masto napísal:
Odľahčuješ pás pod a tesne za viazaním a viac ťa podklzuje.

Ty máš viazko našróbované asi rovno na pásoch, alebo nejaké vetché tyčky do fazule. Skús nejakú poriadnu 2kg allmoutain lyžu a viac ťa to trápiť nebude ;)

A vážne, väčšina šlapačov nemá medailové ambície, tak ten kúsok plechu na viazku ich trápiť nemusí a určite časom sami prídu na ideálnu výšku pätky.
Ja si ju niekedy dvíham aj v miernom sklone, keď ma niečo tlačí na päte, aby som ju odľahčil.
A možnosť vypínať pätku palicou otáčaním je asi jediná vlastnosť Dynafitu, za ktorou mi je ľúto. Keď je v zjazde dlhšia rovinka, je veľmi pohodlné uvoľniť zadok bez vypínania špice.
24.01.2020 - 18:07:06
00
ešte by som doplnil jedno využitie najvyššej polohy pätky Dynafitu (aj iných producentov),
ak aj len v miernom svahu šliapem prvý stopu v 60-70cm prašane,
špička lyže vždy ostáva podstatne vyššie ako stred/päta lyže,
virtuálne akoby som išiel do 45 stupňového svahu
24.01.2020 - 19:46:01
00
lukas6s8p napísal:
Ty máš viazko našróbované asi rovno na pásoch, alebo nejaké vetché tyčky do fazule. Skús nejakú poriadnu 2kg allmoutain lyžu a viac ťa to trápiť nebude ;)

A vážne, väčšina šlapačov nemá medailové ambície, tak ten kúsok plechu na viazku ich trápiť nemusí a určite časom sami prídu na ideálnu výšku pätky.
Ja si ju niekedy dvíham aj v miernom sklone, keď ma niečo tlačí na päte, aby som ju odľahčil.
A možnosť vypínať pätku palicou otáčaním je asi jediná vlastnosť Dynafitu, za ktorou mi je ľúto. Keď je v zjazde dlhšia rovinka, je veľmi pohodlné uvoľniť zadok bez vypínania špice.


Výška došlapu nemá nič spoločné s hmotnosťou lyže. Čím si vyššie o to viac prenášaš ťažisko dopredu a znižuješ pracovnú časť pásu. Nehovoriac o tom že ti to skracuje svalstvo keďže nepracuje v celom rozsahu. Trend je jasný aj u výrobcov, na nových modeloch viazaní došlapy postupne miznú alebo sú len minimálne. Preč sú časy keď DIAMIR robil 15 cm kozičky. Už aj dinosaurus sa prispôsobuje dobe.

Ľudia na to sami prídu len ťažko. Skialp je ak iný šport, je to o kondícii, tréningu, technike. Musíš sa to naučiť a trénovať to .... Stačí sa pozrieť na kopci, kopec ľudí namiesto toho, aby kĺzali na lyžiach ťapkajú ako na snažiacich, šliapu v predklone, šliapu do V-čka, zbytočne neustále prestavujú došľap .... a iné neduhy

Točiť koncom palice - pri dĺžke 1,3 m a sile cca. 100 N ( zodpovedá 10 kg) tak na hrot pôsobíš momentom 130 Nm .... 66 kW trojválcový motor má 175 Nm. Čo čakáš od tej palice že po čase urobí ? ( ber to ako ilustračný príklad - posledné čo potrebuje je dohadovať sa či je to 10 kg alebo 2 kg stále je to veľa ) Ak neveríš strč pod tú palicu malíček a popros kamaráta nech otočí.

Odrezanie došľapu ber s rezervou (platí pre tých čo tam strkajú palice :D)... ja mám tiež na kamenáčkových lyžiach speed turn a neodrezal som ho. No nikdy som ho ani neotočil na hornú pozíciu ( ani palicou ani rukou ).
24.01.2020 - 19:50:04
01
caute. Kupil som si svoju prvu vybavu. nie som ziadny pretekar a ani nemam take ciele. Moj zamer je aby som si vedle zobral lyze kamkolvek a uzil si trochu aj zjazd. nie som super lyziar co vykrajuje super karvingove obluky. Kupil som si lyze speedfit 84, lyziarky scarpy F1 (s ktorzmi som velmi spokojny a asi aj ako jedine mi normalne sedeli) a kupil som si viazanie st rotation 10-90. zatial tak standartne chodievam 1000-2000m a nemam v plane jazdievat viac. Trochu vsak mam pocit ze som to tym viazanim hmotnostne zabil pretoze je to jedno z tych tazsich techovych viazani. Ako tak som pokukoval po tych lahsich okolo 300g tak mi vsade nieco vadi. Bud tam nie je brzda alebo sa musi podpera paty nesikovne otacat. Celkom sa mi pozdava dynafit speedfit pri ktorom by som usetril 250g ale neviem ci to a vobec vyznam a ci je dobre do lyze robit diery na nove viazanie a celkovo za 250g na jendu nohu sa s tym trapit.

Ked som bol nedavno na chopku tak vsimol osm si, ze ma velmi vela ludi (skor uz ale zavodne orientovanych) tie minimalisticke viazania s velmi nizkou podporou paty. Ako tu uz niekto pisal, viem, ze s velmi vysokou podperou sa meni tazisko a clovek sa lahsie smykne ale ja skor slapem strmsie kopce a casto na tom mojom viazani pouzivam aj horny stupen.

Rad by som pocul vas nazor kedze sa nemam s kym inym poradit. Dakujem
26.01.2020 - 19:31:22
00
Ten horny stupen je super, podsmykovanie je blbost. Ked nemas vyssi stupen tak si predkkoneny o dost viac dopredu. Vacsinou o tom vravia tí čo to nemali. Je to prirodzenejsie, len to hold viac váži(čiže pre pretekára je to zlé). A na haršajzne treba vtedy tie nadstavce( vacsinou 2 gumene valceky prisrobovane cez tie diery) aby sa zarezavali do snehu. Byť tebou viazanie nemenim. Mas velmi dobre. Ja mam atk crest a vyssia poloha mi teda riadne chyba. Mal som ist do atk rider/freerider.
26.01.2020 - 19:46:31
00
Poradiť neviem, ale aspoň si rýpnem.
Nechápem to šetrenie hmotnosti, keď píšeš, že nemáš pretekárske ambície a chceš si užiť aj zjazd. Ak F1 sadli, tak OK, majú ich aj parťáci a vždy chválili, ale v živote na tom nešlapali zjazdovku. K lyžiam sa tu vyjadriť nedá, všetko by bolo vyhviezdičkované. A za viazko bez bŕzd by som na zjazdovke pokutoval, nechápem, ako to môžu nazývať Speedfit (teda už podľa názvu určené do strediska). Čo očakávaš od toho ušetreného polkila? Že niekto padne na zadnicu, lebo dáš Chopok o 10min rýchlejšie? Môže to mať význam na turistike, že sa dá stihnúť viac, alebo s väčšou rezervou, prípadne ak sú parťáci rýchlejší, aby človek nezdržoval, ale načo na zjazdovke?

Inak skúšal som včera šlapať bez podpory päty a celkom v pohode, akurát som si robil vlastnú stopu, lebo v starej to nedržalo a mne vyhovuje menšie stúpanie. Niektorý parťáci ale ťahajú tak strmo, že je podpora nutná. A na tvrdej zjazdovke, keď traverz nedrží asi tiež.
26.01.2020 - 20:10:57
00
Tiež vyšší stupeň vôbec nepoužívam.
Mám tiež lyže Dynafit 84 a viazko Dynafit superlite 2.0, takže stúpací mód má dve polohy a chodím len na tom spodnom. Možno raz som ho použila aj to len z dôvodu že sa mi tak v dlhom strmaku lepšie stojí :) teda oddychuje :) Bez stupienka robím dlhší krok a ked je strmsie, viac sa zapriem rukami do palíc.
26.01.2020 - 20:20:54
00
lukas6s8p napísal:
Poradiť neviem, ale aspoň si rýpnem.
Nechápem to šetrenie hmotnosti, keď píšeš, že nemáš pretekárske ambície a chceš si užiť aj zjazd. Ak F1 sadli, tak OK, majú ich aj parťáci a vždy chválili, ale v živote na tom nešlapali zjazdovku. K lyžiam sa tu vyjadriť nedá, všetko by bolo vyhviezdičkované. A za viazko bez bŕzd by som na zjazdovke pokutoval, nechápem, ako to môžu nazývať Speedfit (teda už podľa názvu určené do strediska). Čo očakávaš od toho ušetreného polkila? Že niekto padne na zadnicu, lebo dáš Chopok o 10min rýchlejšie? Môže to mať význam na turistike, že sa dá stihnúť viac, alebo s väčšou rezervou, prípadne ak sú parťáci rýchlejší, aby človek nezdržoval, ale načo na zjazdovke?

Inak skúšal som včera šlapať bez podpory päty a celkom v pohode, akurát som si robil vlastnú stopu, lebo v starej to nedržalo a mne vyhovuje menšie stúpanie. Niektorý parťáci ale ťahajú tak strmo, že je podpora nutná. A na tvrdej zjazdovke, keď traverz nedrží asi tiež.


a slapat zjazdovku je ine ako slapat niekde inde ked pises, ze lyziarky chvalia ale nikdy neslapali zjazdovku? Co by mala byt nevyhoda tej F1?
Lyze riesit nemusime s tymi som spokojny.
Ja neplanujem behat po zjazdovkach to som bol iba teraz :)
a s brzdou suhlasim v kaydom pripade dakujem za postrehy.
26.01.2020 - 21:04:16
00
inac taka otazka/vsuvka. Ako zdvihate packu vpredu na viazku dynafit (mam ST Radical) , ked sa ide slapat, uplne nadoraz/nasilu ako to da? Ja ked ju zdvihnem, tak potom ma to este pusti vacsou silou a cvakne to. Ale zatlacit to musim pri vyzuvani zase vacsou silou, iba palicou to nejde.
26.01.2020 - 21:10:44
00
Na doraz. Vypínam lyžou, lyžiarkou.


Naposledy upravil yoyomi dňa 26.01.2020 - 21:28:27, celkovo upravené 1 krát.

26.01.2020 - 21:22:49
03
mpetras00 mal si rovno napísať, na čo chceš výbavu používať, mňa len prekvapuje naháňanie gramov pri speedfite
F1 sa mi zdajú dosť kompromisné, čo sa týka zjazdových vlastností, pri stúpaní budú určite pohodlnejšie, ako freeride lyžiarky, ale vlastnú skúsenosť nemám (ani nebude mať, lebo moju veľkosť nerobia)
26.01.2020 - 21:26:59
00
lukas6s8p napísal:
mpetras00 mal si rovno napísať, na čo chceš výbavu používať, mňa len prekvapuje naháňanie gramov pri speedfite
F1 sa mi zdajú dosť kompromisné, čo sa týka zjazdových vlastností, pri stúpaní budú určite pohodlnejšie, ako freeride lyžiarky, ale vlastnú skúsenosť nemám (ani nebude mať, lebo moju veľkosť nerobia)


ok dakujem to mi uplne staci ukludnil si ma :)
26.01.2020 - 21:35:16
00
F1 su v pohode v terene, u nas ich ma kopeec ludí od tých čo zjazdovkuju až po tých čo chodia satana :) a všetci spokojný. maju dobrý naklon, efektívne šlapanie
speedfit su make bačkor&y pre zjazdovkove ťapkanie, rovnako aj lyže rovnakej serie...
26.01.2020 - 21:40:33
01
on pisal o viazani speedfit, nie o lyziarkach
27.01.2020 - 10:08:36
02
Chapem lukasa a jeho postoj. Ale tiez mam obcas pocit ze som viazanim zabil hmotnost lyzi ... ale skor by som nabuduce kupil trochu tazsie lyze a ovela lahsie viazanie ako to cele len odlahcoval
27.01.2020 - 10:21:27
00
keyboard_arrow_up