Ale zároveň píše, že sme na tom lepšie ako západ kde na to serooo. :!:
29.03.2020 - 16:17:35
01
Tulenik , ale keby bola ta tvoja kamoška v Bergame , Cremone, Madride, NY ver že prudko by zmenila názor na ten vymyslený soplik . Mám dvoch veľmi skúsených kolegov vo francúzsku . A keď ti poviem že situácia je tam taka zlá , že aj oni majú už teraz strach o svoj vlastný život ... rozumieš ? Nie o život pacientov , ale strach o svoj vlastný život . Že pre nich neostane voľný ventilátor alebo zdravý poprípade ešte najmenej chorý kolega , ktorý by ich odventiloval ... toto nie je hodnotenie situácie “ od stola “ za plexisklom v obleku BSL4. Všetci ktorí mame rodinu , deti , rodičov , proste niekoho na KOM nám veľmi záleží , neberieme tuto situáciu až tak kúlovo . Alebo vieš čo ? Ak sa to tu nedajbože dose.rie , na vlastne náklady ta zoberiem k tým umierajúcim . Som zvedavy , čo na to povieš ...

A aj keby tie “ autority “ hovorili úplne niečo iné ako si myslím , zachoval by som sa presne tak ako sa správam aj teraz . Urobím všetko na ochranu svojho zdravia , zdravia mojej rodiny s pacientov , a keď sa aj nakazim , tak budem s tým zmierený. Zmierený , že som urobil všetko aby sa to nestalo a nič som nepodcenil ... nič viac , nič menej ?

ivan Kľud , však sranda .
29.03.2020 - 16:17:38
09
Wladix napísal:
Kurnik, moc velky commoner som asi. Rozumiem kazdemu slovu co tulen pise, ale aj tak ***** viem z toho, ci tie nahubky podla neho mame naosit alebo nie. :D


Keď ideš niekoho chrchľavého stretnúť alebo si ty chrchľavý tak hej. Zjednoduším to - v reálnom živote nevieš kto je a kto nie je chrchľavý takže si dáš rúšku vtedy keď ideš hocikoho stretnúť, v dostatočnej vzdialenosti, nie keď už ti chrchle do ksichtu. Ako Krčméry povedal - vírus samotný inhalovať je prakticky nemožné, ten bazmeg resp. stovky možno tisíce tých bazmegov sa vezú na kvapôčke sopľa vychrchlaného do luftu. Teraz si treba sedliackym rozumom rozmyslieť ako asi dlho vydržia v miestnosti hermeticky uzavretej kde sa vzduch nepohne a ako dlho vonku kde na neho v okamihu vychrchlania praží životodarná slnečná radiácia a rozfukuje ho 25 kmh vetrík.
29.03.2020 - 16:19:27
01
Nenoste náhubky keď bikujete.
29.03.2020 - 16:20:51
01
Mi napadlo. Nezáleží priebeh korona ochorenia aj od veľkosti dávky Covid19 ? Teda koľkokrát prídeš do kontaktu s korona nakazeným a ten na teba prenesie určité množstvo vírusu, koľkokrát sa dotkneš predmetov na ktorých je vírus.
29.03.2020 - 16:21:59
00
Tak si schválne pozrite, čo bolo odporúčané v tej Číne, čo je "diktatúra kde sa za hocičo skončí pri kole na štadióne":
https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(20)30134-X/fulltext
a je fakt niečo iné byť v kontakte s pacošmi ako byť 2+ m od random anybody na ulici. A hlavne, a o to tu v prvom rade ide, sám in the middle of nowhere.

Ale však užite si veľkomožného. Čím horšie, tým lepšie, zvyknem hovoriť :)
29.03.2020 - 16:22:40
00
Rouška bez ochrany očí je pro zdravého při styku s nemocným poměrně k ničemu. Přes oční sliznici to chytnete raz dva. Takže jedině celoobličejová maska s filtrem FFP3
29.03.2020 - 16:26:48
00
Aj bez toho aby som niečo čítal mi samému napadlo, že rúška zachytáva vodnú paru z úst. V nej sú baktérie, vírusy. Zároveň pri rozprávaní, dýchaní ústami ich pretláčame von. Zároveň sa bežná látka používaním, zvlhčovaním, rozťahuje. Mať to na sebe celý deň. No je to najmä placebo, aby sme mali aspoň nejaký pocit že sa chránime. Najúčinnejšia je karanténa.
29.03.2020 - 16:28:09
01
Presne.Seďťe doma a nemusíte nič nosiť.
29.03.2020 - 16:30:26
00
ivan napísal:
Mi napadlo. Nezáleží priebeh korona ochorenia aj od veľkosti dávky Covid19 ? Teda koľkokrát prídeš do kontaktu s korona nakazeným a ten na teba prenesie určité množstvo vírusu, koľkokrát sa dotkneš predmetov na ktorých je vírus.


Čo som čítal štúdie, tak čím viac sa toho nadýchaš tým je priebeh horší, ale súvisí to veľa s úrovňou imunity a genetiky organizmu ako takej, ak som to správne pochopil ten článok. Bolo by zaujímavé vedieť koľko potenciálne smrteľných vecí denne zlikviduje náš imunitný systém. Myslím si, že aj s absolútne novými vecami je schopný bojovať od začiatku, ak nie sú v príliš veľkej "presile" a preto je obzvlášť nepríjemný tento nový covid sa vie namnožiť neskutočne rýchlo do obrovských počtov. A to má potom asi v konečnom dôsledku vplyv aj na priebeh, úroveň poškodenia dýchacieho systému? Fundovaní by nám to mohli lepšie objasniť.
29.03.2020 - 16:31:16
00
Dalo by sa povedať, že už sa dá o niečo častejšie naraziť na človeka, ktorý vie, že rúška nositeľa nechráni a nemá chrániť pred nákazou. Má chrániť okolie pred nákazou od nositeľa. Stále ale nie je rozšírená informácia, pred čím konkrétne má chrániť a ako účinná táto ochrana je. Rúška je krátkodobá ochrana pred prenosom veľkých kvapôčok z jej nositeľa na osobu v bezprostrednej blízkosti. V praxi je určená na to, aby napr. Lekár pri drobnom zákroku pri hovorení, kýchnutí ap. "Neprskol" slinu (ktorá obsahuje rôzne mikroorganizmy) pacientovi do rany. Dôležité je aj ono "krátkodobé použitie". Jednak kvapôčky, ktoré zachytia, začnú vysychať a pokiaľ nimi už nie je vírus viazaný, môže sa s prúdom vzduchu uvoľniť a šíriť. Filtračnú schopnosť rúšok sa navyše po zvlhnuti zhoršuje, keďže hlavne pri športe vydýchuhene vlhkého vzduchu. Chcem vidieť vás čo si meníte rúška každé 2 hodiny. Nonsens.
29.03.2020 - 16:32:12
00
A ešte vyjadrenie pražskej hygieničky.
"Rúška sa majú nosiť maximálne dve hodiny, potom sa jej funkcia kvôli zvlhnutiu samozrejme zhorší."

--- pražská hygienička, MUDr. Zdeňka Jágrovho
29.03.2020 - 16:37:25
00
LukeBikerider napísal:
Keď ideš niekoho chrchľavého stretnúť alebo si ty chrchľavý tak hej. Zjednoduším to - v reálnom živote nevieš kto je a kto nie je chrchľavý takže si dáš rúšku vtedy keď ideš hocikoho stretnúť, v dostatočnej vzdialenosti, nie keď už ti chrchle do ksichtu. Ako Krčméry povedal - vírus samotný inhalovať je prakticky nemožné, ten bazmeg resp. stovky možno tisíce tých bazmegov sa vezú na kvapôčke sopľa vychrchlaného do luftu. Teraz si treba sedliackym rozumom rozmyslieť ako asi dlho vydržia v miestnosti hermeticky uzavretej kde sa vzduch nepohne a ako dlho vonku kde na neho v okamihu vychrchlania praží životodarná slnečná radiácia a rozfukuje ho 25 kmh vetrík.

Ja viem ako sa mám správať ja. Akurát netuším ako by tulen riadil tento štát. Pretože to že ma nejaké percento ľudí mozog a vie ako sa správať bohužiaľ nezaručuje to, že to vedia všetci.
29.03.2020 - 16:38:04
01
LukeBikerider napísal:
Bolo by zaujímavé vedieť koľko potenciálne smrteľných vecí denne zlikviduje náš imunitný systém. Myslím si, že aj s absolútne novými vecami je schopný bojovať od začiatku

V skutočnosti imunitný systém pracuje 24/7, stále, a likviduje nielen patogény ( = čo môže spôsobiť chorobu), ale hocičo, o čom si myslí, že v organizme (alebo aj na jeho povrchu at some extent) nemá čo hľadať. Ak by to nerobil, tak by si bol o.i. porastený hríbikmi, ktoré normálne nepovažujeme za patogény, a zdochéu bys na to. Teda imunitný systém nerozlišuje zlý/dobrý, ale skôr cudzí/vlastný. A aj to môže vyhodnotiť blbo, čo je niekedy + a niekedy - :)
Napr. pacoši po transplantáciách papkajúci imunosupresíva alebo s odrovnaným imunitným systémom vďaka, čo ja viem, liečbe nejakej leukémie or what, môžu mať veľmi výrazné problémy (alebo aj drevený spacák) so srandami, ktoré si normálny človíček ani nevšimne. Napr. aspergillus flavus rád urobí šampiňonáreň z pľúc v takých prípadoch.
29.03.2020 - 16:41:46
04
tulenik napísal:
Tak si schválne pozrite, čo bolo odporúčané v tej Číne, čo je "diktatúra kde sa za hocičo skončí pri kole na štadióne":
https://www.thelancet.com/journals/lanres/article/PIIS2213-2600(20)30134-X/fulltext
a je fakt niečo iné byť v kontakte s pacošmi ako byť 2+ m od random anybody na ulici. A hlavne, a o to tu v prvom rade ide, sám in the middle of nowhere.

Ale však užite si veľkomožného. Čím horšie, tým lepšie, zvyknem hovoriť :)

Veď nebuď labut a vysvetlí nám to commonerom nejak sedliacky, čo by si na mieste tebou tak hejtovaneho Matovica robil, namiesto len linku na článok.
Lebo tam sa píše aj toto:
As evidence suggests COVID-19 could be transmitted before symptom onset, community transmission might be reduced if everyone, including people who have been infected but are asymptomatic and contagious, wear face masks.
29.03.2020 - 16:43:15
00
keyboard_arrow_up