Nazdar, začnem pekne od začiatku, takže sa vopred ospravedlňujem za dlhé čítanie :-)

Posledný deň roku 2014 som si povedal že musím nejakým spôsobom zmeniť svoj život k lepšiemu respektíve začať robiť niečo,čo prospeje môjmu zdraviu. Tak som začal s tým,že prestanem fajčiť. Tak som si pred polnocou dal poslednú cigaretku a odvtedy nič. Ráno som sa postavil na váhu ktorá ukázala presne 146,2 kg. To bolo alarmujúce.
Tak som začal chodiť do posilky na pás. Po čase ma samozrejme začali bolieť kolená, takže som prešiel na plávanie + bicykel. To ma dosť chytilo tak som tam bol skoro každý deň. Postupom času ma napadlo že budem chodiť do práce na bicykli a keďže to mám cca 10 km dá sa to zvládnuť. Samozrejme tu bol problém s váhou a nosnosťou bicyklov,tak som si povedal, že si kúpim nový bicykel až keď podleziem 130kg. To sa mi podarilo a pri aktuálnej hmotnosti 128,6 kg som sa začal obzerať po bicykloch. Prečítal som si skoro celé fórum, to bola sranda :-) . Po prečítaní som mal predbežnú predstavu,že kúpim krosový bicykel.
Tak som išiel do prvého športového obchodu,kde mi odporučili mtb. Nechal som si vysvetliť,počúvol som si argumenty predavača a išiel som preč. O dva dni som navštívil iný obchod kde mi znova ponúkli mtb a nie kros. Na chvíľku som to nechal tak a znova pokukal fórum. Nakoniec mi to nedalo a rozhodol som sa ist do predajne kaktus bike.
Tam sa ma ujal predavač ktorý toho musel mať plné zuby keď som naňho toto všetko vybalil. Ale dostali sme sa až na koniec môjho výberu. Najprv sme sa presvedčili že kros pre mňa nebol vhodný,lebo som sa na ňom necítil pohodlne a už vôbec nie stabilne a pádny argument bol aj, že hrubšie plášte na mtb lepšie rozložia hmotnosť. Takže bolo rozhodnuté,idem do mtb,ale ktorý? Čo to sme poskúšali a nakoniec sme výber zúžili vlastne len na ramblera. Moja otázka bola, že ktorý, či 2.0 alebo 3.0. A tu prišlo moje prekvapenie,že mi predavač odporučil ten lacnejší čiže 2.0. Moju otázku že či 3.0 nemá aspoň o trošku lepšiu výbavu odpovedal že v tejto cenovej kategórii ( to jest 400-600€ ) je to v podstate jedno.
Tak sa pýtam Vás skúsenejších, je to naozaj taký zanedbateľný rozdiel? Hlavne tam je rozdiel čo sa vidlice týka,to som si už aj ja stihol všimnúť,ale ďalej?
A ešte mi aj napadlo, že zoberiem toho lacnejšieho, teraz ho pojazdím, až do zimy a na rok vymením vidlicu a aj niečo iné ak bude treba,hlavne nech vydrží rám,čo dúfam, že vydrží.

Tu sú na porovnanie:

CTM RAMBLER 2.0

http://www.ctm.sk/model/mtb/rambler-2-0/matna-reflexna-zelena-cierna/

CTM RAMBLER 3.0

http://www.ctm.sk/model/mtb/rambler-3-0/matna-cierna-zelena/

Ďakujem za Vaše názory a ešte dodám...

Táto téma a moja skúsenosť by mohla pomôcť viacerým nováčikom, takže ak vyberáte bike a máte možnosť ísť do kamenného obchodu ,choďte rovno tam a nestrácajte čas na nete ako ja. Keď vyberáte lacnejší bike, ide o to aby Vám proste sadol, takže si ich môžte na nete vybrať hocikoľko, ale je dosť možné, že si nakoniec vyberiete úplne niečo iné :) A čím skôr vyberiete bike, tým skôr budete vonku bikovať a postovať zážitky na toto super fórum. :)

PS: fakt sorry za taký " román " :) , ale mal som potrebu to sem postnúť celé.
18.05.2015 - 11:11:43
00
Znamy kupil rambler 3.0. Ma vahu okolo 90kg a ta vidla sa mu nelubila. O par mesiacov kupil novu vidlu, co ho stalo skoro 200euro(vzduchovu Rock Shox XC32).
Preto by som sa v tvojom pripade mozno zameral skor na CTM DELTA 2.0, ktory stoji o 70euro viac a ma prave vzduchovu Rock Shox XC32. Tu si vies nafukat aby si mal pri svojej momentalnej vahe aspon ako-take tlmenie.
Ja som jazdil so svojimi 120kg na velmi tvrdej strunovej vidlici a ajtak to nebolo nic moc. Teraz mam 90kg a kvalitne vzduchove tlmenie a rozdiel je obrovsky.
Vela stastia pri chudnuti, je to lahsie ako som myslel :)
18.05.2015 - 12:02:05
00
Pri tvojej vahe asi vazne potrebujes vzduchovu vidlu.Plus pocitam,ze s vahou este planujes nieco spravit,cize keby Ti aj teraz nahodou,co pochybujem, sadne tvrdost pruziny,casom by si mohol mat problem.Ta delta by bola o moc lepsia volba,ak mas moznost doplatit.
Ak cisto len z tychto dvoch,tak 3.0,lebo ma aspon trosku pouzitelnu vidlu...
18.05.2015 - 13:24:04
00
CTM ma nosnost ramu max 110kg (to je nosnost VRATANE vahy biku). Takze CTM vynechaj uplne...


http://www.ctm.sk/download/get.php?file=pic/zarucny_list.pdf
Maximálna nosnosť rámu CTM:
kategória terénny a horský (STN-EN 14766) – 110 kg,
cestovný 28“ (STN-EN 14764) - 100 kg,
pretekársky 28“ (STN-EN 14781) – 90 kg.
Tieto hodnoty uvádzajú maximálnu nosnosť bicykla. Je to súčet hmotnosti jazdca, batožiny (nákladu) a bicykla.
18.05.2015 - 19:41:27
00
Tak potom neviem preco mi ho vlastne aj ponukal, lebo on ako predavajuci by to mal ovladat no nie? Aj ked je pravda ze vravel ze malo by to vydrzat, nakolko budem jazdit v podstate iba po ceste, resp po hradzi...

Co sa tyka znaciek, som otvoreny hocicomu, samozrejme co splna ten limit do tych 600€ ,
ale rad by som ho kupil v kamennej predajni ( koli servisu a pod ) a kaktus ma v ponuke tieto znacky: specialized , cube , CTM , scott

zatial dakujem za vase nazory
18.05.2015 - 21:11:11
00
Tak potom neviem preco mi ho vlastne aj ponukal, lebo on ako predavajuci by to mal ovladat no nie?

Tak si to zhrnme: ponukal ti bike, ktory ma o 35kg nizsiu max nosnost aku budes jazdit a navyse ma strunovu vidlu na tenkych nohach (XCM), ktora je tak pre ludi do 90kg. Realny zdvih by si mal mozno 3 cm a po roku by si ju asi mohol vyhodit. To hovori za vsetko, nespoliehaj sa na predavaca z Kaktusu. Bohuzial dan za tvoju vyssiu vahu je aj vyssia cena biku, kory ta bezpecne unesie. Zisla by sa ti vzduchova vidla s kvalitnym ramom, 600e bude asi malo. Ak nechces riesit bezpecnost, zober kludne ten CTM, ci ta unesie alebo nie, uvidis casom sam, to ti nikto nedokaze predpovedat. Ramy sa lamu aj pod ovela lahsimi jazdcami.
18.05.2015 - 21:50:46
00
Takze, po dlhsom rozmyslani, som sa rozhodol, ze teda nepojdem do toho ramblera. Kedze teraz idem na dovolenku tak radsej pockam na dalsiu ( alebo mozno aj dve :) ) vyplatu a dam si poradit a kupim nieco s tou vzduchovou vidlou.

Zatial sa mi pozdavali tieto biky. ( je to len nahoda ze su vsetky CTM, lebo su asi najlacnejsie ? ) :

Spominana Delta 2.0 , a potom som sa pokukaval po Slash 1.0 a 2.0 a Caliber 1.0 a 2.0, kedze ich bolo viac zacal som vylucovat a dufam ze som spravne usudil,
ze Deore > Alivio a Acera. Ak nie tak ma opravte :)

Takze som to zatial zuzil na tri:

http://www.ctm.sk/model/mtb/29/slash-2-0/matna-cierna-zlta/ je z nich najdrahsi ale keby bola mozna nejaka zlava, tak preco nie...

http://www.ctm.sk/model/mtb/27-5/caliber-2-0/matna-cierna-bledo-modra/ to je taky stred, zeby zlata stredna cesta? :)

http://www.ctm.sk/model/mtb/delta-2-0/matna-cierna-biela/ a nakoniec spominana delta asi najslabsia?

Samozrejme niesom nejaky zastanca znacky CTM, ale rad podporim Slovenske biky ( aj ked ramy su z taiwanu a ostatok bohvie odkial ), ale na druhu stranu si necham aj poradit.

A nakoniec, este som neskusal 27,5 kolesa, skusal som 29 a zdalo sa mi ze som moc vysoko ( mam 182cm ) tak uvidime. Pojdem vyskusat, a asi rovno teraz :)

Ps: este som zabudol, kedy su cyklisticke vypredaje? :) dik
22.05.2015 - 14:31:02
00
Zdravim,
tiez zvazujem bike, najskor som pozeral po crossovych bikoch (naposledy som mal meridu crossway 8500 asi...) ale odvtedy som co to pribral. Aktualne mam 199 cm a cca 116 kg. Preto jedine co mi pride vhodne je mtbike, pozeral som nejake "slovenske" ale previezol som sa jedine na SCOTT Aspect 940. Sadol ako uliaty, xxl. Ak by ste mali nejaky iny napad, budem rad.
25.05.2015 - 20:55:21
00
CTM ramy su z taiwanu ???
26.05.2015 - 18:06:34
00
Vsak Taiwan bol kedysi lepsia Cina :).
26.05.2015 - 19:17:20
00
Ako je toto porovnanie pre modelovy rok 2020 ?
23.06.2020 - 17:04:11
00
keyboard_arrow_up