bike, sa dá ísť zabehať von alebo do posilky na pás alebo skúsiť cyklotrenažér či spinner v posilke alebo doma. Samozrejme rátam s posilňovaním celého tela pre všeobecný rozvoj sily a lepšiu koordináciu tela, ale je vhodné a efektívne cvičiť silovo aj nohy ? Mám na mysli drepy, leg press, predkopy, zakopy, lýtka s ťažkými váhami. Máte s tým nejaké skúsenosti ?

Za odpoveď vopred ďakujem.
15.11.2018 - 17:12:59
00
Nedal si okrajové podmienky, resp. ake su tvoje ciele na dalsiu sezonu.
Silovy trening noh ale mozem vo vseobecnosti odporucit, nicomu neublizi. Da sa to obcas, alebo lepsie ku koncu obdobia zakladnej pripravy, trenovat aj na bicykli pri sliapani tazkych prevodov nizkou kadenciou.
16.11.2018 - 07:15:56
00
Ciele na ďalšiu sezónu sú zlepšiť sa tak, ako sa len bude dať. Chcem už skúsiť aj nejaký maratón a mať teda nejakú rezervu v rukáve. Veľmi ma tie ťažké váhy nebavia, pred tým som totiž zhruba rok posilňoval celé telo v posilke, takže to dobre poznám. V súčasnosti popri bicykli precvičujem už len vrchnú časť tela komplet 2x cez týždeň v posilke. Radšej by som teda skúsil tie ťažké prevody.
17.11.2018 - 20:55:21
00
Len si over, či to tvoje kolená zvládnu :)
18.11.2018 - 14:22:32
01
No ja som na tom podobne ale do posilky sa mi tento rok vobec nechce. Ale najlepsie asi drep mrtvola, vypady a hlavne CORE. Vahy rozumne ziadne lamanie rekordov a ega :D.
V podstate az na tie drepy sa da odcvicit vsetko aj doma (to co na bike potrebujes) + k tomu trenazer a cez vikendy chodim normalne na bike kedze mam dobru vybavu
18.11.2018 - 19:24:20
00
Miesto drepov sa daju doma robit vypady s jednoruckami.je to dobre aj na stabilitu.
Dobre je zaradit aj nejaky silovy sport.ja hravam v zime pravidelne hokej.
18.11.2018 - 19:36:15
00
Na tie kolena riadny pozor, drepoval som nejaký čas 100kg a na leg press tlačil 180kg a to už nerobilo dobrotu. Keď to tak zvážim, vyskúšam to skombinovať a dám vedieť na začiatku sezóny, ako som na tom oproti koncu tejto. :D
18.11.2018 - 21:12:20
00
Nerobilo dobrotu lebo si mal asi zlú techniku... Drepy práveže posilňujú väzy a kĺby, akurát ich treba robiť správne a netlačia na pílu.
18.11.2018 - 21:20:50
08
Čavte, silový tréning mimo ale aj počas sezóny môžem len odporučiť. Mne to veľmi prospelo. Začala som cez zimu v rámci prípravy a pokračujem vlastne celý rok. Striedam to s bajkom. Posilňovanie ide síce na úkor výjazdov ale to vôbec nevadí, pretože výkon sa zvyšuje. Striedam ťažšie tréningy s ľahšími. Drepy na všetky spôsoby musia byť. S vlastnou váhou, s činkou s gumičkami, predkopávanie, zakopávanie, výpady. Všetko. Len to netreba prehnať s váhami, aby si sa neodpálil a samozrejme pozor na kolená. Ja dlhodobo bojujem s bodavou bolesťou v kolene. Niekedy sa objaví inokedy zmizne. Kedysi to pramenilo zo zlého posedu, potom to bolo z presilenia a naposledy z behu.

To posilkovanie je veľmi individuálne. Niekto cíti progress na bajku a niekto pri silovom tréningu. U mňa je to pri posilke. Tréningy čisto na bajku ma neposunuli, práveže som sa vždy pretrénovala. Keď to striedam s fitkom, tak sa cítim lepšie a výkon je neporovnateľný :) Budem rada, ak sem šupneme aj vaše postrehy.


Naposledy upravil Vikina dňa 11.07.2019 - 16:29:21, celkovo upravené 1 krát.

08.07.2019 - 08:39:22
04
ako kombinujes tie treningy napr na tyzdennej baze? kolkokrat posilka, aka intenzita a kolkokrat vyjazd?

ja sa uz dlhsiu dobu snazim najst nejaku kombinaciu, ale nateraz som vyradil cviky na nohy lebo som mal vkuse akoby znicene nohy. Svalovky, palenie pri vyjazdoch
Cital som Hybrid Athlete kde sa pise o silovom treningu v kombinacii aerobnym treningom, ale uplne aplikovat sa mi to nepodarilo
08.07.2019 - 15:24:47
00
tino888 Nemôžem povedať, že mám striktný režím. Človek chodí do roboty a tam niekedy končia všetky plány. Ale vo všeobecnosti cvičím a trénujem ako cítim. Posilku dávam tak 3-4 do týždňa (podľa času a vyčerpania). Striedam legday a tréningy ruky-chrbát-brucho. Na tréningu nôh si nechám vždy poriadne záležať. Ak s mega rozbijem tak nohy necvičím kľudne aj 5 dní. Nech poriadne zregenerujem. Na Slovakia Ring som išla s ustupujúcou svalovicou od drepovačky a veru nebolo to príjemné. Ťažké nohy. Bajk dávam len víkendy :/ Alebo sem tam zvrtnem do roboty na bajku (27km). Ale robím ako cítim. Ak cítim, že zvládnem opakovaný tréning nôh alebo výjazd idem. Ak nie, regenerujem. Počúvaj svoje telo a ideš. Tabuľkové tréningy nie sú vždy alfa omega.
11.07.2019 - 16:33:01
01
tiez som to chcel systemom ze cez tyzden posilka a cez vikend dlhe vyjazdy, ale neodolam aj cez tyzden kopcom a trailom na mtb a tak sa mi cely trening noh v posilke rusi :D
12.07.2019 - 10:03:31
03
ja idem den fitko, den zwift dokolecka, po drepoch den volno a nasleduju valce s nizku kadenciu na silu, ine dni sa snazim ist kadenciu, trening ako byvaly trojbojar silovy, ale nic extremne+ stabilizacne cviky, ale v podstate vsetko komplexne cviky bez strojov. prvy bicykel som si kupil na jar tak to nebolo bohvieco, dufam ze na jar to bude lepsie
16.11.2019 - 10:13:55
01
Poprosim o radu. Checm trochu zvysit silu noh pri slapani. Kedze mam asi 'slabsiu psychiku' tak v strmych kopcoch zaradim stale najlahsi prevod. Spravil som to tak,ze som pouzil vacsi prevodnik (30 -> 32) a teraz sa obcas v strmych kopcoch trapim. Som ale nuteny tahat tazsi prevod. Je toto podla vas sposob ako ziskat trochu sily pri slapani (alebo sposob ako sa odpalit :) ) ?
06.12.2019 - 11:25:27
00
Na zvýšenie sily by som skôr skúsil drep, drep na jednej nohe a výpady dopredu a aj dozadu
08.12.2019 - 15:59:31
05
keyboard_arrow_up