Zdravím vás!

Môj "problém" je možno len taká banalita, ale predsa len, zaujíma ma to.

Pár dní dozadu som si kúpil bicykel, a nechal som si naň pri kúpe v predajni namontovať aj cyklopočítač. Zaujímalo by ma, kde presne na vidle by mal byť umiestnený snímač čo sníma magnet na kolese? Je to jedno, alebo mal by mať ten snímač presne nejakú svoju polohu, napr. voči stredu, ďalej od stredu či naopak skôr bližšie?

Ide mi o to, že chalan mi ho v predajni namontoval na vidlu, ale ako vedel že presne zrovna tam by mal byť ten snímač (týmto nespochybňujem chalanove zručnosti)? Keď ja som si potom študoval dodaný manuál k cyklopočítaču, nikde ani zmienku som nenašiel že kam ho treba ten snímač umiestniť. Je rozdiel v presnosti merania km a rýchlosti, keď ten snímač je povedzme bližšie k stredu a keď je ďalej od stredu kolesa?

Aký je váš názor?

Vďaka za prípadne odpovede.

Tony
12.02.2014 - 22:00:33
00
Je uplne jedno kde je ten snimac umiestneny. Dolezite je aby si mal v tachometri nastaveny spravny obvod kolesa.
Pretoze ci uz mas snimac blizsie k stredu alebo dalej tak je vzdy na rovnakej priamke od stredu (ronaky spic/rovnaka spica?? :D). A teda ak by si aj mal snimac viac ku stredu tak vzdy urobi presne rovnaky pocet otacok ako keby si ho mal umiesneny dalej od stredu. Ten snimac len snima pocet otacok kolesa a kazda jedna otacka kolesa predstavuje nejaku hodnotu (obvod kolesa).
Som to tak polopatisticky napisal. Snad sa chapeme :)
12.02.2014 - 22:27:43
04
Cim bude dalej od stredu tym bude mat vacsiu rychlost, prejde vacsiu drahu ale za rovnaky cas ako keby bol blizsie (kedze bude stale na tej istej priamke). Otacky budu rovnake takze je to jedno kam ho umiestnis. Mik98 ma pravdu, snimac snima len pocet otacok a dolezite je aby si mal nastaveny spravny obvod kolesa.
15.02.2014 - 10:07:42
00
Ide o uhlovu rychlost (dlzka casu za ktoru sa koleso raz otoci) a ta je rovnaka hocikde na spici.
15.02.2014 - 10:22:22
00
Nazdar,otázka k téme trochu,aj keď o pár rokov pozdejsie,Mám bike na trenažéri kde sa krúti len zadné koleso no keď dám dozadu magnet a snímač neukazuje mi na tachometri nič,môže byť že na takú vzdialenosť z volantu na zadné koleso nemá dosah?
05.04.2020 - 14:04:33
00
Presne tak. Pole snimania je celkom male, viac menej priamo pod cyklopocitacom. Pozri navod tam by malo byt ukazane pole snimania.
06.04.2020 - 22:04:51
00
keyboard_arrow_up