Clanok na tuto temu

https://blisterreview.com/gear-reviews/ski-reviews/saving-weight-on-your-backcountry-ski-setup
27.01.2020 - 10:25:03
00
offIna napísal:
caute. Kupil som si svoju prvu vybavu. nie som ziadny pretekar a ani nemam take ciele. Moj zamer je aby som si vedle zobral lyze kamkolvek a uzil si trochu aj zjazd. nie som super lyziar co vykrajuje super karvingove obluky. Kupil som si lyze speedfit 84, lyziarky scarpy F1 (s ktorzmi som velmi spokojny a asi aj ako jedine mi normalne sedeli) a kupil som si viazanie st rotation 10-90. zatial tak standartne chodievam 1000-2000m a nemam v plane jazdievat viac. Trochu vsak mam pocit ze som to tym viazanim hmotnostne zabil pretoze je to jedno z tych tazsich techovych viazani. Ako tak som pokukoval po tych lahsich okolo 300g tak mi vsade nieco vadi. Bud tam nie je brzda alebo sa musi podpera paty nesikovne otacat. Celkom sa mi pozdava dynafit speedfit pri ktorom by som usetril 250g ale neviem ci to a vobec vyznam a ci je dobre do lyze robit diery na nove viazanie a celkovo za 250g na jendu nohu sa s tym trapit.

Ked som bol nedavno na chopku tak vsimol osm si, ze ma velmi vela ludi (skor uz ale zavodne orientovanych) tie minimalisticke viazania s velmi nizkou podporou paty. Ako tu uz niekto pisal, viem, ze s velmi vysokou podperou sa meni tazisko a clovek sa lahsie smykne ale ja skor slapem strmsie kopce a casto na tom mojom viazani pouzivam aj horny stupen.

Rad by som pocul vas nazor kedze sa nemam s kym inym poradit. Dakujem


Odpoveď na tvoju otázku - znova vŕtať lyžu môžeš akurát pôvodné diery musia byť zaslepené a zaliate epoxidom.
V tvojom prípade by som to nerobil - lightweight viazká s brzdou majú okolo 280 g . Dá sa kúpiť aj race 130 g viazko a externú brzdičku do doku pre haršajzne alebo na brzdička na rental podložke no to si tiež cca. na 210 g a prepínanie je nekomfortné. Malo by to význam keby si tam mal 2 kg rámové viazanie. Takto je efekt minimálny a v budúcom predaji klesá cena lyže lebo bola viackrát vŕtaná...

Ak chceš pocítiť "výraznú zmenu" tak by som skôr išiel do RACE pásov. Napar POMOCA race sa robí už aj v šírke 100 mm. Predávajú sa okolo 25 EUR/m. Neviem aké dlhé máš tie lyže no stačí cca. 1,5 m na lyžu ( končiť by mal cca. 20 cm za pätou viazania). Dopredu dáš gumu z galantérie za 1 eur meter. Celková investícia do 80 eur a lyža bude výrazne lepšie kĺzať.
27.01.2020 - 18:15:08
06
Pet55 napísal:
inac taka otazka/vsuvka. Ako zdvihate packu vpredu na viazku dynafit (mam ST Radical) , ked sa ide slapat, uplne nadoraz/nasilu ako to da? Ja ked ju zdvihnem, tak potom ma to este pusti vacsou silou a cvakne to. Ale zatlacit to musim pri vyzuvani zase vacsou silou, iba palicou to nejde.

TECH viazko má vo všeobecnosti dve polohy páčky vpredu.
1. poloha je poloha lyžovanie - špička pôsobí ako bezpečnostný prvok a pri veľkej torznej sily vypne. Radical sa do SKI módu prepne už pri našlapnutí na špičku. Niektoré viazka treba prepnúť do polohy SKI ručne.
2. poloha je mód na šliapanie. Rukou prepneš páčku no najvyššej polohy až počuješ cvaknutie. Vtedy je špička na pevno a nemala by vypnúť.

Daj pozor, ak nechceš prísť o bezpečnostnú funkciu a vyzúvaš pásy bez odopnutia lyžiarky z viazania tak špičku musíš ručne prepnúť do polohy SKI. Podľa mojich skúseností pri veľkej rane vypne aj zamknutá špička no výrobcovia negarantujú že nedôjde k trvalému poškodeniu viazania.
27.01.2020 - 20:11:26
01
A co tie polohy medzi? Naco to je? Ja na creste mam tri polohy a niektore dynafity aj 4
27.01.2020 - 20:14:37
00
skynet napísal:
A co tie polohy medzi? Naco to je? Ja na creste mam tri polohy a niektore dynafity aj 4

Nemám skúsenosti s každým typom viazania. Od ATK som mal 3 modely ( doteraz dva jazdím a u mňa je to TOP viazanie pomer cena/výkon/životnosť) teraz mám TROFEO a EVO WC a oba majú len dve polohy. ATK CREST bude na tom podobne, keďže špička je veľmi podobná ( to lupnutie medzi ski a go je poistka proti samo otvoreniu ) Ale napr. na dynafit speed turn čo mám na kameňáčkách sa prepína do polohy šliapanie cez zúbky ( dynafit to má na viacerých modeloch). Takže môžeš mať pocit, že je tam viac polôh no sú len dve ski a go zúbky slúžia len ako brzda aby ti samovoľne páčka neklesla.
27.01.2020 - 21:49:48
05
Ja som si tiez myslel, ze moj freerider od ATK ma na spicke viac poloh aretacie (zamknutia)...dobre vediet :) masto...za mna si tu top odbornik na skialp, uz vela krat sa mi potvrdili tvoje rady a odporucania :y:
28.01.2020 - 20:50:44
03
este by som sa chcel spytat ohladom skladovania pasov - je ok ich lepit aj vonku (kratkodobo) aj doma (dlhodobo) na tu istu foliu? teraz som objavil, ze existuju namiesto folii aj sietky. su v dacom lepsie?
mam pasy Contour 100% mohair s hot melt lepidlom.

Prílohy:

folia vs sietka.jpg
folia vs sietka.jpg 41.84 KiB thumb_up0thumb_down

01.02.2020 - 23:06:18
00
na sieťke to nedrží tak pevne a teda sa ľahšie odlepí. tie sieťky boli relatívne drahé (na to že to kus plastu). náhodou som objavil u číňana rolku takej sieťky. má to byť oficiálne podklad do šuflíka, ale na pás to funguje rovnako a stálo to pár centov
01.02.2020 - 23:21:52
00
Príloha:
9FF46EA5-1D82-4F15-B08A-599B154BCFB7.jpeg
9FF46EA5-1D82-4F15-B08A-599B154BCFB7.jpeg 1.2 MiB thumb_up0thumb_down

m4jo napísal:
este by som sa chcel spytat ohladom skladovania pasov - je ok ich lepit aj vonku (kratkodobo) aj doma (dlhodobo) na tu istu foliu? teraz som objavil, ze existuju namiesto folii aj sietky. su v dacom lepsie?
mam pasy Contour 100% mohair s hot melt lepidlom.
Ja ich 25 rokov lepim spolu a žiadny problem. Jednako sa nemusim drbať vo vetre s foliou. A sú aj spratnejšie a pri zjazde si ich viem hodiť pod kombinezu nech sa zohreju a daju sa lepšie znova nalepit
02.02.2020 - 20:35:38
06
Aktuálna vychytávka
Príloha:
1ceb81c0533c6399bcc51bf82347bb7c.jpg
1ceb81c0533c6399bcc51bf82347bb7c.jpg 46.26 KiB thumb_up0thumb_down

02.02.2020 - 23:58:21
04
masto napísal:
Ja ich 25 rokov lepim spolu a žiadny problem. Jednako sa nemusim ***** vo vetre s foliou. A sú aj spratnejšie a pri zjazde si ich viem hodiť pod kombinezu nech sa zohreju a daju sa lepšie znova nalepit


rovné pretekárske, trekové alebo bežkárske v pohode, orezané carvingové nemusia presne sadnúť po preložení a trčí kus lepidla....
03.02.2020 - 07:00:11
00
Mne tak trčí už 8r a pohoda. Lepim roky. Po 2 sezónach obnoví lepidlo.. Keď sú moc zakydane predtým stihnem nožom špinu
03.02.2020 - 07:14:20
02
Ja som lepidlo ešte nikdy nemenil, vždy skôr zoderiem vlas.
03.02.2020 - 07:48:36
00
skor ako zoderem vlas, idu lyže s pasmi z domu :D
vždy ma to vie pobaviť ,ked vidím nešťastníkov na vrchole bojovať s páskami vo fučáku :D aj tak to maju napikaču nalepené
03.02.2020 - 08:00:59
00
čo už, sa snažím šetriť planétu
03.02.2020 - 08:16:55
00
keyboard_arrow_up