Gusto0 tiež plánovanie nepoužívam, ani navigáciu, ani fotky, moje výlety beriem viac exploračne :)

klerik7 ja tiež GPS, niečo som doplnil (spojky, kratšie úseky) podľa satelitného podkladu, ktoré mám reálne prejdené. Povrch a typ cesty viem, ale čo z toho keď všetky cesty pookolí sú možno inak zaradené ako by som chcel a je nelogické mať úseky v rovnakom teréne označené úplne inak (pokiaľsa naozaj diametrálne nelíši povrch na väčšom úseku)

volodaj okrem ciest, cestičiek som už doplnil dosť studničkek a ešte dnes veľa ciest v okolí TS doplním a upravím, už mi to ide rýchlo :) Ale keďže nie sú povinné niektoré základne tagy, tak to nie je ideálne. Ale našťastie mapové rendrovacie servery nerozlišujú všetky parametre, takže konečné mapy sa zobrazujú celkom úhľadne
09.07.2020 - 13:46:55
01
Mapy.cz používajú pri renderovaní a plánovaní tagy highway, tracktype a surface.
Pri mapovaní kvality ciest sa stačí držať pravidiel osm. Tracktype sa dá určiť podľa tohto návodu
wiki.openstreetmap.org
a povrch cesty vybrať z tohto zoznamu
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:surface

Na renderovanie lesných a poľných ciest (highway=track) používajú mapy.cz tento kľúč:
šedá farba - highway=track + tracktype=>grade2 + surface=asphalt
biela farba - highway=track + tracktype=>grade2
prerušovaná čiara - highway=track + tracktype=<grade3
Príloha:
mapy (3).png


Bez ohľadu na renderovanie v mapy.cz u niektorých lesných ciest v osm je kombinácia tagov tracktype=grade2 alebo grade3 + surface=asphalt. Tag asphalt by sa však mal používať len v kombinácii s grade1, keď je cesta vhodná pre cestný bicykel. U tagu grade2 + asphalt je lepšie použiť surface=gravel, keďže je asfalt nekvalitný.
Tiež si treba dať pozor na plánovanie cestným bicyklom, keď mapy.cz navigujú po cestách s grade3 + asphalt alebo po účelových cestách highway=service + surface=gravel,dirt. Alebo naopak nepustia cestný bicykel na makadamové cesty s tagmi tracktype=grade1 + surface=compacted.

Cesty a offline mapy aktualizujú mapy.cz minimálne po 3 mesiacoch. U POI je to na webe a v online aplikácii po pár dňoch.
09.07.2020 - 14:02:53
01
Ahojte, mozno trochu off topic, ale pre info. Par kamosov pouziva mapy CZ a problem je s "vyskomerom" pri trackovani. V poslednej dobe mapy.cz bezne ukazu celkovu vysku aj 2.5 nasobok reality.
09.07.2020 - 15:19:11
00
bicycletour presne o tom vravím, zmenil som aj jeden tag chodník, lebo to na mape.cz vyzerá, že na hrebeň ide asfaltový chodník a nie lesná cesta alebo cestička (konečne som pochopil prečo). Čím viac do toho pozerám, tým viac zásadných chýb vidím - ale to je nevýhoda otvoreného projektu... Ja som sa snažil pohybovať hlavne v track/path, grade1-5, asfalt/paved, unpaved/ground - čiže nie úplne do detailu.
09.07.2020 - 15:48:44
00
milos21
Chodník highway=footway by sa mal používať iba v zastavaných územiach aj keď má napr. štrkový povrch surface=gravel. Na úzke turistické chodníky je určený tag highway=path i keď aj tie môžu byť niekedy asfaltové. Problém vykresľovania je na strane mapy.cz a je nesprávne kvôli tomu meniť údaje v osm. Lepšie je ozvať sa na mapy.cz, aby to zmenili u seba.
Tag surface=paved by bolo lepšie nahradiť konkrétnejším povrchom, pretože to môže znamenať, že je tam asfalt, betónové panely alebo mačacie hlavy, čo je napr. pri jazde na bicykli rozdiel.
Tiež tag unpaved/ground zahŕňa povrchy gravel, earth, dirt, ale aj compacted, po ktorom sa dá jazdiť na cestnom bicykli.
09.07.2020 - 17:21:32
00
Teraz si predstav že takto by si mal upraviť len TS a najbližšie okolie, lebo tam je na cestách maximálne highway a aspoň tracktype... Napísal som ti SS.
09.07.2020 - 19:06:14
00
Tak upravuj len kde bývaš, resp okolie tvojho bydliska a zároveň úseky kde si bol na výlete..keby si to takto povedal každý, tak by nemohol nikto nič upravovať.. Je jasné že keď si napr zo stredného Slovenska, tak nebudeš upravovať západ alebo východ... Tam zas upraví niekto iný.. Keď nie teraz možno časom sa niekto nájde, s tým sa nedá nič robiť
09.07.2020 - 21:26:34
00
S mapovaním v osm som začínal v najbližšom okolí a postupne som pridával cesty podľa výjazdov. Keď som si plánoval trasu, tak mi vadilo, že plánovač nepozná nejakú cestu alebo je nesprávne označená a zdržovalo ma ručné kreslenie.
Jednotlivé tagy vie dobre zobraziť aplikácia OsmAnd, ktorú okrem mapy.cz používam.
Príloha:
image1.png
09.07.2020 - 22:23:41
00
tak skusil som dve drobne zmeny cez iD - necham si to asi na zimu :-D chcel som pridat este jednu studnicku, horaren, lesnu asfaltku a budem si to musiet najprv niekde nastudovat
10.07.2020 - 13:23:19
00
tiež som sa dávnejšie pokúšal niečo pridať do OSM ale zistil som že moje počítačové schopnosti sú na to príliš slabé. A keď som začal čítať diskusiu na freemap tak to už ma úplne odrovnalo :lol:
10.07.2020 - 13:44:40
00
Nie som IT zdatný, ale na JOSM aj iD som sa naučil pracovať rýchlo, za 2 dni som pridal a upravil kvantum vecí. Neviem čo je na tom zložité :) Samozrejme riešim iba cesty, chodníčky, značky, pramene a výnimočne nejaké základné POI :y: Doplnil som aj novú obytnú štvrť, ale len cesty lebo tadiaľ jazdievam, domy nech pridáva niekto iný (alebo iné úpravy obcí) :lol:
10.07.2020 - 15:30:35
00
A dost. Chodte sa hrat pred vlastny vchod :)
10.07.2020 - 16:05:01
02
Konecne, dnes ma Android appka mapy.cz vyzvala na update Offline map,
tak som si updatol zatial len Slovensko a uz je OSM, 1:1 s webom.

A som rad, ze aj na Slovensku uz presli na OSM, lebo ich vlastne podklady
uz boli na Slovensku take neaktualne a nepresne, ze uz aj Google mapy boli presnejsie a dokazali pre pesiaka a cyklistu naplanovat trasu aj tam,
kde boli mapy.cz uplne mimo.

A hlavne ma uz nebavilo nahlasovat do mapy.cz veci, ktore boli davno na OSM,
a dokonca uz aj na Google mapach. A aj som im napisal, ze ak nemaju kapacity
na update ich vlastnej Slovenskej mapy, nech sa na to vykaslu a prejdu na OSM.
13.07.2020 - 00:24:53
00
Ako kde, na Orave prechod na OSM bol oveľa horší (veľa vecí proste zmizlo a stala sa podstate z Oravy slepá mapa s vrstevnicami). Ale už som za pár dní nonstop práce doplnil kvantum ciest a cestičiek podľa všetkých mojich GPS záznamov, doplnil/upravil/zaznačil/preznačil všetky cyklo a turistické cesty/trasy na Orave. Zapotil som sa dobre, tak hádam pri ďalšej aktualizácii to bude vyzerať k svetu... Keby som mal NO a DK viac prejdené, bolo by to ešte oveľa lepšie.
13.07.2020 - 11:05:55
07
Liptov sa mi tiez siel lepsie podla starych map v telefone, u nas je to tak 50/50 nieco sa zlepsilo ale dost sa zhorsilo. dost zasadnych chyb som tam nasiel. opravovat sa chystam ked bude cas a klud.
13.07.2020 - 14:00:44
00
keyboard_arrow_up