Ahoj Bike maniaci,
Mam mensi problem s prednym kolesom (aspon myslim). Som urasteny slovacisko (100ka na vahe, ale uz to ide pomaly dole) Najprv komponenty:
Vidla je RS Recon RL, Kolesa su 29" rafik ma sirku 19mm Alex Rims(jazdim na pneu 29x2,25) naboj v predu je TX500, Brzdy MT200, Kotuc RT30 180mm CL (cize zaklad)
Os je QR - vymenil som ju za Force Al/Ti osku.
A teraz problem: Pri nakloneni biku na pravu stranu mi zacnu platnicky ako keby "cinkat" a vseobecne pri mojej vahe mam pocit, ze to dost pruzi do stran. Pri zjazde sa mi uz aj stalo ze po dobrzdeni prednou a uvolneni packy mi kotuc zacal dost suchat.
Poradte ako by som tento setup mohol "vytunit" aby to bolo pevnejsie resp. "spolahlivejsie"
A urcite sa mi nechce kupovat novy bike :D tento ma rok aj nieco.
25.05.2020 - 14:38:53
00
1. Urcite by som viac veril pevnosti Shimano RU ako pevnosti Force RU. Cize touto upravou si podla mna pevnost nezvysil, skor znizil.
2. Ak chces realne spevnit upnutie kolesa vo vidlici, tak mozes pouzit toto. Ale ci to bude aj vnimatelna zmena si nie som isty.
3. Pri nakloneni bajku na stranu, co je btw. dost neprirodzeny sposob pouzivania, mozu zacat platnicky cinkat aj 65 kg cloveku.
4. Po zjazde zacne kotuc suchat z dovodu, ze si ho zohrial viac nez je zdrave a z toho sa zvlnil a chvilu trva kym vychladne a znovu sa zrovna. To nema nic s tuhostou vidlice. Cize bud to akceptuj ako vlastnost, alebo sa zameraj na spravny sposob brzdenia aby si neprehrieval brzdy, alebo vymen brzdovy kotuc za 203 mm (co neviem ci je povolene pre Tvoju vidlicu), alebo ho vymen za lepsie chladeny unasacovy typ 180 mm, ktory by mal zvlneniu odolavat lepsie. Napr. takyto (ale kedze ma alu jadro, tak ma kratsiu zivotnost).
25.05.2020 - 15:19:32
00
Ahoj,
to, čo opisuješ bude skôr tuhosťou vidlice, keďže absentuje pevná os, tak sa jednoducho viac krúti.

Os si menil za https://www.kupkolo.cz/rychloupinak-force-al-ti-predni-zadni_z96677/ ?
Tieto upináky oproti normálnym neprinesú podľa mňa nejaké zlepšenie.

Možno https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/prislusenstvo/rychloupinaky-pevne-osky/bbb-bqr-03-wheelfixed.html by pomohli v tom, že majú CrMo os a dajú sa lepšie a precíznejšie dotiahnuť.

Bez zmeny vidlice je možné ešte zmeniť koleso/náboj tak, nech je vpredu 9 mm pevná os.
https://www.bike-life.cz/naboj-mtb-novatec-d611sb-disk-predni-cerny/d37648
Teoreticky by to mohlo pomôcť.
25.05.2020 - 15:25:30
00
Jezus Skvele rady dakujem. Prave nad vyskusanim ineho rychloupinaku som rozmyslal. Po tomto asi nahodim naspat Shimano. Ja som prave pozeral po https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/prislusenstvo/rychloupinaky-pevne-osky/mavic-composit-mtb-rychloupinak-predny.html tomto. alebo po tom co poslal PatrikL od BBB.

Rozmyslal som aj nad zmenou predneho kotuca na 160mm, alebo lepsieho 180 ako si napisal.

PatrikL Ako funguje ten 9mm naboj ? to len dam urobit novy vyplet s tym novatec nabojom a je to ?

    25.05.2020 - 16:34:10
    00
    Ten Mavic je klasicky RU, tym to nezlepsis. Ten DT Swiss nie je klasicky RU, je to oska s maticami na konci, akurat ze ta jedna matica ma integrovanu packu. Cize tym DT Swiss alebo tou BBB oskou dokazes koleso dotiahnut pevnejsie ako klasickym RU. Ale ja by som kvoli riziku "vymackania" inbusu v koncovkach BBB osky a kvoli "tool free" rieseniu siel do DT Swiss. Aj ked ano, ked zohladnime faktor ceny, tak ani BBB nie je zle riesenie.

    Zmensovat predny kotuc je nezmysel - ak teraz prehrievas 180 mm kotuc, tak mensi prehrejes este skor.
    25.05.2020 - 16:40:18
    00
    Prechod na náboj s 9 mm pevnou osou - treba si pozrieť, koľko dier máš v ráfiku a podľa toho skúsiť nájsť vhodný náboj.
    Je možné, že sa bude dať použiť aj pôvodný výplet, ale nie je to isté. V servise by to mali zvládnuť pomerne rýchlo a lacno prepliesť aj keby je potrebné dať nový výplet. Ešte bude treba prehodiť kotúč a možno aj vymeniť ak máš iné uchytenie ako by bolo na novom náboji (centerlock vs 6 dier).

    Ani nový ráfik nie je nejaká veľká položka, ak by náhodou nesedel náboj k pôvodnému.
    25.05.2020 - 16:45:14
    00
    ja myslim ze ked chalan ohyba 32mm ocelove nohy tej vidlicky tak frikulinskym ruchloupinakom veci nepomoze ... ja mam trochu nizsiu vahu, nejaky cas som jazdil novatec 9mm QR a mozem povedat ze ziadnu pozorovatelnu zmenu nepriniesol ...
    25.05.2020 - 16:58:12
    00
    ivast neviem ci ohybam, mam pocit ze nohy ani nie len cele koleso pruzi ... je nejaky rozdiel a v spicoch ? samozrejme nemyslim karbon ale predpokladam ze mam obyc ocelove ci ake to su.
    25.05.2020 - 21:30:34
    00
    Faktom je, ze netreba cakat badatelne zlepsenie ci uz vymenis RU alebo aj cely naboj za ten s 9 mm oskou. Ja by som to neriesil a jazdil. :)
    25.05.2020 - 21:38:49
    00
    Rt30 sa prehriatim deformuje,tak ze ked vystredis strmen aby si mal rovnaku medzeru prehriatim sa axialne deformuje ako by sa s plytkeho taniera stal hlboky.
    A potom vplyvom uplne normalneho hadzania kotúč "čochre" o platnicku.
    Ked som zodtal rt30 vymenil som ich za rt 64 a odvtedy popisovany jav neregistrujem.
    26.05.2020 - 00:54:52
    00
    az na to ze rt30 a rt64 su na prvy pohlad kotuce k inym typom strmenov, skontroloval si kombinovatelnost v compatibility matrix?
    26.05.2020 - 07:41:31
    00
    Nie,a este kym mi pride zee packa a 90hadica je tam vpredu520 stvorpiest ovladany315packou a 59hadica.
    Vzadu povodna 315 akurat zvacseny fi180 rt64 a vsade resin.
    A uz teraz je to iny vesmir co sa tyka vykonu aj vydrze.
    26.05.2020 - 09:22:21
    00
    Ja som menil predný rýchloupinák za ten Novatec 9mm a rozdiel je citeľný. Ja mám síce váhu 80kg ale na trailoch čo jazdím sa koleso očividne správa istejšie a nekrúti sa tak. Na jedných pretekoch som musel narýchlo meniť koleso s klasickým rýchloupinákom a bol to rozdiel. Takže tento upgrade sa podľa mňa oplatí.
    26.05.2020 - 09:53:29
    00
    Dneska som si nasiel Compatibilty chart od shimana a zistil som, ze max co mozem dat na moj bike momentalne (nakoniec nemam MT200ky ale m315tky co je aj tak jedno lebo su v rovnakej kategorii) je SM RT56M co neviem ci bude vobec zmena oproti 30tke.

    Len pre zaujimavost tu je link ta compatibility chart :) https://productinfo.shimano.com/#/com?cid=C-460&acid=C-460

    A asi pojdem zatial iba do pevnejsej QR osky cize ten BBB alebo DTcka.
    Ak mi to bude liezť na nervy ešte aj po tom tak to pôjdem od gruntu a pohladam vidlu čo ma uz 15x100mm :)
    26.05.2020 - 19:13:49
    00
    Mne to robi taktiez pri naklone. Len ja mam skor pocit ze to budu spice a nie kotuc. Predsa pri naklone je koleso neprirodzene namahane. Vaha tiez cez 100 :D
    26.05.2020 - 20:55:50
    00
    keyboard_arrow_up