ahojte,
planujem si zakupit pansky bicykel no moje znalosti ohladom vyrobcov su nulove.
Moja vyska je 174cm, vaha 70kg, rozpocet cca 500 - 800 eur no ak ma presvedcite ze sa oplati priplatit tak sa neubranim investovat aj viac. Farbu by som preferoval tyrkisovu alebo nieco nevyrazne sive, cierne a pod. Bicykel chcem vyuzivat na rekreacne jazdenie vo volnom case prevazne cyklotrasy, mesto no nevylucujem aj cestovanie do prace (15km) a pod. Prosim ktore parametre si pri vybere treba vsimat? Da sa v tejto cenovej kategorii zakupit schopny bicykel ktory posluzi roky? Momentalne mam doma stary asi 15 rocny bike ktory je stale funkcny ale dnesne bicykle su uz urcite na inej urovni.

Co som si zatial pozeral tak napr.
https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/kellys-spider-30-grey-orange-29-model-2020.html

https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/kellys-spider-50-sage-green-29-model-2020.html

https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/gt-avalanche-27-5-sport-model-2020-tyrkysovy.html

dakujem za rady.

    23.05.2020 - 21:12:13
    00
    Ak chceš 29-ky kolesá asi by som ti poradil obzerať sa po veľkosti M, ale to by som si určite vyskúšal pred kúpou či náhodou ti nezapasuje aj L, a ak máš hranicu cca 800 e tak sa aj tak okolo obzeraj, za málo peňazí veľa muziky ťažko... čo si všímať je hlavne vydla, prevody a brzdy, v takej cenovej relácii sa dá zohnať už radenie deore, prípadne XT alebo možno aj SLX prípadne od Sram SX, NX, brzdy samozrejme hydraulicke akékoľvek od shimana nemáš čo pokaziť, a vydlu možno aj vzduchovú ...
    23.05.2020 - 21:41:27
    00
    Keď Kellys tak skôr Gate ako Spider naptiklad https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/kellys-gate-30-275-model-2019.html Všetky biky ktoré si uviedol sú v tej cene okolo 500 a teda majú pruzinovu vidlicu no a vzduchovú máš lepšiu. A nie je M ako M tie Spider sú veľké lebo maju hornú rámovu ruru vysoko a ako vidíš, naltiklad to GT ju ma viac šikmo...

      23.05.2020 - 21:52:20
      00
      https://www.eurobike.sk/29/kellys-gate-50-2019--29/ , s kuponom 812 e
      23.05.2020 - 22:11:29
      01
      pri vyske 174cm radit L? Tuna mas ako sa premerat a vypluje ti to orientacne odporucane rozmery-geometriu biku, ktoru si porovnas s tabulkami vyrobcu. vacsinu modelov budes mat skoro iste max M, mozno skorej S
      24.05.2020 - 06:25:58
      00
      M jak vyšité, u malých ramov začína na L
      24.05.2020 - 06:27:19
      00
      mam 175-177cm, na testovacich dnoch som poskusal >10 modelov, ani nahodou ani 1 nebolo L; vacsina M, nejake S, a na rozmedzi radsej S. Moj je S, netvrdim ze vhodne/idealne zvoleny model, ale iste lepsie ako M pre mna. Netvrdim ze take ramy niesu, ale vacsina na nasom trhu prenho fakt nebude oznacena ako L. Dokonca aj Kellys mu na ten Gate podla vysky dava ciste S (166-179cm)... https://www.kellysbike.com/en/mtb-xc-c714/gate-50-29-p64104
      Ludia si kupuju a radia zbytocne velke bajky...

      ale tak podla hesla: "bolest na bicykli je nevyhnutna, utrpenie je ale dobrovolne".
      24.05.2020 - 07:27:37
      00
      Na co sa chces pozerat, ak chces kupovat horsky bike s prednym odpruzenim: vidla by pre teba mala byt vzduchova - pri tvojej hmotnosti ti pruzinova standardne nebude moc dobre fungovat. K spravnemu nastaveniu budes potrebovat aj pumpu na vidlu (niektore znacky dodavaju k biku, ale inak pocitaj dalsich 15-20e). Toto ale znamena pozerat sa po bikoch (s povodnou cenou) ~650€ a viac, napr.:
      https://www.decathlon.sk/mtb-st-900-cerveno-cierny-id_8500762.html (hehe, fakt prvy co vidim ktory na tvoju vysku pise velkost L)
      CTM Rambler 2.0 (a vyssie) (M)
      Kellys Gate 30 (velkost S-M)

      A potom aj rozne online znacky sa budu dat asi zohnat v tej cene (Canyon, Rose, Radon)

      Pri cene ~800€ sa vybava uz zacina tocit tak ze to nieje samy zaklad. Nizsie to bude nieco z - pruzinova vidla / tektro brzdy (nie moc silne + treba hned skontrolovat poistne srouby na brzdovych platnickach ci sa daju povolit, lebo je to sroub z blata a lahko sa stane ze sa zakusne a uz ho nevyberies lahko) / horsi ako zakladny Shimano Acera/Alivio pohon (prehadzovacky, kazeta, kluky) / vysoka vaha.

      Ja by som si na tvojom mieste radsej poriadne rozmyslel ci radsej neoprasit stary bike, dat ho poriadne zoservisovat, vymenit spotrebak, a na to co chces moze uplne dobre sluzit - das nejake sirsie plaste, keby sa ti na to podari dat bezdusaky tak tie ti mozno aj lepsie budu sluzit s nizkym tlakom ako lacna pruzinova vidla. Skoncis pri znacne nizsej sume, a nebudes sa bat ze ti ho nejake hovado corgne.
      24.05.2020 - 08:00:12
      00
      A aky rozdiel je meedzi tym kellys spider a gate? velkost moc neriesim tam si to pojdem skusit do nejakej predajne a budem sa riadit odporucanymi velkostami takze ako pisete M pripadne S. Este otazocka, je rozdiel medzi modelom 2019 a 2020 nejaky velky alebo to je takmer to iste len v inej farbe?
      ---
      Doma mam este stary VECTOR s klasickymi brzdami (dosticky) bez odpruzenej vidlice ale s celkom slusnymi prepinackami shimano. Na cca 15 rocny bike nieje uplne zly ale chcelo by to don vrazit peniaze na kolesa, nastavenia prehadzovaciek a novych brzd atd.
      24.05.2020 - 08:16:48
      00
      kellys spider ma vzduchovu vidlicu az pre rad 90, pre nizsie rady ale asi bude mat lepsiu zvysnu vybavu ako gate. Vyhoda gatu je ze ma pevne osky, tapered hlavovu trubku, troska polozenejsi hlavovy uhol, modernejsiu geometriu.

      Starsie rocniky toho isteho modelu maju niekedy (castejsie) trocha lepsiu niekedy trocha horsiu vybavu, casto je to ten isty bike v inych farbach. Ak teda najdes dostupny starsi model, tak sa pravdepodobne oplati.

      oprava - vacsina fora ti tu napise ser na to. Pri tvojom vectore to ozaj moze byt schodnejsie. Ja som zasa naopak zastanca vyuzivat veci "kym sa da", ale vyzaduje si to bud viac casu a vlastnej roboty alebo viacej financii (ale zvacsa stale vyrazne menej ako kupa novej veci). Ak ozaj potrebujes nove kolesa, tak odhadom, kvalitny set predne+zadne zozenies za ~100€. Co moze byt troska problematicke je zistit ake potrebujes stredove zlozenie s prisluchajucimi klukami a hlavove zlozenie, ak teda vsetky tieto veci potrebujes vymenit. S kazetou, retazou a drobnostami (lanka, spaliky,...), odhadujem 2-3 stovky v slusnej kvalite - typicky lepsej ako budes mat na 800€ biku, ale budes musiet kupovat online/vypredaje nie lokalny servis v plnej cene.
      24.05.2020 - 09:02:31
      00
      Môžem sa opýtať, ako si sa rozhodol?

      Ja zháňam náhradu za môj CTM Caliber 2.0 z roku 2014. Akurát zvažujem možnosti v rovnakej cenovej kategórii chcem za čo najmenej dostať, čo najviac.

      Podľa mňa v tej sume je z čoho vyberať, ale tých kritérií je toľko. Prispejem aspon, že mne bolo CTMko pohodlné pri ráme 19" a ja mám 175 najlepšie je sadnúť a vyskúšať. Osobne si myslím, že na také normálne jazdenie veľkosť 27,5 stačí 29 kolesá mi pripadali také ťažkopádne a nemal som dobrý pocit pri manévrovaní. Pravda je, že je to veľmi subjektívne a jazdil som na takom bicykli len raz.
      29.06.2020 - 12:25:45
      00
      Kľudne choď aj do 29" , tiež som mal Caliber 2 a teraz RM na 29 kach a super.... Samozrejme záleží to aj od biku....
      30.06.2020 - 05:24:29
      00
      dosetril som nejake peniaze a nieco malo si nastudoval. Momentalne jazdim na mojom starom do ktoreho som nejake to euro vrazil ale nie je to ono. chyba mi pozitok z jazdy. pevna predna vidlica ma riadne vytrasie. Preto som rozhodnuty ze nieco kupim.
      rozpocet mam 1000 eur +-
      V hladaciku mam momentalne Kellys Gate 50 (2019) model za 1000 eur a Kellys Gibon 50. Viem ze su to 2 rozne bicykle, jeden skor na rekreacne jazdenie a druhy skor do lesa ale ja fakt neviem co mi bude vyhovovat skor. Kedze na mojom starom biku mam pevnu vidlu vyhybam sa akymkolvek nerovnostiam a preto sa kupou noveho biku nechcem timto cestickam vyhybat. jazdim prevazne polne cesticky alebo strkove a tiez aj afalt ak sa zajdem prejst po meste. Byvam na sidlisku kde vedie strmy chodnicek so schodikmi cez les a chcel by som tuto cestu vyuzivat aj na biku. Zaroven sa pytam ci tie hrubsie gumy na gibone nebudu trpiet ak budu jazdit po ceste, aky je tam rozdiel ze sa viac naslapem ? ale po strku a polnej ceste to bude zase vyhoda oproti Gate 50 ? Ako su na tom prehadzovacky a brzdy v tychto bikoch ? proste ktora vybava je za danne peniaze lepsia ? ktory bike by ste brali na mojom mieste vy? aky je rozdiel vo vahe ? bike planujem aj vtrepat do auta ak pojdem pojazdit niekam inam napr do tatier. ktory prevodnik lepsi ? 2 alebo 1 ?

      takze GIBON 50 (1150 eur) vs GATE 50 ? (1000 eur)

      ale priklanam sa viac ku gibon
      13.08.2020 - 15:36:14
      01
      Vsetko je to o tom, co chces jazdit. Gibon je na agresivnejsie jazdenie drsnejsim terenom. Ma 27,5 kolesa s hrubsimi plastami cize bike bude obratnejsi a stabilny aj v prudsom klesani a narocnejsom terene. Ma aj teleskopicku sedlovku ktoru si vies dat za jazdy dole a presuvat tazisko na biku a tym prechadzat tazsie useky rychlejsie, bezpecnejsie a s pocitom vacsej zabavy. Gate je XC bicykel na 29 kolesach s tensimi plastami. Bude lepsie odvalovat na asfalte a na vozenie lesom ti bude uplne stacit s tym, ze sem tam s nim mozes vojst aj do tazsieho terenu ale nebude to taky pozitok ako na Gibone. .

      Komponenty som nepozeral, davam len taky vseobecny rozdiel medzi tymi bikmi. Je naozaj potrebne si velmi dobre premysliet co na tom bicykli chcem jazdit. Ake mam schopnosti, ci sa chcem v jazdeni nejak posuvat alebo sa len vozit. Treba mat v tomto jasno a nasledne sa rozhodnut ci chcem kupit trailovy bike alebo XC bike. No a potom vybrat podla ceny, vzhladu a kvality komponentov.
      17.08.2020 - 15:28:24
      00
      caute, nejaky dobry tip na cestak do 3000,-? Endurace by som rad, nieco v style Wilier GTR team Disc Ultegra, alebo Bianchi Infinito XE... pripadne aj nieco ine... Ale hranicne som na 3000,- aj to by som rad, ak by to bolo skor k 2500,- (ak sa da).
      22.08.2020 - 12:42:01
      00
      keyboard_arrow_up