cize openstreetmap je zaklad z ktoreho je potom aj freemap a momentalne teda aj nove mapy.cz. cize ked chcem nejaku zmenu v mapy.cz viem to spravit (alebo niekde napisat) cez openstreetmap?
freemap vyzeraju celkom dobre len zasa nemaju vrstvu so studnickami, maju zasa kopec fotiek ktore nemaju mapy.cz.
07.07.2020 - 15:45:36
00
Gusto0
Okrem Česka, kde si seznam robí vlastné mapy, sú mapy.cz kompletne z openstreetmap. Openstreetmap používajú taktiež freemap, Locus, OsmAnd, Komoot, PhoneMaps, Maps.me, Garmin, Strava a ďalšie aplikácie, takže úprava v osm sa prejaví vo všetkých týchto aplikáciách.
07.07.2020 - 18:54:58
02
klerik7 napísal:
mapy.cz po novom používajú v SR dáta z OSM, v CZ majú svoj vlastný zdroj... Preto ak chceme mať čo najkvalitnejšie mapy na Slovensku, tak každý môže priložiť ruku k dielu a nebyť len používateľom... Či je cesta asfalt alebo poľná, prípadne iné jednoduchšie úpravy môže každý realizovať cez OpenStreetMap.org..... Stačí sa len registrovať a niečo málo si o tom prečítať ako sa to robí, prípadne to nahlásiť používateľom čo tam sú registrovaní a doplnia to...prípadne aj tu by sa to možno dalo nahlasovať do príslušnej témy, ak tu sú nejakí upravovaci :-)

Dávno som uvažoval o pridávaní údajov a ciest do OSM alebo FM keďže mapy milujem. Nikdy k tomu ale nakoniec nedošlo. Žeby nastala tá správna chvíľa? Ken kde a ako začať :?:
08.07.2020 - 00:49:30
02
Zacat mozes tu http://wiki.freemap.sk/HomePage
a tu
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Main_Page

Vytvor si ucet na osm.org, stiahni JOSM, nauc sa pridavat nody a ich tagy a hned mozes vytvarat mapu - POI, cesty, potoky, ... Je to velmi lahke.

Diskutujeme hlavne tu https://groups.google.com/forum/m/#!forum/osm_sk
08.07.2020 - 05:08:46
03
Ja by som možno odporučil pre začiatočníkov klasický ID editor... Príde mi na základné úpravy jednoduchší ako josm.. Sám som v tom začiatočník a ID mi postačuje na základné úpravy ako je úprava ciest, pridanie/úprava poi a podobne.. Ale tak každý si môže skúsiť oboje a posúdiť sám
08.07.2020 - 07:02:47
01
Žeby sa vďaka mapy.cz zväčšila komunita prispievajúca do OSM? To by bolo super. Ja som občas pridal nejakú cestičku čo tam nebola, teraz ale dlhšie zase nič. Tak možno sa zase začnem viac snažiť.
08.07.2020 - 07:19:27
01
napadlo ma to :-)
a ako je to s C-kami ? vela ich je vonku no v mape nie alebo naopak - v mape je C-cko a vonku ziadna znacka. je v tom dobry bordel. teraz pri prechode na ine mapy vela C-ciek zmizlo a naopak ine pribudli.
08.07.2020 - 09:18:52
00
volodaj napísal:
Žeby sa vďaka mapy.cz zväčšila komunita prispievajúca do OSM? To by bolo super. Ja som občas pridal nejakú cestičku čo tam nebola, teraz ale dlhšie zase nič. Tak možno sa zase začnem viac snažiť.

Mňa iritujú aj 2 turistické značky ktoré už roky sú inde, a teraz pribudla iná TZ ktorá na tom mieste nikdy nexistovala a samozrejme sa to prenieslo aj do mapy.cz. To bude veľa roboty poopravovať a podopĺňať všetky cesty :D

EDIT: Uff, som sa do toho dostal, len nemôžem byť pedant. Pridaných veľa ciest s posledného výletu, nejaká rozhľadňa, niečo pomimo, niečo upravené. Zvládnem iba cesty a chodníčky, na môj vkus veľa premenných, do ničoho iného nebude zabŕdať :D Niektoré cesty by som úplne inak označil, ale nebudem opravovať celú mapu, musel som sa prispôsobiť. Spokojnosť, už len počkať kedy sa to prejaví v ostatných mapách :) Použil som JOSM, keď som sa do toho dostal, tak to šlo veľmi rýchlo :lol:
08.07.2020 - 12:24:49
00
volodaj napísal:
Žeby sa vďaka mapy.cz zväčšila komunita prispievajúca do OSM? To by bolo super. Ja som občas pridal nejakú cestičku čo tam nebola, teraz ale dlhšie zase nič. Tak možno sa zase začnem viac snažiť.


Asi to tak s komunitou prispievateľov bude. Písal som na "opravy mapy.cz" a prosil som ich o zváženie návratu k NCL mapám, prípadne k ich pridaniu ako voliteľnú vrstvu. Nevrátia sa k nim. Zostáva len vylepšovať OSM.

Nově na Slovensku vytváříme mapu z dat projektu OpenStreetMap (OSM). Jedná se tedy o stejná data, která používáme pro celý svět mimo Česko, kde mapu udržujeme sami. Bohužel, nebylo již v silách kartografické redakce mapy.cz aktualizovat mapu Slovenska vlastnoručně. Tvorbu mapy mimo ČR tak necháváme na tisících přispěvatelů do OSM.

Pokud máte chuť a místní znalost, můžete mapu vylepšovat vlastními silami na www.openstreetmap.org. Projekt OSM je otevřený, vylepšovat mapu může kdokoliv. Na mapy.cz se pak oprava objeví při nejbližší aktualizaci.

Vracet se k původním mapovým podkladům ani je nasadit jako samostatnou vrstvu už z více důvodů nemůžeme.
09.07.2020 - 09:03:58
00
milos21 napísal:

... Uff, som sa do toho dostal, len nemôžem byť pedant. Pridaných veľa ciest s posledného výletu, nejaká rozhľadňa, niečo pomimo, niečo upravené. Zvládnem iba cesty a chodníčky, na môj vkus veľa premenných, do ničoho iného nebude zabŕdať :D Niektoré cesty by som úplne inak označil, ale nebudem opravovať celú mapu, musel som sa prispôsobiť. Spokojnosť, už len počkať kedy sa to prejaví v ostatných mapách :) Použil som JOSM, keď som sa do toho dostal, tak to šlo veľmi rýchlo :lol:


Super 👌... Aj ja upravujem len jednoduchšie veci, ono cesty pomôžu hodne, lebo tie sú v podstate najdôležitejšie :-) akurát treba aj rozlišovať kvalitu ciest, či je polnacka alebo spevnená atď...
09.07.2020 - 10:02:43
00
Dávnejšie som im písal, lebo som chcel podopĺňať studničky, čo tam nemali, bez odpovede (začal som si robiť projekt mapovania studničiek, hlavne na Orave alebo kdekoľvek pôjdem). To som nevedel že to majú z OSM a pozerám, že to naozaj stačí nahodiť tam a prejde to aj do mapy.cz. Takže môj súkromný projekt presuniem do OSM :) Ale priznávam, že to robím naozaj pre čechov, lebo ich aplikácia je veľmi dobrá a intuitívna.

klerik7 čo sa týka kvalít ciest, tak čo prispievateľ tak to iný názor, takže neostáva nič iné len sa prispôsobiť okoliu, pokiaľ by to znamenalo prerobiť široké okolie. Z kartografického hľadiska nemá zmysel byť 100% presný (mapové portály nepreberajú také detailné delenie ciest). Ako bolo by to geniálne, ale je to nemožné pri dobrovoľníckej práci. To by som si musel napríklad zobrať pod palec celú Oravu a úplne všetko prerobiť a každú zmenu by som musel odsúhlasiť.
09.07.2020 - 10:13:05
00
Priznám sa, že ak to pomôže OSM projektu, tak som len rád, že mapy.cz na ne prešli. A je mi jedno, či sa to bude robiť pre čechov, stravu alebo ufónov :D. Appku mapy.cz som videl max. 10 minút, ovládanie sa mi nepáčilo, tak neviem posúdiť predchádzajúce a terajšie mapy.
09.07.2020 - 10:44:23
00
tak mne suche mapy nestacia. potrebujem v tom studnicky, zaujmove miesta a k nim fotky - najlepsie vsetko pokope + offline app v telefone (momentalne ios) - preto mapy.cz
navyse ked si trasu planujem cez PC som zvyknuty na to ako mapa vyzera takze chcem to iste v telefone ked pocas jazdy otvorim mapy aby som sa hned zorientoval. ja moc planovac nepouzivam - planovanu trasu si pamatam pokial nieje moc dlha, staci pohlad do mapy.
09.07.2020 - 13:01:02
01
Tak ja české mapy tiež hodne využívam, minimálne na všeobecnú orientáciu, lebo sa mi páčia, že sú prehľadné a skrátka sa mi v nich najlepšie orientuje.. Ale čo sa navigácie týka, prešiel som na locus, aj keď najviac by mi vyhovovalo keby mal locus prostredie cz máp :-)

Co sa týka tých ciest, tak chápem čo si napísal....neviem však akým spôsobom, alebo podľa čoho dopĺňaš, ale vraj by sa nemalo kopírovať z iných zdrojov... Ja keď upravujem, tak mam tu trasu aj reálne prejdenu napr aj s gpx záznamom a podľa toho potom dokreslím chýbajúcu cestu a viem teda aj aký mala aj povrch, prípadne si robím občas foto aby som si pamätal.. Takže tak to bolo aj myslené s tou kvalitou ciest a povrchmi
09.07.2020 - 13:10:28
00
Gusto0 napísal:
tak mne suche mapy nestacia. potrebujem v tom studnicky, zaujmove miesta a k nim fotky - najlepsie vsetko pokope + offline app v telefone (momentalne ios) - preto mapy.cz
navyse ked si trasu planujem cez PC som zvyknuty na to ako mapa vyzera takze chcem to iste v telefone ked pocas jazdy otvorim mapy aby som sa hned zorientoval. ja moc planovac nepouzivam - planovanu trasu si pamatam pokial nieje moc dlha, staci pohlad do mapy.


Veď v OSM predsa studničky, POI a fotky sú. Kvôli rovnakému výzoru práve používam Freemap, lebo sú rovnaké v PC, mobile aj v Garmine. Ale potrebu offline appky chápem, keď niekto na navigáciu používa mobil. Fakt dúfam, že sa to rozbehne a vďaka prechodu mapy.cz na OSM sa zlepší oboje.
09.07.2020 - 13:23:08
00
keyboard_arrow_up