danomartinkovic napísal:
Ako navážať sa do Matoviča že nevie čo robí, dobre, pozrite sa okolo, vlastne do celého sveta...To nevie nikto, ono sa to stále iba rozbieha a nechystá sa to spomalovať a už vôbec zastaviť. Vymaže to minimálne rok z našich aj tak krátkych životov a aj to len v tom prípade ak budeme mať štastie...


Teba sme tu potrebovali:)
02.04.2020 - 00:47:53
00
Turbi napísal:
Nečítal som to celé od teba. Len prvú rozvitú vetu a už tá je pičina.
Tu nejde o to že 3 týždne budeš žrať doma kolienka úplne v pohode a potom šup pôjdeš do svojho pracovného stereotypu ale že mŕtva ekonomika na niekoľko týzdňov zabije kopec firiem a ľudí dostane do dlhov z ktorých sa nie každý vyhrabe alebo sa to s ním bude niesť docela dlho. Nehovoriac o tom že ani štát na to nebude mať, jedine žeby všetci štátni zamestnanci včetne doktorov, sestričiek boli ochotní robiť zadarmo pár mesiacov....


no tak potom si rovno povedzme ze nam ide len o peniaze, zrusme vsetky opatrenia, vsetky podniky nech robia ako keby nic. nechame to tu buchnut, kto bude mat covid proste ostane doma a bud to da alebo ne. ziadne nemoznice. straty budu aj tak skoro rovnake. tych 500 ventilatorov co mame zachrani kolko ludi? 1000-2000 za mesiac? aj to len mozno. vela seniorov ma take diagnozy ze im nepomozu ani 2 ventilatory naraz. tych si mozme rovno skrtnut. polovica ludi to aj tak da bez priznakov, ti mozu v pohode chodit do prace aj nakazeni, brnkacka problem vyrieseny

proste nemozes zachranit vsetko a vsetkych, treba sa sustredit na jednu vec a tu druhu obetovat
02.04.2020 - 01:01:11
00
capulo napísal:

proste nemozes zachranit vsetko a vsetkych, treba sa sustredit na jednu vec a tu druhu obetovat


Tak už len stačí to povedať tvojmu starému otcovi alebo otcovi , že ho nakazis a možno umrie:)
Ľahko sa hovorí keď nemáš.65 a niesi chorý:)
Každý má.pravo na život aj tí.co celý život makali a chcú si trocha užiť ešte s vnúčatami keď majú už konečne čas....
02.04.2020 - 01:16:32
02
presne ako napisal capulo, ono sa tu hra stale len o peniaze.
ale tak spanielsko uz zaviedlo nieco ako blackout, alebo lockdown, alebo ako to nazvali oni zimny spanok.

mi si to tu stale nedokazeme predstavit a cela europa spolu.
nikto si nedokaze predstavit, ze ked som doma, tak som doma zadarmo.
podnikatelia nemaju ziadnu povinnost vytvorit dajme tomu polrocnu rezervu na taketo pripady, aby mohli vyplacat zamestnancov dajme tomu na 60% a aby boli doma. zhrabnu si vsetok zisk len pre seba a uzivaju si ho a teraz placu.
ani ziadny zamestnanec si netvory nejaku rezervu, napriklad polrocnu, keby mu vypadol zarobok (napr. koli nehode...)
nedokazem pochopit ludi v BA, ze sa dokazu tak zadlzit koli bytom a akceptovat taky rast cien.

a ja si tiez stale myslim, ze EU mala byt na taketo nieco pripravena (co keby sa rozmohol nebezpecnejsi MERS, SARS, spanielska chripka, vybuch atomovej elektrarne..) a nie sa vyhovarat na suverenitu statov a tie nech si same riesia. a riesi sa to stale pomaly opatrenia sem-tam az to k tomu uplnemu locku dospeje vsade, alebo sa na to proste vsade vykaslu a bude sa umierat vo velkom bez opatery ako napisal capulo.

a keby vybuchla atomovka a nahnali vas do bunkrov, to by ste dokazali pochopit a prezit? clovek dokaze prezit aj uplne bez jedla aj do 90 dni, a nie nariekat ako scarinko, ze za 2 dni nebudem mat co jest.
02.04.2020 - 01:31:11
00
double, umieraju aj deti, nie len stary.

Vektor, ten tvoj prispevok si si zmazal sam?

tak teda este pre teba (a aj inych pochybovacov), v europskom parlamente su zastupeni predstavitelia vsetkych statov EU a mohli spolu prerokovat postup pri takejto nakaze. SARS bol 2002, a MERS 2012, si myslim dost od vtedy na pripadne opatrenia ako zabranit v EU podobnemu sireniu.
02.04.2020 - 01:32:11
00
ftu2 napísal:
double, umieraju aj deti, nie len stary...

do 10 rokov vraj nie je pripad ...
02.04.2020 - 02:50:07
00
nie je klinicky manifestný prípad, to je trochu rozdiel :) resp.pár ich je, ale smrtka zatiaľ asi žiadna
keď o pár mesiacov vyšetríš random sample džamorákov, hlavne v ITA a podobne premorených oblastiach, tak veľa z nich bude mať protilátky (na to sú tie testy z Dunaja :D) = prekonali to aniž by im niečo bolo
02.04.2020 - 04:39:36
02
capulo napísal:
proste nemozes zachranit vsetko a vsetkych, treba sa sustredit na jednu vec a tu druhu obetovat

Znamena vsak ochrana ludi za cenu obety ekonomiky skutocne ochranu zivotov? Chuboba ludi nezabija? Neprinasaju ekonomicke krizy narast kriminality? Viac vrazd, ale aj samovrazd? Nie je dosledkom zhorsenie zdravotnej starostlivosti, a tym padom len dasie straty na zivotoch? Neprinasa znizenie zivotnej uroven skratenie ocakavanej dlzky zivota? Pardon za vsetky tie otazniky, ale rozumieme si. Dosledkom tychto opatreni mozu ludia umierat, aj ked sa magicky nedostanu do stlpika v tabulke obeti koronavirusu.
02.04.2020 - 07:32:06
023
capulo napísal:
no tak potom si rovno povedzme ze nam ide len o peniaze, zrusme vsetky opatrenia, vsetky podniky nech robia ako keby nic. nechame to tu buchnut, kto bude mat covid proste ostane doma a bud to da alebo ne. ziadne nemoznice. straty budu aj tak skoro rovnake. tych 500 ventilatorov co mame zachrani kolko ludi? 1000-2000 za mesiac? aj to len mozno. vela seniorov ma take diagnozy ze im nepomozu ani 2 ventilatory naraz. tych si mozme rovno skrtnut. polovica ludi to aj tak da bez priznakov, ti mozu v pohode chodit do prace aj nakazeni, brnkacka problem vyrieseny

proste nemozes zachranit vsetko a vsetkych, treba sa sustredit na jednu vec a tu druhu obetovat

A zas sprostost v prvej vete. Kto okrem teba hovorí nech sa teda zrusia opatrenia?? Kludne nech sa vymyslia rozumné aj dalsie. Tvoj strach ti zatemnil mozog.
02.04.2020 - 07:39:53
011
Ja Igorov Blackout beriem s rezervou. Je to väčšie riziko ako samotný koronavírus. Jednoducho sa bude musieť nabehnúť pomaly na normálny život aj s týmto rizikom. Včera trepal, že takto to bude u nás rok. Tak ja neviem raz sme v pohode už v júni, potom v septembri, potom v apríli 2021... To sú stále také nástrely. Nie sme predsa jediný štát, ktorý bude mať dlhodobo problém. Ale to jeho uspatie štátu je totálna blbosť. Toto nie je Wuhan, čo predsa nie je celá Čína. Ale jemu ide o celé Slovensko. To by mu nikdy neprešlo. To je taký risk ako keby si hádzal mincou a rozhodoval sa podľa strany, ktorá padne...
02.04.2020 - 07:50:06
00
Ten blackout mohlo napadnut iba chory mozog.
Esteze tam su aj ludia ktori ho trochu krotia.
02.04.2020 - 08:10:40
06
capulo hladaju sa opatrenia. Britania sa rozhodla obetovat ludi aby sa z toho rychlo dostala. Ekonomika bude trpiet kratko a menej.
U nas k tomu pristupili inak - obmedzili sme pohyb obyvatelov aj za cenu vacsich hospodarskych skod a dlhsieho trvania nakazy v state.
Podla mna nas pristup je lepsi. Hospodarstvo obnovis, nie sme dzamahiria tretieho sveta, ktora sa nevie postarat o svojich ludi. Pristup zapadnej europy mi pripomina nemecku eugeniku.

Ale dost som kecal - len tolko - ak rozbehnes ekonomicku aktivitu, tak v tomto stave znalosti a technickeho vybavenia ti umrie viac ludi. Ak ju nerozbehnes, tak sa to tu bude vliect dlhe mesiace, kym sa nepremori dostatocne percento populacie (aj to len za predpokladu, ze ziskana imunita je trvala).

A ten blackout mozno je napad niekoho z krizoveho stabu.
02.04.2020 - 08:13:34
00
Teraz som si preletel aktualne clanky a zda sa ze ten chory mozog to fakt mysli vazne :/ to mu za ziadnu cenu nemoze prejst, dufam ze sa vsetci spoja proti nemu.
02.04.2020 - 08:21:34
05
A hlavne ked si predstavim, ako bude fungovat zasobovanie nasou "armadou".
02.04.2020 - 08:36:00
00
normalne im posles zoznam a donesu ti :P nieco ako tesco online
02.04.2020 - 08:39:07
013
keyboard_arrow_up