petucky napísal:
cez vikend je preto tak malo, lebo sa testuju len ti, ktori idu napriklad v pondelok na planovane operacie a pod.


... povinne testovanie operantov pred plánovaným operačným výkonom je zrušené . Testuje sa len vo vybraných prípadoch , už nie paušálne ... treba si overovať fakty .
23.06.2020 - 08:11:16
00
Tak moja mama robi v DSS a mala test zhruba pred mesiacom a dnes je na operacii a v sobotu ju testovali znovu
23.06.2020 - 08:53:13
00
„Tak ako v zahraničí, aj na Slovensku sa počas víkendu vykonáva menej odberov klinických vzoriek na laboratórnu diagnostiku ochorenia COVID-19. Cez víkend sa testujú spravidla neodkladné prípady v rámci epidemiologického vyšetrovania,“ povedal Marek Eliáš z ÚVZ.
23.06.2020 - 09:13:41
10
ivan napísal:
Takže medián by mal byt 6 dnový ked sa v nedelu takmer netestuje.


ved presne preto sa robi tyzdnovy, aby sa extremy nezapocitavali
23.06.2020 - 09:14:49
00
No kedze ja tomu h...o rozumiem, tak preto sa pytam s nadejou, ze snad zaznie prefesionalna odpoved. Za vcerajsok par sto testov. Ja rozumiem tomu, ze kedze je nizky pocet odhalenych, tak klesa pocet kontaktov, ktore asi automaticky testovali. A tym to konci? Ze mame spraveny strom a nemame koho dalej testovat? Naco bol ten humbuk o slovenskych vedcoch a kapacitach, to je naozaj taky problem testovat aj naslepo? Otvorili sa skoly v juni, preco nejakym nahodnym vyberom sa netestuju napriklad ucitelia a pod. A este raz, ja sa tu nehram na odbornika, ale zaujima ma odpoved. Rovnako necakam ani odpoved od ineho laika, ale ak ste niekde videli nejaky clanok na vysvetlenie, tak sem s nim pls. :)
23.06.2020 - 09:39:03
00
petucky napísal:
ved presne preto sa robi tyzdnovy, aby sa extremy nezapocitavali


Ale nedela neni extrem. Je to den kedy sa takmer netestuje. Do medianu ktory je o testovaní by sa mali zaratavat dni kedy sa testuje stovkami, tisickami testov. Ale v podstate mas pravdu. Tato nedela bol extrem. Zo 41 testovaní je 1 zistený extremne vela.
23.06.2020 - 10:13:31
00
nedela je sanitarny den, dezinfikuju sa testy :D :D
23.06.2020 - 10:20:42
03
ivan napísal:
Ale nedela neni extrem. Je to den kedy sa takmer netestuje.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Extr%C3%A9m_funkce
23.06.2020 - 10:21:51
01
Zrejme si nepochopil co som mal na mysli. Podla toho co si tu dal je extrem bod ktory vo svojom okolí ... Ale bod ,,nedela,, sa nemal v nejakom okoli vobec nachadzat. Kedze sa takmer netestuje. To som chcel povedat. Nie definiciu extremu ktory v tomto pripade kedze sa v nedelu takmer netestuje neexistuje.
23.06.2020 - 10:47:20
00
Realita ...

https://dennikn.sk/1940166/prichadza-druha-vlna-v-europe-rastie-len-par-statov-zle-je-na-tom-juzna-amerika/
23.06.2020 - 10:58:35
00
Wladix napísal:
... to je naozaj taky problem testovat aj naslepo? Otvorili sa skoly v juni, preco nejakym nahodnym vyberom sa netestuju napriklad ucitelia a pod.

Nie, nie je problem testovat naslepo. Nie je problem nakupit pristroje, vyskolit personal, robit testy kazdemu obcanovi hoci aj dva krat denne. Problem je to potom zaplatit. Taky test nestoji 2 centy. Takze sa testuje najma asi tam, kde je nejake podozrenie ci riziko. A pri takom zamoreni ake teraz je na slovensku to slepe testovanie zatial nema vyznam. (teda ak sa na to nepozerame z pohladu vyrobcu testov)
23.06.2020 - 12:55:17
02
Chapem, ale fakt myslis, ze popri vsetkom, je toto relevantny naklad? Kolko stoji 1 test stat? 50e? Cize zatial sme do toho dali cca 10M.Myslim ze naslepo otestovat niektore skupiny by sa mohlo oplatit. Ale mozno nie, mne hlavne chyba ta info, preco. ar tyzdnov dozadu liezli pred kameru s kazdou somarinou, minuly tyzden zahlasil Matelko, ze je pripraveny znova zatvorit krajinu, tak mi neladia tie info.
edit - zda sa, ze tu nejaka info s vysvetlenim je, ale zamknute. :) https://primar.sme.sk/c/22431391/koronavirus-vali-sa-na-slovensko-druha-vlna.html
23.06.2020 - 14:20:02
10
Ktore skupiny? Pri inkubacnej dobe cca 6 dni je clovek neinfekcny tyzden od odobratia vzoriek? Co potom? Dalsi test?
23.06.2020 - 14:32:21
00
Wladix
Alexandra Bražinová a Martin Pavelka su mozno dobri epidemiologovia ale o to horsi v statistike a metematike.
A potom siria paniku, ktoru preberaju ostatne media a matelko z toho nakoniec vyhlasi stanne pravo.
Ide o to ze nerozumeju logike vzorcov ktore pouzivaju a pritom ich pouzivaju upravene nie na epidemiu (ako boli povodne vytvorene) ale na dvojicu (krajina, epidemia) ale do vstupnych parametrov zaratavaju aj to, co by nemali (vstupne parametre uz neupravuju vzhladom na krajinu). Potom im vychadzaju hausnumera ktore sposobuju paniku. Najhorsie je, ze im to moze zafungovat a Matovic znovu zamkne slovensko na viac ako je nutne. Neuvedomuju si, ze mozu zbytocne sposobit obrovske ekonomicke skody krajine. Epidemiologovia.
23.06.2020 - 14:35:56
01
Pozri, ja sa nesnazim zo seba robit mudrosraca. :lol: Ide mi o to, ze par tyzdnov dozadu sme to boli stale pozatvarani, ked tu ziadne riziko uz nebolo. Teraz sa vsetko otvorilo a mam pocit, ze uz maju na haku. Proste mi to nejde dohromady.
Ale snad epidemiologovia vedia, ktore skupiny su rizikove a tam by som sa namatkovo zameral. Napr, testuju sa u nas fotbalisti? Herci? Ucitelia?
Doplnujuca otazka - preco napr v Juznej Koreii robili preventivne testy? Tiez boli slepe.
23.06.2020 - 14:38:52
00
keyboard_arrow_up