Tlmič mám nastavený na svoju hmotnosť (70kg s ruksakom a výbavou) 25% sag.Piestnica na tlmiči má zdvih 60mm a indikátor využitia zdvihu (červený krúžok) sa k tejto hodnote priblížil max. na spomínaný 1cm.Nejazdím ako prasa a snažím sa tlmiť telom a nenechávať všetko len na pruženie.
24.06.2020 - 19:57:36
00
To ze mas nastaveny sag podla tabuliek este nic neznamena, sag ako hodnota je len orientacna a v nejakom rozmedzi odporucana vyrobcom. Dlzka piestnice tiez nic neznamena, zdvih a teda i doraz moze byt obmedzeny tokenom na znizenie zdvihu. Ak ti to teda vyhovuje a vsetko je tak ako popisujes tak su len dve moznosti:
1.) mas bajk so zbytocne velkym zdvihom
2.) mas nespravny objem komory tlmicu a teda progresivitu tlmicu ... je to mozne upravit bud tokenmi na zmenu objemu komory alebo vymenou komory za vacsiu

Bezne chodia spravne nastavene tlmice takmer na doraz, cize v tvojom pripade nejake desatinky mm. Ty cca 17% zdvihu nevyuzivas, to je hodne.

Este je vlastne mozne ze kecas v tom dopade na placku, i tak ale nevyuzivas cely zdvih na tvoje jazdenie.
24.06.2020 - 20:13:44
00
A co je sranda je ze podla grafu ma reign 2020 opacny priebeh ako popisujes http://linkagedesign.blogspot.com/2019/10/giant-reign-29-2020.html
24.06.2020 - 20:37:02
00
Správne nastavené tlmiče nikdy nechodia takmer na doraz. Jedine žeby si vždy jazdil na doraz.
Milujem takýchto teoretikov, čo vždy jazdia na doraz...
1cm pri placke na 1m drope je akurvát. Pri 2m drope, alebo zlom 8m polete je to, kde to na doraz pôjde...
24.06.2020 - 20:50:07
02
Este by som dodal,ze token nemeni zdvih,takze tu ozaj mame teoretika.Pri tom metrovom drope by som ozaj ocakaval nejaku tu rezervu pri enduro bajku.Kazdopadne dik za feedback MarianLojka.
24.06.2020 - 21:06:18
00
Nemám dôvod kecať,snažím sa len prispieť tým aké mám pocity z biku.Je možné,že v miestnych podmienkach doraz nedám nikdy a na miestne pomery mám možno trochu prebytok zdvihu.Ukáže čas.Bike je osadený základným tlmičom pri kt. trafiť ten správny klik na odskoku bola trochu alchýmia a mám pocit že sa celkom rýchlo "zadýcha", preto tá "nervozita zadku" vo veľmi rozbitých pasážach.Vyšší model s FOXom bude na tom stopro lepšie.
24.06.2020 - 21:07:45
00
Dublinboy Nemas pravdu Ambor, spravne nastaveny tlmic vyuziva cely svoj zdvih. Pokial je maximum co kedy vyuzije 83-84% zdvihu tak ma bud nespravny bajk na jeho jazdenie alebo naprd nastaveny tlmic. V tomto pripade je to tlmic kedze progresivita ramu sice zozaciatku narasta ale v zavere zdvihu naopak klesa. To je nieco uplne ine ako popisuje. Rovnako ako ty "oblubujem" chytrakov co davaju rozumy a pritom tomu prd rozumeju, kupuju si 160mm zdvihy do Malych Karpat a potom im prijde 1cm "rezerva" po metrovom pade na zem OK.

Kaper v tlmicoch a vidliciach mas dva druhy tokenov - volume spacer ktory myslis ty a travel spacer ktory v tomto pripade myslim ja. Oba z nich mam v tlmici. Volume spacer na zmensenie objemu komory = zvysenie progresivity tlmicu a travel spacer na zmensenie maximalneho zdvihu tlmicu.

Prestante mudrovat a zacnite rozmyslat, clovek mu tu chce pomoct a vy mu este pritakavate.

PS: v hviedickach su trojpismenkove ludske vetry, asi zabanovane slovo alebo co :D
24.06.2020 - 21:16:02
00
Pre toto ma trochu mrzi,ako sa tu ludia k sebe chovaju.Poziadal som o prakticke skusenosti,dostal som odpoved,podla toho sa viem trochu odpichnut.A chalanisko je za to zhejtovany.No neviem co k tomu dodat...
24.06.2020 - 21:20:00
00
frankenstein to že si napísal teóriu, ešte nič neznamená. Mudruješ tu ty, lebo nevieš, kde je jeho maximum. A o to tu presne ide. To, že chalan jazdí 80 alebo koľko percent zdvihu bežne, to je jeho vec. Nevieš, kedy tých 20 zvyšných využije. Nepoznáš rozsah jeho jazdenia, a ideš tu mudrovať, že má zle nastavený tlmič. Ty svoj tlmič jazdíš pri každom výjazde na 100perc????

A navyše, takí hejteri ako ty, čo sa tu navážajú do ľudí ako napr. ja, začína ich tu byť neúrekom. Tebe môže byť ukradnuté, kde s mojim 160mm endurom jazdím. Ale nie je. Aký to má súvis tuná s radou pre chalana? Poviem ti, že tento rok som už 2x trafil doraz na svojom tlmiči a to ho mám asi rovnako nastavený ako MarianLojka. A preto, z osobnej skúsenosti, som mu povedal svoj názor, že si myslím, že to má akurvát nastavené. Lebo príde do situácie, možno častejšie ako ja, kedy ten centimeter využije.

Toto forum ide fakt pekne do p**e.
24.06.2020 - 21:31:26
03
neni zhejtovany, to len nejaky jeden ekspert si tu musi honit ego, lebo sa mu nepaci ze ludia kupuju 160mm bajky do Karpat

...na 1cm rezerve samozrejme nie je absolutne nic zle, staci nabuduce nedoskocit nejaku dvojvlnu a hned je po rezerve
24.06.2020 - 21:33:39
03
Teraz neviem ci vas mam ignorovat alebo co. To co tu popisujete nie je normalne, uz i MarianLojka napisal ze ten bajk nevyuziva na to jazdenie na co je urceny, v takom pripade sa nastavuje tlmic na maksie, normalne to byva v manualoch popisane. V tomto pripade je este mozne ze v tom tlmici je prave travel spacer na znizenie zdvihu kedze vo vyssom foxe dava giant na reign 2020 5mm co spravy doraz priblizne 1cm od konca piestnice. Majo skus schvalne vyfucat tlmic a zatlacit ze kde mas doraz. Je mozne ze uz ho davno atakujes, co by sedelo na ten tvoj popis.

Imho prvy ste sa do mna zacali navazat vy, ja som len odpisal rovnakym tonom. Snazim sa tu pomoct dvom ludom zaroven a to uviest na pravu mieru feeling z biku pre Kaper a pomoct s nastavenim tlmicu MarianLojka. Pretoze nech uz jazdite svoje tlmice akokolvek tak 1metrovy drop na placku pri rame so 16% progresivitou nema rezervu 1/6 zdvihu ale ovela menej. A ano pri mojom jazdeni vyuzivam vacsinu tlmicu, na konci dna som vzdy 2-1mm od dorazu a prave ten 1mm je rezerva na velke supy ako dopady zo skokov/dropov do korenov a dalsi 0.5-1mm je rezerva na fakt velke nepredvidatelne dopady na doraz (ktory tym padom nikdy nemam). A to mam len mierne progresivny ram a preto vymeneny volume spacer za o par cisel vacsi.

@foobar pre mna za mna si kupujte i zjazdaky ale potom neradte ludom ze je ok mat nikdy nevyuzitu rezervu 1/6 zdvihu.
24.06.2020 - 22:11:25
00
Mne sa nechce čítať tie steny textu ale väčší hejt mi príde niekoho označiť za hatera bez vecnej diskusie a vyvrátenia jeho názoru.
Čo som čítal na začiatku tak napísal konštruktívny názor aj keď možno nie je správny.
24.06.2020 - 22:15:18
00
Este jedna vec MarianLojka, podla manualov je odporucany SAG na reign 29 2020 30-35% co je trosku rozdiel od tebou nastaveneho 25%, si celkom lahky ak mas 70kg takze pochybujem ze niekedy vobec vyuzijes ten zdvih. Skus sa s tym trosku pohrat a na zaciatok to nastav niekde na 32-33% co je cca 19-20mm. Potom nechaj, uber alebo pridaj podla potreby. Navod podla ktoreho to merali niekde budu mat, asi rovno tu pri tabulkach https://dk8nafk1kle6o.cloudfront.net/Manuals/Gear/Component/Dual%20Suspension/DUAL%20SUSPENSION%20USER%20MANUAL_MY20_EN.pdf , nechce sa mi to studovat. Pripadne sa i s volume spacermi mozes pohrat ak by ti to nesedelo dobre.

A teraz som uz fakt zvedavy co na to napisu miestny mudrlanti.
24.06.2020 - 22:47:26
00
Niečo konštruktívne k veci, pozrel som si zopár recenzií tohto konkrétneho bajku, preštudoval grafy Andreho a veru napriek rámovej progresivite by som povedal, že je to presne ako Marian popisuje. Tá progresivita síce klesá na konci zdvihu, ale stále treba vyvinúť veľkú silu na pretlačenie až na doraz.
Kaper tento bajk by som fakt nechcel na skákanie a dropovanie, jednak kvôli zdvihu, jednak kvôli tej nízkej progresivite, keby tam kamoš chcel časom strunu, tak to nie je výhra. Ďalšia vec môže byť kamošova váha, kde ho progresivita veľmi nezachráni a bude tam pchať reducery a stratí citlivosť, prípade môže rovno vymienať tlmič za lepší.
MarianLojka máš to asi dobre nastavené, aj v tejto recenzii (https://nsmb.com/articles/the-2020-giant-reign-goes-29/) sa to chalanovi nepáčilo a prifukoval tlmič, aby bol vyššie vo zdvihu a nie so sagom 30%, takže riaď sa sebou, ako to tebe vyhovuje, pokiaľ nelietaš po dorazoch.. ale veď každý so sedliackym rozumom na to časom príde ako vyladiť správanie sa vzduchového tlmiča.
24.06.2020 - 23:04:59
00
v tom tlmici mozu byt kludne od vyroby napchate tokeny, nehovoriac o tom, ze vzduchove tlmice su vzdy ku koncu progresivne, takze ten ram je robeny na vzduchovy tlmic a prave pocita tam s tou progresiou na konci...

uz nehovoriac o tom, ze su ludia co preferuju tuhsie pruzenie, co zostava vyssie v zdvihu, poskytuje viac feedbacku a opory na aktivnu pracu v terene...
24.06.2020 - 23:17:55
02
keyboard_arrow_up