triki napísal:
22 zo 400...toto testovanie je už vtip.


ako som už linkoval vyjadrenie insiderky epidemiologičky hore na tejto strane
10000 vzoriek/500 pozit/deň bude určite super údaj na Matovičovu tlačovku,
ale s tými dátami nemá kto ďalej robiť - obvolať postihnutých, vypátrať možné kontakty, poslať ich na odber,...
30.03.2020 - 12:59:36
00
Ale veď ten minister zdr. vôbec nevie ako sa situácia vyvíja kedže nemá relevantné čísla.máme otestovaných 7,5 t. ludí.česi cez 40t.
30.03.2020 - 13:00:28
00
A ake su relevantne cisla?
22 pozitivnych zo 400 podozrivych (nie nahodnych) vzoriek je dost dobre cislo.
30.03.2020 - 13:03:34
00
vyskakuju na mna notofikacie, ze sa naskladnuju lubrikanty v shope. takze asi je odbyt. moji zlati, sedte doma, nebicyklujte, nebudte sebecki hajzlici, pls. rusko houby pomoze, je to len taka zasterka.
30.03.2020 - 13:05:32
00
tak zrejme teraz viaceri sedia doma a bicykluju. Mazat potrebujes aj na trenazeri. A viac ludi teraz zacina robitt jarny servis.
30.03.2020 - 13:09:51
01
triki napísal:
Ale veď ten minister zdr. vôbec nevie ako sa situácia vyvíja kedže nemá relevantné čísla.máme otestovaných 7,5 t. ludí.česi cez 40t.

V čom sú české dáta relevantnejšie?
Majú 2 násobne viac obyvateľov a počet ľudí, ktorí do ČR cestovali v posledných mesiacoch zo zahraničia je ešte niekoľko násobne väčší? Len koľko zahraničných turistov prišlo do Prahy a koľko na celé Slovensko za posledné mesiace. A keďže začali s opatreniami neskôr, majú aj niekoľko násobne viac podozrivných ľudí.
30.03.2020 - 13:14:12
00
MUDr. P. Kaščák - Marec, poberaj sa rúško alebo kam nechodí slnko, chodí lekár

"Aj dobre mienené opatrenia môžu byť škodlivé, platí to aj o nariadení nosiť rúško vždy a všade. Treba si priznať omyl a opatrenie zmeniť.

Žijeme v neobvyklej dobe, a preto prijímame neobvyklé opatrenia a riešenia. Úprimne verím, že všetci kompetentní na celom svete robia všetko pre to, aby ochránili svoje krajiny od nepredstaviteľných následkov súčasnej pandémie.

Zdá sa, že na Slovensku sa zatiaľ darí úspešne udržať nízke počty infikovaných a chorých na aktuálny koronavírus. Všetci sme sa postupne stali odborníkmi na zabránenie šírenia vírusu a o ničom inom sa dnes medzi ľuďmi prakticky ani nehovorí.

[ TIP: Odoberajte nové články v rubrike Koronavírus e-mailom. ]
Vláda prijala v dobrom úmysle opatrenia, ktoré majú obyvateľov uchrániť. Je pritom zaujímavé sledovať, že každý štát prijíma iné opatrenia a aj v každej krajine inak epidémia prebieha. Po jej odznení sa preto bude ešte dlho hodnotiť, ktoré opatrenia boli správne, ktoré diskutabilné a ktoré boli škodlivé.

Mám plné pochopenie pre ľudské konanie, ktoré niekedy aj v dobrom úmysle urobí zlé rozhodnutie. Veď aj zlé rozhodnutie je rozhodnutie. Ak si však zlé rozhodnutie uvedomíme, je čestné si to priznať a snažiť sa o nápravu. Veľmi držím palce vláde, krízovému štábu, ministrovi zdravotníctva, hygienikom, epidemiológom, aby sme dobrými rozhodnutiami ochránili zdravie ľudí žijúcich na Slovensku. Lenže ani v čase epidémie by sa nemali prijať opatrenia, ktoré môžu zdravotný stav naopak zhoršiť.

Takým nariadením je jednoznačne povinnosť nosiť vždy a všade rúško. Slovensko sa stalo krajinou rúšok. Okrem nás len Česká republika. Žiadna iná krajina na svete neprepadla tomuto falošnému pocitu bezpečia. Žiadni svetoví politici tak urputne nenosia rúško ako tí česko-slovenskí. Kúpiť by si ho isto mohli.

Odborníci vedia a aj to hovoria, že rúško nie je spása. Nosiť rúško zdravým ľuďom vo vonkajšom prostredí neodporúča žiadna odborná spoločnosť, ktorá sa zaoberá prevenciou pred akoukoľvek epidémiou. Stačí si prečítať odporučenie WHO.

Rúško nejakou mierou prispieva k zníženiu prenosu infekcie. Je potrebné v uzatvorených priestoroch, v obchodoch, na úradoch, v hromadnej doprave. Teda tam, kde sa stretáva viac ľudí. To bolo správne rozhodnutie a treba na ňom trvať. No ak ide človek sám alebo so svojou rodinou po parku, lúke, v lese, a aj po prázdnej ulici alebo je vo vlastnom aute, tak môže byť rúško škodlivé. Vydýchané baktérie, iné vírusy, hlieny a nečistoty sa v rúšku môžu zachytiť a tak si tento vlastný mikroskopický svet vdychujeme späť.

Neviem si predstaviť, že by sa niekto vysmrkal do vreckovky, potom si ňou prekryl tvár a chodil tak dobrovoľne celý deň. Aj laik pochopí, že to zdraviu neprospeje. V rúšku sa to deje pomalšie, ale veľmi podobne.

Profesor Krčméry nám radil, že keď sa oteplí, máme ísť von, dýchať čerstvý vzduch a vystaviť sa slnku, lebo nám po zime chýba vitamín D. Po zime sme imunitne „zoslabnutí“, náchylnejší na infekcie. Na tomto jednoduchom poznaní sú založené aj múdrosti našich predkov, ktoré som v pozmenenej forme zvolil ako názov tohto príspevku. Ak sa celý zahalíme, D vitamín sa k nám veru nedostane.

Aj poznanie, že čerstvý vzduch má blahodarné zdravotné účinky, je známe stáročia. Na Slovensku je na ňom založená klimatická liečba vo Vysokých Tatrách či speleoterapia. Dýcha sa tam čistý vzduch. Ani dnes čerstvý vzduch okrem známeho zloženia neobsahuje nebezpečnú vírusovú nálož. Aj dnes nášmu zdraviu prospieva. Vieme o tom všetci.

Mám preto prosbu na ľudí, ktorí môžu zmeniť zlé rozhodnutie, hoci vykonané v dobrom úmysle. Slovensko sa epidémie bojí a ľudia majú tendenciu autority počúvať a poslúchať. Neverím preto argumentom, že by sa nedalo vysvetliť, kedy rúško áno a kedy nie. Prosím, aby nám kompetentní, ktorí prehodnocujú a menia aj iné prijaté opatrenia v záujme ochrany nášho zdravia, povedali, že si máme dať rúško dolu vždy, keď to nášmu zdraviu prospieva. Aby mohlo prísť slnko a nie lekár. Ďakujem."
30.03.2020 - 13:16:34
012
Na tému rúško. Mám kamaráta roky žijúceho na Taiwane. Jeho odporúčanie (resp. odporúčanie miestnych autorít) je jasné. Nosiť rúško. Ideálne jednorázové, tých žiaľ je nedostatok a tak to aj ostane. Samozrejme dôležité je nosiť to rúško len minimálny možný čas. Tam kde sa hromadia ľudia, čiže klasika v MHD, v obchodoch, inak rúško inde zmysel nemá a môže skôr škodiť než pomáhať. Ale rúško určite význam má. Stačí sa pozrieť na čísla krajín a miest ako Taiwan, Singapur, Hong-Kong a tiež Čína, kde ovšem tie čísla nepoznáme asi presne. V každom prípade aj tam všade na verejnosti sa rúško povinne nosí a do obchodu Vás bez neho nepustia.
30.03.2020 - 13:25:18
01
edelweiss napísal:
vyskakuju na mna notofikacie, ze sa naskladnuju lubrikanty v shope. takze asi je odbyt. moji zlati, sedte doma, nebicyklujte, nebudte sebecki hajzlici, pls. rusko houby pomoze, je to len taka zasterka.


Chod von, trochu sa prejst. Nedostatok pohybu a cerstveho vzduchu ti evidentne nerobi dobre :D.
30.03.2020 - 13:28:44
04
ale bikemartin pise o pripadoch, kedy rusko naozaj zmysel nema. dnes okrem toho, ze kazdy druhy vodic za volantom telefonuje, tak ma aj rusko - naco ak nie je taxikar? vcera som siel vyniest smeti a cez okno som videl suseda ktory zije sam, ako v byte pobehuje s ruskom. to je uz fakt na hlavu.
30.03.2020 - 13:42:47
06
Mozno prisiel z obchodu a este si ho nedal dole.
30.03.2020 - 13:45:13
01
Ono stale plati, bohuzial alebo chvalabohu, ze staci pouzivat stary sedliacky rozum. Lenze starych sedliakov ubuda, kedze kazdy chce byt moderny a zit v meste, no a potom to tak vyzera :-) Jasne ze ked som doma sam, resp. so svojimi, v aute, vonku kde nikoho nestretnem, ci uz na prechadzke alebo pri sportovani, tak to rusko mat nemusim. Ani ked stretnem znameho a z rozumnej vzdialenosti s nim prehodim par viet. To je chore. Ale pokial idem do obchodu, mhd a pod., proste do uzavretych priestorov kde je vyssia koncentracia ludi, tak si ho prirodzene dam, raz nevies kto ti dycha za chrbtom alebo kycha meter od teba... Rovnako na preplnenej ulici ci cyklochodniku, ktory pripomina skor balkansku promenadu. Rovnako obmedzim zbytocne spacirovanie po obchodoch, uradoch, doktoroch a odlozim to na cas ked sa situacia ukludni. K tomu netreba ziadne nariadenia vlady, ci uz opodstatnene alebo tie na hlavu postavene. Kedze ako som spomenul na zaciatku, starych sedliakov ubuda, a kazdy chrli vedomostami a informaciami, tak to tu potom tak vyzera a nariadenia mozu byt ake chcu a moderny demokraticky lud ich aj tak nepochopi. Vzduch sam o sebe neni jedovaty ;-)
30.03.2020 - 13:57:07
06
perez napísal:
ale bikemartin pise o pripadoch, kedy rusko naozaj zmysel nema. dnes okrem toho, ze kazdy druhy vodic za volantom telefonuje, tak ma aj rusko - naco ak nie je taxikar? vcera som siel vyniest smeti a cez okno som videl suseda ktory zije sam, ako v byte pobehuje s ruskom. to je uz fakt na hlavu.


bohužiaľ ľudia bez biologického/medicínskeho backgroundu žijú s paranojou, že vírus je vo vzduchu vždy a všade v koncentrácii, jak keď na jar kvitnú brezy a pre alergika je prechádzka lesom istá smrť.... a preto po vlastnom byte pobehujú s rúškom....
30.03.2020 - 13:59:56
00
kava napísal:
Na tému rúško. Mám kamaráta roky žijúceho na Taiwane. Jeho odporúčanie (resp. odporúčanie miestnych autorít) je jasné. Nosiť rúško. Ideálne jednorázové, tých žiaľ je nedostatok a tak to aj ostane. Samozrejme dôležité je nosiť to rúško len minimálny možný čas. Tam kde sa hromadia ľudia, čiže klasika v MHD, v obchodoch, inak rúško inde zmysel nemá a môže skôr škodiť než pomáhať. Ale rúško určite význam má. Stačí sa pozrieť na čísla krajín a miest ako Taiwan, Singapur, Hong-Kong a tiež Čína, kde ovšem tie čísla nepoznáme asi presne. V každom prípade aj tam všade na verejnosti sa rúško povinne nosí a do obchodu Vás bez neho nepustia.


Plne súhlasím a podpisujem 👍.
30.03.2020 - 14:02:39
00
bikemartinMUDr. P. Kaščák - Marec, poberaj sa rúško alebo kam nechodí slnko, chodí lekár...

A o čom je tento siahodlhých elaborát ? Dr. Kaščák je v čom atestovaný prosim ta ? Odvoláva sa na odporúčania WHO ? To sú ti birokratickí kkti s tým tmavým pánom a knírkom ?? s povážlivou anglickou výslovnosťou , či ten druhý reprezentačný čurak , čo sa vyjadroval proti noseniu a len ti majú nosiť čo sú nakazení ? Však k.rva uz aj moje deti vedia , že Covidovy nosič je infekcny a asymptomatický !!! Vravím Vám , ak to nestopneme teraz , bude to veľmi zle ... Ak sa to rozbehne , tu “snehovú guľu “ zdravotnícky systém nezvládne .
30.03.2020 - 14:11:12
01
keyboard_arrow_up