Ale veď tu sa jedinci dokážu sami rozhodovať. Napr. sa rozhodnú, že vykradnú banku......a keby nebolo zakázané vykrádať banky, tak by sme žili v harmónii? :)
18.05.2020 - 09:02:45
01
Takze kedze par jedincov kona tak ako pises riesenim je pre istotu zavriet vsetkych na cely zivot do klietky alebo co? Ved ked budu vsetci v klietkach tak mas 100% istotu ze banku nikto nevykradne. Riesenim je nahradit kolektivne tresty tymi adresnymi - kto kona zlo/protizakonne je potrestany.
18.05.2020 - 09:26:13
02
Nie, riešením sú zákazy a príkazy...a ak ich porušíš potom ideš do klietky ;)
18.05.2020 - 09:53:56
03
petersa napísal:
Capulo tak vlastne kope do vlastného národa lebo v podstate hovorí, že inak ako príkazy a zákazy nejde zabezpečiť zodpovedné správanie jedinca. Ok, rešpektujem názor, ale potom sa nemožeme čudovať, že sa na nás stále svet pozerá "cez prsty, zvrchu, s despektom, ako na krajinu 2. kat, postkom. krajinu" akokolvek si to definujeme ... proste, kde sa jednotlivec nedokáže sám rozhodovat. :-/

problem je, ze kazdy si pod zodpovednym spravanim predstavi nieco ine. jeden to ze ma sediet doma a radsej nikam nelozit, druhy to ze moze lozit kam chce akurat ze ked bude blizko dakoho tak si daco natiahne na tvar a treti ze: sak sa citim dobre, nic mi nie je tak mozem robit co chcem nenakazim nikoho...
18.05.2020 - 10:18:35
01
petersa Slovenska populacia netvori ani 0,01% celkovej populacie svetovej, tak asi tazko niekedy budeme pupok sveta :) Nie sme Svajciarsko. Prave naopak. Stat, aby mal aspon ake take kompetencie na svoju samostatnost, musi mat aspon 10M obyvatelov. Vzdy budeme v "podruci" niekoho, ci sa nam to paci alebo nie. Nakoniec sa staneme sucastou nejakeho noveho europskeho chalifatu, alebo novodobeho Rakusko-Uhorska. Staci sa pozriet na nasich "politikov". Co asi tak reprezentuju?
18.05.2020 - 10:26:50
00
capulo, nuž, takže povedz aj B. Dokedy by si nechal tvrdé opatrenia v platnosti? Ako by si riešil deti a ich rodičov? Pre ľudí čo môžu HO ako by si motivoval firmy? Pre ľudí čo nemôžu ako by si ich platil? Kde by si zohnal pracovníkov namiesto nich? ... kým si vymyslíš odpovede tak ja vymyslím ďalšie otázky. Aj v okolí mám takýchto priposratých. Jeden dokonca mení obytný príves za obytné auto lebo vraj v nom nemusí ísť do kempu ale odstaví hocikde a je v bezpečí ... on a verím, že nie len on, sa pripravuje, že situácia okolo korony sa potiahne niekoľko rokov ... zrejme
18.05.2020 - 10:27:45
03
Sesulak napísal:
Aspon naucili ludi zakladnej hygiene. Paprce si treba umyvat. Ja si myslim, ze druha vlna je asi tak pravdepodobna ako 2000 ludi na ventilatoroch.

podla mna si ludia ne/budu umyvat ruky rovnako ako pred koronou, proste ked uz je niekto nauceny si neumyvat ani po velkej tak take prasa neodnaucis ani pandemiou. Skor by som bol za to keby si ludia odniesli to ze ked sa citia zle , alebo kaslu atp, tak nech si to rusko kludne daju a neni to hanba ist s snim do obchodu.
Taktiez tie dezinfekcie pri vstupe do obchodov by nemuseli byt odstranene.
18.05.2020 - 10:28:32
00
lapaloma napísal:
capulo, nuž, takže povedz aj B. Dokedy by si nechal tvrdé opatrenia v platnosti? Ako by si riešil deti a ich rodičov? Pre ľudí čo môžu HO ako by si motivoval firmy? Pre ľudí čo nemôžu ako by si ich platil? Kde by si zohnal pracovníkov namiesto nich? ... kým si vymyslíš odpovede tak ja vymyslím ďalšie otázky. Aj v okolí mám takýchto priposratých. Jeden dokonca mení obytný príves za obytné auto lebo vraj v nom nemusí ísť do kempu ale odstaví hocikde a je v bezpečí ... on a verím, že nie len on, sa pripravuje, že situácia okolo korony sa potiahne niekoľko rokov ... zrejme


momentalne tu dokopy nic tvrde nemame. a cim budu mensie cisla tym viac sa moze dovolit. akurat treba mat na mysli to ze dovliect to sem mozme znovu len zvonka. covid nerastie v hornej motovej na luke ze sa nam to tu bude samovolne mnozit. cize tam by som to nechal zavrete co to da. radsej riesit tych xy ludi co 'potrebuju' behat cez hranice a nechat otvorene obchody nez opacne. kto chce zarabat vonku tak nech ide, moze tam aj ostat byvat, nik mu nebrani. kto sa chce vratit, tiez moze, posedi v karantene a je tu. nie je to hermeticky zavrete.

vravim radsej otvorit veci tu a nechat zavrete hranice, nez otvorit hranice a mat vacsie obmedzenia vsade. treba sa prisposobit a nie silou mocou sa snazit mat rovnaky stav ako predtym
18.05.2020 - 11:32:49
012
okej, takto ako si to teraz napísal to sa mi páči, s týmto súhlasím aj ja
18.05.2020 - 11:40:24
00
Cako85 napísal:
Nie, riešením sú zákazy a príkazy...a ak ich porušíš potom ideš do klietky ;)

Ale tie zakazy musia mat nejaku logiku a taku mieru, aby neobmedzovali viac ako je nutne. Extremne riesenia nikdy veciam nepomohli a vzdy sa hladala nejaka rovnovaha pretoze veci nie si len cierne alebo biele. Preto o opatreniach nemaju rozhodovat len epidemiologovia pretoze pre dosiahnutie ich ciela je idealne zavriet uplne vsetko a natrvalo. Aboslutna izolacia kazdeho jedninca im zaruci 100% sancu ze sa nenakazia. Ale v tom pripade ekonomika statu ide do opacneho extremu, teda na nulu. A ti pred virusom ochraneni ludia sa v tej izolacii zblaznia a neskor pokapu od hladu.
Presne tak ak by fanatickeho ortodoxneho grinpisaka urobili riaditelom statnych lesov s plnou pravomocou rozhodovat o uplne vsetkom. Uz by sa nevytazila ani haluzka a drevarsky priemysel by krachol. Rovnako by na danom poste veci neprospel ani maximalista zisku ktory by vsetky lesy chcel premenit co najskor na peniaze - ved o 100 rokov vraj vyrastu nove.
Ciel "flatten the curve" sme dosiahli, ziskali cas na lepsiu pripravu na dalsiu pripadnu vlnu. Ale spoliehat sa na to ze sa tu zamkneme a pockame kym ini vytvoria vakcinu je trochu sebecke. A ked ju nevytvoria? Budeme tu zamknuti do sudneho dna?
Ak snivas o zamknuti a izolacii, skus si ju. Ale dopraj ju aj tym, ktori ti dodavaju jedlo, vodu, energiu. Co by sa stalo ak by aj oni ostali v uplnej izolacii a vykaslali sa na pracu ktoru robia pretoze idu zhanat zakladne potreby pre seba?
To len k tomu ako sa mnohi citia smtrelne ohrozeni niekym len preto, ze ma dom niekde v madarsku 10 km za hranicou a dochadza do prace na slovensko.
18.05.2020 - 11:58:25
02
petersa napísal:
Capulo tak vlastne kope do vlastného národa lebo v podstate hovorí, že inak ako príkazy a zákazy nejde zabezpečiť zodpovedné správanie jedinca. Ok, rešpektujem názor, ale potom sa nemožeme čudovať, že sa na nás stále svet pozerá "cez prsty, zvrchu, s despektom, ako na krajinu 2. kat, postkom. krajinu" akokolvek si to definujeme ... proste, kde sa jednotlivec nedokáže sám rozhodovat. :-/


“Prvotriedne “ supereuropske krajiny plne samorozhodujúcich sa ľudí nám sprostým postkomunistickým ovciam pekne ukázali ako sa ich inteligentom priemerne obdarený jedinec dokáže v čase celosvetovej pandemie “ správne “ rozhodnúť ... som rad že som , bývam a žijem v tejto zatuchnutej postkomunistickej krajine plnej obyčajnej sedlače . Apropo moji kolegovia čo pracujú dlhé roky v FR ako “ aristi” , čo by dali za návrat do vlasti a prácu za 1/3 plat ... to čo tam zažívajú tu ani nemôžem publikovať . Tak tu Petersi prestaň o vlastnom národe závery dávať . Slováci ako jedny z mala národov preukázali počas tejto “skúšky “ ako sa zodpovedne správať a čísla nám dávajú za pravdu .
18.05.2020 - 12:37:29
012
Skor by som povedal ze sme sobci a nechceli sme sa nakazit, ako to, ze sme si tu vsetci solidarne pomahali a uvedomelo sa pozatvarali do domacnosti. A tie plne kosiky muk, cestovin a mlieka co som videl to len potvrdzuju.
Ale brat to s rezervou, nehadzem vsetkych do jedneho vcera.
18.05.2020 - 12:54:34
03
Jasne ze sme sebci....to vidno aj na nakupe rusok, respiratorov a rukavic za 500€ na osobu 🙈 by ma zaujimalo co budu robit s tym co nepouzili 🤔🤣
18.05.2020 - 13:05:28
00
dnes by malo prist rozhodnutie o tejto 4.faze, tak som fakt zvedavy ze co z toho bude:

www.24hod.sk
18.05.2020 - 13:14:00
00
Ano, sme sebci. Ale nejde len o slovakov ale o ludi ako takych. Tie plne kosiky a prazdne regaly v obchodoch nebolo len slovenske specifikum ale bolo tomu tak vsade. Strach a panika dokazu s ludmi divy.
A k tomu "uvolnovaniu": No co asi, Matovic rozdeli 4 fazu na 4 nove fazy a mame na dalsie 2 mesiace zasa o zabavu postarane. A pre istotu sa odvola na kozilium odbornikov. Do druhej vlny takto hadam preckame a potom sa uvidi.
18.05.2020 - 13:26:13
00
keyboard_arrow_up