Ktory cas vam vyhovuje?
SEC (Stredoeuropsky cas) 12% [ 38 ]
SELC (Stredoeuropsky letny cas) 74% [ 243 ]
Ani jeden z vyssie uvedenych. Navrhol by som iny. 5% [ 17 ]
Je mi to jedno 8% [ 26 ]
Neviem 1% [ 4 ]
Celkový počet hlasov : 328
Jaiub napísal:
Je to tak, pred 20-30 a viac rokmi proste ludia stavali zavcasu, a robili na roliach a pod, kym nebolo slnko vysoko a teplo... Chodili spavat so sliepkami, takze rovnako skorsia tma nevadila, bol to taky "zivotny styl". Teraz ludia spohodlnievaju, pracovna doba sa posuva, najma vo velkych mestach, takze chapem ten chtic po letnom case. Aj ked ja som asi skor za zimny, aj ked.... Mozno za dalsich 30-50 rokov ludia este viac spohodlneju, alebo sa inym sposobom zmeni spolocnost a bude sa o dalsiu hodinu zletnievat cas :-)

Ide o voľný čas. Na rozdiel od minulosti ľudia už nie len robia na poli, ale poobede chodia napr. bicyklovať, behať, hrať futbal, alebo majú ako hobby záhradku. Ak ostane v platnosti "zimný čas", tak prídu o hodinu svetla, lepšie povedané o hodinu svojho voľného času. To si ľudia bu´d neuvedomujú, resp. za zimný čas sú taký, ktorý ležia poobeda na gauči a je im jedno kedy sa zotmie.
05.05.2020 - 12:30:28
011
Ako tu bolo spomenute, nikdy nevyhovies vsetkym... To je to co spominam, zmena spolocnosti, resp. zivotneho stylu. Ja som sa prave pri detoch naucil si ten volny cas pre seba vytvarat rano, ci je svetlo alebo tma, lebo ani dlhe poobedia nezarucuju volny cas na tebou spomenute aktivity ;-)
05.05.2020 - 12:41:17
00
A teda z titulu ze Ty nemozes robit co chces je Ti jedno, ze decka maju o 16h v zime tmu? Gustovi nerozumiem uz vobec kedze prave on by mal chciet po praci co najdlhsie svetlo na bajk kedze nie je gaucovy typ.
05.05.2020 - 12:44:58
05
Bruco napísal:
Toto bolo definovane na ktorom mieste a v ktorom dni roka? Uz len ked vezmes najvychodnejsi a najzapadnejsi bod v pasme SEC budes mat poriadny casovy rozdiel.

Zaciatok je Greenwich a potom je to +, alebo -1 hodina. Spriemeruj si polohu Bratislava - Kosice a januar az december a uvidis, aky cas ti vyjde.

A co sa tyka Europy, to je samozrejme na rokovani jednotlivych statov. Nemecko a Francuszko rozhodnu, si myslim. Ostatni sa prisposobia
05.05.2020 - 12:55:48
00
Jezus Tak ho posunme kludne aj o dve, nech maju aj do 18h svetlo. Co tam potom ze tma bude pomaly do 10tej... Alebo kazdy mesiac nech sa postupne posuva, aby bol v kazdom obdoby idealny... Mne je v principe jedno aky cas bude, prisposobim sa. Kazde obdobie aj s prislusnym svetlom ma svoje caro a nepotrebujem si ho ohybat ako mi pasuje. Proste je to tak od prirody nastavene a basta. Tym nechcem povedat ze sa mame vratit do jaskyn alebo na stromy a zrat banany, ale zas nepotrebujem spekulovat.
05.05.2020 - 13:05:39
04
osobne som zástanca, aby sme prijali letný východoeurópsky čas. je mi úplne jedno, či ráno v práci budem za tmy, lebo tam byť musím. ale poobede ak bude svetlo, môžem to viac využiť ako všetko robiť za tmy, hlavne v zime. a v lete môžem sedieť o desiatej večer s nealkom v ruke a užívať si slnko po bajku :)
05.05.2020 - 13:06:42
03
nedokazem vstavat rano po tme (teda vstanem ale pol dna som robity) - preto som pisal ze uz aj tak trpim dva mesiace v roku. rano potrebujem svetlo - lebo vstat do prace musim a musim byt funkcny a pracovat. co spravim so svojim volnom je uz jedno - ked som odpaleny tak ho prespim. ked je tma bud dam svetlo na bike alebo si zariadim volny cas indoor pri svetle. tak ci tak by tma bola uz o 6 vecer co mi aj tak nepomoze - navyse v zime vonku netravim tolko casu ako v lete.
mne toto striedanie max. vyhovuje - v lete je dlho svetlo ked ho treba a da sa existovat vonku, v zime je svetlo aj rano ked ho potrebujem. prechod vobec necitim - lebo je cez vikend. to su 3 noci na prechod.
05.05.2020 - 13:32:51
02
A teraz sa priprav na protiargument typu, zato ze tebe sa zle stava po tme ju maju mat ostatny zavcasu vecer? :lol:
05.05.2020 - 13:38:40
00
Zlati ste, je vam to jedno len chcete co najviac slniecka. By ma zaujimalo kolki pokrytci sa tu rozbijaju kazdy piatok do 2rana a potom chrapu do obeda, ale chcu slniecko... Nic take ako iny cas nie je, zem bude obiehat okolo slnka stale rovnako.
Zalezi len na tom, kedy ten ktory expert vstava a ide spat.
A s tym spohodlnnenim ludi to tiez tak celkom nebude pravda. Ludia chodia do prace kedy im sef nakaze. Vo fabrikach aj od 6, v korporatoch aj od 9, aby boli k dispozicii sefom zo zapadu.
05.05.2020 - 13:39:58
00
to je zase príspevok cokupit...

K téme: súhlasím s ViloM
05.05.2020 - 13:44:05
00
cokupit, ano, zem obieha okolo slnka stale rovnako a to je ten problem, ze v zime ho je malo a v lete viac. Mne je v podstate jedno ci to svetlo je o 21:00 alebo o 19:00, problem je v tom, ako je nastaveny system. Do prace chodim na 8:00, co znamena, ze v zime vstavam za tmy (6:30) a z domu idem za sera (fakt nevidim velky rozdiel medzi serom a tmou). Z prace idem povacsine medzi 16:00 a 17:00 (v zime opat po tme). Na vyjazdy v tyzdni chodim povacsine o 20:00, lebo dovtedy sa snazim venovat detom/rodine a az ked su v posteli mam volno. To znamena, ze v lete si uzijem aspon hodinu svetla na kazdom vyjazde aj v tyzdni, ak ostane zimny cas, tak budem v podstate jazdit celorocne v tyzdni po tme. Samozrejme, ze to co pisem je velmi subjektivne a plati iba pre mna, ale to ci niekomu vyhovuje letny/zimny cas je cele subjektivne podla sposobu zivota daneho jednotlivca.

PS: Cez vikendy zvyknem byt prvy (v ramci domacnosti) na nohach okolo 6:30 (nerad menim cas vstavania).
05.05.2020 - 13:53:12
00
Neblaznite, do nekonecna sa tu chcete natahovat, ze ktory ...
Ked uz nie o 1/2 hodiny, tak sa staci pozriet na vysledok ankety
72% letny
13% zimny
05.05.2020 - 14:25:31
00
Je logické, že každý by chcel niečo iné podľa toho aký má režim. Ak niekto robí na smeny, niekto 8-16:30 a niekto je na materskej, nezamestnaný alebo živnostník, čo píli stromy, každému iné vyhovuje :) ...ja sa zobudím keď sa zobudím, momentálne podľa toho ako vtáčence za oknom pizúkajú, čo je často aj o 4 ráno :) a idem spať keď sa mi oči zatvárajú :) pracujem podľa toho ako je potrebné a našťastie moja práca nie je závislá na svetle. Ale pamätám si keď som chodila do školy a robila od 8 ráno, že mi to išlo na nervy ráno sa chystať po tme :( takže je pochopiteľné, že to nebude dobré pre všetkých, nech to je akokoľvek
05.05.2020 - 14:44:25
05
Odpovede typu "je to škodlivé pre organizmus" ma bavia úplne najviac... To je fakt na grc. Drvivá väčšina ľudí na svk pracuje v automotive priemysle tým pádom robia na smeny. Nočné poobedne ranné... A to je akože na biorytmus úplne OK? Lenivych skôr považujem ľudí ktorým vadí si posunúť cez VIKEND hodinky o tu hodinu či už späť alebo dopredu... Ja nechapem logike ľudí ktorí tu trepu ako je lepší zimny cas lebo je to "normálny čas" wtf? To ru fakt nikto nerozmýšľa že reálne budeme fakt okradnuti po práci o tu hodinu? Btw... Ja sám pracujem na smeny, mávam nočné atď. a predstavte si hodina ktorá sa posúva dopredu ci dozadu ma nikdy neeozbije.. Nikdy si to nevšimnem na mojom fyzickom stave že mi je divne... Zato nočné už sú ine kafe... Takže o tom ako to škodí choďte s prepáčením doprdele... ?
05.05.2020 - 16:44:49
05
Napadlo niekoho z vás, že ten čas sa posúva aj inde ako na Slovensku a že tam to môže mať iný vplyv?

Ja som trochu viac na severe a v zime do práce aj z práce za tmy. A to ani omylom niesom niekde v Škandinávii. Tá hodina mi urobí z pár mesiacov ako tak použiteľné obdobie. Ináč idem do práce za svetla ale poobede už nič nestihnem
05.05.2020 - 18:30:07
00
keyboard_arrow_up