Martinsrs napísal:
Beháva tu niekto vo fivefingeroch? Celkom sa mi páči tá myšlienka, len či to nebudú vyhodené peniaze. Behávam len čisto po lúkach a lesoch. Vďaka


Ahoj. Ja som behával vo fivefingersoch. A veľa. Bol som príliš ovplynený knihou Born To Run. Aj 2x maratón, aj na tú dobu rýchly polmaratón (vo fivefingersoch zrýchlenie o 15 min!). Ale: časom som si vypracoval zápal achiloviek pri úpone na kosť na päte. Musel som potom chodiť na celkom nákladné terapie rázovou vlnou s neistým výsledkom. Naštasie pomohli. Je veľmi dôležité trénovať techniku behu. Ak ju máš dobrú, môžeš behať aj v kanadoch (ako Zátopek) aj bosý. A si v pohode, zdravý a rýchly zároveň. Ak máš zlú techniku, tak skôr či neskôr si privodíš zranenie. Ak beháš po lúkach a lesoch, tak fivefingery sú dobrá vec. Skôr ale model Spyridon ako Bikila, ci Eso. Nerovný mäkký povrch na lúke a v lese pôsobí pri tenkej podrážke blahodárne, masážne. Len sa zopakujem - nepreháňať. A dávať pozor na trčiace korienky zo zeme :). A ešte jedna dôležitá vec: Na FiveFIngery treba nabiehať postupne. Našiel som svojho času na nete nejaký manuál (nedodržiaval som ho, ale je dobrý :) ). K VFF v krabici na ich škodu nebol. Tým pádom amíci, ktorí si povyrábali podobné zranenia ako ja, podojili firmu Vibram o slušné milióny. Ak ten manuál niekde nájdem, postnem ti ho.
Záver: Choď do toho 8)
09.01.2020 - 16:33:59
02
Vďaka moc za odpoveď. Ja v podstate časy ani vzdialenosti nejako neriešim, práveže sa zameriavam na dodržiavanie správnej techniky a celkového času behu. Zatiaľ však všetko do hodiny. Čo sa týka terénu, tak som sa zle vyjadril. Väčšinou bežím po kamenistej ceste cez les, a po lúke tiež po udupanom tvrdom povrchu. Zároveň som aj dosť ťažký na beh (85kg), tak pozeram skôr fingery s hrubsou podrážkou. Presnejšie V-Trail poprípade V-Treck. A ešte niečo, čo sa týka čísla, tak sedí s obuvou ktorú bežne nosíš?
09.01.2020 - 19:20:50
00
Martinsrs napísal:
Vďaka moc za odpoveď. Ja v podstate časy ani vzdialenosti nejako neriešim, práveže sa zameriavam na dodržiavanie správnej techniky a celkového času behu. Zatiaľ však všetko do hodiny. Čo sa týka terénu, tak som sa zle vyjadril. Väčšinou bežím po kamenistej ceste cez les, a po lúke tiež po udupanom tvrdom povrchu. Zároveň som aj dosť ťažký na beh (85kg), tak pozeram skôr fingery s hrubsou podrážkou. Presnejšie V-Trail poprípade V-Treck. A ešte niečo, čo sa týka čísla, tak sedí s obuvou ktorú bežne nosíš?

Ak mas 190cm, tak 85kg je pohodka :).
Tie V-traily su asi velmi dobre. Vyzeraju ako vylepsena verzia tych Spiridonov. Ked som behaval VFF, tak V-trail este neboli. Ten povrch, na ktorom behas je fajn - asfalt je menej optimalny pre bosonohy beh, lebo asfalt je rovny a tvrdy a tym padom je (tvrdy) kontakt vzdy len s castou chodila - teda nie je tak rovnomerny ako pri trailovom behu.
Btw, ak nahodou koketujes s triatlonom, tak prechod z bajku na beh mi prisiel sviznejsi vo VFF ako v beznej obuvi, nakolko vo VFF behas prisne cez lytka a stehna (rozbite z bajku) namahas prirodzene menej ako pri beznej bezeckej obuvi.
Tie velkosti zhruba sedia s tym, ako nosim obuv, ALE zalezi aku obuv nosis. Lebo napr 44 je ine pri Asics, Adidas, Nike a najma Shimano :). A dokonca aj medzi modelmi Adidas, ci Asics su rozdiely. Ja som si skusil VFF v kamenom obchode a potom som si dalsie objednal rovnakej velkosti uz cez net.
Odporucam inak pouzivat do VFFs a patprstove bezecke ponozky, myslim ze Injinji sa volaju. Ale asi su aj nejake ine.
V prilohe posielam ten VFF manual, nasiel som to. Najdes tam vela uzitocnych info.

Prílohy:

Running-Brochure_defENG.pdf [4.14 MiB]

10.01.2020 - 09:39:36
00
Volodja : Super, vďaka za manuál. No mám 189cm, a ta váha pôjde ešte určite dole. Bycikel beriem skôr ako koníček, nie šport, takže triatlon u mňa nehrozí. Ponožky k tomu beriem určite, čítal som že bez ponožiek už aj po krátkej testovacke dosť smrdia ?. Ja ich chcem len kvôli zvedavosti a na spestrenie behu. Jediné čo ma momentálne odrádza je, že v záprahu so psom budú asi málo tlmiť dopady. Ale aj tak ich zoberiem. Ešte sa spýtam, môžem striedať napríklad aj každý druhý beh VFF s normálnymi topánkami? Alebo je to treba v nejakých intervaloch, nech majú nohy čas sa prispôsobiť?
10.01.2020 - 11:48:40
00
Martinsrs napísal:
Volodja : Super, vďaka za manuál.

Neni zac. Ak to budes dodrziavat, nohy si zdravo zvyknut na VFF.

Martinsrs napísal:
No mám 189cm, a ta váha pôjde ešte určite dole.

No znie docela optimalne :)

Martinsrs napísal:
Ponožky k tomu beriem určite, čítal som že bez ponožiek už aj po krátkej testovacke dosť smrdia ?.

true story

Martinsrs napísal:
Ešte sa spýtam, môžem striedať napríklad aj každý druhý beh VFF s normálnymi topánkami? Alebo je to treba v nejakých intervaloch, nech majú nohy čas sa prispôsobiť?

Ano, to striedanie znie ako rozumny napad. Potom, ako si na zaciatku zvyknes na VFF, uz by som na to isiel podla pocitu.
10.01.2020 - 12:08:38
00
prijemny rozhovor https://www.runportal.sk/rozhovor-peter-randa/ Ja som sa stotoznil s tym ze radsej behat pomalsie ako na rychlost. Na to prisiel aj ja sam a je to pravda :) Inac na Strave je ten chalanisko ako Pipo Pipko a osobne som sa s nim stretol nedavno ma KIA behu,velmi sympaticky chalan a dobracisko :)
10.01.2020 - 17:42:13
01
inak aky prinos ma rozhovor s tymto chalanom ? ja nemam nic proti nemu netusim kto to je, ale teda, nerozumiem nejakej hodnote toho rozhovoru.ci je to nejaky cyklista, alebo sportovec z ineho odvetvia ktory po zraneni musel prejst na iny sport ?
lebo nic zvlastne a zaujimave vlastne nepovedal, ziadne extra vykony tiez nema.. nemyslim to ako hejt, len tomu trochu nerozumiem a mozno mi nieco unika
10.01.2020 - 18:49:20
01
Asi je v komunite znamy, neviem :-)
10.01.2020 - 18:53:14
00
Hack3r napísal:
prijemny rozhovor https://www.runportal.sk/rozhovor-peter-randa/ Ja som sa stotoznil s tym ze radsej behat pomalsie ako na rychlost....

hm a dal si chalan 10km v treningu za 38... chcel by som byt tak "pomaly"... a tiez by som chcel behat pre radost ca. 3.000 km/rok ako doplnok popri MTB a silnicke...
10.01.2020 - 23:25:44
00
To pisal o obdobi ked zacinal
10.01.2020 - 23:49:05
00
Viete odporucit nejaku celovku na beh? Neosvetlene cesty, les, luka. Vacsinou behavam po svetle a tade kde nechodia auta. Ale raz za cas trening odlozim lebo nestiham alebo beham po lese s cinsku celovku, ktora mi viac pada z hlavy ako pomaha. Len v tom lese po lade to tiez neni sranda teraz. Tak by som poprosil odporucit nieco na cestu, aby som bol videny a aj videl :)
11.01.2020 - 10:07:31
00
Príloha:
IMG-20200111-WA0002.jpg
IMG-20200111-WA0002.jpg 157.1 KiB thumb_up2thumb_down

Ja behám len s Boruit D25, a nepadá mi vôbec. Len ju mám dosť pritiahnutu a po hodine otlacenu na hlave. Keď behám na Martinky po ľade tak mam vždy toto kombo: Garmont Dragontail LT + Climbing technology Ice Traction plus
11.01.2020 - 11:56:41
01
OlafTopan napísal:
Viete odporucit nejaku celovku na beh? Neosvetlene cesty, les, luka. Vacsinou behavam po svetle a tade kde nechodia auta. Ale raz za cas trening odlozim lebo nestiham alebo beham po lese s cinsku celovku, ktora mi viac pada z hlavy ako pomaha. Len v tom lese po lade to tiez neni sranda teraz. Tak by som poprosil odporucit nieco na cestu, aby som bol videny a aj videl :)

Ja (amatér) som celkom spokojný s čelovkou z decathlonu. Beh, mtb, hiking, nikdy nezklamala. Mám podobnú tej evadict onnight 250. https://www.decathlon.sk/C-82180-celovky#product_8572868
11.01.2020 - 15:18:50
01
Martinsrs napísal:
Príloha:
Príloha IMG-20200111-WA0002.jpg už nie je dostupná.
Ja behám len s Boruit D25, a nepadá mi vôbec. Len ju mám dosť pritiahnutu a po hodine otlacenu na hlave. Keď behám na Martinky po ľade tak mam vždy toto kombo: Garmont Dragontail LT + Climbing technology Ice Traction plus


Mne na Štefana pošli cestou z Magury Nortecy a akurát teraz, keď je kopec ľadu. Na skúšku som vzal nejake z Aliexpresu tak som zvedavý.

Na lyže snehu málo, chcel som ísť kuknúť Terynku alebo Zbojníčku ale v klasikách sa mi trepať nechce tak počkám kým prídu. Je to neskutočná paráda s nimi, mal som ich nejake 3-4 sezóny a zvykol som si na tú istotu na šmykľavom povrchu.

A s Boruit tiež spokojnosť. Pri behu drží úplne v pohode. Za tie prachy nie je o čom.

Prílohy:

136EA6E2-F66C-4BCF-AE38-4C174F9910C5.jpeg
136EA6E2-F66C-4BCF-AE38-4C174F9910C5.jpeg 472.62 KiB thumb_up0thumb_down

11.01.2020 - 15:27:17
00
OlafTopan napísal:
Viete odporucit nejaku celovku na beh? Neosvetlene cesty, les, luka. Vacsinou behavam po svetle a tade kde nechodia auta. Ale raz za cas trening odlozim lebo nestiham alebo beham po lese s cinsku celovku, ktora mi viac pada z hlavy ako pomaha. Len v tom lese po lade to tiez neni sranda teraz. Tak by som poprosil odporucit nieco na cestu, aby som bol videny a aj videl :)


Ja mam Petzl Aktik, s moznostou nabjiania monoclanku cez USB.
https://www.alza.sk/sport/petzl-actik-2019-black-d5641151.htm
Behavam aj v noci a skvele posluzila aj na nocnom trailovom preteku.
11.01.2020 - 16:28:27
00
keyboard_arrow_up