Ahojte,
chcem vas poziadat o pomoc, nazory a odporucania pri vybere noveho biku.

Normalne by som siel obehnut vsetky obchody v okoli, ale v case korony by som vas chcel poprosit o postrehy tu na fore :) (mam teoreticky nacitaneho za posledne tyzdne vela, ale rad by som mal nazor ludi, ktori aj jazdia :)

Chcem full suspension (mam problemy z platnickami a moja teoria je, ze full mi pomoze zmiernit zataz na krize). Moj rozpocet je do 4k. Meriam 190cm, vazim 93kg, inseam 84cm.

Moja bike historia je velmi jednoducha, doteraz som jazdim mnohorocny 19’’ hardail s 80mm Manitou vidlou (Axel), 13,1kg, Alivio a rafove brzdy (cize ocakavam obrovsky revolucny skok :)

Byvam na zahori a jazdim najma v lese. Ziadne velke skoky (na to nemam techniku ani odvahu). Obcasne presuny po asfalte. Chcem lahky bike (aby som sa prilis nenarobil na stupaniach), ktory bude pohodlny (v teorii vyssie zdvihy by mali byt) a zaroven si bude rozumiet s mojou vahou a vyskou.

uvazoval som nad takymito moznostami:
favorit c1:
Superior XF 999 TR (ktory by som mal so zlavou v cenovom limite). je lahky a podla zdvihov si predstavujem, ze bude pohodlne odpruzenie.

https://superiorbikes.eu/sk/2020/mtb-full-suspension/xf-999-tr/matte-trooper-green-black

Favorit c2:
Mondraker F Podium DC R. Tu na MTBikerovi pochvalna recenzia, vahovo este v norme. Paci sa mi, ze to nie je cisto XC stroj:

https://www.mondraker.com/au/en/2020-f-podium-dc-r

Favorit c3:
Cenovo vyrazne pod limitom (po zlave), vahovo nad limitom je Specialized Epic Comp EVO. Paci sa mi idea Brain na odpruzeni, aj ked neviem, ci sa tym nahodou neuberiem o prilis vela mozneho pohodlia...

https://www.specialized.com/us/en/epic-comp-evo/p/155039?color=239079-155039&searchText=90319-5504

Aky mate nazor vy? Co by ste mi odporucili, neodporucili? Co s umiestenim tlmica v rame s ohladom na moju vahu (zivotnost ramu)? Mate skusenosti so Superiorom?
Vopred dakujem velmi pekne! :)
21.04.2020 - 15:03:18
00
Ahoj,
tak to umiestnenie tlmiča sa tu riešilo vo veľa témach, pre ťažšieho bikera je vhodnejšie to horizontálne umiestnenie pod hornou rámovkou.

V inej téme som radil skladanie ako možnosť pri štedrom cenovom limite, možno aj to by bolo fajn zvážiť https://www.mtbiker.sk/forum/post1589320.html#p1589320 .

Asi by som v prípade pomerne drahého bicykla chcel aspoň SRAM GX / Shimano SLX sadu. Tiež by som si pozrel, koľko stoja náhradné kazety a či nie sú použité teleskopické sedlovky problematické :)

Tiež ak ešte nemáš nejaký cestný/krosový bicykel, tak na Záhorie a okolie by som ho zvážil :)
22.04.2020 - 09:13:39
01
pri problemoch s chrbtom by som este zvazil konzultaciu s profesionalmi na nastavenie posedu. Namiesto experimentovania s dlzkou predstavcov, offsetov.... ta premeraju na masine a spravny vhodny posed ti moze dost znizit zataz na chrbat.
22.04.2020 - 18:14:10
01
Myslím že s týmto rozpočtom na bicykel máš príjemné starosti s výberom toho pravého keďže v tejto cenovej kategórii máš na výber dosť veľa možností ? len sa treba správne rozhodnúť ?
A z pohľadu fyzioterapeuta ti poviem že áno full krásne žehli nerovnosti tiež som bol nadšený po prechode z XC bajku, no realita je taká že ťa vyklepe tak či onak a tiež budeš cíti nerovnosti (samozrejme)záleží čo v daný moment budeš jazdiť...ďalšia vec je že neviem aký rozsah poškodenia platničiek máš protruzia hernia...koľko mm máš posun a ktorým smerom takže ak ťa skutočne bolo chrbát dlhé výjazdy aj tak nevydrzis keďže si limitovaný bolesťou...ale pohodlný posed spraví samozrejme dosť no nezabúdaj cvičiť hlavne chrbát a hlavne SM systém a pravdepodobne budeš mať možno aj ploché nohy akoto u väčšiny býva takže tiež cvičiť klenbu nohy lebo od nej sa odvíja postavenie celého tela a potom aj bajkovanie si uzijes omnoho viac a hlavne bez bolesti ?držím palce s výberom
22.04.2020 - 20:39:28
01
PatrikL napísal:
V inej téme som radil skladanie ako možnosť pri štedrom cenovom limite, možno aj to by bolo fajn zvážiť https://www.mtbiker.sk/forum/post1589320.html#p1589320 .

http://www.gocycle.de/a.php/shop/gocycle/lang/x/a/59942/kw/SANTA-CRUZ-Tallboy-3-Aluminium-Rahmen-29-
Cena super, ale mat na XLkovom rame 19" (48cm) sedlovu je teda sila. Ale na tie jeho relativne kratsie nohy (vzhladom k vyske) by sa asi celkom hodil.
22.04.2020 - 21:30:42
01
ak ide vyslovene o pohodlnie, za zvazenie by stali zrejme aj o niecco vyssie zdvihy
23.04.2020 - 00:45:30
01
PatrikL napísal:
Ahoj,
tak to umiestnenie tlmiča sa tu riešilo vo veľa témach, pre ťažšieho bikera je vhodnejšie to horizontálne umiestnenie pod hornou rámovkou.

V inej téme som radil skladanie ako možnosť pri štedrom cenovom limite, možno aj to by bolo fajn zvážiť https://www.mtbiker.sk/forum/post1589320.html#p1589320 .

Asi by som v prípade pomerne drahého bicykla chcel aspoň SRAM GX / Shimano SLX sadu. Tiež by som si pozrel, koľko stoja náhradné kazety a či nie sú použité teleskopické sedlovky problematické :)

Tiež ak ešte nemáš nejaký cestný/krosový bicykel, tak na Záhorie a okolie by som ho zvážil :)


Dakujem za komentar. Popozeram spolahlivost komponentov este samostatne.

Skladanie znie ako zaujimava moznost (hoci to znamena pre mna dalsiu uroven studovania a kombinovania...a ano, je pravda, ze su to prijemne starosti.

Na tom umiestneni tlmica sa zjavme zhoduje majorita lidi, takze skrtnem aj ten Mondraker :) Posledna vec co chcem riesit su praskliny na rame...

Ad cestny a krosovy bike... kedze mi v Lozorne takmer za domom zacina les, tak gravel/kros bude az tretim bikom niekedy v buducnosti :)
23.04.2020 - 10:09:02
00
stanos4 napísal:
pri problemoch s chrbtom by som este zvazil konzultaciu s profesionalmi na nastavenie posedu. Namiesto experimentovania s dlzkou predstavcov, offsetov.... ta premeraju na masine a spravny vhodny posed ti moze dost znizit zataz na chrbat.


Tieto sluzby som pozeral, ale v korona casoch ten bikefitting zvycajne nerobia. Aspon teda tych par, ktorych som vygooglil, suhlasim vsak, ze by to bola idealna cesta (ak by mal niekto kontakt a napad ako to spravit aj teraz, tak som za)
23.04.2020 - 10:11:25
00
korky13 napísal:
Myslím že s týmto rozpočtom na bicykel máš príjemné starosti s výberom toho pravého keďže v tejto cenovej kategórii máš na výber dosť veľa možností ? len sa treba správne rozhodnúť ?
A z pohľadu fyzioterapeuta ti poviem že áno full krásne žehli nerovnosti tiež som bol nadšený po prechode z XC bajku, no realita je taká že ťa vyklepe tak či onak a tiež budeš cíti nerovnosti (samozrejme)záleží čo v daný moment budeš jazdiť...ďalšia vec je že neviem aký rozsah poškodenia platničiek máš protruzia hernia...koľko mm máš posun a ktorým smerom takže ak ťa skutočne bolo chrbát dlhé výjazdy aj tak nevydrzis keďže si limitovaný bolesťou...ale pohodlný posed spraví samozrejme dosť no nezabúdaj cvičiť hlavne chrbát a hlavne SM systém a pravdepodobne budeš mať možno aj ploché nohy akoto u väčšiny býva takže tiež cvičiť klenbu nohy lebo od nej sa odvíja postavenie celého tela a potom aj bajkovanie si uzijes omnoho viac a hlavne bez bolesti ?držím palce s výberom



Dakujem velmi pekne, ani som necakal, ze by som dostal fundovany fyzio bikersky nazor. Mam L5S1 extrudovanu a zabehajucu do kanala cca 8mm a nad nou dve protruzie 3mm a 2mm. Fungujem s tym od 2016 a prave vdaka SM systemu som teraz celkom pouzitelny (vseobecnem nie stale).

A ano, ten vyber je prave problem. Ked ma clovek jednu moznost, tak je to o nieco jednoduchsie, nez ked je ich zrazu privela ?‍♂️
23.04.2020 - 10:19:22
00
Palo TT napísal:
http://www.gocycle.de/a.php/shop/gocycle/lang/x/a/59942/kw/SANTA-CRUZ-Tallboy-3-Aluminium-Rahmen-29-
Cena super, ale mat na XLkovom rame 19" (48cm) sedlovu je teda sila. Ale na tie jeho relativne kratsie nohy (vzhladom k vyske) by sa asi celkom hodil.


Vdaka za tip! Hej, nohy a ruky mam kratsie a trup to cele dobieha :)
23.04.2020 - 10:23:11
00
no asi vies ze to je najcastejsie miesto kde je poskodena platnicka :) 8mm je dost cize ak nemas siroky miesny kanal predpokladam ze ti casto trpnu nohy resp noha...ako dlho cvicis SM-ko? pretoze uz som vidle pirpady kedy mali aj vacsi vyrez platnicky a poctivim cvicenim sa krasne vstrebala spat :) a dbas aj na spravnu skolu chrbta?, spravyn sed a pod?
Ak by osm mal rozpocet ako ty asi by som siel tiez do santu a cez vikend som stretol na nom typka v lese a ten posed je fakt dost vzpriameny co by ti mohlo pomoct v tvojej situacii :) len uz si vybrat model ktory sa ti paci a najelpsie vyskusat :) urcite ich maju v Ba v dakych obchodoch :) ja osobne mam trance2 a ten pocit je uplny iny ako na predoslom XC fakt si to uzivam :D
24.04.2020 - 19:07:37
00
ahojte neviete mi poradit bicykel rozhodujem sa medzi ctm rambler 3.0 (2020) a zephyr xpert (2020)
24.04.2020 - 19:18:09
00
@realbike ak budes "spamovat" neprisluchajuce temy ked v inej teme ti odpovedaju tak ti poradi menej ludi. Tiez maj troska trpezlivosti, svoju temu si zalozil dneska, tak "nepohanaj" ludi aby ti vo svojom volnom case radili, opat, docielis opak ked tak.
24.04.2020 - 19:22:54
00
keyboard_arrow_up