Zdravim som začiatočník a poprosil by som niejake rády. Kupil som bicykel rockride st 120 z decathlonu. Su nanom mechanické kotúčové brzdy 160 mm TEKTRO TKD 68 X5 co si myslite onich? A ešte jedna otazka dalo by sa v predu vymenit kotuc za 180mm alebo 203mm ďakujem za rady.

Prílohy:

IMG_20200514_220759.jpg
IMG_20200514_220759.jpg 115.27 KiB thumb_up0thumb_down

IMG_20200514_220732.jpg
IMG_20200514_220732.jpg 152.05 KiB thumb_up0thumb_down

14.05.2020 - 22:09:35
00
Kotúč sa dá vymeniť ale treba aj podložku pod telo brzdy. Tektro brzdy nepatria ani k tým priemerným.
14.05.2020 - 22:30:50
00
Ak sa smiem opýtať aký adapter alebo komplet prednu brzdu vymenit za aku znacku?
14.05.2020 - 22:34:28
00
Napr. Forse Semi-hydraulické. Je to hybrid mechaniky a hydrauliky. Adaptéry potom od Forse. Na tú vidlu by som už viac ako 180 mm nedával.
14.05.2020 - 23:00:59
00
Adapter/podlozka oddiali brzdu od vidlice, aby licovala ku vacsiemu kotucu. Podla priemeru kotuca sa kupuje adapter.
S brzdami zatial nestresuj. Pojazdi a uvidis, ci je to na nevydrzanie. Najjednoduchsie zlepsenie je kupit dvojpiestikove mechaniky TRP Spyre alebo Force: https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/force-mechanicke-kotucove-brzdy--sada.html
To bude dost velka zmena a staci premontovat len prasiatka. Packy, lanka zostavaju.
Eventuelne este tie vacsie kotuce (resp. len predny) , ale to je tiez penazi naviac, no a k tomu potrebujes samozrejme aj tie adaptery.
Dalsia moznost je kupit komplet hydrauliky. To je samozrejme drahsie a potrebujes komplet vsetko nove - paky, hadice, prasiatka...
edit. : no tie semi-hydry ma vobec nenapadli, to uz by som radsej komplet dal. Cenovo porovnatelne ked dobre kupis.

    14.05.2020 - 23:09:40
    00
    Matussolcani napísal:
    ... mechanické kotúčové brzdy 160 mm TEKTRO TKD 68 X5 co si myslite onich?

    Všetko záleží od toho, čo budeš s bajkom jazdiť. Podľa náročnosti.
    Koľko si už na bajku najazdil a aké máš problémy s brzdami?
    15.05.2020 - 06:26:08
    00
    heca okolo 100km tak ten predok hame uplne slabo moze byt ze aj kotuce s doscickami su smejdne?
    15.05.2020 - 08:46:47
    00
    Ahoj, podobná téma bola tu: https://www.mtbiker.sk/forum/post1586515.html#p1586515
    Záver: ak máš zlé brzdy, tak výmena kotúčov nepomôže, bude to zbytočne drahá záležitosť bez veľkého prínosu.
    Najlacnejšie riešenie sú spomínané Force semihydraulické brzdy (https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/force-semi-hydraulicke-brzdove-strmene-par.html), alebo mechanické takéhoto typu: https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/force-mechanicke-kotucove-brzdy--sada.html

    Kotúče možno nebude potrebné meniť.

    Vo všeobecnosti sa brzdy musia najskôr zabehnúť, takže po nejakom náročnejšom zjazde by mohli aj súčasné brzdiť lepšie. Ak ani po zabehnutí sa nič nezmení k lepšiemu alebo budú stále nedostatočné, tak ich vymeň.

      15.05.2020 - 09:33:41
      00
      Zadná hamuje dobre a predná slabo?
      Jestli je dobre nastavená brzda - brzda dolu na vidle je v takom kĺbovom uložení.
      1. Uvoľni imbusové skrutky, čo držia brzdu na strmeni.
      2. Páčkou zabrzdi, tak zafixuješ polohu
      3. Dotiahni imbusové skrutky ... uvoľni páčku
      4. Pozri medzery medzi kotúčom a obidvomi platničkami ... nastav rovnaké medzery.
      5. Po stlačení páčky na riaditkách sa nesmie páčka dotknúť gripu - ak tak je, nastav brzdu tak, aby páčka mala len polovičnú dráhu (2/3) medzi dvoma krajnými polohami.
      Daj niejaký dlhší zjazd a pribrzďuj len prednou, nech sa platničky s kotúčom "skamarátia".
      15.05.2020 - 09:40:31
      02
      aby mechaniky dobre brzdili musia sa pravidelne nastavovat - poloha platnicky od kotuca. ak su dobre nastavene, nemas 120kilo a nejazdis velke padaky tak postacuju. nastavovanie je otravne ale odpada odvzdusnovanie a problemy stym spojene. kazdopadne shimano MT200 stoji 20€/kus aj s platnickami takze pri nespokojnosti by som ich vymenil za nieco take. samozrejme su aj lepsie brzdy no ked vidim ten bike asi sa slo po cene tak preto mt200
      15.05.2020 - 10:32:51
      00
      Gusto0 napísal:
      aby mechaniky dobre brzdili musia sa pravidelne nastavovat - poloha platnicky od kotuca. ak su dobre nastavene, nemas 120kilo a nejazdis velke padaky tak postacuju. nastavovanie je otravne ale odpada odvzdusnovanie a problemy stym spojene. kazdopadne shimano MT200 stoji 20€/kus aj s platnickami takze pri nespokojnosti by som ich vymenil za nieco take. samozrejme su aj lepsie brzdy no ked vidim ten bike asi sa slo po cene tak preto mt200

      Zdravím tak niesom akysi ciklysta tak preto, pracujem v zahraničí ale chcem aby brzdy brzdili 100% je to zaklad tak preto rozmyslam nad vymenou alebo nejakou radou ako nich zlepšiť
      15.05.2020 - 16:51:20
      00
      mitocross napísal:
      Adapter/podlozka oddiali brzdu od vidlice, aby licovala ku vacsiemu kotucu. Podla priemeru kotuca sa kupuje adapter.
      S brzdami zatial nestresuj. Pojazdi a uvidis, ci je to na nevydrzanie. Najjednoduchsie zlepsenie je kupit dvojpiestikove mechaniky TRP Spyre alebo Force: https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/brzdy/kotucove-brzdy/force-mechanicke-kotucove-brzdy--sada.html
      To bude dost velka zmena a staci premontovat len prasiatka. Packy, lanka zostavaju.
      Eventuelne este tie vacsie kotuce (resp. len predny) , ale to je tiez penazi naviac, no a k tomu potrebujes samozrejme aj tie adaptery.
      Dalsia moznost je kupit komplet hydrauliky. To je samozrejme drahsie a potrebujes komplet vsetko nove - paky, hadice, prasiatka...
      edit. : no tie semi-hydry ma vobec nenapadli, to uz by som radsej komplet dal. Cenovo porovnatelne ked dobre kupis.
      ďakujem za radu tak asi pojdem. Do tych dvojpiestikovych.

        15.05.2020 - 16:55:04
        00
        Matussolcani napísal:
        Zdravím tak niesom akysi cyklista tak preto, pracujem v zahraničí ale chcem aby brzdy brzdili 100% je to zaklad tak preto rozmyslam nad vymenou alebo nejakou radou ako nich zlepšiť
        15.05.2020 - 18:51:07
        00
        Zdravíčko brzdy som nastavil tak celkom je to ok. Ale nasiel sa dalsi problem ked dam na 7 prevodovy stupeň a zacnem tahat do mierneho kopca zacne preskakovat z 7 na 8 a tak co to mozw byt nekvalitna prehadzovacka?
        18.05.2020 - 20:24:47
        00
        pracujes v zahranici... ak mozes pustit par euro navyse .... vyhod mechaniky do smetiaka a kup Shimano hydrauliky DeoreXT/SLX model a budes lepsie obsluzeny jak s mechanikou....
        19.05.2020 - 21:53:14
        00
        keyboard_arrow_up