nj, naozaj smutne. Socialne siete + marketing vyrobcov robia svoje, je to vidiet vsade v alpach nie len u nas, ludia sa bez rozmyslania vrhaju hocikam len co nasnezi. Okrem zleho vyhodnotenia situacie, nemali ani airbagy. A hlavne to mali lyzovat po jednom, ked uz teda museli. Vacsinou byva smrtelna kombinacia 2-3 zasadnych chyb.
16.12.2019 - 10:18:54
02
ozaj, airbagy...mate?
16.12.2019 - 10:28:52
00
V aute?
16.12.2019 - 10:48:31
00
Staci mi tazky rupsak na ture s krpcom alebo este lepsie s detskym nosicom a este krpatejsim, aby som aj na skialp vlacil zavazie
16.12.2019 - 13:01:12
00
vazi to zhruba tolko, co termoska s cajom ;) ...s vlacenim dietata v nosici sa to fakt neda porovnavat
16.12.2019 - 13:25:39
00
1200 gramov navyse za 2-nasobne zvysenie sance na prezitie pri nehode. Tak ale kazdy si ten zivot/ruksak "vazime" inac asi.
16.12.2019 - 13:56:58
03
Mne zase príde, že sa nájde dosť ľudí, ktorým prináša falošný pocit bezpečnosti a rozhodnú sa ísť aj do takých vecí, ktoré by bez neho určite neriskovali.

P.S.: Nie, nemám ho ale uvažujem nad ním.
16.12.2019 - 14:20:48
06
tak tak, ja si radšej potapkam po bezpečnom rebre, ako sa pustiť do žlabov... aj ked občas nejaký skusim ,ale až v druhej polovici sezony ,ked su už podmienky predvídatelné....
niekto žije adrenalínom a potrebuje jednoducho dokazovať okoliu že dá aj 45ku v uzkom lieviku v 3ke...
a posúvať svoje hranice... |(
mna už toto dávno prešlo,
základom každej tury je vratiť sa celý a zdravý k rodine :)
16.12.2019 - 14:23:33
012
Ako pise zihadlo radsej sa dolu suchnem bezpecne ako si posuvat svoje hranice, uz som na to dost stary
16.12.2019 - 14:42:16
01
Keby boli peniaze, pravdepodobne by som do neho zainvestoval, ale iné veci majú prioritu momentálne a súhlasím so Zihadlom. Do žľabou najskôr niekedy vo Februári, skôr len nejaké chaty alebo hrebene, kde to dobre poznám a aj to sa väčšinou urobí aspoň nejaký prieskum svahu. A neskôr ak sú stabilné podmineky, môže sa ísť aj do ťažšieho terénu. Bohužiaľ osobne poznám pár ľudí, čo sa presne takto snažia posúvať svoje hranice a nejaká lavínová situácia ich nezaujíma , ale komu niet rady, tomu niet pomoci.
16.12.2019 - 14:50:19
00
troschu odveci ale zaujímavé :)
https://emefka.sk/tento-muz-vytvara-obrazky-prostrednictvom-fitness-aplikacie/?fbclid=IwAR23_nqEJhUTvay2UrpHfdY9bwaEI_o36TpwIADrZHysS-2XHP52CkF93uU
16.12.2019 - 15:36:20
01
fortrond8 napísal:
Keby boli peniaze, pravdepodobne by som do neho zainvestoval, ale iné veci majú prioritu momentálne a súhlasím so Zihadlom. Do žľabou najskôr niekedy vo Februári, skôr len nejaké chaty alebo hrebene, kde to dobre poznám a aj to sa väčšinou urobí aspoň nejaký prieskum svahu. A neskôr ak sú stabilné podmineky, môže sa ísť aj do ťažšieho terénu. Bohužiaľ osobne poznám pár ľudí, čo sa presne takto snažia posúvať svoje hranice a nejaká lavínová situácia ich nezaujíma , ale komu niet rady, tomu niet pomoci.

Ja som svoj airbag batoh kupoval pred 7 rokmi. Čítal som štatistiky že z 200 zdokumentovaných prípadov použitia batohu je až 96 percentná pravdepodobnosť záchrany života a 89 percentná bez úrazu .... toľko PR reklama.
Realita - štatistika z Álp z prachových lavín (aspoň vtedy bola - batoh stál 1 000 EUR). U nás je mortalita v prípade celotelového zasypanie prakticky 90 percent. Zvyčajne ťažké mechanické poškodenie tela. Ťažký sneh, dosky, základové lavíny pomiešané s kameňmi a porastom spravia svoje. Poznám ľudí čo robia na horskej 30 rokov a ešte nikoho živého nevykopali.
Batoh mám no mal som ho na sebe pár krát .... je ťažký, neforemný. Dáva len jednu možnosť a často za prvou lavínou padá sekundárna a aj tak hrozí zasypanie. Určite je to dobrá vec a výrazne zvyšuje možnosť zachránenia no ja dávam prednosť zdravému úsudku.
Nemám však patent na rozum a možno sa aj ja dostanem do problémov no dúfam že dodržaním základných pravidiel a pomoci partnera to dopadne dobre.
16.12.2019 - 20:28:12
04
neviem, či to sem patrí ...

https://www.topky.sk/cl/10/1846337/Vrazedna-lavina--Zasiahla-dvoch-Slovakov--jednemu-napriek-snahe-Horskej-sluzby-uz-nebolo-pomoci
16.12.2019 - 21:24:13
00
masto napísal:
Určite je to dobrá vec a výrazne zvyšuje možnosť zachránenia no ja dávam prednosť zdravému úsudku.


Preco by sa mali airbag a zdravy usudok preboha vylucovat? To nema byt nahrada zdraveho usudku, len dodatocna poistka ktora MOZNO zafunguje. Alebo tiez sadnes do auta a ides na okreske 160kmh lebo ved mam bezpecnostne pasy, airbagy, ESP? Rozumny clovek nikdy nepojde do rizika s tym, ze ved nevadi ked spustim lavinu - mam batoh. To spravi niekto, kto by tam isiel aj bez akejkolvek vybavy, a zdovodnit preco to je podla neho bezpecne si dokaze aj lubovolnym inym sposobom.
16.12.2019 - 22:09:12
00
Asi tak, podla tejto logiky "dávam prednosť zdravému úsudku." by si mal nechat doma aj lopatu, sondu a pipak. Tiez to mas v podstate len zavazie navyse.
17.12.2019 - 09:52:32
00
keyboard_arrow_up