Určite spravíš krému aj s kávou s Lidlu. Mám to vyskúšané. Je to iba prax. Väčšina mletých káv u nás predávaných v reťazcoch je mletá tak, že ju môžeš použiť. Je to na ich obale. Kávy daj úplne plné sitko. Ak dáš trochu viac jemne utlač, ale iba jemne a dobre zatiahni, ale zase nie moc. Ja používam ručný mlynček. Teraz mám z Aliexpressu a som s ním veĺmi spokojný. Tip naň tu dal pred Vianocami Peterg. Pri zrnkovej káve je potom väčší výber na skúšanie. Je to iba prax. Najsķôr posķúšaj na lacnej káve z Lidlu. Uvidíš výsledok sa dostaví.
27.01.2020 - 16:24:13
01
ja som bol dnes po dobru vodu v aggre a tetuska predavacka aj po mne tak cudne kukala ked som prisiel so 7 flasami :D
konecne som aj odvapnil celu masinu, tak je znova ticha
prekvapuje ma ze stroj ide teraz na onieco viacej baroch, predtym som mal na 125°c - 1,5baru a teraz som na 1,8, skusim znizit mozno teplotu
a mozno aj koli tomu kava je trosku acidnejsia, zajtra sa stym trosku viacej pohram
27.01.2020 - 17:38:06
00
Ešte k tej Brikke2... Z prípravy kávy v Brikke zas netreba robiť zložité baristické umenie.
Urobil som "low profile" :) test: Zobral som doma ( od jedného ortodoxného kávičkára :( mletú popradskú kávu originál ( spotreba 04/2021 - takže tipujem, že má už aspoň 6 mes. za sebou ), nasypal schválne ani nie plnú misku a mierne utlačil ( je hrubšie mletá ako meliem ja - inak netreba utláčať, len sklepnúť). Voda po rysku, najmenší horák na plyne naplno ( akurát pokryje celý spodok konvice ) . Výsledok ma celkom prekvapil. Na káve píšu 100% arabika, takže "taliansky pražená" :( robusta by mala bez problémov peniť až po strop :) Pena vydržala určite viac ako 1 min ( potom som koštoval ). Pre mňa to nebolo síce chuťovo uspokojujúce, ale určite pitné. Na začiatok to musí fungovať aj s kúpenou kávou z obchodu za pár šupov. Ak si človek objedná namletú kávu z pražiarne, určite to nebude horšie a nemusí to byť ani o toľko drahšie ( tmavé praženia brazílie,colombie,mexico, indie - asi nie svetlé afriky ). Samozrejme lepšia káva je lepšia :).
Poznámka pod čiarou: na jemné utlačenie/zarovnanie stačí aj kelímok od jogurtu s rovným dnom a netreba zlatý super pro barista tamper ( aj keď určite by to šlo asi aj s ním :) , ale potom radšej 53mm ).

Prílohy:

ppk_top.jpg
ppk_top.jpg 32.12 KiB thumb_up0thumb_down

ppk_front.jpg
ppk_front.jpg 36.09 KiB thumb_up0thumb_down

27.01.2020 - 19:47:33
02
Jaiub napísal:
... Len nechcel som hned vyhodit dalsich 50€ za mlynec ked som este ani len nevedel ci mi bude tento typ kavy chutit...
Ak to nebude lepsie idem do mletia, moze byt ten co som postol vyssie?


bruno75 napísal:
... Pokiaľ ma pamäť neklame tak na Briku sa melie pomerne jemne teda "skoro" ako na espresso a to ti nezvládne skoro žiadny ručný mlynec a už vôbec nie do 50€. ...D

Nie je to prave naopak, ze kupit si akykolvek rucny kavovar a sypat don "teskovu" namletu kavu su vyhodene peniaze? ;) A naco si vlastne tymto skusanim prisiel? :)

Ale spat k mlyncu, ako si ja pamatam a docital sa na nete, na Brikku sa melie hrubsie, ako na espresso. To zvladne aj ten mlynec z Aliexpressu - skusal som ho (resp. obdobny) aj na espresso, melie dostatocne jemne, ale spravny podiel fines nie je pre espresso optimalny a preto doladenie je problematicke. To sa ale bavime o inych narokoch na mletie.
27.01.2020 - 20:14:59
01
Ok beriem späť, ten ručný mlynec z aliho za 50€ by to teda mohol dať. Mne skôr išlo o to, či to nie je triafanie na slepo za 50€ ale pokial je tu otestovaný tak to je iná vec.
27.01.2020 - 20:27:27
00
ostogiske napísal:
ja som bol dnes po dobru vodu v aggre a tetuska predavacka aj po mne tak cudne kukala ked som prisiel so 7 flasami :D
konecne som aj odvapnil celu masinu, tak je znova ticha
prekvapuje ma ze stroj ide teraz na onieco viacej baroch, predtym som mal na 125°c - 1,5baru a teraz som na 1,8, skusim znizit mozno teplotu
a mozno aj koli tomu kava je trosku acidnejsia, zajtra sa stym trosku viacej pohram

Predpokladam, ze mas HX masinu s PID (uz si prestavam pamatat, kto ma co z "novych" foristov). V takom pripade teplota extrakcie nebude zavisiet od tlaku v parnom bojleri, ked je tam stale rovnakych 125°C, ako pred tym. A keby teplota bola vyssia (co by naznacoval vyssi tlak), tak prave naopak, kava by stracala aciditu a ziskavala horkost.
27.01.2020 - 20:28:06
00
bruno75 napísal:
... Mne skôr išlo o to, či to nie je triafanie na slepo za 50€ ale pokial je tu otestovaný tak to je iná vec.

Nie, nie je. Kvalitativne je cca. na urovni europskeho za 3-nasobnu cenu - oska na 2 gulickovych loziskach, frezovane telo a stejne kamene pouziva(l?) aj Comandante.
27.01.2020 - 20:34:02
00
peterg napísal:
... keby teplota bola vyssia (co by naznacoval vyssi tlak), tak prave naopak, kava by stracala aciditu a ziskavala horkost.


Acidita môže byť spôsobená ešte zostatkom chémie vo výmenníku. Pri nedostatočnom prepláchnutí je to celkom bežný "jav"
27.01.2020 - 20:39:42
01
:clap:
27.01.2020 - 21:09:15
00
mariankHA paráda, niečo také by som chcel docieliť, a preto som sa pýtal na nejaké grify. Takže ide to aj s obyc. kávou, a to som chcel zistiť, len to chce zjavne dostať do ruky. A nie sa učiť na neviem akých kavach za x eurokorun... To až potom budem experimentovať, našiel som si kaviareň kde prazia aj melú :-)
Ináč dneska som dal vody len po tu risku a bolo to trochu lepšie, no na tú tvoju sa to nechytalo...
27.01.2020 - 21:24:49
00
Jaiub napísal:
...A nie sa učiť na neviem akých kavach za x eurokorun... To až potom budem experimentovať, našiel som si kaviareň kde prazia aj melú :-) ...

To mi niečo pripomína:
... co robite v tom prazdnom bazene?
Ucime sa plavat ...
A preco nemate vodu?
Tu si napustime, az ked budeme vediet ... :D
Ide o to, co chces dosiahnut. Ci bezvyznamnu penu z obycajnej kavy, alebo skusit, ako chuti cerstvo prazena kava lepsej kvality (a nemusi byt nutne draha). ;)

Mlyncek je o.i. aj na to, aby sa dalo vyskusat rozne mletie, aky ma vplyv na chut, a ktorej kave co vyhovuje ...
27.01.2020 - 21:40:15
01
Ale veď jasné, myslím že som to napísal zrozumiteľne, že mám v pláne prejsť na takú kávu. Len som do toho nechcel ísť hneď bez toho, aby som vobec zistil či mi takáto príprava bude vyhovovať a experimentovať s tým. Zároveň si prejsť rôznou kvalitou a vedieť to porovnat. Ani prvý bike si každý nekúpi hneď za 5 a viac litrov aby zistil či ho bude baviť vôbec slapat na ňom ;-)
27.01.2020 - 21:55:31
00
Ale ked si kupis bajk z tesca a pojdes jazdit traily tak ta to tiez bavit nebude ci?
27.01.2020 - 22:09:40
00
Hadam neporovnavas (obrazne) mlyncek od Aliho a Brikku s bajkom za 5k??? Ved to je uplne minimalisticka kavova vybava (este salky k tomu).
Ani entry espresso set za 1000+ e by som stale este nezrovnaval s 5k bikom...
27.01.2020 - 22:17:46
00
Podla mna je to uhol pohladu, vy chcete Jaiub ovi len dobre, ale on si chce asi prejst trnistou cestou od zaciatku. Sam som presiel od kapsul cez moku k espressu a aj k aeropressu a hario. Moka bola klucova pre mna. Aj kava z lidla bola na zaciatku. A bolo citit rozdiel. Ale ked clovek namelie cerstve zrno z praziarne, vtedy to zacne byt o kave. A k mletej sa uz nevratis. Teda jedine zeby si si chcel pripomenut ako nizka kvalita kavy moze byt. Coz tiez nie je vzdy na skodu :-)
27.01.2020 - 22:35:44
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Výživa a kozmetika / Energia)
keyboard_arrow_up