Myslím si, že na cesťáku je trochu iný posed, trup je viac sklonený (aj keď sa držíš za vršok) a viac natiahnutý (nie vždy...). Na časovkárskej koze alebo triatlonovom kole ešte viac. Ide viac o polstrovanie v oblasti prostaty. Na tlstých gumách je posed viac vzpriamený, dosadá sa väčšou plochou, viac zadkom a preto sú tieto sedlá v zadnej časti širšie.
Na silničke mám Selle Italia SLR gel flow, na krosovom kole Selle Italia SLR(?) TransAm. Obidve sú s dzírkou, s gelovou vložkou, cestné je v zadnej časti užšie a zdá sa mi aj dlhšie (nemám ich zmerané a krosové kolo je na chalupe). Cestné je aj drahšie a asi aj ľahšie.
24.04.2006 - 21:59:38
00
Uz by som mozno aj uveril, ale este jedna vec sa mi nezda. Ja sa snazim byt ohnuty v krizoch (chrbte) a na sedlo dosadat celou plochou. Pri vyjazde do kopca sa drzim zvrchu riaditiek, vtedy sa moj posed velmi nelisi od MTB posedu a tiez sa potrebujem zapriet. Nemoze ist o nahodu? Ale JoKo inac respect k tvojmu vysvetleniu, prve co ma nieco do seba.
24.04.2006 - 22:06:32
00
Povedz to Rootovi...

Posed do kopca je daný biomechanikou tela. Asi každý si v kopci sadne viac do zadu, dobrí kopčári dokonca furt majú sedlo oproti ideálu o cm - dva viac vzadu. Ideš viac silou, potrebuješ väčšiu páku na pedále. Naopak, pri tempe (stíhačka, kolotoč) ideš viac do predu, na špičku, lebo aj na ťažkom prevode točíš viac frekvenčne.

Myslím, že aj z tohto dôvodu Fi:zik začal pred dvomi rokmi vyrábať dlhšie sedlá. Však za pár dní začína Giro, možno si Robertko ešte spomenie a urobí prednášku.
24.04.2006 - 22:17:21
00
To mas pravdu, len tu nevidim tu suvislost rozdielu :). S tym fizikom to bol inac dobry ofaj, uz neviem ktori borci zo saeca pyskovali, ze nie kazdemu pasuje sedlo navrhnute pre lidra teamu. To by ale mal byt hlavny faktor pri volbe sedla, to ako ti sadne.
24.04.2006 - 22:21:48
00
Ja si myslím, že riť si zvykne...
Kedysi dávno si zvykla na krátkeho koženého Brooksa, neskôr aj na umelohmotnú Unicu. A teraz si zvykla na Selle Italia. A zvykla by si aj na celokarbón. Len na jar to býva kruté a tvrdé, kým si opäť zvykne. Aj tento rok to bola bieda a utrpenie.
24.04.2006 - 22:30:09
00
JoKo, tak teraz si ma potesil :-)

Vcera som to schvalne skusal, na biku sedim viac vzpriameny ako na cestaku, ale to je jedno.

Giro, prosim ta, chces mi povedat, ze je uplne to iste ked ides po relativne rovnej (povrch) asfaltke ako ked si to valis po polnej ceste s vyrajsobvanym traktorovym dezenom dobre zatvrdnutym?

Nechapem na co to vlastne stale rozoberas a snazis sa mat silou mocou pravdu ty.

Ja ta teda potesim, ano vymyslel som si to rozdelenie ja, aby som ta troska nastval. OK?

Mimochodom necudijem sa tvojim kamaratom, co vozia na ziletke Nisene, ze chcu mat viac pohodlia, ze jazdia na viac polstrovanom MTB sedle. Ale ty zjavne ano.

Ja osobne by som teda na tvrdom cestnom sedle v terene nejazdil, na to sa mam moc rad a mysli si co chces.
25.04.2006 - 09:28:23
00
inak nad novym sedlom uvazujem aj ja a asi berem toto http://bbbparts.com/products/bike_parts ... gn_blk.jpg vypada to v pohode, vlastne SLRa, stoji tusim 1300[/url]


Upozornujem na to, ze je to cestne sedlo!


Mám trochu lamerskú otázku. Aký je principiálny rozdiel medzi cestným a horským sedlom? Na starom biku som mal cestné a nepozoroval som žiadne výrazné nedostatky. A ďalej som raz v nejakom článku čítal, že ak človek pravidelne jazdí na viac než jednom bicykli, mal by mať ideálne na všetkých rovnaké sedlo, čo by pri kombinácii bike / žiletka viedlo buď k cestnému sedlu na biku alebo k horskému na žiletke.

Pripajam sa k tvojmu nazoru. Nech to boli na rovnakom mieste. Len nech sa meni intenzita. :D
25.04.2006 - 09:36:18
00
Giro nehnevaj sa ale už prosím Ťa prestaň-každému je to jasné len Tebe nie,asi taká Selle Italia nevyrába Xdruhov sedadiel zo srandy.A k tomu Nisene-je to jedno z najlepších sedadiel vôbec,výborný tvar komfort a primeraná váha,vyrába sa už dlhé roky a bude z toho klasika ako kedysi Rolls.
25.04.2006 - 09:38:10
00
No neviem, to som ani netusil, ze vyrobca deli sedla na MTB a cestu. Teraz ale nenarazam na tie odvetvia ako DH a podobne, to su pre mna motorky a nie bicykle (nic v zlom). Zas si nemyslite, ze na ceste ideme po rovnej hladkej ceste ako po kolajach. Niekedy su tie cesty v horsom stave ako polne a rozne jumpy (napr. cez kolaje) absolvujeme aj my. Navyse odpruzenu ziletku som este nevidel, takze sedlo na cestu musi vydrzat rovnaku zataz ako na MTBcko ak nie este vacsiu. Jedine co mi napada, je, ze pady v hore su castejsie a preto vy volite sedla s upravou lemu kvoli odratiu. My mozno hladime skor na vahu, ale hlavne pohodlie.


Pripajam sa k nazoru, ze DH su motorky. Chlapci prosto ete nemaju na motorecku, tak si kupili ram s vidlou a casom, mozno, kto vie, bude aj nejaky brrm brrm :D
25.04.2006 - 09:39:06
00
K tomu vadeniu, proste sa nerad necham opit rozkom, ked nie su relevantne dokazy. Som sa tu trenoval na obhajobu diplomovky, nie? A co sa seres, by som sa nesnazil davat do textu tych smajlov. Z coho si usudil, ze mam miesto sedla len nejaku skrupinu? Jazdim selle trimatic, co si myslim je dost velke, tazke a celkom pohodlne sedlo (spon pre mna). Tvrdost sedla nema nic spolocne s pohodlim, ked je sedlo tvrde, svaly na zadku mozu byt uvolnene. Sice najskor zacnu boliet kosti, casom si zvyknes (esteze nemam take sedlo). A na ziletke tiez jazdis hore aj dole kopcom po rozbitej ceste, to len na okraj, lebo sa mi vidi, ze podaktori MTBikeri si myslia, ze ziletky jazdia len po upravenych drahach.


Naposledy upravil giro dňa 25.04.2006 - 10:10:23, celkovo upravené 1 krát.

25.04.2006 - 09:40:13
00
Giro, napisem to este raz.... ja som vyrastol na cestaku, jazdim cestu uz 15 rokov, ako junior som robil 4 roky zavodne duatlon, jazdim na ceste aj teraz, a hlavne teraz, na jar.... takze mi tu nemusis pisat po com sa jazdi...


Naposledy upravil root dňa 25.04.2006 - 10:15:57, celkovo upravené 1 krát.

25.04.2006 - 09:44:26
00
To All: Uzavrete.
25.04.2006 - 09:55:57
00
Ja osobne mozem pridat nazor medicinsky. Je dokazane praxou, ze kazde sedlo tlaci na prostatu. Niektore menej, niektore viac. Zenam sedla vela krat nahradzaju urcitu nemenovanu cinnost za urcitych fyziologickych predpokladov (to len okraj). Kazda zadna cast ("rit")je ina. Preto si sedlo odporucam vyberat tak, ze zoberiem bike do obchodu a menim sedla a jazdim na tom. na kazdom nejaky cas a potom si vyberiem.

Nasledky nevhodneho sedla na biku: podrazdena, zvacsena prostata, hemace, pluzgiere (extrem), narazena kostrc. Ak som nieco zabudol, mozete ma doplnit. Vedomosti mam nie z vlastnej skusenosti. Zatial. :D :D
25.04.2006 - 10:02:05
00
len neviem ci by ti dovolili skusat si "kazde" sedlo ....
25.04.2006 - 10:13:12
00
Kupa sedla je veeeelmi osemetna vec.
25.04.2006 - 10:15:57
00
keyboard_arrow_up